δεν νιώθω τιποτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    2

    δεν νιώθω τιποτα

    Καλησπέρα.Εδω και αρκετούς μήνες δεν νιώθω τίποτα,ούτε χαρά ούτε λυπη,όλα φαίνονται μουντά.Δε ξέρω τι να κάνω.Το θέμα είναι ότι όταν πρόκειται για άλλους δείχνω συμπόνοιας και πραγματικά ενδιαφέρομαι για αυτούς και τα προβλήματα τους αλλά για τα δικά μου απλώς δε νιώθω τίποτα?Είναι λογικό αυτό?Πάντα ήμουν συναισθηματική και πραγματικά ΕΝΙΩΘΑ τα συναισθήματα μου αλλά πλέον τιποτα...Επίσης κάτι ακόμη που συμβαίνει τελευταία είναι ότι απλά χάνομαι πάρα πολύ εύκολα και απλά είναι σαν να μην είμαι εκεί,λες και δεν υπαρχω.Δεν έχω πάει σε ψυχολόγο και ούτε μπορώ καθως είμαι ανήλικη απλά δεν ήξερα που αλλού να ανεβάσω.
    Τι μπορώ να κάνω για αυτό?Είναι σαν να μην είμαι ζωντανή όταν νιώθω απλώς ένα κενό μέσα μου.Ευχαριστω εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Πες στους γονείς σου για αρχή. Και οι ανήλικοι μπορούν να πάνε.
    Η πες στον πνευματικό σου , αν δεν έχεις μπορείς να βρεις.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    2
    Θα μπορούσα να κάνω εγώ κάτι εκτός απ το να πάρω επαγγελματικη βοήθεια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Σίγουρα το να συζητήσεις με έναν ψυχολόγο θα βοηθούσε πολύ. Εννοείται πως μπορείς να πας σε ψυχολόγο όποια και να είναι η ηλικία σου.

    Γράφεις πως αισθάνεσαι κενό.
    Αρχικά είναι σημαντικό να καταλάβεις αν υπάρχει περίπτωση να αισθάνεσαι κενό επειδή η ζωή σου και οι επιλογές σου δεν είναι αυτές που πραγματικά θα ήθελες! Μήπως εμπλέκεσαι με ανθρώπους ή καταστάσεις που δεν σε ενθουσιάζουν και δεν σου ταιριάζουν? Αν προσπαθήσεις να ξεφύγεις από τη τώρα ζωή σου υπάρχουν πράγματα που θα ήθελες και πιστευεις ότι μπορεί να σε έκαναν χαρούμενη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by maria261 View Post
    Θα μπορούσα να κάνω εγώ κάτι εκτός απ το να πάρω επαγγελματικη βοήθεια?
    Ναι. Γυμναστήριο, άθληση γενικά , hobby, θρησκεία , δικτύωση παρέες βόλτες ( όχι μέσω ίντερνετ, όχι πάνω από μία ώρα στο κινητό/ίντερνετ τη μερα, καλά κάνεις και γράφεις εδώ, αλλά άμα μιλάς στο fb κτλ όλη μέρα, κενή θα νοιώθεις) διάβασμα είτε επιστημες είτε θρησκευτικά βιβλία ( μη τα σνομπαρεις, και στο λέει ένας άνθρωπος που ήταν σε διδακτορικό τεχνίτης νοημοσύνης, καλές οι επιστήμες αλλά τα υπαρξιακά δε τα αγγίζουν )

    Αλλά γενικά να είσαι με ανθρώπους που θαυμάζεις. Δια ζώσης όχι μόνο μέσω ίντερνετ.
    Πάντως είσαι μικρή ακόμα, το κενό μερικές περιόδους είναι φυσιολογικό, θα το ξεπεράσεις. Να εχεις και λίγο υπομονή. Γυρίζει ο τροχός

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    θρησκεια? για γενικες γνωσεις ναι..αλλα με προσοχη αυτα.

    βασικα καθολου θρησκεια λολ. θες να ανοιξει το μυαλο, να μαθεις πραματα. οχι να διαβαζεις θρησκειολογιες

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Βρες ενα αγορι και πες του "θελω να με αγκαλιαζεις καθε απογευμα στις 4 ...
    τιποτε αλλο, μετα φευγεις" .... αν δεχτει, θα σου φυγουν ολα τα κενα, και
    θα νιωσεις πραγματικα γεματη.

    Το ξερω βεβαια οτι ειναι κατι που δεν ταιριαζει σε μια κοπελα γιατι θελει
    πολυ περισσοτερα απο μια αγκαλια. If this is the case ..... βρες ενα σκυλακι
    (τα λαμπραντορακια ειναι ιδιαιτερως εκφραστικα και αγαπησιαρικα) και
    βαλτο στην ζωη σου. Βεβαια, ακομα και με αυτην την αδολη ψυχουλα που μονο
    να σου προσφερει θελει, υπαρχουν ορισμενες υποχρεωσεις (ουσιαστικα εχεις ενα
    μικρο παιδι και εσυ εισαι ακομα ανηλικη) αν το φιλοξενησεις σπιτι σου. Τι να σου πω !
    Βρες μια φιλη σου που εχει σκυλακι και καντο κουβαρι στα χαδια (αν δεν ζηλεψει
    η φιλη σου) και θα καταγλυκαθει η ψυχουλα σου. Αλλιως ... αυτο που ειπα στην αρχη.

    Γυμναστικες, τρεξιματα, κολυμπια ... δεν θρεφουν την ψυχη, απλα εκκρινεις ορμονες
    ευχαριστησης οι οποιες ομως δεν κρατανε πολυ (ελαχιστα, θα ελεγα). Hobbies ....
    αν ξερεις τι σε πορωνει δωστου να καταλαβει. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια και αυτα
    δεν γεμιζουν το κενο. Παρεες ειναι πολυ καλες για να ξεχνιεσαι, οχι να γεμιζεις κενα.
    Αν ομως μπορεις να ξεχνιεσαι για 6-8 ωρες την ημερα μαζι τους ... it does the trick !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    σε αγχωνει κατι αυτον τον καιρο?
    επισης οταν λες οτι χανεσαι σαν να μην εισαι εκει που εισαι.. νιωθεις οτι ειναι αλλο το περιβαλλον σου και οι αλλοι και αλλο εσυ?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. Δεν νιώθω τίποτα..
    By abyss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-09-2012, 10:45
  2. δεν εχω διαθεση για τιποτα νιωθω ενα κενο
    By klio87 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-2012, 17:22
  3. δεν λεω τιποτα μα νιωθω...
    By lindsay in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-01-2012, 22:59
  4. νιωθω ενα τιποτα...
    By constantinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 09-08-2011, 16:35
  5. δεν νιωθω πλεον τιποτα φιλικο για την κολλητη μου
    By xrisaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2010, 11:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •