Άγχος για τα πάντα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    37

    Άγχος για τα πάντα

    Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Βίκυ και είμαι 24 χρόνων. Μια ζωή θυμάμαι να έχω άγχος. Όμως το αποκορύφωμα ήρθε πριν 9 μήνες περίπου, στα τελειώματα της σχολής και παλεύοντας να πάρω το πτυχίο το άγχος μου ήταν σε έξαρση με αποτέλεσμα να παθαίνω κρίσεις να φωνάζω να θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου. Πήγα σε ψυχολόγο με βοήθησε αλλά μου είπε ότι πρέπει να απευθυνθώ σε ψυχίατρο. Μετά την αποφοίτησή πέρασα μια περίοδο που είχε καταλαγιάσει το άγχος μου. Όλα αυτά μέχρι πριν περίπου ένα μήνα που δόξα το Θεό βρήκα μια δουλειά, μετακόμισα σε μια ξένη πόλη και προσπαθούσα να βρω σπίτι καθώς και να κάνω την αίτηση για το μεταπτυχιακό. Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου το άγχος μου έχει πάει σε άλλο επίπεδο, πλέον πιστεύω ότι ζω σε όνειρο, κάνω κινήσεις μηχανικά, δεν κοιμάμαι καλά, δεν τρώω ή αν φάω αυτό είναι καμιά χαζομάρα, ζαλίζομαι, πλέον δεν ακούω τον εαυτό μου να σκέφτεται είμαι σαν ζόμπι. Το κεφάλι μου πλέον από τη πίεση του άγχους πάει να σπάσει. Δεν ξέρω τι να κάνω θέλω να σταματήσει όλο αυτό, τι μου προτείνετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Ξεκινα από παθολόγο Μετά θα σου πει αυτός. Μικρή είσαι μην αγχώνεσαι

    Όταν όλα είναι καινούργια, πόλη δουλειά σπίτι είναι φυσιολογικό να έχεις άγχος, να βγαίνεις βόλτες στον ήλιο βρες και κάνα χόμπι , το άγχος σε ξεχνάει όταν το ξεχνάς. Δύσκολο αλλά γίνεται, στο κάτω κάτω δε κινδυνεύεις από κάτι , είσαι ασφαλής.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    γιατι να θέλεις να κανεις κακό στον ευατό σου? τι ένιωθες εκκινεί την ώρα? όλα τα υπόλοιπα τα έχω περάσει εκτος αυτό αυτό... γιαυτο και ο ψυχολόγος σου είπε να απευθυνθείς σε ψυχίατρο.... ακούγεται απόλυτα λογικό άρα θα είδε κάτι που ισως χρειάζεσαι φαρμακευτική αγωγή....

    γενικά αυτό τον καιρό πως είσαι? έχεις πάθει ξανά τέτοια κρίση? θα μπορούσες με κάποιο τρόπο να την περιγράψεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11
    Καλό θα ήταν όντως να επισκεφθείς παθολόγο να σου γράψει εξετάσεις ιδίως για θυρεοειδή... Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις. Τα πέρασα αρκετο καιρό τώρα. Ξεκίνα από εκεί και μετά, αν χρειαστεί, πας σε ψυχίατρο. Επίσης ψυχανάλυση. Βοηθά πολύ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    4
    Καλησπέρα και από εμένα. Καινούριος στην παρέα. Είμαι 42 χρόνων. Μετά από πολλά χρόνια άγχους από διάφορες καταστάσεις, όπως παιδί σε λίστα αναμονής για μόσχευμα. Δικά μου προβλήματα υγείας σοβαρά. Ήμουν που ήμουν αρωστοφοβικος ήρθε και με έσπασε. Έπαθα κρίση πανικού μέσα στο νοσοκομείο. Συμβουλευτικα ψυχίατρο και μου συνταγογραφισε escitaloprám με διάγνωση "αγχοδης διαταραχη". Παιδιά δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Ήμουν ένας άνθρωπος που αντιμετώπιζα τα πάντα. Και τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Ξεκίνησα την αγωγή. 2 ημερα αγωγής μου πηρε όλα τα νεύρα το φάρμακο. 5 ημέρα αγωγής έπαθα κρίση πανικού για το τίποτα. 6προς 7 ημέρα ηρεμίσα λίγο. Και κοιμήθηκα με βοήθεια αγχολυτικων. 8 ημέρα από την ηρεμία μπενω στο σπίτι με απάθεια και αντί να δω τι κάνει το παιδί έκατσα να φάω, (ποιος? Εγώ!) που ανυσηχουσα ολη μέρα πως είναι το παιδί. Και εκεί με ξαναεπιασε πανικός. Λέω δεν είμαι εγω.. Τώρα είμαι στην 11η ημέρα αγωγής και παρακαλάω τον Θεό να βοηθήσει αυτό το έρμο το φάρμακο. Να μην αναφερω συμπτώματα θα πρέπει να γράφω ώρες. Εκτός από αγοραφοβία όλα τα άλλα εμφανίστηκαν. Μου πήρε τον τσαμπουκά που είχα αυτό το φάρμακο το τσαγανό που λέμε.. Και με το τσαγανό αντιμετώπιζα την ζωή. Τώρα είμαι σαν βρεγμένη γάτα, για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς..δεν ξέρω αν είναι από το φαρμακο η είμαι φοβισμενος εγώ.
    Last edited by D42; 16-06-2019 at 20:52.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Αυτό αναφέρεται από πολλούς που παίρνουν αυτά τα φάρμακα ως bland emotions ( συναισθηματική ισοπέδωση).

    Αυτή είναι άλλωστε και η δουλειά αυτών των φαρμάκων, να σου προκαλούν συναισθηματικο μούδιασμα, ώστε να μην σε απασχολεί τίποτα!

    Θα ζυγίσεις νομίζω τα υπέρ και τα κατά, και θα αποφασίσετε από κοινού με τον γιατρό σου, πως θα συνεχίσεις.

    Προς θεού όμως, ότι και αν σου πουν, μην τα διακόψεις απότομα, αλλά πολύ πολύ σιγά.

    Λυπάμαι για το παιδί σου, και εύχομαι να το ξεπεράσεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    4
    Θεραπεύεται αυτό το πράγμα ρε παιδιά. Πόσο χρόνο θέλει να δράσει το φαρμακο? Δεν με νοιάζει και αν το παίρνω εφ όρου ζωής. Αρκεί να συνέλθω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Εάν είσαι τυχερός και το φάρμακο σου "ταιριάξει", τότε λογικά, σε 3-4 εβδομάδες θα αρχίσεις να αισθάνεσαι καλύτερα, και σταδιακά θα συνέλθεις.

    Εάν όχι, τότε πολλά εξαρτώνται από την εμπειρία και την ευσυνειδησια του γιατρού να σε καθοδηγήσει σει σωστά, με αλλαγή ή και συνδιασμο φαρμάκων, μήπως και σε βοηθήσει καλύτερα.

    Όμως τότε μπλέκεις σε πιο πολύπλοκες καταστάσεις, καθώς το νευρικό σύστημα του οργανισμού (ένα περίπλοκο και λεπτεπιλεπτο σύστημα), θα καταβάλει έντονες προσπάθειες να αποκτήσει μια νέα ομοιοσταση.

    Και μια συμβουλή, τα φάρμακα αυτά δεν είναι για να τα παίρνεις εφ όρου ζωής!
    Κάποτε ο οργανισμός θα τα απορρίψει, θα πρέπει τότε να στραφεί σε άλλα φάρμακα η να αυξήσεις την δόση, που ίσως βοηθήσουν η όχι και πάλι για λίγο.

    Έτσι όμως μπορεί να μπεις σε νέες περιπέτειες.

    Εάν σε βοηθήσει το φάρμακο, προσπάθησε όσο καιρό αισθάνεσαι καλά, να βρεις άλλους τρόπους να αντιμετωπίσεις το άγχος σου.

    Καλή συνέχεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλημέρα D42, είμαι 4 μήνες με εσιταλοπράμη για Αγχώδη διαταραχή και κρίσεις πανικού. Καταρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα καλά, σου δόθηκαν πολύ καλές συμβουλές, θα πρέπει να βρεις τρόπους αντιμετώπισης του άγχους, τα φάρμακα θα σου δίνουν τη δυνατότητα να δεις πιο ψύχραιμα τα πράγματα. Για το φάρμακο να σου πω ότι όταν το ξεκίνησα με έπιασε και μένα κρίση πανικού και πολλά άλλα όπως ζαλάδες κ.α. Λογικά αυτά φεύγουν τις πρώτες 20-25 μέρες. Το φάρμακο θα σε πιάσει καλά μετά τις 30-40 μέρες. Μίλησε με το γιατρό σου για τα συμπτώματα και το πως θα προχωρήσεις. Εγώ αρχικά είχα ξεκινήσει με σιταλοπράμη και με ελάχιστη δόση με είχε κάνει να μη νιώθω τίποτα, η εσιταλοπράμη μου ταίριαξε καλύτερα. Είναι θέμα τύχης αν θα σου ταιριάξει το ένα η το άλλο φάρμακο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Διαβαζω για τις αγωγες που παιρνετε ... και νιωθω πουλακι, αναλαφρος, υγιεστατος.
    Ομως, απο τα 16 μεχρι σημερα (τα 53) και κρισεις πανικου ειχα και αγχος και δυσπνοια
    και εφιαλτες και ασηκωτη καταθλιψη και τα παντα ΟΛΑ.

    Πως αντεξα χωρις φαρμακα ρε παιδια ?

    (Μπορει και να καταστραφηκα με τροπους που δεν μπορω να δω ... αλλα ...
    technically, ειμαι ζωντανος ακομα. Δεν ξερω, μηπως τα φαρμακα ειναι ενα
    placebo effect και τιποτα παραπανω ? Ερωτηση κανω, δεν ειρωνευομαι !)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Εξουθενωμένος καλησπέρα, συμφωνώ ότι μπορεί κάποιος να τα βγάλει πέρα χωρίς φάρμακα, αρκετοί τα καταφέρνουν, κάποιοι δεν μπορούν, κάποιοι όπως εγώ είπαν να τα δοκιμάσουν, αλλά δυστυχώς ακόμα και μια εβδομάδα χρήση μπορεί να είναι αρκετή ώστε η διακοπή να είναι δύσκολη μετά.
    Όχι δεν είναι placebo, έχουν επίδραση αλλά και αρκετές παρενέργειες, εύκολα τα παίρνεις, δύσκολα τα κόβεις.
    Το άγχος θέλει και προσωπική δουλειά με τον εαυτό μας, αυτό το κανείς και με φάρμακα ώστε όταν τα σταματήσεις να είσαι πιο ανθεκτικός σε αυτό.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Αρα .... ευτυχως που δεν ξεκινησα τιποτα (αυτο μου λες ?) Τοτε ειμαι τυχερος (τι αλλο να πω !).
    Παντως, και οι τρεις ψυχολογοι που πηγα μου συνεστησαν "δεν θα παθεις τιποτα αν παρεις καποιο".
    Η απαντηση ηταν (σταθερα, επι τρεις δεκαετιες) "οχι, δεν χρειαζεται, θελω να νιωθω το μισος μου
    για τον πατερα μου, δεν θελω να το απωλεσω ουτε να το μειωσω" και φυσικα ... πνιγηκα στο συγκεκριμενο.
    Δεν εχω ζωη, ουτε παρον, ουτε μελλον ... αλλα ειναι επιλογη δικη μου ... επιλογη (αυτο)καταστροφης.
    Υποψιν, οτι ο πατερας μου εχει πεθανει εδω και 17 χρονια ... και εγω τον περιμενω στα μαρμαρενια
    αλωνια. Και θα τον περιμενω (μια αιωνιοτητα και βαλε ...).

    Τι χαπι να υπαρξει γιαυτο ? (μονο υδροκυανιο )

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν συμφωνω με την συναισθηματικη ισοπεδωση απο την χρηση ssri...εγω παιρνω χρονια αγωγες κ μια χαρα τα παντα αισθανομαι...οταν εχω αγχος κ καταθλιψη μουδιαζει εντελως το συναισθημα μου... οταν συνερχομαι απο ssri , ειμαι κανονικος ανθρωπος που δεν εχει αγχωδη διαταραχη. Υπομονη σε οσους ξεκινανε τωρα..οι πρωτες 3 εβδομαδες ειναι φρικτες!!!! μετα απο την 4η οερνανε οι παρενεργειες... εγω ειμαι στο κλεισιμο της 4ης εβδομαδας κ περασαν οι παρενεργειες...απλως ακομα νιωθω ουδετερα.. ο γιατρος κ απο οσα διαβαζω μου λεει θελει κ αλλο χρονο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    4
    Καλησπέρα. Ημέρα 14η με escitalopram. Αυτό που με σκοτώνει ειναι η αϋπνία. Τα ζαναξ ούτε με ακουμπαν πια. Μου έγραψε ο νευρολογος nozinan (κάτι γίνεται με αυτά) επιτέλους κοιμήθηκα μετά από πολύ καιρό. Το τρελά πολύ το άγχος έφυγε. Έχω φάσεις που ταραζομαι βέβαια κια εκείνη την στιγμή ένα απίστευτο κάψιμο σε όλο το σώμα ρε παιδιά..το ίδιο συμβενει και όταν πάω να κοιμηθώ. Σαν να με χτυπάει ρεύμα και αρχίζει να καεί όλο το σωμα(χωρίς να αγχοθω όμως, εκεί που πάω να ηρεμισω έρχεται από το ΠΟΥΘΕΝΆ) Το παθενει κάνεις άλλος αυτό, η πάω για απόσυρση??? Θα περάσει???? ? *όλα τα αντέχω. Την αϋπνία ΌΧΙ. Μπορεσα κοιμήθηκα με αυτό το nozinan και πάτησα λίγο στα πόδια μου. Ήμουν 2,5 μήνες με 2 ώρες ύπνο την ημέρα. Αν κάποιος το έχεις περάσει θα εκτιμούσα αφάνταστα την απάντηση του.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Αυτό αναφέρεται από πολλούς που παίρνουν αυτά τα φάρμακα ως bland emotions ( συναισθηματική ισοπέδωση).

    Αυτή είναι άλλωστε και η δουλειά αυτών των φαρμάκων, να σου προκαλούν συναισθηματικο μούδιασμα, ώστε να μην σε απασχολεί τίποτα!
    Λαθος! Προκειται για μυθο σχετικα με τη δραση των αντικαταθλιπτικων, που κακως αναπαραγεται.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος για τα πάντα ,αρρωστοφοβία,θα πεθανουν ολοι,τι θα γινεισ το μελλον?
    By lelou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-03-2018, 15:38
  2. Ανεξήγητο άγχος για τα πάντα, ακόμη και για το πιο ασήμαντο και ανόητο πράγμα!
    By Αγχωμένη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 25-10-2014, 17:20
  3. Αγχος για τα πάντα..Δεν ξέρω τι να κάνω.
    By staraki91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2013, 00:16
  4. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 19:37
  5. Πάντα ναι?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 10:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •