Abilify....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Abilify....

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232

    Abilify....

    Καλησπέρα...έχω να μπω καιρό...
    Είχα κόψει τα φάρμακα πέρασα κιαλλο επεισόδιο πήγα να κάνω πάλι κακό σε άλλους και σε μενα....υποτροπιασα με ηρωίνη κόλλησα ηπατίτιδα από σύριγγα

    Τώρα είμαι καλά καθαρός παίρνω αμπιλιφαυ 30 και λαμικταλ
    Παιδιά ήμουν 65 κιλά και τώρα είμαι 89 με 1,75 ύψος κάνω γυμναστική δεν έχω κοιλιά αλλά αρκετό όγκο ..
    Θέλω να χάσω κιλά γίνεται όσο παίρνω αμπιλιφαυ;
    Καμία εμπειρία;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    θα σου πω κατι που μου συνεβει πριν λιγες μερες, επαιρνα 600 μγ σολιαν, απο τον σεπτεβριο με επιανε και ξυπνουσα τη νυχτα και ετρωγα, οχι πολυ αλλα ετρωγα, τον αυγουστο που περασε
    ειμουν 93 κιλα πριν ενα μηνα ειμουν 101, εκτος απο οτι πηγα σε διατροφολογο, μεχρι τη κυριακη που περασε επαιρνα 600 μγ σολια, τη δευτερα ειδα το γιατρο μου και μου ειπαι να κατεβω στα 400 μγ, λοιπων 4 μερες τωρα εχω να ξυπνησω τη νυχτα να παω για φαγητο.........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Απο την προσωπική μου εμπειρία το abilify δεν παχαίνει, ακόμη και οταν έπαιρνα τα 15 mg ή τα 10 δεν έβλεπα διαφορά στην όρεξη. Τους τελευταίους μήνες πήρα 6 κιλά αλλά δεν οφείλεται στο φάρμακο αλλά στην αλλαγή διατροφικών συνηθειών. Έχω χάσει κάποια κιλά και συνεχίζω

    πάντως μπράβο που καταφέρνεις και κάνεις γυμναστική. εγώ πια δεν έχω διάθεση. Στην αρχή της θεραπείας πήγαινα να τρέξω και ένιωθα οτι κάτι μου βάζει φρένο στη κίνηση και στο γυμναστήριο το πάλευα κυρίως με TRX αλλά η αντοχή μου και η φυσική μου κατάσταση ήταν τραγική. Άσε που πριν ξεκινήσω τη θεραπεία, με τη γυμναστική υπήρχε επιδείνωση ως προς τις φωνές που άκουγα και τους ψυχαναγκασμούς

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Έχω ξεκινήσει και χάνω κιλά ενώ είμαι σε αγωγή με το abilify...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Ο γιατρός μου έγραψε πριν από 20ερες τοπαμακ για τον θυμό καθώς έχω παρενέργειες από την θεραπεία για την ηπατίτιδα γ και έχω πέσει σε βαρυα κατάθλιψη είμαι 100% σίγουρος πως είναι από το τοπαμακ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    kavkaz χαιρομαι που σε "βλεπω" αν και δεν χαιρομαι με τα νέα σου.
    Η ηπατίτιδα θεραπεύεται καλά πια αλλά άκου προσεκτικά τον γιατρό σου και ακολούθησε κατά γράμμα την θεραπεία..
    πώς είσαι; αντέχεις;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    γεια σου ελισαβετ κανα 4μηνο τωρα ειμαι σε πληρη αποχη απο ναρκωτικα ουτε αλκοολ δεν πινω με τα ψυχωτικα ειμαι οκ εχω χασει κιλα αλλα η καταθλιψη με εχει γονατισει...εσυ πως εισαι?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Kavkaz12 View Post
    γεια σου ελισαβετ κανα 4μηνο τωρα ειμαι σε πληρη αποχη απο ναρκωτικα ουτε αλκοολ δεν πινω με τα ψυχωτικα ειμαι οκ εχω χασει κιλα αλλα η καταθλιψη με εχει γονατισει...εσυ πως εισαι?
    Μπράβο! Μη σου μπουν ιδέες να σταματήσεις αγωγές πάλι, να προσέχεις. Η θεραπεία για την γ τελειωσε; Η κατάθλιψη μπορεί να οφείλεται και εκεί, φαντάζομαι θα στο είπε κι ο γιατρός σου. Στις ομάδες που πήγαινες συνεχίζεις;

    Εγώ όχι στα καλύτερα μου, πέρασα μια δύσκολη χρονιά, έχασα κ τον πατερα μου πριν μερικούς μηνες...αντέχω όμως.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    εχω ακομα 1,5 μηνα για την γ για να τελειωσει...ναι πηγαινω στις ομαδες δεν γινεται αλλιως εχω θεματα :p
    δεν το ξερα για τον πατερα σου καλο κουραγιο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Kavkaz12 View Post
    εχω ακομα 1,5 μηνα για την γ για να τελειωσει...ναι πηγαινω στις ομαδες δεν γινεται αλλιως εχω θεματα :p
    δεν το ξερα για τον πατερα σου καλο κουραγιο...
    Να σαι καλα βρε καβκαζ, σ ευχαριστώ.

    Το πιο πιθανό είναι η κατάθλιψη να οφείλεται στην θεραπεία για την γ τότε, εφόσον δεν τέλειωσε ακόμα, χρειάζεται υπομονή. Σε πολλούς δίνονται αντικαταθλιπτικά κατά την διάρκεια της θεραπείας αλλά τα συμπτώματα υποχωρούν μόλις σταματήσει και η θεραπεία, είναι κάτι που φτιάχνεται θέλω να πω, δεν θα σου μείνει δωράκι η κατάθλιψη, μην φοβάσαι.

    Μπήκες σε ταλαιπωρίες αλλά θα περάσει κι αυτό, καλό κουράγιο και σε σένα... μη χάνεσαι, να μας γράφεις πως είσαι :)

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    θα γραφω οποτε μπορω :)

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Έκοψα το τοπαμακ και σε 3 μέρες η κατάθλιψη έκανε φτερά...τώρα είμαι πολύ πολύ καλύτερα... μάλιστα θα τραγουδήσω κιόλας...

    Της πληρώνω νύχι το μονιμοοο βγάζω ότι πιο επώνυμο της δίνω το πορτοφόλι μου τίποτα δεν έχει αναγκηηηη...χαχαχαχα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Παιδιά καλημέρα...ξέχασα να γράψω ότι για ένα μεγάλο διάστημα είχα εξαρτηθεί από το φάρμακο lyrica Γενικά είμαι επιρρεπής στις εξαρτήσεις και ενώ το ανώτατο όριο για το λυρικά είναι 600mg εγώ είχα φτάσει να παίρνω μέχρι και 2000mg μέχρι που το εκοψα...και όταν το εκοψα μαζί σταμάτησα την ηρωίνη και τα βενζο όπως hipnosedon kai vulbegal είχα φάει το πακέτο της ζωής μου από στερητικά...

Similar Threads

  1. ABILIFY
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-06-2019, 23:36
  2. abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2013, 16:57
  3. Abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 04-03-2013, 12:23
  4. abilify
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2012, 14:15
  5. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •