Εργασιακή ηθική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Εργασιακή ηθική

    Η εργασιακή ηθική ειναι το σύνολο των ηθικων , πεποιθησεων καθως κ δεξιοτητων ενος ατομου στο κομματι της εργασιας.

    Ειναι στην ουσια ποσο εισαι διατεθειμενος να δουλεψεις σκληρα σε αυτο που σου αναλογει στην δουλεια σου.

    Ετσι μια καλη εργασιακη ηθικη απαρτιζεται απο τα παρακατω στοιχεια:
    1)Αυτοπεποιθηση
    2)Υπευθυνοτητα
    3)Επιτευξη στοχων
    4)Προσηλωση
    5)Eυσυνειδησια ειναι μερικα απο τα στοιχεια.

    Ποια ειναι η εργασιακή σας ηθικη κ ποσο επηρεαστηκε απο την ψυχολογικη σας παθηση;;
    Θεωρειτε οτι ειναι ικανοποιητικη;;
    Εχετε το ενδιαφερον να την βελτιωσετε;;

    Μπορουν να γραψουν ατομα με οποιαδηποτε ψυχολογικη παθηση.
    Last edited by serios; 09-06-2019 at 22:17.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    βασικα πιστευω οτι τα βασικα στοιχεια της προσωπικοτητας ειναι η υπομονη και η αυτοπηθαρχια στην εργασια, εμενα αυτα τα δυο χαρακτηριστικα καταστραφηκαν απο την ασθενεια, μετα το ψυχωσικο επεισοδιο δεν ειχα καθολου υπομονη και αυτοπηθαρχια, μετα απο 6 χρονια τωρα τα ξαναχτιζω σιγα σιγα ο πατερας μου μου εχει πει οτι δεν ειχα καθολου υπομονη σε τιποτα το πρωτο καιρο στα χωραφια τα παρετουσα ολλα στη μεση......... σιγα σιγα μεσω της δουλειας, γυμναστικης και φυσικα της θεραπειας με τα φαρμακα εφτιαξε ο εγκεφαλος και ο χαρακτηρας μου γενικα.......
    πιστευω οτι βοηθησε πολυ η γυμναστικη στο να δομησω αυτοπηθαρχια...... δηλαδη αν κανεις π.χ. 6 ωρες ποδηλασια μπωρεις ευκολα να κανεις ενα 7ωρο σε συμβαση στο δημοσιο χαλαρα......
    ο αθλητισμος ειναι ηθοπλαστικος, ειδικα αθληματα οπως το τριαθλο - ironman που ενας αγωνας κραταει 12 ωρες και βαλε...... πολες φορες σκεφτομαι οτι δεν περναει η ωρα στη δουλεια και αμεσα παει στο μυαλο μου και τη εγινε πες πως κανω λιγο παραπανω ποδηλασια.........

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    εργασιακη ηθικη ! δεν υπαρχει!! ειναι ανιθικο να υποχρεωνεις καποιον να σηκωθει πρωι!!! να παει να παραξει κατις οπου δεν του ανικει!! το οποιο μολις γινει προιον!! δλδη παυει να ειναι αγαθο!! απο την στιγμη αυτη κι μετα υπαρχει εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθρωπο!! και η ηθικη τους ειναι πλεον να βγαζουν υπεραξιες!!!
    αρα ποια ηθικη????????? αυτα ειναι παραλογα!! η δουλεια ειναι κακο πραμα!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    στα λογια ετσι ειναι στη πραξη κοιταει κανεις απλως πως να τα κονομισει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    εργασιακη ηθικη ! δεν υπαρχει!! ειναι ανιθικο να υποχρεωνεις καποιον να σηκωθει πρωι!!! να παει να παραξει κατις οπου δεν του ανικει!! το οποιο μολις γινει προιον!! δλδη παυει να ειναι αγαθο!! απο την στιγμη αυτη κι μετα υπαρχει εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθρωπο!! και η ηθικη τους ειναι πλεον να βγαζουν υπεραξιες!!!
    αρα ποια ηθικη????????? αυτα ειναι παραλογα!! η δουλεια ειναι κακο πραμα!!
    Ειναι μεγαλη κουβεντα για το που στηριζεται η εργασιακη ηθικη κ απο ποιους υποστηριχθηκε κ για ποιον σκοπο.

    Ας μεινουμε στο οτι εχει να κανει με την παραγωγικοτητα.
    Ετσι μπορει αυτα τα χαρακτηριστικα να εφαρμοζονται απο το διαβασμα στο πανεπιστημιο μεχρι τις δουλειες του σπιτιου.
    Πχ αν δεν εισαι αναβλητικος στις δουλειες του σπιτιου κ κανεις κατι επειδη πρεπει να γινει, θεωρειται θετικο.

    Ειπα να συζητησουμε πανω στην εργασιακη ηθικη περισσοτερο γιατι οι ψυχολογικες παθησεις μας κλεβουν την παραγωγικη ζωη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    για εμενα εργασια = αναληψη ευθυνων
    θελει υπευθυνοτητα
    να επιβραβευεσαι για την καλη λειτουργικοτητα σου αλλα και να αναλαμβανεις την ευθυνη των λαθων σου
    απλα πλεον δεν παιρνεις οτι δινεις..
    Last edited by boo; 11-06-2019 at 20:45.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Καταρχας, να ενημερωσω οτι εχω δουλεψει μονο 3 μηνες στην ζωη μου.
    Αρα ... ΔΕΝ εχω δουλεψει !!!! Περασα ενα φεγγαρι απ'εξω, ειδα λιγο φως,
    και μετα εφυγα ...

    Νομιζω οτι ΔΕΝ υπαρχει εργασιακη ηθικη. Αυτα που γραφει ο θεματογραφος
    ειναι ιδανικες ιδιοτητες που ΑΝ υπαρχουν βρισκονται καπου στην Ιαπωνια.
    Και αυτο γιατι η θρησκεια και κουλτουρα ΕΚΕΙ αβανταρουν τετοιες ιδιοτητες
    Για Ελλαδα, ειδικα ... η λεξη Ηθος προκαλει ευθυμια (η αναστεναγμο).
    Και θα ψαξουμε για Ηθικη μεσα σε δουλειες ? Αν κατι ισχυει εδω περα
    (και με διορθωνεται) ειναι οτι οποιος εχει το μαχαιρι εχει και το καρπουζι.

    Ομως ...

    οι ιδιοτητες που περιγραφει ως εργασιακη ηθικη ο θεματογραφος
    καλιστα μπορουν να απευθυνονται σε ενασχολησεις. Κοινως, hobbies.
    Συνελαβα τον εαυτο μου να βρισκει απαραμιλλη προσηλωση σε ενασχολησεις
    (ιντερνετικες κυριως) στις οποιες ΟΜΩΣ ... κανεις δεν μου ζητουσε/απαιτουσε
    τιποτα ! Ουτε κρινοταν η επιβιωση μου απο αυτες. Ουτε κατι ανελαστικης φυσεως.

    Λοιπον,
    και ξενυχτουσα (χωρις να πω στον εαυτο μου "τωρα θα ξενυχτησεις") και εβρισκα
    κουραγιο να επανελθω σε κατι που φανταζε βουνο ανυπερβλητο (και θα τα χα
    παρατησει στο πιτς φυτιλι) και ρεγουλαριζα τα εμποδια, εβαζα προτεραιοτητες,
    τι θα γινει πρωτο τι θα γινει δευτερο, τι θα γινει αν καποιο εμποδιο εξακολουθει
    να παραμενει ανυπερβλητο η να μου τρωει ασυγχωρητα πολυ χρονο. Καποια στιγμη
    μετα απο βδομαδες, βλεποντας προς τα πισω ... η προοδος ηταν τοσο εμφανης και
    αναπαντεχη που μοιραια ερχοταν και το πρωτο συναισθημα αυτοπεποιθησης.

    "Εγω τα κανα ολα αυτα ?" .... το οποιο λειτουργουσε ως νευροορμονη επιβραβευσης.
    (μπορει και να εκκρινονταν καποιες νευροορμονες, δεν το ψαξα, ποιος ο λογος ?)

    Η αυτοπεποιθηση λειτουργουσε καταλυτικα και διττα. Και μου εδινε παραπανω κουραγιο
    και ενεργεια (ψυχολογικη κυριως) αλλα και με βοηθουσε να κλεινω μια-μια εκκρεμοτητα
    δηλαδη ... να φτανω τους στοχους μου. Τους εντελως απιθανους (αρχικα) στοχους μου.
    Εως οτου, κοντα στους δυο μηνες και κατι, να μπορω να δημοσιευσω αυτο που εκανα
    (και να νιωθω μια σχετικη ασφαλεια απο καρπαζιες, ροχαλες και αυγα).

    Η επιβραβευση (και μαλιστα απο ατομα του χωρου) μετα την δημοσιευση ... ηταν το
    κερασακι στην τουρτα. Δεν ηταν ολοι επιβραβευτικοι. Αλλα σιγουρα ηταν οι περισσοτεροι.
    Εβλεπαν ενα ατομο που κοπιασε και καταφερε να φτασει το 80% αυτων που θεωρουσαν
    οι σχετικοι ... σοβαρη μελετη.

    Ομως .... δυο τινα εδω :
    1) αν τους ελεγα τι εχω σπουδασει, αυτη η επιβραβευση θα ηταν ΣΑΦΩΣ μικροτερη, και
    2) αν τους ελεγα ποσο χρονο χρειαστηκα, τα καλα τους λογια θα ηταν ΣΑΦΩΣ λιγοτερα.
    Μην με ρωτατε πως απεκτησα αυτην την (τελευταια) εμπειρια, ομως την απεκτησα και
    την διασταυρωσα περισσοτερες απο μια φορες. Οποτε, αν δεν παραστει μεγαλη αναγκη,
    ΠΟΤΕ μην αποκαλυψετε σε ποια βαθμιδα εκπαιδευσης φτασατε (η ποια ειδικοτητα). Αστε
    τους να το βρουν μονοι τους (ΑΝ το βρουν). Επισης, ποτε μην αποκαλυψετε ποσο χρονο
    χρειαστηκατε γιατι στην Ελλαδα .... ολοι αρεσκονται σε υπερηψηλης αντιληπτικοτητας
    "γυπαετους" ... που με ενα φυσημα, ολες οι βιδες και τα μπουλονια ενος αεροπλανοφορου
    ερχονται και δενουν στην θεση τους !!!!!

    Ειδικα στον χωρο δουλειας που στηριζεται σε γνωστικη επαρκεια (οποιαδηποτε γνωστικη
    επαρκεια) .... κανεις δεν ψαχνει τι μπορειτε να κατορθωσετε αλλα ποσο θεαρεστα ειναι
    τα τυπικα σας προσοντα (πτυχια, δημοσιευσεις, κλπ). Σας εχουν τριπλοχεσμενους οτι
    και να επιτυχετε ... αν δεν αποκαλυψετε πτυχια και βαθμους. Και επειδη, στην Ελλαδα,
    ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ ανοιγουν ποδαρακια και σκυβουν στα τεσσερα μπροστα σε τυπικα προσοντα,
    πολυ φοβαμαι οτι τα παραπανω ισχυουν και για δουλειες που δεν χρειαζονται (ιδιαιτερες) γνωσεις.

    Ομως, για μια στιγμη .... ξεχαστηκα .... για εργασιακη ηθικη δεν μιλουσαμε ?

    Εργασιακη Ηθικη υφισταται (κατα την ταπεινη μου αποψη) μονο οπου ...
    δεν υπαρχει απαιτηση ! Ουτε καν απο τον εαυτο μας .....
    Last edited by Del-meme290719b; 11-06-2019 at 23:59.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Kαι κατι σχετικα με την ατακα πολλων αφεντικων
    "εδω, οτι κανουμε, το κανουμε σωστα και γρηγορα".

    Αυτο ... ειναι κατι που πρεπει να εκπεμπεις ΕΣΥ ο νεοπροσληφθεις
    προς τα εξω, την πελατεια. Οποτε, για ενα διαστημα, πρεπει και να
    το ψιλοπιστεψεις. Γιαυτο και σου το λενε.

    Μεχρι να δεις οτι ειναι αναποδραστος συμπαντικος νομος οτι
    "οταν βιαζεσαι σκονταφτεις" και δεν μπορεις να πετυχεις και τα δυο.
    Τοτε απλα πουλας παραμυθα, οτι ολα θα παραδοθουν εγκαιρα.
    Η οτι ολα θα παραδοθουν πληρως λειτουργικα και "του κουτιου".
    Οτι δηλαδη, γινεται στον χωρο της οικοδομης (χοχοχοχο).

  9. #9
    Mrgilleas
    Guest
    Οσο δουλευα παλια ειχα μικρουποτροπες οταν πιεζομουν,εδινα τον καλυτερο μου εαυτο και δεν ειχα βγαλει ποσοστο αναπηριας τοτε και πιεζομουν ως ενα απολυτα υγιες ψυχικο ατομο κατι που μετα απο 6 μηνες εργασια κατερρεα και ειχα πολλα νευρα,φωναζα και ολο τσακωνομουν με τους δικους μου κυριως ανθρωπους,προσπαθουσα στην δουλεια να μην τσακωνομαι.
    τωρα εχω ποσοσο αναπηριας παιρνω ενα βοηθημα και δεν θελω και δεν εχω την διαθεση να ξαναεργαστω στο αμεσο μελλον.εξαλλου απο την πιεση εβγαλα ψυχωση δεν θελω αλλη πιεση για υποτροπη και αυξηση δοσης φαρμακων

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα οπότε θα γράψω εδώ..
    Υπάρχει κανένας ψυχωτικός που να δουλεύει;
    Ρωτάω γιατί είμαι σ αναζήτηση εργασίας γενικά δεν έχω τελειώσει ούτε το λύκειο και πραγματικά δεν ξέρω τι να ψάξω μια εύκολη λύση είναι το ντελιβερυ καθώς έχω δίπλωμα και ένα σκούτερ αλλά τον χειμώνα θα βελαξω από βροχα...καμία εμπειρία;

    Να γράψω και αυτό δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά γενικά είμαι ψυχωτικός με αυξημένη ενέργεια δεν είμαι υποτονικός...πριν καιρό σε εξετάσεις φάνηκε ότι έχω υψηλά επίπεδα τεστοστερόνης που λένε και καλά ότι είναι υπεύθυνη για αυξημένη ενέργεια αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο πάντως γενικά είμαι σε καλή κατάσταση δεδομένου ότι έχω περάσει 2-3 επεισόδια

  11. #11
    . Kav για delivery θελει παρα πολυ καλο ελεγχο αντανακλαστικα οδηγηση και τεραστια υπομονη με τους εκνευρισμενους πελατες. Αν μπορεσεις να αδιαφορεις παντελως με υφακια τοτε γιατι οχι; Σουπερ μαρκετ τοποθετηση αντικειμενων ; Κουτες κτλ; Επειδη εχεις πολυ ενεργεια. Νιωθεις ετοιμος αν σου μιλησει καποιος ασχημα να μη δωσεις σημασια ;;;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Κοίτα είχα δουλέψει ντελιβερυ στο Κολωνάκι για ένα διάστημα δεν είχα θέμα με τους πελάτες γιατί ήμουν ευγενικός αλλά θα μου πεις θα τύχει και κανας βλακας...
    Στη φάση που είμαι διαχειρίζομαι τα νεύρα μου αν προκύψουν έχω να τσακωθω πολύ καιρό...
    Ακόμη καλύτερα αν έβρισκα σαν εργάτης η στην ειδικότητα μου σε φανοποιια

  13. #13
    Μακαρι! Ελπιζω και ευχομαι να σου απαντησουν και αλλα μελη με περισσοτερες εμπειριες και προτασεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Ευχαριστώ πολύ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Η εργασιακή μου ηθική έπαθε ζημιά από την πάθηση. Ήμουν κάποιος που ήθελε να βγάζει εις πέρας ό,τι του έλεγαν να κάνει και τώρα λειτουργώ απλά διεκπεραιωτικά, να βγάλω τη δουλειά όπως-όπως. Ελπίζω όταν κάνω τη δουλειά που ονειρεύομαι (δε θέλω να πω δημόσια ποια είναι αυτή) να είμαι πιο ορεξάτος και αποδοτικός

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 06-06-2018, 17:59
  2. Η ερωτική ζωή μιας 18 χρονης. Σεξ - ηθική -φιλίες
    By Σαμίρα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 13-01-2016, 03:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •