Υποφωνητικη Σκεψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250

    Υποφωνητικη Σκεψη

    Γνωριζει κανεις για τις υποφωνητικες σκεψεις? Απο τοτε που μου δημιουργηθηκε η φοβια σχιζοφρενειας, περιστασιακα καθως πηγαινω να κοιμηθω κανω σκεψεις οπως ολοι μας πιστευω. Τελευταια ομως αυθορμητα το μυαλο μου δινει σημασια στις σκεψεις που κανω και νιωθω σαν να υπαρχει μια ενταση μεσα στο κεφαλι μου σαν "να τις ακουω" ενα πραγμα μεσα στο κεφαλι μου. Το εχει παθει κανεις? Μπορει να ευθυνεται το αγχος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ειναι απλα μια φοβια..... κατι τετοια τα φερνει η ΙΔΨ... περνεις καπια αγωγη σε παρακολουθη καποιος γιατρος;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ειναι απλα μια φοβια..... κατι τετοια τα φερνει η ΙΔΨ... περνεις καπια αγωγη σε παρακολουθη καποιος γιατρος;
    Οχι. Σε γενικες γραμμες ειμαι καλυτερα. Ποτε ειμαι καλα, ποτε οχι και τοσο. Μονο λιγο αυτο με τον κοσμο πρεπει να βελτιωσω. Δεν με παρακολουθη καποιος αυτη την στιγμη. Τελειωσα με τον στρατο και γυρισα στην πολη μου. Πρεπει να αρχισω να ψαχνομαι παλι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Οχι. Σε γενικες γραμμες ειμαι καλυτερα. Ποτε ειμαι καλα, ποτε οχι και τοσο. Μονο λιγο αυτο με τον κοσμο πρεπει να βελτιωσω. Δεν με παρακολουθη καποιος αυτη την στιγμη. Τελειωσα με τον στρατο και γυρισα στην πολη μου. Πρεπει να αρχισω να ψαχνομαι παλι.
    κατάλαβα.... έτσι είναι γενικά αυτά το άγχος κάνει διαφορα περίεργα... σε άλλους δημιουργεί ψυχοσωματικά σε άλλους φοβίες και εμμονες... γενικά τώρα αν πας σε ψυχίατρο λογικά θα σου δώσει κάποια αγωγή.. γιαυτο να προτιμήσεις κάποιον ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή... τα φαρμακα δεν ειναι λυση..... απλα οσο τα περνεις εισαι σε μια ψευτικη ασφαλια..... σε κανουν ελαχιστα να νιωθεις καλα αλλα εχουνε πολλες παρενεργειες στο νευρικο συστημα..... σου μιλαω εγω που απο λαθος γιατρου εθιστικα στο xanax........... και δεν μου λεει πως να το κοψω..........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Γενικά δεν θέλω να πάρω φάρμακα. Αν μου τα δώσει απλά θα τα πάρω για να δω μόνο τι ανταποκρίσεις θα έχω. Δεν πρόκειται να τα συνεχίσω πάντως πιστεύοντας ότι αυτό θα με γιατρέψει, γιατί ξέρω ότι δεν ισχύει. Το πολεμάω καλά πιστεύω και μόνος μου. Ψυχοθεραπεία μόνο θα ξεκινούσα πάλι με έναν καλό γιατρό.

  6. #6
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    κατάλαβα.... έτσι είναι γενικά αυτά το άγχος κάνει διαφορα περίεργα... σε άλλους δημιουργεί ψυχοσωματικά σε άλλους φοβίες και εμμονες... γενικά τώρα αν πας σε ψυχίατρο λογικά θα σου δώσει κάποια αγωγή.. γιαυτο να προτιμήσεις κάποιον ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή... τα φαρμακα δεν ειναι λυση..... απλα οσο τα περνεις εισαι σε μια ψευτικη ασφαλια..... σε κανουν ελαχιστα να νιωθεις καλα αλλα εχουνε πολλες παρενεργειες στο νευρικο συστημα..... σου μιλαω εγω που απο λαθος γιατρου εθιστικα στο xanax........... και δεν μου λεει πως να το κοψω..........
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ειναι απλα μια φοβια..... κατι τετοια τα φερνει η ΙΔΨ... περνεις καπια αγωγη σε παρακολουθη καποιος γιατρος;
    Δεν πιστεύω να υπάρχει καμία σκέψη μεσα στο κεφάλι σου φίλε μου. Η φωνή προφανώς ταυτίζεται με ορισμένο/α άτομα/α ή/και αρνητικά βιώματα που είχες, δλδ δεν ήρθε απ το πουθενά. Οι σκέψεις αυτές προφανώς θα ναι η αιτία της ΙΨΔ, διότι η ΙΨΔ είναι σκέψεις οι οποίες συνήθως αφορούν αναμόχλευση περιστατικών/συμβάντων τα οποία η σκέψη μας διαπλάθει περαιτέρω και τα βιώνει πολύ έντονα, δλδ με έντονα συναισθήματα στο βαθμό που να λες ότι ακούς φωνή. Ένας συνδυσμός ψυχοθεραπευτή - ψυχιάτρου είναι η λύση ως κατάλληλου ειδικού για να σε βοηθήσει. Ο ψυχοθεραπευτής θα σε μάθει πως να αντιμετωπίζεις εσύ ο ίδιος τις σκέψεις σου ως εσωτερικός παρατηρητής των σκέψεων σου, τα δε φάρμακα, νοείται σε λογικά πλαίσια, θα καταλαγιάσουν τα αισθήματα ως μέσο για να λειτουργήσει η ψυχοθεραπεία.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Δεν έχω βιώσει τίποτα που να με έχει στιγματίσει τόσο πολύ ώστε να μπορώ να το αποδώσω 100% εκεί. Απλά από μικρό παιδί με ένοιαζε η γνώμη των άλλων άσχετος που μου λέγανε όλοι το ποσό όμορφος είμαι. Μπορεί να είναι και ναρκισσισμός δεν ξέρω. Πάντως το παθαίνω μόνον όταν πάω να κοιμηθώ. Δηλαδή όταν το σώμα και το μυαλό μπαίνει σε αδράνεια.

Similar Threads

  1. ΠΕΙΣΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 30-06-2019, 03:18
  2. Νοημοσύνη/Σκέψη
    By Greedy in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 108
    Last Post: 10-01-2016, 23:36
  3. αρνητικη σκεψη
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-02-2012, 08:35
  4. Θολωμενη σκεψη
    By WeakbutPowerfull in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-12-2010, 17:34
  5. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 17:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •