Τρόμος για hiv - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 19 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 273
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Καλή μου κοπέλα μόλις διάβασα σχεδόν όλα τα σχόλια... Επειδή είμαι της δουλειάς στο χώρο της υγείας θα σου πω ότι το να κάνεις εξέταση κ κάποιος να χρησιμοποιησει βελόνα ήδη χρησιμοποιημενη πρώτον είναι εγκληματικό κ δεύτερον είναι οχι απλα απίθανο ίσως μόνο σε ταινία φαντασίας θα το δεις!! Στην πραγματική ζωή ΟΧΙ ξεχνα το σε εκείνη την εξέταση δεν συνέβη κάτι, ολα είναι στο μυαλό σου γιατί ήσουν ταραγμένη κ το μυαλό σου αρνείται να δεχτεί ότι δεν έχεις hiv!!!!!! Απο την αλλη δεν κατάλαβα για ποιο λόγο πρέπει να κάνεις μαγνητική ωστόσο μήπως πρέπει να αλλάξεις κάτι στη θεραπεία σου?? Μήπως κάτι δεν σε πιάνει, δεν σου ταιριάζει??

  2. #152
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Καλή μου κοπέλα μόλις διάβασα σχεδόν όλα τα σχόλια... Επειδή είμαι της δουλειάς στο χώρο της υγείας θα σου πω ότι το να κάνεις εξέταση κ κάποιος να χρησιμοποιησει βελόνα ήδη χρησιμοποιημενη πρώτον είναι εγκληματικό κ δεύτερον είναι οχι απλα απίθανο ίσως μόνο σε ταινία φαντασίας θα το δεις!! Στην πραγματική ζωή ΟΧΙ ξεχνα το σε εκείνη την εξέταση δεν συνέβη κάτι, ολα είναι στο μυαλό σου γιατί ήσουν ταραγμένη κ το μυαλό σου αρνείται να δεχτεί ότι δεν έχεις hiv!!!!!! Απο την αλλη δεν κατάλαβα για ποιο λόγο πρέπει να κάνεις μαγνητική ωστόσο μήπως πρέπει να αλλάξεις κάτι στη θεραπεία σου?? Μήπως κάτι δεν σε πιάνει, δεν σου ταιριάζει??
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Με καθησυχάζει κάπως το ότι είσαι στο χώρο της υγείας.
    Όταν πρώτο ξεκίνησαν όλα αυτά η ψυχολόγος με έστειλε σε νευρολόγο και η δεύτερη μο έγραψε μια μαγνητική εγκεφάλου. Την έκανα και μάλιστα 2 φορές γιατί την πρώτη δεν έχει μπει σκιαγραφικο υγρο.
    Έδειξε μια δυσπλασία στο φλοιό του εγκεφάλου και κατόπιν η νευρολόγος είπε ότι όλο αυτό χρειάζεται να το δει νευροχειρουργος.
    Πήγα λοιπόν τη μαγνητική σε ένα γνωστό μου νευροχειρουργό και είπε ότι χρειάζεται να κάνω εγκεφαλογραφημα για να δούμε ακριβώς το συγκεκριμένο εύρημα.
    Έχω κλείσει ραντεβού γαι την επόμενη βδομάδα.
    Όσον αφορά την ψυχιατρική αγωγή, έχω αλλάξει φάρμακα 4 φορές. Ξεκίνησα με λαντοζ το οποίο μου έφερε μεγάλη ταραχή, μετά Zyprexa, geodon και τώρα risperdal. Αυτά όσον αφορά τα αντιψυχωσικα.
    Σταθερα εδώ και 4 μήνες παίρνω και το αντικαταθλιπτικό dumyrox.
    Δεν έχω όμως καμία βελτίωση. Θα έλεγα ότι χειροτερεύω....

  3. #153
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Γιατί σου έχει κολλήσει το aids? Θα μπορούσες νσ είχες κολλήσει οτιδήποτε
    Από το τσεκποιντ εννοείς ή γενικά;;

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εχεις σκεφτεί ποτέ ότι θα αρρωστησεις απο το τοσο άγχος;;; αυτο θα επρεπε να σε αγχωνει και οχι αν κόλλησες aids απο το τσεκποιντ.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #155
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εχεις σκεφτεί ποτέ ότι θα αρρωστησεις απο το τοσο άγχος;;; αυτο θα επρεπε να σε αγχωνει και οχι αν κόλλησες aids απο το τσεκποιντ.
    Μου το λένε όλοι αυτό....
    Εδώ σκέψου ότι δεν με πιάνει τίποτα από φάρμακα....

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μου το λένε όλοι αυτό....
    Εδώ σκέψου ότι δεν με πιάνει τίποτα από φάρμακα....
    Ποσο καιρο τα παίρνεις; θελω να πω οτι αν τα παίρνεις μεγαλο διαστημα ισως θα πρέπει να αλλάξεις ξανά αγωγη πάντα με τη συμβουλή του ψυχιατρου φυσικα. Ειναι κριμα να εισαι σε κατάσταση τρομου για κατι που αποκλειεται να έγινε. Ειμαι νοσηλευτρια και ειναι εννοείται υποχρεωτικό να αλλαζεις σύριγγα και όχι μονο αυτο υπάρχουν και ειδικά δοχεία που πετας τις βελόνες.. Μπορω να στο επιβεβαιώσω λοιπον οτι δ3ν εχεις κολλήσει κατι απο εκει.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Με καθησυχάζει κάπως το ότι είσαι στο χώρο της υγείας.
    Όταν πρώτο ξεκίνησαν όλα αυτά η ψυχολόγος με έστειλε σε νευρολόγο και η δεύτερη μο έγραψε μια μαγνητική εγκεφάλου. Την έκανα και μάλιστα 2 φορές γιατί την πρώτη δεν έχει μπει σκιαγραφικο υγρο.
    Έδειξε μια δυσπλασία στο φλοιό του εγκεφάλου και κατόπιν η νευρολόγος είπε ότι όλο αυτό χρειάζεται να το δει νευροχειρουργος.
    Πήγα λοιπόν τη μαγνητική σε ένα γνωστό μου νευροχειρουργό και είπε ότι χρειάζεται να κάνω εγκεφαλογραφημα για να δούμε ακριβώς το συγκεκριμένο εύρημα.
    Έχω κλείσει ραντεβού γαι την επόμενη βδομάδα.
    Όσον αφορά την ψυχιατρική αγωγή, έχω αλλάξει φάρμακα 4 φορές. Ξεκίνησα με λαντοζ το οποίο μου έφερε μεγάλη ταραχή, μετά Zyprexa, geodon και τώρα risperdal. Αυτά όσον αφορά τα αντιψυχωσικα.
    Σταθερα εδώ και 4 μήνες παίρνω και το αντικαταθλιπτικό dumyrox.
    Δεν έχω όμως καμία βελτίωση. Θα έλεγα ότι χειροτερεύω....
    Λοιπόν δεν θα κάνω τη δασκάλα γιατί κ εγω λόγω κολλήματος βρίσκομαι εδώ. Ωστόσο αυτό που έχω να σου πω είναι πως τα τεστ και οι εξετάσεις είναι έγκυρα κ χτυπα ξύλο αν είχες κάτι θα το ξερες εδώ κ καιρό κ εκτός του ότι θα το ξερες, παθολογικα κ όχι ψυχολογικά θα είχες θέματα που θα σε καναν να πας θέλοντας κ μη στο γιατρό. Η γιατρός σου προφανώς θέλει να σε αποτρέψει από το φαύλο κύκλο των εξετάσεων κ της εμμονής σου για αυτο κ δεν θέλει να το συζητάτε άλλο. Δεν έχει κάτι άλλο να σου πει είναι σαν να εξαντλήθηκε το θέμα κ εσύ απλά να λες τα ιδια κ τα ιδια για να ακούς πάντα την ίδια απάντηση . Όσο κανεις εξετάσεις τόσο τροφοδοτείς αυτή τη φοβία κ δε δίνεις χρόνο στον εαυτό σου να αποστασιοποιηθει απο το θέμα κ να ηρεμήσει. Χαλαρωσε κ σκέψου λογικά επανέφερε τη λογική στον εαυτό σου κ την ηρεμία. Δεν έχεις hiv το λένε οι εξετάσεις κ οι γιατροι!! Επίσης ο τρόπος με τον οποίο συνέβη το γεγονός κ φοβάσαι είναι πολύ μακριά απο τον πραγματικό τροπο που νοσεί κανείς!!! Δεν ξέρω αν έχεις κάποιες ενοχές μέσα σου ακόμα κ για το φίλι πχ κάτι τέτοιο, δεν ξέρω υποθέσεις κάνω για να σε βοηθήσω μήπως κάτι άλλο σε βασανίζει κ βρίσκεις εκεί διαφυγή. Πάντως για το γεγονός του πράγματος είσαι υγιής ξεκάθαρα με τεκμήρια και δεν έχεις να φοβάσαι κάτι!

  8. #158
    Nefeli28
    Guest
    Αυτό που με τρύπησε στην εξέταση ατο τσεκποιντ ήταν κάτι σαν συρραπτικο το οποίο δεν βγήκε από κάποιο αποστειρωμένο σακουλάκι αλλά από ένα συρτάρι.
    Ακριβώς την ίδια φάση έχει καταγράψει σε βιντεάκι η Μαίρη Συνατσακη ππυ πήγε στο ίδιο τσεκποιντ γαι εξέταση.
    Βγαίνει λοιπόν αυτό το μηχανάκι-συρραπτικο από το συρτάρι. Όχι κλειστό σε σακουλάκι. Είναι αυτό μιας χρήσης; Είναι ασφαλές;;;;;; Αυτό με τρωει....

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτό που με τρύπησε στην εξέταση ατο τσεκποιντ ήταν κάτι σαν συρραπτικο το οποίο δεν βγήκε από κάποιο αποστειρωμένο σακουλάκι αλλά από ένα συρτάρι.
    Ακριβώς την ίδια φάση έχει καταγράψει σε βιντεάκι η Μαίρη Συνατσακη ππυ πήγε στο ίδιο τσεκποιντ γαι εξέταση.
    Βγαίνει λοιπόν αυτό το μηχανάκι-συρραπτικο από το συρτάρι. Όχι κλειστό σε σακουλάκι. Είναι αυτό μιας χρήσης; Είναι ασφαλές;;;;;; Αυτό με τρωει....
    Αγάπη μου αν δεν ηταν ασφαλές 8α ειχαν κολλησει όλοι. Μη σκέφτεσαι ετσι. Ταλαιπωρείς τον εαυτο σου τσαμπα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτό που με τρύπησε στην εξέταση ατο τσεκποιντ ήταν κάτι σαν συρραπτικο το οποίο δεν βγήκε από κάποιο αποστειρωμένο σακουλάκι αλλά από ένα συρτάρι.
    Ακριβώς την ίδια φάση έχει καταγράψει σε βιντεάκι η Μαίρη Συνατσακη ππυ πήγε στο ίδιο τσεκποιντ γαι εξέταση.
    Βγαίνει λοιπόν αυτό το μηχανάκι-συρραπτικο από το συρτάρι. Όχι κλειστό σε σακουλάκι. Είναι αυτό μιας χρήσης; Είναι ασφαλές;;;;;; Αυτό με τρωει....
    Φυσικά κ είναι ολα αποστειρωμενα κ μιας χρήσεως!!! Εννοείται αυτό, μιλάμε για ότι πιο υπεύθυνο κ για ανθρώπινες ζωές!! Απο τον παθολογο που θα πας πχ κ θα καθησεις να σε εξετάσει σκέψου το πιο ασήμαντο, έχει ενα χαρτί στην καρέκλα που εξετάζεσαι. Όταν εσύ φύγεις στον επόμενο ασθενή αυτί το χαρτί πετιέται κ τοποθετείται καινούριο πόσο μάλλον μια βελόνα που εισχωρεί στο δέρμα σου. Έτσι κ το συγκεκριμένο test γίνεται με βελόνες κλπ μια χρήσεως είναι δεδομένο!!!!

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Καλησπέρα καλο μου. Εκλεισα τα μηνύματα και δε μπορω να σου απαντήσω στα πριβε. Θα στα πω εδώ λοιπόν. Καταλαβαίνω τελείως τη φοβια σου γιατί και εγώ ειχα τον ίδιο φόβο έχοντας τρυπηθει καταλαθος 2 φορες σαν νοσηλευτρια αλλα εκανα το τεστ βγήκα αρνητική τελείωσε το θεμα. Θελω να πω λογικό να φοβάσαι αλλα μην χαραμιζεις μερες από τη ζωή σου πανικοβλητη για κατι που ηδη ελεγξες και δεν έχεις. Ζήσε τη ζωή σου και όσο προσέχεις θα είσαι μια χαρά υγιής... Δεν εχεις aids στο υπογράφω εγω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #162
    Nefeli28
    Guest
    Μερικές φορές μου φαίνεται εξωφρενικό που τόλμησα να πάω στο τσεκποιντ. Νιώθω σαν να έκανα κάτι πολύ κακό και τώρα κινδυνεύει η ζωή μου. Εγώ για καλό πήγα ρε γαμωτο, για να εξεταστω....
    Πήγα όμως μέσα σε έναν χώρο που εξετάζουν κατεξοχήν για τον hiv και τώρα φοβάμαι μήπως κόλλησα.
    Πως θα ζήσω με αυτό;;;

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μερικές φορές μου φαίνεται εξωφρενικό που τόλμησα να πάω στο τσεκποιντ. Νιώθω σαν να έκανα κάτι πολύ κακό και τώρα κινδυνεύει η ζωή μου. Εγώ για καλό πήγα ρε γαμωτο, για να εξεταστω....
    Πήγα όμως μέσα σε έναν χώρο που εξετάζουν κατεξοχήν για τον hiv και τώρα φοβάμαι μήπως κόλλησα.
    Πως θα ζήσω με αυτό;;;
    Κι εγώ πήγα σε νοσοκομείο και έχω νοσηλευτεί κιόλας, εκεί να δεις τι έχει ο καθένας, αλλά θα ζήσω με αυτό γιατί μέχρι να αποδειχθεί ότι έχεις κάτι, θεωρούμε ότι δε το έχεις :) και νοσοκομείο κολλάνε με τον αέρα /σάλιο κτλ πράματα, εσένα αν δε πήγε κάνεις μαζί σου στο τσεκποιντ ή να σου δώσει αίμα, ( που φυσικά δεν έγινε, ρητορικά το λέω) είσαι ασφαλής. Και όλοι HIV να είχαν, πάλι δε κινδυνεύεις. Στον δικό σου τα λες αυτα? Εννοώ όχι αν το είπες μια φορά, αλλά κάθε φορά που το σκέφτεσαι !! Πχ σήμερα τώρα, το είπες?

  14. #164
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Κι εγώ πήγα σε νοσοκομείο και έχω νοσηλευτεί κιόλας, εκεί να δεις τι έχει ο καθένας, αλλά θα ζήσω με αυτό γιατί μέχρι να αποδειχθεί ότι έχεις κάτι, θεωρούμε ότι δε το έχεις :) και νοσοκομείο κολλάνε με τον αέρα /σάλιο κτλ πράματα, εσένα αν δε πήγε κάνεις μαζί σου στο τσεκποιντ ή να σου δώσει αίμα, ( που φυσικά δεν έγινε, ρητορικά το λέω) είσαι ασφαλής. Και όλοι HIV να είχαν, πάλι δε κινδυνεύεις. Στον δικό σου τα λες αυτα? Εννοώ όχι αν το είπες μια φορά, αλλά κάθε φορά που το σκέφτεσαι !! Πχ σήμερα τώρα, το είπες?
    Όχι δεν τα λέω αυτά. Τι να πω;
    Και να τα πω τι θα αλλάξει; Δεν σταματούν οι σκέψεις...δυστυχώς

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μερικές φορές μου φαίνεται εξωφρενικό που τόλμησα να πάω στο τσεκποιντ. Νιώθω σαν να έκανα κάτι πολύ κακό και τώρα κινδυνεύει η ζωή μου. Εγώ για καλό πήγα ρε γαμωτο, για να εξεταστω....
    Πήγα όμως μέσα σε έναν χώρο που εξετάζουν κατεξοχήν για τον hiv και τώρα φοβάμαι μήπως κόλλησα.
    Πως θα ζήσω με αυτό;;;
    Αν πας σε ενα ιδιωτικο κέντρο και κανεις εξετάσεις θα σου φύγει το άγχος; γιατι εγω θεωρω οτι ουτε έτσι θα ησυχασεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 11 of 19 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τρόμος για γαστροσκόπηση
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 04-07-2019, 19:14
  2. τρόμος από οδοντόβουρτσα!!!
    By lloullou00 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 10-05-2018, 17:20
  3. Ταξιδι και τρομος
    By lessangels in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2017, 08:51
  4. τρομος της αιωνιοτητος
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2016, 19:14
  5. ΤΡΟΜΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 16-09-2012, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •