κοινωνικη φοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24

    κοινωνικη φοβια

    ειμαι 27χρονων και οσο με θυμαμαι ειμαι μεσα στο αγχος.Υπαρχουν μερες που ειμαι πολυ καλα με καλη διαθεση και ορεξη για ζωη αλλα και μερες που αγχωνομαι με το παραμικρο με συμπτωματα διαροια,ταση εμμετου και στομαχοπονος.ετσι αποφευγω να κανω καποιες δραστηριοτητες γιατι νομιζω οτι μπορει να παθω κατι και να γινω ρεζιλι.με αγχωνουν απλα πραγματα οπως να με καλεσει μια παρεα για φαγητο,τα ταξιδια ,και πολλα αλλα.Τωρα εχω αγχωθει για το οτι θα παω για τις γιορτες στους γονεις μου και φοβαμαι στο πως θα ειμαι (γιατι δεν θελω να δημιουργω προβλημα).δεν εχω παει σε ψυχολογο γιατι με πιανει φοβος στην ιδεα προσπαθω να το καταπολεμησω μονη μου αλλα δεν βλεπω κατι.πως μπορω να το καταπολεμησω ;χρειαζομαι τη βοηθεια σας .ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Κρυσταλλια μου

    κι εγω ειχα αυτο το προβλημα και το ξεπερασα.

    Γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια να πας σε ψυχολογο?

    Εμενα με βοηθησε πολυ.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Originally posted by weird
    Κρυσταλλια μου

    κι εγω ειχα αυτο το προβλημα και το ξεπερασα.

    Γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια να πας σε ψυχολογο?

    Εμενα με βοηθησε πολυ.
    σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες και ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω.μπορεις να μου πεις τι προβλημα και πως σε βοηθησε ο ψυχολογος ;μετα απο ποσο καιρο το ξεπερασες με φαρμακα ή όχι;με εχει κουρασει τη μια στιγμη να ειμαι ενεργη σε ολους τους τομεις και την αλλη να θελω να μενω στο σπιτι και να μην εχω διαθεση.θελω να τελειωσει.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Δεν πηρα φαρμακα παρα μονο βοτανα και ομοιοπαθητικα.

    Δεν μπορω να σου περιγραψω τους τροπους που με βοηθησε.... Πισω απο το αγχος και τον φοβο και τις τρελες σκεψεις κρυβοντουσαν θεματα πιο ουσιαστικα....

    Αυτα τα πιο σημαντικα εντοπισαμε και δουλεψαμε πανω τους.

    Οι φοβιες ειναι απλα η κουρτινα. Το απο πισω είναι όλο το ζουμί.

    Εχεις παρατηρησει ποτε πεφτεις?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Originally posted by weird
    Δεν πηρα φαρμακα παρα μονο βοτανα και ομοιοπαθητικα.

    Δεν μπορω να σου περιγραψω τους τροπους που με βοηθησε.... Πισω απο το αγχος και τον φοβο και τις τρελες σκεψεις κρυβοντουσαν θεματα πιο ουσιαστικα....

    Αυτα τα πιο σημαντικα εντοπισαμε και δουλεψαμε πανω τους.

    Οι φοβιες ειναι απλα η κουρτινα. Το απο πισω είναι όλο το ζουμί.

    Εχεις παρατηρησει ποτε πεφτεις?
    οταν η ζωη μου κυλαει ηρεμα δηλαδη εργασια,σπιτι,συντροφος ειμαι σχεδον καλα.οταν ομως ειναι να αλλαζω τον ρυθμο οπως τωρα που προκειται να παω για γιορτες στους γονεις μου αισθανομαι αγχος γιατι θελω να ειμαι καλα με ολους επειδη (αυτες τις μερες ολοι ειναι μεσα στην τρελη χαρα)και δεν ξερω αν θα εχω αντοχες να παιξω αυτο το ρολο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Κοπελα μου καλη.

    Αρα, δεν προσαρμοζεσαι ευκολα στην αλλαγη,
    σου αρεσει κατι να μενεισταθερο, νιωθεις σιγουρια εκει.

    Κι επιπλεον, εχεις φορτωσει στον εαυτο σου ρολους που σε γεμιζουν αγχος.... Μαλιστα απεναντι σε προσωπα όπως οι γονεις.

    Σαν κατι να παλευει μεσα σου για να ειναι αληθινο.

    Κι οταν προσποιεισαι να σου βγαινει η κοινωνικη φοβια και να σε τραβα απο το μανικι.

    Ξερεις τι ομορφη δουλεια θα κανεις με εναν ψυχολογο και τι εχεις να ανακαλυψεις?
    Μην το καθυστερεις....
    κανε ενα δωρο στον εαυτο σου, μερες που ειναι.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Originally posted by weird
    Κοπελα μου καλη.

    Αρα, δεν προσαρμοζεσαι ευκολα στην αλλαγη,
    σου αρεσει κατι να μενεισταθερο, νιωθεις σιγουρια εκει.

    Κι επιπλεον, εχεις φορτωσει στον εαυτο σου ρολους που σε γεμιζουν αγχος.... Μαλιστα απεναντι σε προσωπα όπως οι γονεις.

    Σαν κατι να παλευει μεσα σου για να ειναι αληθινο.

    Κι οταν προσποιεισαι να σου βγαινει η κοινωνικη φοβια και να σε τραβα απο το μανικι.

    Ξερεις τι ομορφη δουλεια θα κανεις με εναν ψυχολογο και τι εχεις να ανακαλυψεις?
    Μην το καθυστερεις....
    κανε ενα δωρο στον εαυτο σου, μερες που ειναι.
    τελικα εχεις δικιο εχω φορτωσει στον ευατό μου ρολους και δεν κοιταω λιγο τον ευατο μου .η πρωτη κινηση μετα τις γιορτες θα ειναι αυτη,μεχρι τοτε θα κανω υπομονη.παντως οσα εγραψες ειναι σαν να με ξερεις.σε ευχαριστω πολυ και θα σου εχω νεα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ποσο χαιρομαι που ενιωσες ετσι!
    Σιγουρα, η δουλεια που θα γινει με τον ειδικο, δεν μπορει να γινει μεσα σ αυτο το φορουμ.

    Δεν εισαι η μονη, υπαρχουν κι αλλοι που το περασαν κι εγιναν καλα!
    Αυτο να σκεφτεσαι μεσα στις γιορτες να παιρνεις κουραγιο και ...
    ενταξει ασε τους αλλους στο χαβα τους.

    Δεν ειμαστε όλοι αναγκασμενοι να ειμαστε στην τρελη χαρα καταναγκαστικα.
    Θα περιμενω νεα σου.

    υγ. για το θεμα του αγχους κοιτα και διαβασε τι εχει γραφει στην κατηγορια γενικα με τιτλο ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ.
    ισως σε βοηθησει αυτες τις μερες (μιλα με βοτανολογο πρωτα )Φιλακια
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Weird, τι είδους ψυχολόγος σε βοήθησε? ενδιαφέρομαι για κοντινό μου πρόσωπο με παρόμοια προβλήματα όπως της κρυσταλλίας. Υπάρχουν τόσες προσεγγίσεις που δεν ξέρω τι να συμβουλέψω. Πιστεύω πως η ψυχανάλυση πχ δεν θα βοηθούσε. Μιας και όπως λες βοηθήθηκες, με ενδιαφέρει η άποψή σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Nature,
    η προσεγγιση είναι ανθρωποκεντρική και λέγεται gestalt. Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο.
    Η gestalt έχει σαν κέντρο της το συναίσθημα και δουλεύει επίσης πάνω στη σχέση του συναισθήματος με το σώμα.

    Ωστόσο, καθε μορφή ψυχοθεραπείας, και η ψυχανάλυση, έχουν τόσο τα δυνατά όσο και τα αδύναμα σημεία τους.

    Το θέμα είναι πιστευω τι ταιριάζει στον καθένα και αν υπάρχει χημεία ανάμεσα σε αυτόν και τον θεραπευτή.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Ευχαριστώ weird.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Να ρωτήσω κάτι?

    Κατά καιρούς διακατέχομαι και εγώ από άγχος για τους παραπάνω λόγους που αναφέρατε.
    Το διαχειρίζομαι όμως και μεγαλώνοντας όμως κατάφερα και να το μειώσω.

    Κάνατε προσπάθειες μόνοι για να το αντιμετωπίσατε ή πήγατε απευθείας σε ψυχολόγο?
    Ήταν δική σας απόφαση ή σας προέτρεψε κάποιος?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Νορα μου καλη,
    τα έχω γράψει κατα καιρούς...

    Σ εμενα δεν ηταν απλα τα πραγματα...
    Συμπτωματα εντονης κοινωνικης φοβιας, δεν μπορουσα να κοιταξω καποιον στα ματια, να του μιλησω, εκανε σπασμους το στομα μου, σπασμοι και υπερενταση σε όλο το σώμα.....
    Αγοραφοβίας συμπτωματα είχα, δεν αντεχα τις μετακινησεις....
    κι όλα αυτα ξαφνικά, με ενα κλικ.

    Το παλεψα μονη οταν βρεθηκα μονη στο εξωτερικό για καποιους μηνες.
    Οταν γυρισα Ελλαδα πηγα τρεχοντας κοριτσι μου σε ψυχολογο γιατι ηθελα να αυτοκτονησω.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Μπράβο σου πάντως Νόρα που το κατάφερες.
    Πιστεύω οτι πολλοί μπορούν να τα καταφέρουν μόνοι, αναλογα με την αντίληψη και την θέληση που έχουν.


    Ισως καμια φορα, το να πας σε ειδικό απλα επιταχύνει τα πράγματα που ουτως η άλλως θα καταφερνες μόνος.

    Απο την άλλη όταν είναι μια εξαιρετικά δυσλειτουργική κατάσταση ή όταν έχει αρχίσει να χρονίζει χωρίς καμια βελτίωση,
    καλό είναι πιστεύω να παμε στον ειδικό.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    13
    Ποσο κανει μια επισκεψη;
    Πρεπει να εμπιστευτω ψυχολογο;
    διοτι με ειπαν ενας εππαγελμαμτιας ψυχιατρος κατεστρεψε τιν ζηω ενως.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •