ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΗ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100

    ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΗ!!!

    Καλησπερα παιδια...ειπα κ εγω να παρω δυναμη απο εδω μεσα...οπως κ ολοι ετσι κ εγω πριν 7 χρονια ξεκινησα με μινι καταθλιψη κ ψιλοκρισεις πανικου...εκανα αγωγη με ρεμερον κ ολα επεστρεψαν στα φυσιολογικα...μεχρι πριν ενα μηνα....μαζι με μια λοιμωξη που με ταλαιπωρουσε ενα βραδυ στα ξαφνικα με ελουσε κρυος ιδρωτας ταχυπαλμια ζαλαδες κ ολα τα συναφη....κατεληξα στο νοσοκομειο με ολες τις κλασσικες εξετασεις που εδειξαν οτι δν εχω τπτ....απο εκεινη τη μερα ομως φοβομουν να βγω εξω οχι μην παθω κριση πανικου αλλα επειδη ενιωθα πολυ αδυναμη...το παλεψα ομως κ βγηκα με αποτελεσμα να παθω μια τρελη κριση πανικου στο δρομο...πηγα ξανα στην ψυχιατρο μου ξεκινησα αγωγη με depravix κ αζαπιν κ μου δωσε ζαναξ σε περιπτωση που φοβαμαι να ξαναβγω.. το depravix ομως μου εριξε την πιεση κ πανικοβληθηκα συν τις αναγουλες που μου εκανε κ το κοψα απο την πρωτη μερα...απο εκεινη τη μερα φοβαμαι συνεχεια οτι μου πεφτει η πιεση μιας κ η φυσιολογικη μου ειναι 10 με 6...εδω κ 13 μερες ξεκινησα αγωγη με ζολοφτ το οποιο ξεκινησα τις πρωτες 4 μερες με μισο κ τωρα παιρνω 50mg...στην αρχη ενιωσα πιο γερα τα ποδια μου...εδω κ 10 μερες ομως μου εχει τριπλασιασει το αγχος την ταραχη τον φοβο...κ μονο στη σκεψη οτι θα βγω παθαινω πανικο κ τρεμω με αποτελεσμα να βγαινω μονο με ζαναξ η λεξοτανιλ..αλλα κ απο αυτα δν θελω να παιρνω συνεχεια για να μην γινουν συνηθεια...αυτη μου ειπε να παιρνω οταν εχω ανησυχια...εγω ομως ειμαι ολη μερα ετσι!! Ποτε θα περασουν αυτες οι παρενεργειες δν αντεχω αλλο!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Ξεχασα να αναφερω οτι μεσα σε ολα μου εχει κοψει κ την ορεξη το zoloft κ εχω χασει κ βαρος....κ γενικα ειμαι αδυνατη κ δν με παιρνει σε αυτο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καλημέρα Zelda! Καταλαβαίνω τι περνάς αλλά επειδή για χρόνια έπαιρνα το Deprevix,θα ήθελα να σου πω πως δεν νομίζω να ευθύνεται αυτό για την χαμηλότερη πίεση σου.
    Αντιθέτως οι έρευνες έχουν δείξει πως η Βενλαφαξίνη αυξάνει συνήθως την αρτηριακή πίεση!
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9818630

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Το ξερω...κ το ζολοφτ μου ειπε οτι ισως την αυξησει...αλλα τπτ...το deprevix το σταματησα γτ μου εκανε τρομερη αναγουλα...σε σημειο που δν την παλευα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Πάντως από πολλούς εδώ μέσα θεωρείται το αποτελεσματικότερο αντικαταθλιπτικό αλλά αφού σου δημιουργούσε αναγούλα καλά έκανες και το διέκοψες!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Κ η γιατρος μου ειπε οτι θα δουλευε καλα αλλα δν αντεχοταν...ουτε να κοιμηθω δν μπορουσα απο την αναγουλα...κ μου δωσε το ζολοφτ...κ μου χει τριπλασιασει τα παντα κ ειμαι μονο στη 13η μερα...ποτε περνανε ολα αυτα;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Κ η γιατρος μου ειπε οτι θα δουλευε καλα αλλα δν αντεχοταν...ουτε να κοιμηθω δν μπορουσα απο την αναγουλα...κ μου δωσε το ζολοφτ...κ μου χει τριπλασιασει τα παντα κ ειμαι μονο στη 13η μερα...ποτε περνανε ολα αυτα;
    Καλως ηρθες κανε υπομονη κανενα μηνα θα γινεις καλα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Καλως ηρθες κανε υπομονη κανενα μηνα θα γινεις καλα.
    καλως ηρθες και απο εμενα!! υπομονη!! τα φαρμακα για να τα συνηθισει ο οργανησμος σου θελουν μεχρι μηνα ,μετα θα μπορουν να δρασουν στο κεφαλι σου!!! αρα αραξε και απολαυσαι το ταξιδι!! μην την μπας κοντρα δεν λεει!! και ακου την γιατρο!! μην τα παιρνεις οπως να ναι!! δεν εισαι σε παρτυ για να θες ν την ακουσεις!! εδω ειναι φαρμακα κι θελει να περημενεις λιγακι. Ευχομαι να σου φυγουν οι φοβιες!! γιατι δυσκολευουν την ζωη μας και πρεπει να τις βγαζουμε απο την σκεψη!!!

    να εισαι καλα!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Φυσικα κ ακολουθω πιστα τις οδηγιες...απλα το ρεμερον που πηρα την πρωτη φορα δν ειχε καθολου παρενεργειες κ τωρα ζω ολα τα αγχη στο τριπλασιο μεχρι να δρασουν!! Υπομονη κανω κ μετραω τις μερες...κ στα δυσκολα μισο λεξοτανιλ να χαλαρωσουν λιγο οι παρενεργειες...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Φυσικα κ ακολουθω πιστα τις οδηγιες...απλα το ρεμερον που πηρα την πρωτη φορα δν ειχε καθολου παρενεργειες κ τωρα ζω ολα τα αγχη στο τριπλασιο μεχρι να δρασουν!! Υπομονη κανω κ μετραω τις μερες...κ στα δυσκολα μισο λεξοτανιλ να χαλαρωσουν λιγο οι παρενεργειες...
    στις δυσκολες θα ελεγα να βαλεις να ακουσεις PINK FLOYD και ασε τα λεξο, δεν αξιει να τα παιρνεις ,οταν απλα δεν εισαι καλα!! κοπελια! πρεπει να αποδεχτεις τυς φοβους σου , θα τους εχεις παντα !! οπως ολοι, οπως κι εγω εχω στο μυαλο μου και στηνκαρδια μου την αισθηση του πονου!! κι σωμα κι πνευματικα ποναω! αλλα το δεχομαι καιζω με αυτο! δουλευω, βγαινω, εχω φιλους προσπαθω να ζω οπως οι ανθρωποι γυρο μου, κι ας ξερω οτι διαφερω απο αυτους αρνιτηκα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Αποπειρα πριν απο λιγο να βγω χωρις αγχολυτικο αλλα μαζι με το αγορι μου!! Στα 100 βηματα λιγο η ζεστη λιγο που εκει δν φυσαγε αρχιζει η δυσφορια...κ η ζαλαδα...κ η τρεμουλα κ ολα τα καλα του κοσμου...να του σφιγγω το χερι κ να λεω τωρα θα πεσω κ να χω επιταχυνει χωρις να το καταλαβω..ο κακομοιρης το καταλαβε κ γυρισαμε...ωραιο θα ναι το καλοκαιρακι με τα αντικαταθλιπτικα!! ????????

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Αποπειρα πριν απο λιγο να βγω χωρις αγχολυτικο αλλα μαζι με το αγορι μου!! Στα 100 βηματα λιγο η ζεστη λιγο που εκει δν φυσαγε αρχιζει η δυσφορια...κ η ζαλαδα...κ η τρεμουλα κ ολα τα καλα του κοσμου...να του σφιγγω το χερι κ να λεω τωρα θα πεσω κ να χω επιταχυνει χωρις να το καταλαβω..ο κακομοιρης το καταλαβε κ γυρισαμε...ωραιο θα ναι το καλοκαιρακι με τα αντικαταθλιπτικα!! ????????
    κοιτα ομως ν γινεις καλα διοτις δεν θα ειναι κι το επομενο καλοκαιρι το "αγορι σου" εκει!! εαν ειναι υγειες ανθρωπος θα σε αφησει ,ν βρει μια χαρουμενη κοπελιτσα!!! θα βαρεθει το κλαμα κι τα δεν μπορω!!
    Συγνωμη που "στην λεω" το κανω ομως για να σο δωσω να καταλαβεις οτι εαν δεν κανεις κατις αμεσα θα χανεις συνεχως πραματα απο την ζωη σου!! δρασε τωρα!! και κανε οτι σου λεει ο γιατρος!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Δν εχω σκοπο να σταματησω τα χαπια του γιατρου μου...ουτε κανω κατι διαφορετικο απο αυτο που μου λεει...απλα οι παρενεργειες ειναι ζορικες κ τριπλασιαζουν ολα τα συμπτωματα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Δν εχω σκοπο να σταματησω τα χαπια του γιατρου μου...ουτε κανω κατι διαφορετικο απο αυτο που μου λεει...απλα οι παρενεργειες ειναι ζορικες κ τριπλασιαζουν ολα τα συμπτωματα
    υπομονη!!! σε κανα μηνα θα εισαι μια χαρα!! Ομως πρεπει να καταλαβεις οτι καποια πραματα δυστυχως δεν μπορουμε να τα "βολεψουμε" οπως θα θελαμε! πρεπει να μαθουμε να ζουμε με αυτα!! πρεπει να ειμαστε δυνατοι και να εχουμε καθε στιγμη την ετοιμοτητα να πολεμησουμε με τον εαυτο μας!! με τους φοβους!! εσυ, με τους πονους μου εγω και ο καθε ενας με οτι εχει!!
    Δεν ειμαστε απο τους τυχερους οπου εχουν μια χαρα τον εγκεφαλο τους!! αλλα νομιζω οτι μερικους απο εμας ολα αυτα τα προβληματα μας κανουν πιο δυνατους!! και πιο συναισθηματικους ανθρωπους!! αλλους ομως τους κανουν κομπλεξικους!!! κακους!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν εισαι και πολυ του καλοκαιριου απ οτι φαινετε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 07:22
  2. Κάθε αρχή κ δύσκολη ( ?)
    By turtle in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 10-09-2016, 22:19
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  4. Κάθε μέρα η ίδια μέρα
    By gianniss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2011, 18:27
  5. Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα?
    By MeroPony in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 24-08-2010, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •