τζογος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: τζογος

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5

    τζογος

    Καλημέρα!!
    Είμαι ένα νέο μέλος της παρέας και θα ήθελα οποιαδηποτε βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε.
    Ο αρραβωνιαστικός μου, από το 1995(τοτε ειμασταν 16 χρονων) μέχρι και σήμερα ασχολείται με τα φρουτάκια. Χαρτιά παιζει μόνο με πολυ φιλους οχι πολυ συχνα (ποκα). Πάιζει και στο ιντερνετ αλλα αυτο που με ανυσηχει είναι τα φρουτάκια.
    Το 1996 εγινε ενα τραγικο συμβαν σκοτώθηκε ο αδερφός του που ήταν 15 χρόνων. Γεγονός που νομίζω οτι τον στιγμάτισε. Εχει παραδεχτεί το πρόβλημά του. Εχει κάνει και κάποιες επισκέψεις σε ψυχολόγο αλλα μετα απο λιγες συνεδρείες σταματησε. Εχουμε χάσει πολλα λεφτα. Εχουμε δάνεια και δεν μου λεει καν τι κάνει. Οποτε και οπως και αν προσπαθήσω να του μιλήσω τσαντιζεται βριζει και φωνάζει. Η σχέση μας πλέον είναι σε ασχημη φαση. Δεν ξέρω τι να κάνω. Με παίρνει από κάτω. νιώθω πολύ ασχημα και εχω αρχίσει να παραμελώ τον εαυτο μου. Νιώθω ενοχές που δεν μπόρω να τον βοηθησω. Νομίζω πως εχω και γω πρόβλημα και χρειαζομαι βοήθεια. Υπάρχουν φορες που εχει ερθει κλαιγοντας να ζητήσει συγνώμη και βοήθεια σταματάει για λιγο και μετα πεφτει πάλι. Τον αγαπάω πολύ και πιστευω πως και αυτος το ιδιο. Δεν θέλω να τον χωρίσω και πιστευω πως θα ηταν χειρότερα για αυτον. Εχω φτάσει τα οριά μου και δεν βλέπω τιποτα να βελτιωνεται στην ζωη μας. Εχουμε φτάσει 30 χρονών και η ζωή μας ειναι όπως οταν ειμασταν 16. Δεν μπορούμε να ζήσουμε μόνοι μας ουτε σπιτι να νοικιάσουμε γιατι καθε μηνα πρέπει να δινουμε 800 ευρω περιπου σε δάνεια και καρτες. και μενουμε με την γιαγια του. Τι να κάνω είμαι απελπισμένη?
    Ευχαριστώ πολύ για την κατανοηση σας!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Καλωσήρθες.

    Που νομίζεις ότι έχεις ΚΑΙ ΕΣΥ πρόβλημα?

    Επειδή δεν μπορείς να διαχειριστείς το πρόβλημα του αρραβωνιαστικού σου?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Pucca


    Δεν μπορούμε να ζήσουμε μόνοι μας ουτε σπιτι να νοικιάσουμε γιατι καθε μηνα πρέπει να δινουμε 800 ευρω περιπου σε δάνεια και καρτες. και μενουμε με την γιαγια του. Τι να κάνω είμαι απελπισμένη?
    Ευχαριστώ πολύ για την κατανοηση σας!!


    Καταρχην υπαρχουν 2-3 παρομοια θεματα, αν δεν τα εχεις διαβασει καντο.
    Εχει ηδη γινει αρκετη κουβεντα πανω στο ζητημα.

    Τωρα αυτο που γραφεις φτανει για να δεις οτι συμβαλεις στα λαθη του αντρα σου.

    Ποτε περιμενεις να βαλεις καταφατσα το προβλημα, οταν θα μπει - μπειτε φυλακη απο τα χρεη???


    Δες το χειροτερο ενδεχωμενο για να το αποφυγεις, αλλιως ερχεται κατα πανω σας....



    Επειδη εχετε φτασει σε οριακο σημειο, η πατε σε ειδικο η θα χωρισετε. Αλλο κατι δεν βλεπω.

    Εννοω οτι αμα δεν γινει κατι απο τα δυο θα καταστραφειται και οι δυο σας αν με εννοεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5
    μενουμε σε νησι και ειναι κλειστη κοινωνια πως θα τον πεισω να παμε σε καποιον ειδικο? δεν με ακουει καν φωναζει και τσαντιζεται με το που παω να το αναφερω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5
    νομιζω οτι το δικο μου προβλημα ειναι οτι νιωθω πολυ χαλια με ολα αυτα και δεν μπορω να τον βοηθησω!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Λοιπόν αν θες να συνεχιστεί αυτή η σχέση, δυστυχώς πρέπει να φανείς εσύ δυνατή και να λάβεις δραστικά μέτρα πια, γιατί έχετε πάρει τον κατήφορο.

    Αφού δεν πάει σε ειδικό και το έχει αφήσει έτσι, ίσως ήρθε η ώρα να τον ταρακουνήσεις για τα καλά.

    Δεν ξέρω αν έχεις την δυνατότητα να πας να μείνει αλλού για λίγο.

    Πληρώνεις και εσύ λεφτά στις τράπεζες για να τον βοηθήσεις, χωρίς να ξέρεις που χρωστά κτλ.
    Πρέπει να φανείς αυστηρή και με τον ευατό σου και με την σχέση σας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Νομιζεις οτι οταν η κατασταση φτασει σε οριακο σημειο[θεμα χρονου] θα καταφερει να το κρυψει απο την κλειστη κοινωνια του νησιου?Αν το υποστηριζει αυτο ειναι απλως μια δικαιολογια.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5
    να φανω δυνατη και να τον ταρακουνισω δηλαδη τι να κανω?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Nα τον βάλεις κάτω να μιλήσετε να δεις αν έχει κάτι να σου προτείνει.
    Να φανείς δυνατή και να του πεις πως εσύ πλέον δεν διατίθεσαι να συνεχίσεις να τον βοηθάς από την στιγμή που συνεχίζει και δεν θέλει να βοηθηθεί.

    ότι πλέον είναι μόνος του πια σε όλο αυτό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    πιστευω οτι αν σε δει αποφασισμενη κ δει οτι οι φωνες κ τα νευρα δεν εχουν αποτελεσμα θα προσπαθησει να κερδισει χρονο προτεινοντας λυσεις.Απλως ξεκαθαρισε του οτι δεν τον στηριζεις αλλο,οτι του κανεις κακο με την ανοχη σου .Κυριως μην υποχωρησεις οτι συμπεριφορα κιαν δειξει.Τα δανεια ειναι στο ονομα σου?Οι καρτες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γεια σου pucca πιστευω πως ο τζογος ειναι ασθενεια κ δεν υπαρχει αλλος τροπος.Η θα παει σε εναν ειδικο,η θα πρεπει να χωρισετε για να σωθει τουλαχιστον ο ενας απ\'τους δυο.Οσο για την κλειστη κοινωνια κ τον ειδικο ειναι προτιμοτερο αυτη η κοινωνια οπως λες να ξερει οτι καταστρεφεται απ\'το να κανει κατι για να \'σωθει\' ?Κ στο κατω κατω εδω μιλαμε για τη ζωη σας που καθε μερα παει προς το χειροτερο κ θα κοιταξετε τι λεει ο κοσμος?Εσυ παντως μη νιωθεις ασχημα που δε μπορεις να τον βοηθησεις γιατι δε μπορεις-ειναι αρρωστεια.Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις ορια στον εαυτο σου για το τι μπορεις να δεχτεις,τι οχι κ να απαιτησεις καποια πραγματα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5
    Σας ευχαριστω όλους παρα πολυ! Πραγματικα μου δωσατε κουραγιο ελπιζω να βρω την δυναμη. Σας ευχαριστω ολους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Ευχομαι ολα να πανε καλα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •