Τρόμος για hiv - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 273
  1. #16
    Nefeli28
    Guest
    Παιδιά τα φάρμακα τα έχω ξεκινήσει από τον Απρίλιο. Κι έχουμε ήδη αλλάξει 2 φορές την αγωγή.
    Τελικά τι γίνεται; Κάποια σε «πιάνουν» και κάποια όχι;
    Έχουν περάσει 3 μήνες και δεν βλέπω προκοπη....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ναι, διαφορετικα φαρμακα πιανουν διαφορετικους ανθρωπους και χρειαζεται να δοκιμαζετε με το γιατρο μεχρι να βρεθει το σωστο. Οι τρεις μηνες που εχουν περασει, μπορει να μοιαζουν αιωνιοτητα τοσο δυσκολα που περνας, αλλα δεν ειναι απαραιτητα ικανο διαστημα για αρκετες δοκιμες, ειδικα αν υπολογισεις οτι χρειαζεται ενας μηνας η και παραπανω για να φανει αν σε πιανει η οχι το εκαστοτε φαρμακο. Μοιαζει στρατηγικη της απελπισιας αλλα δεν ειναι, εχει σωσει πολυ κοσμο με εντονα συμπτωματα. Το ξερω οτι μοιαζει μαρτυριο αλλα πρεπει να δωσεις χρονο στην ολη διαδικασια και μαζι και στον εαυτο σου.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #18
    Nefeli28
    Guest
    Αυτό κάνω εδώ και 4 μήνες. Δίνω χρόνο και περιμένω.
    Απλά ξυπνάω με πανικό ότι πρέπει να πάω να κάνω πάλι την εξέταση και δεν ηρεμώ με τίποτα. Φοβάμαι παρα πολύ μην έχω κολλήσει....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Τζάμπα ανησυχείς γενικά γιατί δεν μπορείς να κολλήσεις HIV από φιλί!! Παντού επισημαίνεται, και παρόλο που οι επιστήμονες δίνουν μια ελάχιστη πιθανότητα, αυτή ειναι τελείως υποθετική καθώς δεν έχει καταγραφεί κάποια τέτοια περίπτωση.
    Γενικότερα δεν μεταδίδεται τόσο εύκολα. Φαντάσου ότι παρόλο που ο ιός είναι σεξουαλικά μεταδιδόμενος, οι πιθανότητες να κολλήσεις με σεξουαλική επαφή χωρίς προφύλαξη με άτομο που φέρει τον ιό είναι κάτω του 1%. Οι άνθρωποι, λοιπόν, κολλάνε λόγω της κατ' επανάλλειψη σεξουαλικής επαφής χωρίς προφυλακτικό με οροθετικό.. Όμως, υψηλού κινδύνου ομάδες είναι οι ναρκομανείς και οι ομοφυλόφιλοι. Σε αυτές τις ομάδες o ιος είναι αρκετά συχνός δυστυχώς..
    Anyway, δεν κολλάς από φιλί, οι επιστήμονες δεν τον συγκαταλέγουν στον τρόπο μετάδοσης αλλιώς θα είχαν καταγραφεί περιπτώσεις ανθρώπων και θα συγκαταλεγόταν στους τρόπους μετάδοσης όπως συγκαταλέγεται το στοματικό..

    Παρόλα αυτά, το πρόβλημα δε είναι ο ιός, αν δεν ήταν ο HIV κάτι άλλο θα σε τσίγκλαγε, γι αυτό ψυχοθεραπεία και όλα θα φτιάξουν ;)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Συμφωνώ με το art έχει δίκιο. Θα ελεγα ότι πιο πολύ κινδυνεύεις να πάθεις κάτι λόγω του φόβου σου δηλαδή να έχεις το μυαλό σου εκεί την ώρα που πας να περάσεις το δρόμο και τσακ να σε πάρει παραμαζεμα κανας απρόσεκτος , αλλά δεν είναι μόνο το HIV είναι πολλοί άλλοι λόγιοι για να είσαι μονογαμική από πλευράς υγείας :) άσε μη το ψάχνεις τι μπορείς να κολλήσεις. Άστο, προφύλαξη και όσο γίνεται μονογαμία :)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  6. #21
    Nefeli28
    Guest
    Κι έχω τον ψυχολογο και τον ψυχίατρο που λένε να μην πάω για άλλη εξέταση. Ότι είναι στο μυαλό μου.
    Και προφανώς αυτό είναι μέρος άσκησης για να μην υποκύψω στον ψυχαναγκασμό αφού πάσχω από ιδψ. Αλλά εγώ όσο μου το λένε αυτό τόσο φρικαρω.
    Και με πιάνει αμόκ για την εξέταση.
    Είμαι απελπισμένη

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Κι έχω τον ψυχολογο και τον ψυχίατρο που λένε να μην πάω για άλλη εξέταση. Ότι είναι στο μυαλό μου.
    Και προφανώς αυτό είναι μέρος άσκησης για να μην υποκύψω στον ψυχαναγκασμό αφού πάσχω από ιδψ. Αλλά εγώ όσο μου το λένε αυτό τόσο φρικαρω.
    Και με πιάνει αμόκ για την εξέταση.
    Είμαι απελπισμένη
    Για να το λένε κάτι ξέρουν. Εγώ θα έκανα την εξέταση, φτηνή, και την έχω κάνει και μετά το ξεχνάω.
    Συνήθως τα δύσκολα με την αρρωστοφοβια είναι όταν δε μπορείς να ξέρεις εύκολα αποτέλεσμα όπως μερικοί καρκίνοι ,αλλά στο HIV δε ξέρω γιατί κόλλησες αφού υπάρχει τεστ και δείχνει αρνητικό, έληξε , είσαι οκ 100% και άμα σουρθει κάντο 10 ευρώ έχει νομίζω το πολύ. Μόνο πρόσεξε μην αλλάξεις αρρωστια , εκεί παθολόγο και ψυχο από κοντά :)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  8. #23
    Nefeli28
    Guest
    Έχω γράψει παραπάνω πως το έχει κανει 2 φορές το τεστ. 11 ευρώ κοστίζει δεν είναι αυτό το θέμα.
    Το θέμα είναι πως το έκανα στις 6 εβδομάδες και το διάστημα που δίνουν είναι 6-8 βδομαδες.
    Και λέω μήπως πρέπει να ξαναπάω, μήπως δεν έδειξε...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Έχω γράψει παραπάνω πως το έχει κανει 2 φορές το τεστ. 11 ευρώ κοστίζει δεν είναι αυτό το θέμα.
    Το θέμα είναι πως το έκανα στις 6 εβδομάδες και το διάστημα που δίνουν είναι 6-8 βδομαδες.
    Και λέω μήπως πρέπει να ξαναπάω, μήπως δεν έδειξε...
    Ναι αυτό λέω κι εγώ , ότι για να σου φύγει ξανακαντο απλά για να μη σε βασανίζει, όχι ότι πιστεύω ότι έχεις έστω και μια πιθανότητα να βγει θετικό.

    Δηλαδή κάντο για ψυχολογικούς λόγους, όχι για την ουσία , για ΔΕΝ εχεις HIV :)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Last edited by Georgewww; 15-06-2019 at 14:12.

  10. #25
    Nefeli28
    Guest
    Κι αν δεν πάω γιατί φοβάμαι και δεν αντέχω άλλη αναμονή για αποτελέσματα, θα είμαι ανεύθυνη;;;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Κριση αρρωστοφοβιας εχεις, οχι ανευθυνοτητας... Δεν εχει νοημα να σε πιεζεις αν αυτο σε κανει χειροτερα, και ενα δευτερο τεστ αποκλειει μεν τον ιο αλλα δε θεραπευει αυτη καθ' εαυτη την αρρωστοφοβια (και κακως το προκρινουν σαν τρομερη ιδεα μερικοι)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #27
    Nefeli28
    Guest
    Τρέμω στην ιδέα μιας νέας εξέτασης. Την έχω κάνει δυο φορές. Και τις δυο ήμουν στην κόλαση. Μέρες που φάνηκαν αιωνιότητες μέχρι τα αποτελέσματα.
    Με τρελαίνει η ιδέα άλλης μιας εξέτασης αλλά δεν ξέρω μήπως τελικά πρέπει να πάω. Για να θεωρηθεί ασφαλές το διάστημα το χρονικό που την έκανα.
    Στη Γραμμή για ειτζ λένε 6-8 βδομαδες.
    Σε μια γραμμή του Κελπνο είπαν οι 6 είναι αρκετές δεν θέλει κάτι άλλο γιατί είναι τεστ 4ης γενιάς.
    Στο διαγνωστικό κέντρο που το έκανα είπαν ακόμα πιο λίγο, έναν μήνα.
    Ε ποιον να ακούσεις τελικά;;
    Μήπως πρέπει να πάω αρκετούς μήνες μετά για σιγουριά;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εγω βλεπω οτι σου ειπαν ακομα και για εναν μηνα, αλλα ηδη σκεφτεσαι να το κανεις εξαμηνο... Ειναι "για σιγουρια", η μηπως ετσι απλα δινεις παραταση στον φοβο σου;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #29
    Nefeli28
    Guest
    Για σιγουριά. Επειδή είναι η φύση της αρρώστιας ρε γαμωτο τέτοια. Που λένε ότι μπορεί να μη δείξει, να θέλει να το επαναλάβεις το τεστ κλπ.
    Τώρα αν υποσυνείδητα συμβαίνει κ το άλλο που λες δρν ξέρω....να θέλω να παρατείνω τον φόβο.
    Συνειδητά λέω πως ήδη δεν αντέχω άλλο να ζω στον φόβο.
    Είμαι έτσι 4 μήνες τώρα ...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τρέμω στην ιδέα μιας νέας εξέτασης. Την έχω κάνει δυο φορές. Και τις δυο ήμουν στην κόλαση. Μέρες που φάνηκαν αιωνιότητες μέχρι τα αποτελέσματα.
    Με τρελαίνει η ιδέα άλλης μιας εξέτασης αλλά δεν ξέρω μήπως τελικά πρέπει να πάω. Για να θεωρηθεί ασφαλές το διάστημα το χρονικό που την έκανα.
    Στη Γραμμή για ειτζ λένε 6-8 βδομαδες.
    Σε μια γραμμή του Κελπνο είπαν οι 6 είναι αρκετές δεν θέλει κάτι άλλο γιατί είναι τεστ 4ης γενιάς.
    Στο διαγνωστικό κέντρο που το έκανα είπαν ακόμα πιο λίγο, έναν μήνα.
    Ε ποιον να ακούσεις τελικά;;
    Μήπως πρέπει να πάω αρκετούς μήνες μετά για σιγουριά;
    αρα καθαρισες .. :) δεν εχεις HIV απλό.

Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τρόμος για γαστροσκόπηση
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 04-07-2019, 20:14
  2. τρόμος από οδοντόβουρτσα!!!
    By lloullou00 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 10-05-2018, 18:20
  3. Ταξιδι και τρομος
    By lessangels in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2017, 09:51
  4. τρομος της αιωνιοτητος
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2016, 20:14
  5. ΤΡΟΜΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 16-09-2012, 15:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •