Αρρωστοφοβικοι όλοι του φόρουμ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337

    Αρρωστοφοβικοι όλοι του φόρουμ

    Έχετε σκεφτεί ποτέ αν όλες αυτές οι σκέψεις μας περί ασθενειών μπορούν όντως να προκαλέσουν πραγματική ασθένεια; Έχω διαβάσει διαφορα βιβλία για νόμους της έλξης κλπ και έχω τρομοκρατηθεί για τις συνέπειες των σκέψεων μου. Επίσης προσπαθώ να μην αγχώνομαι και να νιώθω μονίμως καλά γιατί λέω αν κάνω σκέψεις μαύρες η αν κρατάω μέσα μου συναισθήματα επίσης και αυτά είναι βλαβερά. Διάβαζα βιβλία τέτοια για αλλαγή τρόπους σκέψης και νομίζω ότι ενώ στην αρχή μου έκανε καλό τώρα με το που εντοπίζω αρνητικό συναίσθημα μέσα μου σκέφτομαι ότι μου κάνω κακό.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    27
    Είναι σαν αυθυποβολή....το έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές.
    Εγώ ζω περιμένοντας μια ζωή τον καρκίνο. Μου έχει καρφωθεί από μικρή ότι θα νοσησω από αυτό.
    Δυστυχώς κανένας που δεν βιώνει την νοσοφοβια δεν μπορεί να νιώσει όπως εμείς. Κανείς και με κανέναν τρόπο. Ούτε οι ψυχολόγοι και ψυχίατροι.
    Μόνο μεταξύ μας καταλαβαινομαστε.
    Και ξέρουμε πόσο κακό κάνουμε στον εαυτό μας αλλά συνεχίζουμε ακάθεκτοι τις αρνητικές σκέψεις. .
    Μακάρι να υπήρχε ένα delete.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ποσό χρόνων είσαι εσυ ; Έχεις περιστατικά στην οικογένεια σου ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Το κακό είναι ότι επειδή είμαστε αρρωστοφοβικοι δε σημαίνει ότι δε θα συμβεί σε μας :/ και ότι μόνο θα το φοβόμαστε,
    Κι εγώ έχω μια καρκινοφοβια αλλά λόγω πρισμενων λεμφαδένων εδώ και 5 μήνες ( και όλο και μεγαλώνουν έστω χιλιοστά)

    Κανείς τις εξετάσεις σου όταν χρειάζεται και απλά πας παρακάτω. Αν ξεφύγει πας Ψυχο γιατρό , η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο πάντως στον καρκίνο. Επίσης μακριά από φαι στα κάρβουνα, τσιγάρα ποτά και ιούς , όσο μπορείς.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Υποχονδριακοί όλοι του Forum ενωθείτε! Εγώ είμαι ο βασιλιάς της Υποχονδρίασης παρακαλώ. Δικαιούμαι τον τίτλο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Το κακό είναι ότι επειδή είμαστε αρρωστοφοβικοι δε σημαίνει ότι δε θα συμβεί σε μας :/ και ότι μόνο θα το φοβόμαστε,
    Κι εγώ έχω μια καρκινοφοβια αλλά λόγω πρισμενων λεμφαδένων εδώ και 5 μήνες ( και όλο και μεγαλώνουν έστω χιλιοστά)

    Κανείς τις εξετάσεις σου όταν χρειάζεται και απλά πας παρακάτω. Αν ξεφύγει πας Ψυχο γιατρό , η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο πάντως στον καρκίνο. Επίσης μακριά από φαι στα κάρβουνα, τσιγάρα ποτά και ιούς , όσο μπορείς.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Όταν λες ιούς;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Υποχονδριακοί όλοι του Forum ενωθείτε! Εγώ είμαι ο βασιλιάς της Υποχονδρίασης παρακαλώ. Δικαιούμαι τον τίτλο.
    Σε χρηζουμε λοιπόν βασιλιά μας! ????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Όταν λες ιούς;
    https://www.google.com/amp/s/amp.onm...kaloun-karkino

    Έχω διαβάσει ότι το 40% είναι οι ιοί και τα βακτήρια και το υπόλοιπο είναι διατροφή κληρονομικότητα κτλ,

    Τώρα ανοίγω πληγές που το βάζω σε αυτό το forum, γιατί η άγνοια είναι ευλογία σε ένα βαθμό χαχα αλλά από την άλλη , να γνωρίζουμε βρε παιδιά, μακάρι να τα ήξερα όταν ήμουν 18 και ας με κάναν λίγο πιο αγχωμενο

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    1
    Καλώς ήρθα...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Εμένα η μεγαλύτερη φοβία μου είναι μην πάθω ψύχωση

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Εμένα μου καρφώθηκε οτι θα πεθάνω νέος. Πολυ άσχημο συναίσθημα

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Γιατί να πεθάνεις βρε θα ζήσεις μια χαρά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Δε ξερω αν μπορείς να πάθεις οσα φοβάσαι το μονο σίγουρο ειναι οτι το σωμα μπορεί να αρρωστήσει απο το άγχος οπως επίσης να εμφανιστει κάποιο αυτοανοσο....
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Total_black View Post
    Είναι σαν αυθυποβολή....το έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές.
    Εγώ ζω περιμένοντας μια ζωή τον καρκίνο. Μου έχει καρφωθεί από μικρή ότι θα νοσησω από αυτό.
    Δυστυχώς κανένας που δεν βιώνει την νοσοφοβια δεν μπορεί να νιώσει όπως εμείς. Κανείς και με κανέναν τρόπο. Ούτε οι ψυχολόγοι και ψυχίατροι.
    Μόνο μεταξύ μας καταλαβαινομαστε.
    Και ξέρουμε πόσο κακό κάνουμε στον εαυτό μας αλλά συνεχίζουμε ακάθεκτοι τις αρνητικές σκέψεις. .
    Μακάρι να υπήρχε ένα delete.
    Εγώ πάλι ζώ κ περιμενω την καρδιά κ την ανακοπη κ που το γραφω τρέμω αν είναι δυνατόν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Εγώ πάλι ζώ κ περιμενω την καρδιά κ την ανακοπη κ που το γραφω τρέμω αν είναι δυνατόν
    Κανονισε μην αρρωστησεις απο το πολυ άγχος.. Γιατι το άγχος φέρνει καρδιακές παθήσεις. Βγάλτε απο το μυαλο σου. Αν ειναι να πάθεις κατι θα το πάθεις ειτε το σκέφτεσαι ειτε οχι. Από τη στιγμή που εισαι κομπλε περνά καλα και μη το σκέφτεσαι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-01-2018, 22:47
  2. ολοι μας ......
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 10-04-2016, 14:53
  3. Replies: 40
    Last Post: 06-01-2015, 23:37
  4. Γιατί εγώ και όχι όλοι
    By Kat711 in forum Κακοποίηση
    Replies: 47
    Last Post: 10-12-2011, 02:55
  5. Που πήγαν όλοι?
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 07-04-2011, 00:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •