ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΗ!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Παντα μου αρεσε ο χειμωνας πιο πολυ...τωρα με ολα αυτα δν την αντεχω καθολου τη ζεστη

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Γεια σου Zelda,
    το βίωμα σου είναι πολύ συνηθισμένο και να μην σε τρομάζει.
    Βέβαια κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο, σίγουρα αυτή τη στιγμή βιώνεις τρόμο και τα καταστροφικά σενάρια ξεχειλίζουν αλλά πάρε μια βαθιά ανάσα και κάνε υπομονή. Το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή βιώνεις διαταραχή άγχους μπορεί να δείχνει ότι γενικότερα τον τελευταίο καιρό μέσα σου δεν ήσουν πολύ καλά. Φαντάζομαι και άλλες στιγμές της ζωής σου αντιμετώπισες κάτι πιο δύσκολο και όλα πήγαν καλά. Το ότι σου χτύπησε την πόρτα τώρα, ίσως να μην είναι τυχαίο. Κάθε σύμπτωμα και κάθε δυσκολία πολλές φορές είναι τόσο εποιδομητική για εμάς, για το τι μας συμβαίνει μέσα μας και ποιοι είμαστε, τι θέλουμε. Η αγχώδης διαταραχή νομίζω μπορεί να θεραπευτεί πιο εύκολα και γρήγορα μαζί με γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία που είναι εστιασμένη και σύντομη. Αν μπορείς τώρα που είναι αρχή κάνε μια επίσκεψη σε έναν καλό ψυχοθεραπευτή. Και επειδή όλο μας το είναι απαρτίζεται από ένα σύνολο πραγμάτων που συνδέονται στενά, κάνε μια βουτιά μέσα σου και δες αν γενικά και πριν βιώσεις αυτά τα συμπτώματα ήσουν γεμάτη και καλά.
    Πάντως πάρα πολλοι άνθρωποι έχουν βιώσει κάτι ανάλογο κάποια στιγμή της ζωής τους και φεύγει, ειδικά με θεραπεία πολύ πιο γρήγορα απλά θέλει υπομονή..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Γεια σου κ σενα!!! Το ξερω οτι δν ειμαι μονη...κ οχι γενικα ειχα σημαδια απλα θεωρουσα οτι την παλευω μονη μου...τελικα δν ηταν ετσι...μου φαινεται βουνο γτ παλιοτερα που ειχα ηπια καταθλιψη ξεκινησα αγωγη με ρεμερον η οποια ειχε μηδαμινες παρενεργειες κ εδρασε γρηγορα...τωρα με τα ζολοφτ εχουν τριπλασιαστει τα παντα στην αρχη της αγωγης κ μια ελαχιστη αγοραφοβια που ειχα εγινε υπερμετρη!! Κ ολο αυτο με εχει ριξει...ευελπιστω να σηκωθω γρηγορα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Στην σκέψη ότι θα βγεις έξω, τι σε τρομάζει; ότι θα ξαναπάθεις κρίση πανικού ή ότι θα είσαι αδύναμη και ότι μπορεί να πέσεις;
    Πέρα από την φαρμακολογία που είναι μεν σημαντική ίσως και ένας συνδυασμός άλλων πραγμάτων να σε έκανε πιο δυνατή..
    Η ανάγνωση ενός ωραίου φιλοσοφικού βιβλιού, το να γράφεις ημερολόγιο και να οργανώνεις κάποιες πιο βαθιές σκέψεις σου, το να φτιάξεις μια νέα λίστα και να εξερευνήσεις μουσικές. το να κάνεις γυμναστική στο σπίτι και το να έχεις μια ζεστή αλληλεπίδραση με ανθρώπους που θέλεις, έστω μέσω τηλεφώνου. Δηλαδή κάνε πράγματα ώστε να μην είναι επικεντρώνεται η ζωή σου μόνο σε μια δυσκολία που αντιμετωπίζεις. Οσο για την δυσκολία σου, μπορείς μια ώρα την ημέρα να κάνεις μικρά βηματάκια, δηλαδή αρχικά να βγεις έξω από την πόρτα και να κάτσεις, την επόμενη μέρα να πάς ελάχιστα πιο μακριά και ούτως καθ εξής.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Προσπαθω να καταλαβω τι με τρομαζει...ισως η δυσφορια που μπορει να νιωσω απο τη ζεστη κ αυτοματα θα ερθει η κριση πανικου...η φασαρια κ ο κοσμος που στην παρουσα φαση με ενοχλουν πολυ...αλλα γενικα προσπαθω....κανω οσα λες κ για πιο μακρια παιρνω το αγορι μου μαζι....που θα παει θα στρωσει...ισως φταιει που ειμαι κ υποτασικη κ οταν με πιανουν ολα τα συμπτωματα δν ξερω αν ειναι κριση πανικου ή απο την πιεση! Χαχα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Παντα μου αρεσε ο χειμωνας πιο πολυ...τωρα με ολα αυτα δν την αντεχω καθολου τη ζεστη
    χαχαχα ποιος αντεχει την ζεστη??

    ολοι γουσταρουμε το κρυο...! ξεκαθαρα.....! :p

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 07:22
  2. Κάθε αρχή κ δύσκολη ( ?)
    By turtle in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 10-09-2016, 22:19
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  4. Κάθε μέρα η ίδια μέρα
    By gianniss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2011, 18:27
  5. Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα?
    By MeroPony in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 24-08-2010, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •