Τρόμος για hiv
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 273
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Τρόμος για hiv

    Κολλάει το ειτζ από φιλι;
    Όταν κάποιος έχει κάνει απονεύρωση στα δόντια υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει hiv τον σύντροφο του;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Αν έχει αίμα στα ούλα υπάρχει μια πιθανότητα, γενικά κάθε ανταλλαγή υγρών σεξουαλικά ή αίμα.
    Δε νομίζω ότι σου έτυχε κάτι τζάμπα αγχώνεσαι αλλά θα στο πω απλά, είσαι τυχερός γιατί 1ον κάνεις ενα τεστ HIV και μαθαίνεις και τέλος η αγωνία. Και 2ον ακόμα και αν ποτέ κολησεις, ζεις πλέον , θα πάρεις φάρμακα αλλα οκ. Αλλά ξαναλέω από φιλι πολύ δύσκολα. Θα πρέπει να είχε πολυυυυ αίμα, όχι η απονεύρωση δε θεωρείται ότι είχε αίμα :) βρε κάνε το τεστ να κοιμάσαι ήσυχος , σε μια μέρα βγαίνει.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Το έχω κάνει το τεστ στις 6 βδομαδες.
    Αλλά το διάστημα που δίνουν είναι 6-8 βδομαδες. Και κάποιοι λένε και για 3 μηνες.
    Μου έχει γίνει εμμονή ότι πρέπει να ξαναπάω. Και με φρικάρει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Το έχω κάνει το τεστ στις 6 βδομαδες.
    Αλλά το διάστημα που δίνουν είναι 6-8 βδομαδες. Και κάποιοι λένε και για 3 μηνες.
    Μου έχει γίνει εμμονή ότι πρέπει να ξαναπάω. Και με φρικάρει...
    Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    αν κολλούσε τόσο εύκολα...όλοι θα χαμε. θα μπορουσαμε και απτα ιδια τα εργαλια του οδοντριατρου να κολλησουμε. απτο λεωφορίο, απτα πόμολα, απτο γυμναστηριο, απτη θάλλασα, απτο παγκάκι που κάθησες. καπου καποιος καποια λιγο αιμα μπορει να ειχε. αλλά δεν γίνεται έτσι. αν πας σε ένα συγκεκριμένο νοσοκομείο...εκει που κάνουν εξετάσεις αίματος, έχει παντού ξεραμένα αίματα. και κει που κάθεσε και εκεί που κανουν τη δουλεια τους. δεν κολλησε ποτε κανενας.
    επισης με hiv ζεις 50 χρονια πλεον. δεν κολλαει τοσο ευκολα. μολις το ακουμπησει αερας πεθαινει. δεν ζει εκτος σωματος και δεν ειναι τοσο ευκολο και απο αιμα να κολλησεις.

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Το φοβάμαι σε όλη μου τη ζωή.
    Από 10 χρόνων. Πέρασαν και κάποια χρόνια σε ύφεση αλλά εδώ και μια δεκαετία έχει γίνει η κόλαση μου.
    Με αποκορύφωμα τώρα που φοβάμαι μην κόλλησα κάτι από φιλια. Επειδή ο άλλος είχε κάποια θέματα με τα δόντια του. Έκανε απονεύρωση και είχε γενικά κάποια προβλήματα....
    Δεν μπορώ καθόλου να το διαχειριστώ. Θέλω να πεθάνω να ησυχάσω από όλα .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    για να καταλαβω.. φοβασαι το HIV αλλα δε φοβασαι να πεθανεις. Το HIV δεν ειναι πλεον μαστιγα, δε πεθαινεις δεν δεν δεν... λογω συγχρονων φαρμακων.
    Υπαρχουν πολλες ασθένειες αλλα το HIV ειναι παλιο 'ευκολα' διαχειρισιμο σε σχεση με αλλες και πολυ απλα... κανεις ενα τεστ καιτ τελος.. κανενα αγχος μετα. Αν δε θες ποτε να κολλησεις.. κανε μια σταθερη σχεση .. βαλτον να κανει τεστ χααχ και καθαρησες .. δε παιζει να κολησεις ;) κοιτα μη σε πατησει κανα αυτοκινητο γιατι τα τροχαια ειναι την κορυφη... αλλα κανενας μας δε τα φοβατε... αστειο δεν ειναι? (συμπεριλαμβανομένου κι εμενα)

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Έκανα το τεστ αλλά θεωρώ πως πρέπει να το ξανακάνω.
    Δεν μπορώ να ζήσω έτσι. Έχει κολλήσει το μυαλό μου ότι είμαι άρρωστη. Τα χάπια δεν με βοηθανε πουθενά ούτε και η ψυχοθεραπεία .
    Νιώθω πλήρως αβοήθητη.
    Και ναι δεν με νοιάζει να πεθάνω. Ο εαυτός μου δεν με νοιάζει. Φοβάμαι μην κολλήσω τους άλλους....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Έκανες το τεστ είπε όχι , τελείωσες ;)
    Δεν έχει ποσοστό αποτυχίας ειδικά αν το έκανες 2 φορές. Και θα ζήσεις και δε θα κολλήσεις κανέναν γιατί και να είχες θα έπρεπε να πας χωρίς προφυλάξεις η να δώσεις αίμα σε κάποιον.
    Είσαι πολύ τυχερή να ξέρεις που μπορείς να πάρεις απάντηση με ένα τόσο απλό τεστ και κορυφαία ποσοστά επιτυχίας.
    Καντο το τεστ αν θέλεις 10 φορές. Σε 10 μέρες θα είσαι χωρίς άγχος :) φτηνό είναι.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Αυτό το checkpoint που γίνεται η εξέταση γρήγορα και δεν έχεις την ψυχοφθόρα διαδικασία να περιμένεις τα αποτελέσματα, είναι καλό; Είναι έγκυρα τα αποτελέσματα εκει; Αν πάω εκει θα είναι σίγουρο το αποτέλεσμα;;;;;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Φυσικά και είναι. Λέω κάνε το τεστ όχι γιατί πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να έχεις, σίγουρα δεν έχεις, αλλά για ψυχολογικούς λόγους. Για να ηρεμήσεις, αφού είναι κάτι εύκολο :) και πιες και ένα χυμό μετά να χαλαρώσεις να πάρεις δυνάμεις. ;)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Οποιος έχει καμία εμπειρία η γνώμη για αυτό το checkpoint ας πει .....

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Μπορεί να κολλήσει κάποιος από φιλι;
    Αν έχει αίμα ο άλλος στα δοντια του....
    Δεν ξέρω πάω να τρελαθώ.
    Ούτε ξέρω αν είχε αίμα απλά ότι έκανε απονεύρωση και είχε κάποια θέματα με το δόντια του....
    Απαντήστε οποίος γνωρίζει κάτι....
    Έχω τρελαθεί...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Υπάρχουν τόσες αρρώστιες και ατυχήματα που κινδυνεύουμε και βρήκες το λιγοτερο επικίνδυνο :) τζάμπα αγχώνεσαι, καλύτερα θα έλεγα να κάνεις εμβόλιο hpv που είναι μεγαλύτερος ο κίνδυνος (αναλόγως φυσικά πόσο χρονών είσαι) παρά να ασχοληθείς με HIV.
    Έκανες τεστ βγήκε αρνητικό από δω και πέρα πάντα προφυλακτικό και δε ανταλλάζουμε σύριγγες (το τερμάτισα :) )
    Κι έτσι θα έχεις σχεδόν 0% πιθανότητες για HIV. Δηλαδή πιο πιθανό είναι να πεθάνεις από ατύχημα η να πνιγείς η να πάθεις καρκίνο η καρδιά η σπάνια αρρώστια που ούτε την ξέρουμε η θανατηφόρο βακτήρια ιούς κτλ παρά HIV.
    Και άμα πάθει καρδιά ένα γέρος που οδηγεί και πέσει πάνω σου το αυτοκίνητο? Ναι και αυτό πιο πιθανό είναι από το να πάθεις HIV από ένα φιλί επειδή ο άλλος έκανε απονεύρωση και δε ξέρεις καν αν είχε HIV (πιο πιθανό να μην είχε )

    Διάλεξε άλλη αρρώστια για να αγχώθηκε :) έτσι κάνουμε οι αρρωστοφοβικοι ;)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Υπάρχουν τόσες αρρώστιες και ατυχήματα που κινδυνεύουμε και βρήκες το λιγοτερο επικίνδυνο :) τζάμπα αγχώνεσαι, καλύτερα θα έλεγα να κάνεις εμβόλιο hpv που είναι μεγαλύτερος ο κίνδυνος (αναλόγως φυσικά πόσο χρονών είσαι) παρά να ασχοληθείς με HIV.
    Έκανες τεστ βγήκε αρνητικό από δω και πέρα πάντα προφυλακτικό και δε ανταλλάζουμε σύριγγες (το τερμάτισα :) )
    Κι έτσι θα έχεις σχεδόν 0% πιθανότητες για HIV. Δηλαδή πιο πιθανό είναι να πεθάνεις από ατύχημα η να πνιγείς η να πάθεις καρκίνο η καρδιά η σπάνια αρρώστια που ούτε την ξέρουμε η θανατηφόρο βακτήρια ιούς κτλ παρά HIV.
    Και άμα πάθει καρδιά ένα γέρος που οδηγεί και πέσει πάνω σου το αυτοκίνητο? Ναι και αυτό πιο πιθανό είναι από το να πάθεις HIV από ένα φιλί επειδή ο άλλος έκανε απονεύρωση και δε ξέρεις καν αν είχε HIV (πιο πιθανό να μην είχε )

    Διάλεξε άλλη αρρώστια για να αγχώθηκε :) έτσι κάνουμε οι αρρωστοφοβικοι ;)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Ε ενταξει οχι και το λιγοτερο επικινδυνο το να κολλησει κανεις HIV! Σοβαρολογουμε; Πας στο αλλο ακρο μ' αυτο τον τροπο και δεν βλεπω πως καθησυχαζεις τη θεματοθετρια με υπερβολες δικες σου. Η με το να προτεινεις "αλλαγη αρρωστιας" λες και τη διαλεξε απο καταλογο...

    Νεφελη συνειδητοποιεις οτι το τελευταιο σου ποστ ειναι σχεδον πανομοιοτυπο με το αυτο με το οποιο ανοιξες το θρεντ; Ειναι σαν να εκανες επανεκκινηση στην εμμονη σου, αμεσως αφου σου απαντησαν στο θρεντ οτι εισαι αρνητικη. Το μονο που μπορω να σκεφτω να σου προτεινω ειναι να κανεις λιγο υπομονη να αρχισουν να σε πιανουν τα φαρμακα... Και αν μετα τον ενα μηνα και κατι απο τοτε που τα ξεκινησες δεν δεις βελτιωση, να το πεις στη γιατρο σου.
    Last edited by oboro; 11-06-2019 at 13:08.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τρόμος για γαστροσκόπηση
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 04-07-2019, 19:14
  2. τρόμος από οδοντόβουρτσα!!!
    By lloullou00 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 10-05-2018, 17:20
  3. Ταξιδι και τρομος
    By lessangels in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2017, 08:51
  4. τρομος της αιωνιοτητος
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2016, 19:14
  5. ΤΡΟΜΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 16-09-2012, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •