Ερωτικός Ιδεοψυχαναγκασμός - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Μαλλον ξαναζεις τα ιδια συναισθηματα.Δεν εχει σημασια αν τωρα αφορα μια σχεση μικρης διαρκειας,Δεν εχεις επιλυσει αυτο το συναισθημα γιαυτο κ το μυαλο σου γυρναει συνεχεια εκει.Πες μου νιωθεις ετσι μονο για τις ερωτικες σχεσεις σου ?

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    16
    Ναι μόνο για τις ερωτικές και μόνο για αυτές τις δύο. Όμως γιατί το ρωτάς αυτό. Αν εννοείς κάτι πιο ειδικό μπορείς να με βοηθήσεις λίγο περισσότερο?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Ρωταω αν γενικα στην ζωη σου κ μπροστα σε οποαδηποτε δυσκολια η αρνηση νιωθεις απορριψη?Πως αντιδρας στα εμποδια που συναντας?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    16
    Όχι γενικά στη ζωή μου, την επαγγελματική αλλά και την προσωπική δεν έχω τέτοια προβλήματα. Σύμφωνα με όσα λένε οι άλλοι για μένα (τουλάχιστον μπροστά μου, γιατί από πίσω μου δεν ξέρω), είμαι πολύ ευχάριστος χαρακτήρας και γενικά μου αρέσει να κάνω παρέες και να περνώ καλά.

    Όταν εμφανίζονται διάφορα προβλήματα, πιστεύω ότι γενικά αντιδρώ φυσιολογικά. Μάλιστα όλοι μου λένε ότι θαυμάζουν την υπομονή μου γιατί σε πολλές περιπτώσεις οι ίδιοι θα εκρύγνονταν ενώ εγώ έχω την τάση να αναλύω τα πράγματα και να τα βλέπω πιο θετικά και ήρεμα. Και εγώ ο ίδιος δεν αισθάνομαι να αντιμετωπίζω τα διάφορα προβλήματα με ιδιαίτερη δυσκολία.
    -

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Σιγουρα υπαρχουν περιπτωσεις που δεν πηγαν ολα θετικα.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    16
    Ναι προφανώς αλλά δεν μου δημιούργησαν κάποιο άλλο πρόβλημα όπως αυτά που αναφέρω. Από όσο μπορώ να θυμηθώ και να αξιολογήσω αυτές οι δύο περιπτώσεις είναι αυτές που με έχουν κάνει να αισθανθώ άσχημα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Μηπως γιατι οι κοπελλες σταματησαν την σχεση πρωτα?Υπηρξαν αλλες αναλογες περιπτωσεις?[Συγνωμη αν γινομαι αδιακριτη]

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    16
    Όχι δεν γίνεσαι. Υπήρξαν άλλες δύο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Σε ποια χρονικη στιγμη της ζωη σου? Πως αντεδρασες τοτε?

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    16
    Και οι δύο ήταν μετά το διαζύγιό μου. Αντέδρασα ήρεμα. Εντάξει μία σχετική στεναχώρια την είχα, όμως τα πράγματα ήταν πολύ ήρεμα και δεν κράτησε πολύ. Πιστεύω δηλαδή ότι η αντίδρασή μου ήταν normal όπως θα ήθελα ακριβώς να είναι και τώρα. Ίσως βέβαια να με ρωτήσεις εάν με ενδιέφεραν ιδιαίτερα αυτές οι σχέσεις? Ίσως πράγματι να μην με ενδιέφεραν ιδιαίτερα. Αλλά αυτό τι σημαίνει? Ότι όταν διαλύεται μία σχέση που ενδιαφέρει πολύ εγώ θα πρέπει να σαλτάρω? Δεν ξέρω εάν σκέφτομαι σωστά. Εσένα ποιά είναι η γνώμη σου?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Σιγουρα το ενδιαφερον σε καθε σχεση εχει μεγαλη βαρυτητα στην μετεπειτα αντιδραση μας κ στην προσκολληση που εχουμε συτην.Μην χρησιμοποιεις την λεξη σαλταρω,προιδεαζεις τον εαυτο σου

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Καλε μου spyrto,διαβασα πολλες φορες τα μνμ σου κ ειδα καποιες αντιφασεις πανω σε λεπτομερειες.Οπως επισης ενιωσα μια αγωνια για το τι σου συμβαινει,τι θα σου συμβει κ ερωτηματικα για σημαντικα γεγονοτα της ζωης σου που ειναι μπερδεμενα(αν θελησεις να γινω πιο συγκεκριμενη να μου το πεις-απλα δεν ειμαι των μεγαλων κειμενων-δε γραφω γρηγορα).Ολα αυτα με ξαναοδηγουν να σου προτεινω να σκεφτεις την ψυχοθεραπεια.Αν παλι εισαι πολυ απολυτος σ\'αυτο το θεμα,θα σου λεγα να μην πολεμας τη σκεψη με λογικα επιχειρηματα αλλα με αγνοηση.Γραψτες.Σηκω κανε κατι αλλο,προγραμματισε κατι για τη δουλεια σου,για την αλλη μερα,δες μια ταινια κ οταν τελειωσει κ σου ρθουν παλι ξανααγνοησε τες.ΓΡΑΨΤΕΣ.Ειναι αερας.Ας να περνανε απο το κεφαλι σου,να κανουν βολτες αγνοησε τες.Τι να σου πω,καποια στιγμη το ειπες κ συ οταν νιωθεις δυνατος δε σε επηρεαζουν τοσο.Αλλα ποτε νιωθεις δυνατος?Παρατηρησε το κ καλιεργησε το οσο πιο πολυ μπορεις!Κ μην εισαι τοσο αυστηρος με τα συναισθηματα σου!!!!Εισαι αυτο που εισαι(ο τροπος που αντιδρας) κ δε γινεται να γινεις αυτο που θα ηθελες να εισαι(πιο cool)!Θελω πολυ να βοηθησω κ μακαρι να μπορουσα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Spyrto πιστευω οτι οι δυο γυναικες ειχαν κατι κοινο κ γνωριμο για σενα,αγγιξαν καποια ευαισθητη χορδη μεσα σου.Να υποθεσω οτι αναγνωρισες ενα κομματι του εαυτου σου γιαυτο κ συνδεθηκες τοσο πολυ μαζι τους.Διωχνοντας τις απο το μυαλο σου ειναι σαν να απαρνιεσαι τον ιδιο σου τον εαυτο.Εχω δικιο?Σκεψου το λιγο

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    16
    mariafound82 σε αυτό που λες μάλλον έχεις δίκιο. Όμως η πρώτη \"σχέση\" ήταν σχέση+γάμος διάρκειας 7 ετών ενώ η δεύτερη μία σχέση 1 μήνα περίπου. Πως είναι δυνατόν να φάω τόσο χοντρο κόλλημα στη δεύτερη περίπτωση? Σκέφτομαι ότι ακόμη και μία σύντομη σχέση μπορεί να αφήσει \"σημάδι\" όμως τόσο πολύ και τόσο έντονο?

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    16
    Κάπου πάντως σε μεγάλο βαθμό πρέπει να μπαίνει στη μέση και ο εγωισμός μου. Η διακοπή της σχέσης ήρθε από την άλλη πλευρά αλλά όπως έγραψα και παραπάνω αυτό μου έχει ξανα-συμβεί και δεν επηρρεάστηκα σε τέτοιο βαθμό. Γιατί δηλαδή το ότι μπορεί η συγκεκριμένη σχέση να με \"άγγιξε\" παραπάνω από τις άλλες να μου προκαλεί τελικά τόσο πόνο και αναστάτωση?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •