Εκούσια αποχή από την σεξουαλική ικανοποίηση (Celibacy) - Θα το δοκιμάζατε; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Ακριβώς σε αυτό που έχω υπογραμμίσει. Δηλαδή στο ότι το πνεύμα υπερτερεί του σώματος. Ότι δεν είμαι έρμαιο των επιθυμιών μου.

    Ξέρεις κάτι Αποστολία;

    Διάβαζα κάπου, δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς που (σίγουρα ήταν κάτι από Στωική Φιλοσοφία), ότι οι επιθυμίες δεν τελειώνουν ποτέ. Με το που ικανοποιείς μια επιθυμία, αμέσως σου γεννάται μια καινούργια. Έτσι δουλεύει ο εγκέφαλος και έτσι είναι η ανθρώπινη φύση. Το θέμα είναι πότε και πως καθορίζεται το αν κάτι έχει γίνει αρκετά και πρέπει να μπει ένα μέτρο (whether enough is enough???);

    Εκεί εδράζεται και η χρησιμότητα του να καθυστερείς την ευχαρίστηση. Εκπαιδεύεις τον εαυτό σου σε μια συγκεκριμένη διαδικασία. Σε μια κατάσταση όπου το μυαλό επιβάλλεται στο σώμα και όχι το ανάποδο. Δηλαδή το πνεύμα να υποδουλώνεται στις συνεχόμενες ανάγκες που επιτάσσει το σώμα και οι αισθήσεις. Όπως καταλαβαίνεις είναι και φιλοσοφικό, εκτός των άλλων, θέμα.

    Να μην παρεξηγηθώ όμως. Δεν λέω ότι θα απέχω από το σεξ για πάντα. Απλά θα μπω στην διαδικασία να δοκιμάσω να προκαλέσω τον εαυτό μου και τα όρια μου.
    Καταλαβα απλώς θες να δοκιμασεις τα όρια σου.απο την άλλη γιατί να πνιξεις μια τόσο καλή επιθυμια?
    Προσωπικα εγώ πρώτα θα προσπαθουσα να πειθαρχησω όλες τις άλλες κακες επιθυμιες που θα ειχα που είναι παρα πολλες νομιζω και τελευταία θα άφηνα αυτη την επιθυμια.
    Εκτός και αν έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο που μόνο αυτό δεν μπορείς να ελέγξεις.οπότε δεν χανεις και τίποτα να δοκιμασεις.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Καταλαβα απλώς θες να δοκιμασεις τα όρια σου.απο την άλλη γιατί να πνιξεις μια τόσο καλή επιθυμια?
    Προσωπικα εγώ πρώτα θα προσπαθουσα να πειθαρχησω όλες τις άλλες κακες επιθυμιες που θα ειχα που είναι παρα πολλες νομιζω και τελευταία θα άφηνα αυτη την επιθυμια.
    Εκτός και αν έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο που μόνο αυτό δεν μπορείς να ελέγξεις.οπότε δεν χανεις και τίποτα να δοκιμασεις.
    Βασικά δεν επιθυμώ να πνίξω την επιθυμία. Απλά επιθυμώ να ασκήσω έλεγχο πάνω στην ερωτική επιθυμία, το οποίο είναι κάτι διαφορετικό.

    Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν όντως πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις. Για παράδειγμα μια βδομάδα χωρίς καθόλου ίντερνετ είναι ένας από τους στόχους μου (αυτό θα είναι σίγουρα ένα από τα μελλοντικά challenges που θα επιχειρήσω αναμφίβολα).

    Απλά ρε Αποστολία, ως άντρας βιώνω πολύ έντονα τη σεξουαλικότητα, αν με καταλαβαίνεις. Και σίγουρα είναι τεράστια πρόκληση να μπορώ να πάρω τον έλεγχο σε κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Για παράδειγμα, οι γυναίκες κατά συντριπτική πλειοψηφία ελέγχουν περισσότερο και αποτελεσματικότερα από τους άντρες την σεξουαλικότητα τους. Οι άντρες στο θέμα αυτό, εξαιτίας της τεστοστερόνης, λειτουργούμε με (μεγάλη πολλές φορές) παρόρμηση.

    Το να μπορέσεις να κυριαρχήσεις επάνω στις αισθήσεις σου είναι πολύ δύσκολο και εκεί είναι και η πρόκληση.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  3. #18
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Βασικά δεν επιθυμώ να πνίξω την επιθυμία. Απλά επιθυμώ να ασκήσω έλεγχο πάνω στην ερωτική επιθυμία, το οποίο είναι κάτι διαφορετικό.

    Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν όντως πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις. Για παράδειγμα μια βδομάδα χωρίς καθόλου ίντερνετ είναι ένας από τους στόχους μου (αυτό θα είναι σίγουρα ένα από τα μελλοντικά challenges που θα επιχειρήσω αναμφίβολα).

    Απλά ρε Αποστολία, ως άντρας βιώνω πολύ έντονα τη σεξουαλικότητα, αν με καταλαβαίνεις. Και σίγουρα είναι τεράστια πρόκληση να μπορώ να πάρω τον έλεγχο σε κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Για παράδειγμα, οι γυναίκες κατά συντριπτική πλειοψηφία ελέγχουν περισσότερο και αποτελεσματικότερα από τους άντρες την σεξουαλικότητα τους. Οι άντρες στο θέμα αυτό, εξαιτίας της τεστοστερόνης, λειτουργούμε με (μεγάλη πολλές φορές) παρόρμηση.

    Το να μπορέσεις να κυριαρχήσεις επάνω στις αισθήσεις σου είναι πολύ δύσκολο και εκεί είναι και η πρόκληση.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες.και εγώ έχω αλλά θέματα που θέλω να τα πειθαρχησω αλλά είναι τοσοοο δύσκολο να το κατάφερω.
    Καλά για το σεξ δεν το συζητω για μένα την έχω τερματίσει την πειθαρχια.
    Χώρις πλάκα παντως ξέρω ότι είναι δύσκολο για εσάς τους άντρες αυτό.
    Απλα εγώ θα ξεκινουσα από το απλά πρώτα όμως ειπες και εσύ. Μια εβδομαδα χωρίς ίντερνετ η αποτοξίνωση από τη ζαχαρη η από καφέ,από τσιγαρο ή πειθαρχία και περιορισμος στην αγοραστικη μανια μας και πολλα αλλά που μπορεί να έχει ο καθένας μας και δεν μπορώ να τα απαριθμησω τώρα. Πάντως θα ξεκινουσα με πιο ρεαλιστικους στοχους.
    το σεξ λένε είναι αναγκη και όχι μόνο απλη επιθυμία.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες.και εγώ έχω αλλά θέματα που θέλω να τα πειθαρχησω αλλά είναι τοσοοο δύσκολο να το κατάφερω.
    Καλά για το σεξ δεν το συζητω για μένα την έχω τερματίσει την πειθαρχια.
    Χώρις πλάκα παντως ξέρω ότι είναι δύσκολο για εσάς τους άντρες αυτό.
    Απλα εγώ θα ξεκινουσα από το απλά πρώτα όμως ειπες και εσύ. Μια εβδομαδα χωρίς ίντερνετ η αποτοξίνωση από τη ζαχαρη η από καφέ,από τσιγαρο ή πειθαρχία και περιορισμος στην αγοραστικη μανια μας και πολλα αλλά που μπορεί να έχει ο καθένας μας και δεν μπορώ να τα απαριθμησω τώρα. Πάντως θα ξεκινουσα με πιο ρεαλιστικους στοχους.
    το σεξ λένε είναι αναγκη και όχι μόνο απλη επιθυμία.
    O βασικός λόγος που το κάνω τώρα Αποστολία, έχει να κάνει και με το γεγονός ότι δεν είμαι σε σχέση αυτή τη περίοδο. Θα ήταν δύσκολο να κάνω κάτι τέτοιο στα πλαίσια μιας σχέσης. Μπορείς να με φανταστείς να λέω στην κοπέλα μου "Μωρό μου δεν έχει αγκαλίτσες για τουλάχιστον ένα μήνα, γιατί έχω φιλοσοφικές ανησυχίες και θέλω να δοκιμάσω μια νέα πρόκληση!!!";

    Μπορείς να φανταστείς τι αντίδραση θα είχε αυτή η κοπέλα; Εγώ γιατί δεν τολμάω να το σκεφτώ....
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τωρα δηλαδη ειναι 5-6 μορφωνιοι εδω που τραβαν το ενδιαφερον καλα ειστε ντιπ χωρισ μυαλο αυτο το ****** που θα κανετε θα το πληρωνετε ολοκληρη τη ζωη σασ αν βγουν και τιποτα παιδια καλα σαραντα απλα καντε μια οικονομικη μελετη 20 χρονια γαμου ποσα θελετε φτωχικα τελειωσ 200 χιλιαρικα που θα τα βρειτε να μασ πειτε
    Τσομπανοσ πατερασ 2 κοριτσιων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    . Για παράδειγμα, οι γυναίκες κατά συντριπτική πλειοψηφία ελέγχουν περισσότερο και αποτελεσματικότερα από τους άντρες την σεξουαλικότητα τους. Οι άντρες στο θέμα αυτό, εξαιτίας της τεστοστερόνης, λειτουργούμε με (μεγάλη πολλές φορές) παρόρμηση.

    Σχετικά με τη σχέση σεξουαλικότητας- φύλου, ο Foucault ερμηνεύει κοινωνικά τη σεξουαλικότητα ως ένα πολύπλοκο ιστορικό σύστημα εξουσίας που παράγει το φύλο. Με αυτή τη λογική, η σεξουαλικότητα ως πηγαίο γνώρισμα και όχι ως αντικείμενο ρύθμισης δεν είναι αναγκαστικά αλληλένδετη με το βιολογικό φύλο.

  7. #22
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    O βασικός λόγος που το κάνω τώρα Αποστολία, έχει να κάνει και με το γεγονός ότι δεν είμαι σε σχέση αυτή τη περίοδο. Θα ήταν δύσκολο να κάνω κάτι τέτοιο στα πλαίσια μιας σχέσης. Μπορείς να με φανταστείς να λέω στην κοπέλα μου "Μωρό μου δεν έχει αγκαλίτσες για τουλάχιστον ένα μήνα, γιατί έχω φιλοσοφικές ανησυχίες και θέλω να δοκιμάσω μια νέα πρόκληση!!!";

    Μπορείς να φανταστείς τι αντίδραση θα είχε αυτή η κοπέλα; Εγώ γιατί δεν τολμάω να το σκεφτώ....
    Μπορεί να ήταν και η κοπέλα της ιδιας φιλοσοφιας.αν δεν ήταν σκούρα τα πράγματα για σενα.
    Πάντως ξανά λέω ότι δεν είναι επιθυμία απλή το σεξ.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Shakti View Post
    Σχετικά με τη σχέση σεξουαλικότητας- φύλου, ο Foucault ερμηνεύει κοινωνικά τη σεξουαλικότητα ως ένα πολύπλοκο ιστορικό σύστημα εξουσίας που παράγει το φύλο. Με αυτή τη λογική, η σεξουαλικότητα ως πηγαίο γνώρισμα και όχι ως αντικείμενο ρύθμισης δεν είναι αναγκαστικά αλληλένδετη με το βιολογικό φύλο.
    Δεν διαφωνώ με αυτό που λες. Όμως φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι πως εκτός από την κοινωνική προσέγγιση, υπάρχει η τεστοστερόνη στους άντρες. Αυτή η ορμόνη ευθύνεται κατά πολύ για την παρορμητικότητα που έχουμε οι άντρες γενικότερα και όχι μόνο στο σεξ.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Μπορεί να ήταν και η κοπέλα της ιδιας φιλοσοφιας.αν δεν ήταν σκούρα τα πράγματα για σενα.
    Πάντως ξανά λέω ότι δεν είναι επιθυμία απλή το σεξ.
    Μα ακριβώς επειδή δεν είναι απλή επιθυμία, αλλά και βιολογική ανάγκη, μιλάω για μια προσωρινή διαδικασία. Δεν μιλάω για οριστική αγαμία και αποχή.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  10. #25
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Μα ακριβώς επειδή δεν είναι απλή επιθυμία, αλλά και βιολογική ανάγκη, μιλάω για μια προσωρινή διαδικασία. Δεν μιλάω για οριστική αγαμία και αποχή.
    Εγω παλι δεν θα καταπιεζα τον εαυτό μου σε αυτό το θέμα. Οκ στα άλλα αντε να πιεστω γιατί ξέρω θα είναι για κάποιο σκοπο που θα έχει θετικο αντίκτυπο στην υγεία μου στη ζωή μου γενικά. Αυτο δεν θα σου προσφέρει κάτι καλο.εκτός του οτι θα πεις έχω πειθαρχησει το μυαλό μου μόνο. Ε και?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    Αυτή η ορμόνη ευθύνεται κατά πολύ για την παρορμητικότητα που έχουμε οι άντρες γενικότερα και όχι μόνο στο σεξ.
    Μπορεί να υπάρχει μια βιολογική διάσταση- οι ορμές- αλλά το πώς αυτή θα εκφραστεί δεν έχει καμία σχέση με τη βιολογία, ακριβώς για αυτό το λόγο θα ηταν χρησιμη μια κουβεντα για το κοινωνικό φύλο και τις έμφυλες σχέσεις.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εγω παλι δεν θα καταπιεζα τον εαυτό μου σε αυτό το θέμα. Οκ στα άλλα αντε να πιεστω γιατί ξέρω θα είναι για κάποιο σκοπο που θα έχει θετικο αντίκτυπο στην υγεία μου στη ζωή μου γενικά. Αυτο δεν θα σου προσφέρει κάτι καλο.εκτός του οτι θα πεις έχω πειθαρχησει το μυαλό μου μόνο. Ε και?
    Κοίταξε,

    Όπως είπα και πριν θα δω πως θα πάει. Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να πω κάτι. Αν δω ότι δεν αντέχω θα το σταματήσω.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  13. #28
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Κοίταξε,

    Όπως είπα και πριν θα δω πως θα πάει. Ακόμα είναι πολύ νωρίς για να πω κάτι. Αν δω ότι δεν αντέχω θα το σταματήσω.
    Προσεξε μήπως σου αρέσει η πειθαρχία αυτή και σου μείνει κανενα κουσούρι μετα.
    Αστειευομαι έτσι? Δοκίμασε το δεν θα χάσεις και τίποτα θαρρω.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Shakti View Post
    Μπορεί να υπάρχει μια βιολογική διάσταση- οι ορμές- αλλά το πώς αυτή θα εκφραστεί δεν έχει καμία σχέση με τη βιολογία, ακριβώς για αυτό το λόγο θα ηταν χρησιμη μια κουβεντα για το κοινωνικό φύλο και τις έμφυλες σχέσεις.
    Να ξεκαθαρίσω λίγο κάτι.

    Δεν αμφισβητώ το περιεχόμενο και την ακρίβεια της άποψης που διατύπωσες. Απλά θεωρώ πως η μεγάλη εικόνα, δηλαδή στο 80% με 90% των περιπτώσεων, ένας straight άντρας λειτουργεί περισσότερο παρορμητικά από μια staright γυναίκα.

    Από εκεί και πέρα πληθώρα παραγόντων παίζει ρόλο αναμφίβολα. Βιολογικοί παράγοντες, κοινωνικοί παράγοντες και λοιπά. Ο ισχυρισμός σου ότι δεν έχει καμία σχέση με την Βιολογία θεωρώ ότι είναι ελλιπής. Υπό την έννοια ότι σίγουρα υπάρχουν και κοινωνικοί παράγοντες που επιδρούν στην σεξουαλικότητα και στο πως αυτή εκφράζεται, αλλά δεν μπορούμε να θεωρούμε και τον βιολογικό παράγοντα ως αμελητέα ποσότητα.

    Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή και τη συνεισφορά σου στο θέμα μου.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Προσεξε μήπως σου αρέσει η πειθαρχία αυτή και σου μείνει κανενα κουσούρι μετα.
    Αστειευομαι έτσι? Δοκίμασε το δεν θα χάσεις και τίποτα θαρρω.
    Λες να ανοίξω θέμα μετά από κανένα χρόνο όπου θα σας ανακοινώσω ότι αποφάσισα να γίνω μοναχός στο Θιβέτ; Χαχαχα!!!
    Το φαντάζεσαι;

    Για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω να συμβεί.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Λεω να κανω εκουσια εισαγωγη.
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 31-10-2018, 14:30
  2. τι θα δοκιμαζατε να κανετε αν δε φοβοσασταν?
    By boo in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 43
    Last Post: 21-06-2018, 04:19
  3. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By colemon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 03-02-2014, 15:02
  4. σεξουαλικη ικανοποιηση
    By camelie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-10-2013, 17:20
  5. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-2010, 13:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •