Καταστροφολογία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 91
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Κι εγώ ήμουν κάπως σε μια τέτοια φάση που έλεγα η θα φύγω Γερμανία η επαρχία στον τόπο καταγωγής.
    Τελικά διάλεξα επαρχία για παράλληλα με κάποιο θέμα υγείας , τα σκέφτηκα από την αρχή τα πράματα και είπα μεταξύ καριέρας έξω και επαρχία δίπλα σε δικού σου , έβαλα προτεραιότητα το 2ο, απλά πράματα ήσυχα και το ψωμί να βγαίνει μου αρκεί. Οπότε δες τα συνολικά ολιστικά ζύγισε τις προτεραιότητες σου και όχι μόνο καριέρα λεφτά. Για να γύρισες κάτι σου είπε το ένστικτο σου, ψαξτο.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Σε μια στιγμή αδυναμίας εκεί και κυρίως γιατί τα ξαδέρφια μου μου έλεγαν συνέχεια πόσο δύσκολα και ακριβά είναι εκεί πανικοβλήθηκα και είπα στη δουλειά που δούλευα ότι ίσως φύγω για Ελλάδα. Ακούστηκε αυτό μέσα στην εταιρεία και επειδή λογικά έλεγαν από πριν μαλακίες άρχισαν οι διαμαρτυρίες από τους υπόλοιπους. Αυτό έριξε μεγάλη πίεση πάνω μου και τελευταία στιγμή λύγισα και αποφάσισα να φύγω, ωραιοποιώντας ίσως (όπως έχει ήδη ειπωθεί) το "πίσω". Είναι επίσης ένα άλλο θέμα που θέλω να συζητήσω με την γιατρό, το ότι με επηρεάζουν τα "θέλω" των άλλων. Πες το έλλειψη αυτοεκτίμησης, ευαισθησία, ήταν ένας λόγος και γενικά αυτό που νιώθω ότι με επηρεάζει το θεώρησα αδυναμία μπροστά σε μια κοινωνία τόσο ανταγωνιστική. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να ήταν όλο μέσα στο μυαλό μου διότι σύμφωνα με την γιατρό εκδήλωσα παρανοικό επεισόδιο. Με λίγα λόγια δεν ήταν τόσο ότι δεν μου άρεσε και δεν το άντεξα όσο το πόσο με επηρέασε η εικόνα που είχα για την αμερική παρά η πραγματικότητα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Σε επιρεαζουν τα θέλω των άλλων όταν είσαι ευγενής και καλά κάνεις, πρώτα οι άλλοι και μετά εμείς, εγώ σε αυτό συμφωνώ, και άσε να λένε "κοίτα τον εαυτό σου πρώτα, εσύ να είσαι καλά κτλ." Καλά θα λες είμαι όταν βάζω πρώτα τα θέλω των άλλων και τους βλέπω ευτυχισμένους ;)
    Ως ορθολογιστής που είμαι σου προτείνω να ακούς το ένστικτο σου και άσε την λογική , ήμαστε πολύ μικροί για "λογική" κοίτα τι νοιώθεις σωστό , ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.


    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Σε επιρεαζουν τα θέλω των άλλων όταν είσαι ευγενής και καλά κάνεις, πρώτα οι άλλοι και μετά εμείς, εγώ σε αυτό συμφωνώ, και άσε να λένε "κοίτα τον εαυτό σου πρώτα, εσύ να είσαι καλά κτλ." Καλά θα λες είμαι όταν βάζω πρώτα τα θέλω των άλλων και τους βλέπω ευτυχισμένους ;)
    Ως ορθολογιστής που είμαι σου προτείνω να ακούς το ένστικτο σου και άσε την λογική , ήμαστε πολύ μικροί για "λογική" κοίτα τι νοιώθεις σωστό , ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.


    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Μου άρεσε η απάντηση σου. Θα συμφωνήσω. Το δικό μου ένστικτο λέει να γυρίσω στην Αμερική που ήμουν σε ωραίο μέρος και να παλέψω. Αν έχεις δει και άλλα μυνήματά μου είχα και το θέμα το σεξουαλικό να βολέψω και για αυτό διάλεξα το εξωτερικό. Νομίζω ζεις καλύτερα εκεί όντας αμφισεξουαλικος ή τουλάχιστον ότι εν πάσει περιπτώσει είμαι τελικά.... Ούτε καλά καλά ο ίδιος δεν ξέρω.

    Με λίγα λόγια ναι το παραδέχομαι έκανα μεγάλη χαζομάρα που γύρισα. Ελπίζω την επόμενη φορά να σταθώ πιο έξυπνος που απορώ πλέον ο ίδιος αν είμαι και λυπάμαι.

    Ευγενής φυσικά και είμαι αλλά δε θέλω να είμαι και ο μαλακας της υπόθεσης... Αν με πιάνεις

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Πείτε μου κάτι αισιόδοξο, κάτι να μου απαλύνει τον πόνο...

  5. #20
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Μου φερόντουσαν καλά κι εγώ νόμιζα ότι ήθελαν το κακό μου. .
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Πείτε μου κάτι αισιόδοξο, κάτι να μου απαλύνει τον πόνο...
    Κράτησα αυτό, ότι εκεί σου φερόντουσαν καλά. Αυτό λέγεται ανατροφοδότηση. Δηλαδή εσύ εκεί έβγαζες προς τα έξω κάτι καλό, θετικό, επιτυχημένο. Κι έτσι λαμβανες την ανάλογη συμπεριφορά, σου φερόντουσαν δλδ καλά.

    Κι εγω όταν επέστρεψα από τις σπουδές στην επαρχία προσγειώθηκα ανώμαλα, διότι όσο υποστηρικτικό κι αν ήταν το οικογενειακό μου περιβάλλον, όμως οι διασυνδέσεις μου και οι ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης, η συμπεριφορά τρίτων προς εμένα, όλα αυτα μαζί κάθε άλλο παρά ήταν αυτό που θα θελα, η διαφορά ήταν από τη γη στον ουρανό που λέμε. Έτσι κι εγώ χαντακωθηκα, κι έτσι βρέθηκα κι εγω σε μια δουλεια άσχετη με τα προσόντα μου (αυτό που σου γραψα πριν να προσέξεις και το λόγο για τον οποίο θα πρέπει να το αποφύγεις) και παρόλη τη χάλια ψυχολογία μου λόγω αυτής της αλλαγής κατόρθωσα μέσα μου και βρήκα δυνάμεις για να βρεθώ τώρα κάπου σχετικά αρκετά καλύτερα. Γι αυτό ήταν που σου πα αν έχεις διασυνδέσεις κι ευκαιρίες εργασίας ή/και συνέχισης σπουδών (πχ μεταπτυχιακό) εκεί στην Αμερική μην το αμελάς. Δεν συμφωνώ ότι υπάρχει περίοδος break. Αυτό το Break για το οποίο μίλησες εγω το αντιλαμβάνομαι ως κάτι που θα χει συνέπειες στασιμότητας, κάτι που γίνει συνήθειο και στο τέλος συμβιβασμός.
    γιάννης

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    φαντασου αν ειχες δωσει και πανω απο 100κ για σπουδες οπως εγω , και σε καλουσαν ελλαδα μονο για πωλητρια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by garida View Post
    φαντασου αν ειχες δωσει και πανω απο 100κ για σπουδες οπως εγω , και σε καλουσαν ελλαδα μονο για πωλητρια.
    Οικονομικά όλοι χάσαμε με σπουδές :)
    Τα ίδια λεφτά αν τα δίναμε να πάρουμε σπίτια στην Αθήνα, σήμερα με Airbnb θα βγάζαμε αρκετά για να είμαστε άνετοι εισοδηματιες , αλλα
    1ον δες το σαν επένδυση στο εαυτό σου και όχι οικονομικά
    2ον κοιτάμε το μέλλον, ότι έγινε , έγινε.
    Και τέλος, δεν είναι και το πιο σημαντικό στη ζωή η δουλειά καριέρα λεφτά, μας το έχουν περάσει έτσι, αλλά στο τέλος μάλλον η στάση μας απέναντι στην ζωή είναι πιο σημαντικη.
    Για να απαντήσω και στο φίλο μας άλλη μια φορά, φίλε ο,τι και να κάνεις όποια απόφαση και να πάρεις, στο τέλος από σένα εξαρτάται αν θα είσαι ευτυχισμένος, είτε Ελλάδα είτε Αμερική ή άλλου , μπορείς να είσαι ευτυχισμένος, κάθε απόφαση σου είναι σωστή :)
    Λάθος είναι μόνο το καμιά απόφαση, κάθομαι και βλέπω τηλεόραση όλη μέρα ;)
    Α και είσαι straight 100% είμαι σίγουρος.
    Προχωρά σε αυτό το δρόμο.
    Στην αρχή σε δουλέψεις και για λιγότερα χρήματα, δε πειράζει, Αμερική είναι έχει ευκαιρίες και μέλλον.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    οταν εχεις δωσει ολα τα λεφτα των γονιων σου για σπουδες, τις οποιες εχουν γραμμενες οι ελληνες, και τωρα οι γονεις σου ζοριζονται οικονομικα, και συ δεν βρισκεις δουλεια.....δεν ειναι επενδυση αυτο. ειναι λογος φουνταρισματος. γιατι εγω θα αναγκαστω να ξενιτευτω παλι για να βρω δουλεια, αφηνοντας πισω μου καρκινοπαθεις γονεις και κολλητη. και τι ειναι τελικα χειροτερο? νασαι ανεργη με τοση προυπηρεσια, και σε λιγο καιρο να μην εχετε να πληρωσετε? και ανασφαλιστη? η νασαι παλι στο εξωτερικο ολομοναχη μακρυα απτην οικογενεια? ειναι για φουντα το θεμα.
    οποτε οχι...δεν ειναι μονο θεμα οπτικης. ειναι και θεμα σαπιλας του κρατους. διοτι αν προτιμας εναν απο ιεκ, η απο 2 μηνες προυπηρεσια, αντι για το δικο μου σιβι, η αν περνεις μονο με μεσο....ε βραστα ολα. σκατα ολα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Για να επιβιωσεισ στο εξωτερικο πρεπει να εισαι αυτονομοσ δηλαδη τι θα φασ τι θα πιεισ δικη σου δουλεια ποιουσ φιλουσ θα κανεισ πρεπει να τουσ διαλεξεισ χωρισ πληροφορηση απο τριτουσ οτι σε κοβει εδω ελλαδα κουμαντο κανουν οι γονεισ δεν πασ να κανεισ οτι θεσ αλλο εκει αλλο εδω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Quote Originally Posted by garida View Post
    οταν εχεις δωσει ολα τα λεφτα των γονιων σου για σπουδες, τις οποιες εχουν γραμμενες οι ελληνες, και τωρα οι γονεις σου ζοριζονται οικονομικα, και συ δεν βρισκεις δουλεια.....δεν ειναι επενδυση αυτο. ειναι λογος φουνταρισματος. γιατι εγω θα αναγκαστω να ξενιτευτω παλι για να βρω δουλεια, αφηνοντας πισω μου καρκινοπαθεις γονεις και κολλητη. και τι ειναι τελικα χειροτερο? νασαι ανεργη με τοση προυπηρεσια, και σε λιγο καιρο να μην εχετε να πληρωσετε? και ανασφαλιστη? η νασαι παλι στο εξωτερικο ολομοναχη μακρυα απτην οικογενεια? ειναι για φουντα το θεμα.
    οποτε οχι...δεν ειναι μονο θεμα οπτικης. ειναι και θεμα σαπιλας του κρατους. διοτι αν προτιμας εναν απο ιεκ, η απο 2 μηνες προυπηρεσια, αντι για το δικο μου σιβι, η αν περνεις μονο με μεσο....ε βραστα ολα. σκατα ολα.
    Και παλαιοντολογία ή φιλοσοφία να σπούδασε, όσο γραμμένες κι αν έχουν τις σπουδές αυτές οι έλληνες, άμα κάποιος έχει την ισχυρή θέληση, θα κάνει τη γη πηγή για να τιμήσει τα λεφτά των γονιών του, όχι απλά για να τα ανακτήσει αλλά και για να αναδειχθεί στον τομέα της επιστήμης αυτής, είτε στην Ελλάδα είτε οπουδήποτε αλλού.
    γιάννης

  11. #26
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Για να επιβιωσεισ στο εξωτερικο πρεπει να εισαι αυτονομοσ δηλαδη τι θα φασ τι θα πιεισ δικη σου δουλεια ποιουσ φιλουσ θα κανεισ πρεπει να τουσ διαλεξεισ χωρισ πληροφορηση απο τριτουσ οτι σε κοβει εδω ελλαδα κουμαντο κανουν οι γονεισ δεν πασ να κανεισ οτι θεσ αλλο εκει αλλο εδω
    Αυτόνομος είναι η μαγική λέξη. Έτσι, ξεκινάς και κτίζεις αλλιώς επιστρέφεις στο σπίτι. Μα και στο σπίτι να επιστρέψεις κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνεις αυτόνομος διότι δυστυχώς η "τράπεζα" δεν θα υπάρχει για πάντα για να σε συντηρεί.
    γιάννης

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Και παλαιοντολογία ή φιλοσοφία να σπούδασε, όσο γραμμένες κι αν έχουν τις σπουδές αυτές οι έλληνες, άμα κάποιος έχει την ισχυρή θέληση, θα κάνει τη γη πηγή για να τιμήσει τα λεφτά των γονιών του, όχι απλά για να τα ανακτήσει αλλά και για να αναδειχθεί στον τομέα της επιστήμης αυτής, είτε στην Ελλάδα είτε οπουδήποτε αλλού.
    ναι αναδειχθηκα. και γυρισα πισω γιατι ολοι νοσουν απο καρκινο. τι δεν καταλαβαινεις?
    δεν θελω να φυγω, που λες να αναδειχθω αλλου. δεν μπορω να φυγω. πως θα τους αφησω? τι δεν καταλαβαινεις?????

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Α και είσαι straight 100% είμαι σίγουρος.
    Κανεις δε χρειαζεται, ουτε ειναι δουλεια του, να καθησυχασει κανεναν οτι ειναι 100% στρεϊτ, τζωρτζ.


    Τζιμανι εγω θα εστιασω σ' οσα σου εχει πει η γιατρος για τα παρανοειδη συμπτωματα. Πιστευω οτι πρεπει να τους δωσεις προτεραιοτητα γιατι οσο και αν αμφοτερες ομοφοβια και ανεργια ειναι θηριωδη και δυσεπιλυτα ζητηματα, δεν εδραζονται στο ατομο σου και δε μπορεις να τα ελεγξεις αμεσα. Αφου την εχεις τη διαγνωση για εκεινο το περιστατικο στις ΗΠΑ, νομιζω οφειλω να σου πω οτι παρομοιες σκεψεις εκανες και σε ανρτησεις σου σε καποια φαση και στο μεγαλο θρεντ που ειχες ανοιξει πριν λιγο καιρο. Η γιατρος σου τι λεει για ολα αυτα; Παιρνεις/σου εχει προτεινει καποια αγωγη για τις παρανοϊκες σκεψεις; Αυτου του ειδους τα θεματα δεν οδηγουν μονο σε σκεψεις παραλογες αλλα και σε κοινωνικο αγχος και αυτο-αποκλεισμο, επιπροσθετα με αυτον που επιβαλλει η κοινωνια της επαρχιας/ομοφοβιας/ανεργιας.
    Last edited by oboro; 11-06-2019 at 13:04.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Κράτησα αυτό, ότι εκεί σου φερόντουσαν καλά. Αυτό λέγεται ανατροφοδότηση. Δηλαδή εσύ εκεί έβγαζες προς τα έξω κάτι καλό, θετικό, επιτυχημένο. Κι έτσι λαμβανες την ανάλογη συμπεριφορά, σου φερόντουσαν δλδ καλά.

    Κι εγω όταν επέστρεψα από τις σπουδές στην επαρχία προσγειώθηκα ανώμαλα, διότι όσο υποστηρικτικό κι αν ήταν το οικογενειακό μου περιβάλλον, όμως οι διασυνδέσεις μου και οι ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης, η συμπεριφορά τρίτων προς εμένα, όλα αυτα μαζί κάθε άλλο παρά ήταν αυτό που θα θελα, η διαφορά ήταν από τη γη στον ουρανό που λέμε. Έτσι κι εγώ χαντακωθηκα, κι έτσι βρέθηκα κι εγω σε μια δουλεια άσχετη με τα προσόντα μου (αυτό που σου γραψα πριν να προσέξεις και το λόγο για τον οποίο θα πρέπει να το αποφύγεις) και παρόλη τη χάλια ψυχολογία μου λόγω αυτής της αλλαγής κατόρθωσα μέσα μου και βρήκα δυνάμεις για να βρεθώ τώρα κάπου σχετικά αρκετά καλύτερα. Γι αυτό ήταν που σου πα αν έχεις διασυνδέσεις κι ευκαιρίες εργασίας ή/και συνέχισης σπουδών (πχ μεταπτυχιακό) εκεί στην Αμερική μην το αμελάς. Δεν συμφωνώ ότι υπάρχει περίοδος break. Αυτό το Break για το οποίο μίλησες εγω το αντιλαμβάνομαι ως κάτι που θα χει συνέπειες στασιμότητας, κάτι που γίνει συνήθειο και στο τέλος συμβιβασμός.
    Ευκαιρίες εργασίας εκεί ναι έχω κάποιες. Το πρόβλημα είναι ότι στις πόλεις που τις έχω, η ζωή είναι πανάκριβη. Για σπουδές δεν το συζητώ. Χρειάζομαι δάνειο και δεν ξέρω καν αν θα με δεχτεί καποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα. Θα συμφωνήσω με την στασιμότητα αλλά έχω το νου μου δεν πρόκειται να βαλτώσω. Παραμένω εδώ με προτροπή της γιατρού μου που πιστεύει ότι υπάρχει εκεί ο κίνδυνος να υποστροπιάσω. Έπαιρνα αγωγή πρωτού φύγω την οποία διέκοψα όταν έφτασα με τις γνωστές συνέπειες.

    Τώρα μπορώ να δω τα πέρι θετικής επανατροφοδότησης που αναφέρεις και συμφωνώ. Όμως η αρνητικότητα που είχα μέσα μου εκεί βγήκε στην επιφάνεια τελικά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να καταλάβω τι μου συνέβαινε. Προς το παρόν είμαι σε επαφή με τους συγγενείς μου εκεί και με την πρώτη ευκαιρία θα φύγω. Το μόνο κακό είναι ότι η ζωή στα μέρη που έχω συγγενείς για να με βοηθήσουν στην αρχή είναι πανάκριβη. Μόνο τα νοίκια είναι στο επίπεδο ενός υψηλού για την Ελλάδα μισθού ενώ οι προοπτικές αμοιβής μου είναι χαμηλές σαν καινούριος που παραμένω σε εκείνο το σύστημα.

    Το μόνο καλό είναι ότι έχω την υπηκοότητα καθώς γεννήθηκα εκεί και ήρθα στην Ελλάδα 8 χρονών. Έχω δηλαδή μια κάποια ευκολία να πάω και να μείνω εκεί από αυτή την άποψη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Κανεις δε χρειαζεται, ουτε ειναι δουλεια του, να καθησυχασει κανεναν οτι ειναι 100% στρεϊτ, τζωρτζ.


    Τζιμανι εγω θα εστιασω σ' οσα σου εχει πει η γιατρος για τα παρανοειδη συμπτωματα. Πιστευω οτι πρεπει να τους δωσεις προτεραιοτητα γιατι οσο και αν αμφοτερες ομοφοβια και ανεργια ειναι θηριωδη και δυσεπιλυτα ζητηματα, δεν εδραζονται στο ατομο σου και δε μπορεις να τα ελεγξεις αμεσα. Αφου την εχεις τη διαγνωση για εκεινο το περιστατικο στις ΗΠΑ, νομιζω οφειλω να σου πω οτι παρομοιες σκεψεις εκανες και σε ανρτησεις σου σε καποια φαση και στο μεγαλο θρεντ που ειχες ανοιξει πριν λιγο καιρο. Η γιατρος σου τι λεει για ολα αυτα; Παιρνεις/σου εχει προτεινει καποια αγωγη για τις παρανοϊκες σκεψεις; Αυτου του ειδους τα θεματα δεν οδηγουν μονο σε σκεψεις παραλογες αλλα και σε κοινωνικο αγχος και αυτο-αποκλεισμο, επιπροσθετα με αυτον που επιβαλλει η κοινωνια της επαρχιας/ομοφοβιας/ανεργιας.
    Μου χορηγείται αγωγή αντιψυχωσικών και αντικαταθλιπτικών, δεν το άφησα στην τύχη του. Πηγα με την προτροπή φίλων και συγγενών και τελικά μου βγήκε σε καλό. Κάνω πάλι αισιόδοξες σκέψεις και βρίσκω τα δυναμάρια να οργανώνω τη ζωή μου. Έχω και διάθεση για γκομένισμα κάτι που για καιρό το είχα σε δεύτερη μοίρα (τρόμπας).

    Δυστυχώς και ενώ σαν άτομο ήμουν πάντα συγκροτημένο και επιμελές η εξέλιξη της ζωής μου αποδείχθηκε τρικυμιώδης και σε συνδυασμό με την όλη ελληνική πραγματικότητα και κάποιες λάθος επιλογές την πλήρωσε ο ψυχισμός μου που δέχθηκε πλήγμα. Το καλό είναι ότι ανταποκρίνομαι στην αγωγή και γρήγορα γιατί ενδόμυχα το ήξερα ότι φερόμουν παράλογα.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καταστροφολογία και άγχος
    By girl1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-02-2017, 18:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •