Σημάδια αυτισμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    6

    Σημάδια αυτισμού

    Έχω ένα μωράκι 15 μηνων θα πάμε σε αναπτυξιολογο τις επόμενες μέρες. Ο λόγος που αποφάσισα να τον πάω είναι ότι δεν ανταποκρίνεται στο όνομα του κ δεν έχει καλή βλεμματική επαφή. Τι πιθανότητες έχουμε να μην είναι αυτισμός? Έχω αδερφό με αυτισμό κ ξέρω πόσο δύσκολα είναι... Φοβάμαι πολύ για το ραντεβού.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Καλησπερα... θες να μας πεις ενα δυο λογια για σενα κ τον συζηγο σου? για να σας γνωρισουμε ρ παιδι μου... να ξερω με ποιους μηλαμε... παραδειγμα εγω λεγωμαι γιαννης κ ειμαι 22 χρονων... με το ζορη (φετος) εβγαλα ενα ιεκ της προκοπης κ τωρα δεν ξερω τι θελω ν ακανω με την ζωη μου... χαχα να καπως ετσι...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    6
    Εγώ είμαι 30 ετών ιδιωτικός υπάλληλος.. έχω σπουδάσει κ τα τελευταία χρόνια εργάζομαι. Το ίδιο κ ο σύζυγος μου. Έχουμε ένα αγοράκι 15 μηνων .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by Cindy View Post
    Εγώ είμαι 30 ετών ιδιωτικός υπάλληλος.. έχω σπουδάσει κ τα τελευταία χρόνια εργάζομαι. Το ίδιο κ ο σύζυγος μου. Έχουμε ένα αγοράκι 15 μηνων .
    Υπερωχα... Καταρχην θα ηθελα (απο μερος μου) να σας δωσω ολλα τα μπραβο κ τα συνχαριστιρια που κανετε αυτην την κηνηση... να αναγνωρισετε αν το παιδακι σας εχει το οτιδηποτε κ επεισης να το δεχτειτε χωρις κανενα κομπλεξ η προβληματισμο... κ επεισης να μπειτε στην διαδικασια να ψαξετε αλλα κ να ζητησετε βοηθεια... συνηθηζω να λεω πως στην κοινονια μας ειναι 3 πραγματα που δυστχος νομιζουν πως μπορουν να τα κανουν ολλοι αλλα δυστυχος δεν μπορει σχεδον κανενας παρα ελαχιστους... 1)ολλοι νομιζουν πως μπορουν να γινουν τραγουδιστες. 2)ολλοι νομιζουν πως μπορουν να ψηφηζουν σωστα... κ 3) ολλοι νομιζουν πως μπορουν να κανουν οικογενεια με παιδια... αλλα θελω να πιστευω πως εσεις ειστε ορημα κ εντυμα ατομα...αυτο μου δειχνετε δλδ... κ πως ειστε ατομα που ξερουν πως πρωτα πρεπει να ερθουν στην καταληλη φαση ( σαν ανδρογυνο που ο καθενας ταχει βρει με τον εαυτο του κ στην συνεχεια τα εχετε βρει σαν ανδρογυνο), κ επεισης ζειτε μονοι σας ανεξαρτιτοι οικονομικα... κ γενικα καταλαβες... ειστε σε καταληλη φαση.. τεσπα πολλα ειπα... τωρα το αν εχει κτ συγκεκρημενο το παιδακι αυτο θα το δει ο ειδικος... αλλα να ξερεττε πως κ ναχει κτ αυτο δεν σημενει τπτ απολυτος... μπορει να εχει διασπαση προσοχης σαν κ εμενα... η αλλου ειδους αναπτυξιακης διαταραχης... αλλα κ παλι ειναι μι αχαρα γτ ειναι ετσι οπως ειναι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Cindy το σημείο κλειδί είναι το ότι και ο αδερφός σου είναι αυτιστικός. Αυτό είναι που με φοβίζει + τα συμπτώματα του γιου σου που τείνουν προς τα εκεί.
    Αλλά και πάλι ρε συ,δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Μπορεί να είναι πλήρως λειτουργικός!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    6
    Σίγουρα δεν είναι το τέλος του κόσμου κ το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το δεχτούμε κ θα το αντιμετωπίσουμε. Παρόλα αυτά δεν θα μπορούσε ένα τέτοιο θέμα να μην με φοβίζει. Το ξέρω ότι τα σημάδια δείχνουν ακριβώς αυτό. Για αυτό ήθελα να ρωτήσω να δω αν υπάρχει καμία περίπτωση που δεν ήταν τελικά. Ξέρω ότι όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες αλλά καμιά φορά παίρνουμε δύναμη από παρόμοιες εμπειρίες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Αν δεν μου ανέφερες αυτό περί αδερφού σου,θα ήμουν πιο αισιόδοξος. Αλλά αν εμπλέκεται και DNA στην υπόθεση σαφώς αυξάνονται οι πιθανότητες. Αλλά πάντα υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ είναι κάτι!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by Cindy View Post
    Σίγουρα δεν είναι το τέλος του κόσμου κ το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το δεχτούμε κ θα το αντιμετωπίσουμε. Παρόλα αυτά δεν θα μπορούσε ένα τέτοιο θέμα να μην με φοβίζει. Το ξέρω ότι τα σημάδια δείχνουν ακριβώς αυτό. Για αυτό ήθελα να ρωτήσω να δω αν υπάρχει καμία περίπτωση που δεν ήταν τελικά. Ξέρω ότι όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες αλλά καμιά φορά παίρνουμε δύναμη από παρόμοιες εμπειρίες.
    καταρχην πατε στον ειδεικο κ αυτος θ ασας κατατοπισει... αλλα συνχρονος οπος ειπες κ εσυ παραληλα με τις επισκεψεις στον ειδεικο καλα θα ηταβν να εχεις επαφες με γονεις που τα παιδακια τους εχουν καποιο παρομοιο θεμα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    6
    Αυτός ήταν κ ο λόγος που το έψαξα από τόσο νωρίς πάντα το φοβόμουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Cindy καλησπέρα ! Έχω δυο αγοράκια στο φάσμα του αυτισμού. Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα . Έχω φίλους σε όλη την Ελλάδα με παιδάκια στο φάσμα . Θα χαρώ να μπεις στη παρέα μας αν τελικά το μωράκι σου πάρει επίσημη διάγνωση που δεν στο εύχομαι γιατί είναι ένας αγώνας διαρκής . Υπάρχουν όμως και χαραμάδες ελπίδας και μπορεί να υπάρχει και λίγο φως στην άκρη του τούνελ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Cindy καλησπέρα ! Έχω δυο αγοράκια στο φάσμα του αυτισμού. Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα . Έχω φίλους σε όλη την Ελλάδα με παιδάκια στο φάσμα . Θα χαρώ να μπεις στη παρέα μας αν τελικά το μωράκι σου πάρει επίσημη διάγνωση που δεν στο εύχομαι γιατί είναι ένας αγώνας διαρκής . Υπάρχουν όμως και χαραμάδες ελπίδας και μπορεί να υπάρχει και λίγο φως στην άκρη του τούνελ.
    Ναι στείλε μου θα χαρώ.. ξέρω ότι είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση.. την ζω εδώ κ χρόνια με τον αδερφό μου.. εύχομαι να μην χρειαστεί να το ζήσω κ με το μωράκι μου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Cindy View Post
    Ναι στείλε μου θα χαρώ.. ξέρω ότι είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση.. την ζω εδώ κ χρόνια με τον αδερφό μου.. εύχομαι να μην χρειαστεί να το ζήσω κ με το μωράκι μου...
    Θα σου στείλω αύριο μέσα στην ημέρα . Θα χαρώ πολύ κι εγώ να τα πούμε

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως εσυ μιλησες πολυ γρηγορα γιατι ολα βρισκονται σε μια τροχια που απο το ενα ακρο καταληγει στο αλλο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Cindy Καλημέρα !!! Δεν μπορώ να σου στείλω δυστυχώς. Πιθανόν επειδή εισαι νέο μέλος και πρέπει να συμπληρώσεις ένα συγκεκριμένο αριθμό σχολίων.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Cindy το σημείο κλειδί είναι το ότι και ο αδερφός σου είναι αυτιστικός. Αυτό είναι που με φοβίζει + τα συμπτώματα του γιου σου που τείνουν προς τα εκεί.
    Αλλά και πάλι ρε συ,δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Μπορεί να είναι πλήρως λειτουργικός!
    Σταύρο γεια χαρα ! Στις μέρες μας υπαρχει πρόληψη και τα παιδιά δουλεύονται από μικρά με εργοθεραπειες, λογοθεραπείες ,ψυχοθεραπείες ,ειδική διαπαιδαγώγηση κλπ . Όσο πιο νωρίς πάρεις διάγνωση τόσο το καλύτερο. Έτσι παιδιά που μπορεί να έχουν σχετικά χαμηλό δυναμικό μπορει να εξελιχθούν και να ανέβουν σε λειτουργικότητα. Φίλη μου κουράγιο ότι και να είναι θα το αντιμετωπίσετε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εμμονή με ονόματα, ανάγκη για αφή-δείγμα αυτισμού?
    By RainAndWind in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 61
    Last Post: 02-03-2021, 23:28
  2. Σημαδια υποτροπης?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 11-04-2017, 16:00
  3. Σημαδια..
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 20:38
  4. ποια ειναι τα συμπτωματα αυτισμου ?
    By σοκολατα 14 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 25-04-2014, 02:12
  5. Σημάδια αγάπης..
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-09-2008, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •