Εργασιακή ηθική - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    favvel
    Guest
    εγώ νομίζω ό,τι πάθαμε το πάθαμε από την τελειομανία μας, εγώ τουλάχιστον από εκεί το έπαθα. Ήμουν πολύ καλή μαθήτρια αλλά θεωρώ τον εαυτό μου ότι ήμουνα φυτό, δηλ χωρίς επαφή με την πραγματικότητα. Κλεινόμουν στο δωμάτιο και διάβαζα και δεν είχα παρέες αν και ήθελα πολύ να έχω φίλους, ωστόσο είχα πάντα μία φίλη σε κάθε σχολείο που πήγαινα (γιατί άλλαζα συχνά σχολεία) και αυτή με το ζόρι. Μετά το σχολείο χάθηκα και με αυτές τις λίγες φίλες που είχα..

    Επίσης θεωρώ το διάβασμά μου αναποτελεσματικό. Μάθαινα απ' έξω με παπαγαλία. Δεν μου έμενε η ουσία. Μπορεί να ήξερα τις λεπτομέρειες αλλά μου διέφυγε το κεντρικό νόημα.
    Προσπαθούσα πάντα να καταλάβω ακόμα και τα αυτονόητα. Ίσως τώρα είναι πιο έντονο αυτό.
    Οπότε αφού κολλάω στα αυτονόητα πώς θα πάω παρακάτω;

    Μόλις παρακολούθησα στο youtube ένα παιδί μικρότερο από εμένα, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν μετράει η ηλικία, που μπορούσε και μιλούσε επί πολλή ώρα για ένα θέμα και με ειρμό και συνοχή στη σκέψη και τον θαύμασα γιατί έκανα αμέσως σύγκριση με τον εαυτό μου.

    Δυστυχώς δεν μπορώ να μιλήσω πολλή ώρα για ένα θέμα. Το μόνο που μπορώ να κάνω σε μια συζήτηση είναι να διακόπτω ίσως το συνομιλητή για να πω κάτι που σκέφτηκα και ύστερα να συνεχίσει ο άλλος να μιλάει. Επίσης κάτι που κάνω συχνά είναι να απαντάω αντιδραστικά δηλ με το συναίσθημα.

    Οι εργοδότες δεν είναι χαζοί. Προφανώς και υστερώ σε κάτι γι' αυτό δεν με προτιμάει κανείς στη δουλειά του, γι' αυτό και δεν έχω καταφέρει να δουλέψω ποτέ.
    Προσωπικά δεν μου φταίει μόνο που δεν διαθέτω όλα εκείνα τα στοιχεία της εργασιακής ηθικής όπως την ονομάσατε.
    Σίγουρα δεν έχω υπομονή ούτε αυτοπειθαρχία όπως είχα παλιά πριν αρρωστήσω, σίγουρα απογοητεύομαι πολύ εύκολα και τα παρατάω γι' αυτό και δεν έχω καταφέρει κάτι στη ζωή μου μέχρι στιγμής, αλλά δεν είναι μόνο αυτά κατά τη γνώμη μου..

    Νομίζω ότι υστερώ νοητικά κι ας μην μου το έχει πει κανείς αυτό ευθέως.
    Και ο λόγος είναι πως αν είχα την κοινή λογική δεν θα είχα ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ με τα μαθήματα στο σχολείο.
    Θα τα " έπαιρνα" πιο εύκολα και χωρίς άγχος. Εγώ όμως κατακλυζόμουν από άγχος και διάβαζα με τις ώρες.
    Κάτι σημαίνει αυτό. Ήμουν πολύ αργόστροφη.
    Εε ένας τέτοιος άνθρωπος δεν μπορεί να προχωρήσει στη ζωή. Η προσπάθεια που πρέπει να καταβάλει για να φέρει το ίδιο αποτέλεσμα με κάποιον άλλον που θέλει λιγότερο χρόνο, είναι πολύ μεγαλύτερη.
    Εε και αυτό με κούρασε προφανώς. Και γι' αυτό έχω καταλήξει να μοιρολογώ τη ζωή μου.

    Οπότε είναι συνδυασμός αργής σκέψης σε μένα, αδυναμίας συγκέντρωσης, αδύναμης μνήμης δηλ με λίγα λόγια συνδυασμός της έκπτωσης των νοητικών λειτουργιών απ' τη μία, και συναισθηματικής διαταραχής από την άλλη, η οποία με τη σειρά της δεν με αφήνει να δουλέψω πάνω στο να βελτιώσω το μυαλό μου.

    Δεν ξέρω τι να κάνω. Αισθάνομαι καμένο χαρτί. Και έχω κουραστεί. Δεν περιμένω να αλλάξει κάτι με το να τα γράφω εδώ. Απλά είναι μιας μορφής ψυχοθεραπεία το να εκφράζεις τις σκέψεις σου και να αισθάνεσαι πως τις μοιράζεσαι με κάποιους.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Η εργασιακή ηθική ειναι το σύνολο των ηθικων , πεποιθησεων καθως κ δεξιοτητων ενος ατομου στο κομματι της εργασιας.

    Ειναι στην ουσια ποσο εισαι διατεθειμενος να δουλεψεις σκληρα σε αυτο που σου αναλογει στην δουλεια σου.

    Ετσι μια καλη εργασιακη ηθικη απαρτιζεται απο τα παρακατω στοιχεια:
    1)Αυτοπεποιθηση
    2)Υπευθυνοτητα
    3)Επιτευξη στοχων
    4)Προσηλωση
    5)Eυσυνειδησια ειναι μερικα απο τα στοιχεια.

    Ποια ειναι η εργασιακή σας ηθικη κ ποσο επηρεαστηκε απο την ψυχολογικη σας παθηση;;
    Θεωρειτε οτι ειναι ικανοποιητικη;;
    Εχετε το ενδιαφερον να την βελτιωσετε;;

    Μπορουν να γραψουν ατομα με οποιαδηποτε ψυχολογικη παθηση.
    Μεγάλη κουβέντα άνοιξες φίλε Σέριε...
    Δεν πιστεύω ότι υπάρχει εργασιακή ηθική...κάποτε υπήρχε λίγο πολύ έβρισκες ηθική στην εργασία..τώρα όχι...τώρα υπάρχει η εκμετάλλευση της εργοδοσίας προς τους εργαζόμενους...πάντα μετράει ότι δίνει ο εργοδότης ποτέ ότι δίνει ο εργαζόμενος..
    Δίνουν 600€ το μήνα καθαρά και θέλουν να σε έχουν στην καλύτερη περίπτωση 10 ώρες την ημέρα συν τα Σάββατα..
    Επίσης θέλουν καθηγητή πανεπιστημίου στη θέση του εργάτη..να έχει τελειώσει πανεπιστήμιο να ξέρει άριστα Αγγλικά να έχει πτυχίο υπόλογιστη να έχει επαγγελματικό δίπλωμα να ξέρει από χειρισμό κλαρκ.. και δεν θυμάμαι τι άλλο να κάνει..και αν είναι δυνατόν να έχει φτερά και να πετάει..
    Θέλουν αυτόν τον σούπερ άνθρωπο στη θέση του εργάτη παραγωγής η στη θέση στου αποθηκαριου(που στην ουσία ο αποθηκαριος στην τελική χαμάλης είναι )
    Και όλα αυτά με 600€ το μήνα...
    Για ποια ακριβώς ηθική μιλάμε???τους έχει σιχαθεί η ψυχή μου πια...μακάρι να μπορούσα να πάρω κάποια συντάξει και τώρα ακόμα να μην τους ξανά έβλεπα..
    Έχω βαρεθεί να τους κάνω τα χατίρια από μικρό παιδί.
    Από 14 χρόνων τους τρωω στη μάπα..και πάντα οτι δίνουν αυτοί μετράει...ας σιχτιρ όλοι τους...
    Καλά λένε ο Έλληνας είναι ο χειρότερος εργοδότης..ΙΣΧΥΕΙ..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 06-06-2018, 17:59
  2. Η ερωτική ζωή μιας 18 χρονης. Σεξ - ηθική -φιλίες
    By Σαμίρα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 13-01-2016, 03:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •