Εκούσια αποχή από την σεξουαλική ικανοποίηση (Celibacy) - Θα το δοκιμάζατε; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 59
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    ένας straight άντρας
    ποια η διαφορα του straight αντρα με τον γκει αντρα?
    λιγο εκλαικευμενο μ φαινεται το οτι ο αντρας λειτουργει ορμητικα σε αντιθεση με την γυναικα?Σοβαρα σε αυτο θεωρεις οτι οι παραγοντες ειναι βιολογικοι? το χεις ψαξει καθολου το θεμα?

  2. #32
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Λες να ανοίξω θέμα μετά από κανένα χρόνο όπου θα σας ανακοινώσω ότι αποφάσισα να γίνω μοναχός στο Θιβέτ; Χαχαχα!!!
    Το φαντάζεσαι;

    Για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω να συμβεί.
    Κάπως έτσι ξεκινανε και οι μοναχοι στο Θιβετ τι νομίζεις?
    Δεν θα συμβεί μη φοβάσαι. Απλως εγώ λέω δεν θα αντεξεις για το διαστημα που λες.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Θα ήθελες να μοιραστείς την δική σου εμπειρία; Πως το βίωσες και ποια ήταν τα κίνητρα σου ώστε να ξεκινήσεις κάτι τέτοιο; Υπάρχει κάτι για το οποίο μετάνιωσες ή θα ήθελες να το έκανες αλλιώς;

    Φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος να αναφέρεις κάτι. Απλά ρωτάω αν θα ήθελες να περιγράψεις το δικό σου τρόπο σκέψης στο συγκεκριμένο θέμα.
    Δε θέλω να μπω δημόσια σε λεπτομέρειες γύρω από την προσωπική μου κατάσταση. Συνοπτικά μπορώ να πω ότι προτιμώ μια ζωή χωρίς σεξ και στενές επαφές. Αυτό έχει διάφορες προεκτάσεις. Π.χ. δε μου αρέσει να με φιλάνε φιλικά στο μάγουλο. Οι γιορτές στο τέλος του έτους είναι πάντα μια δοκιμασία για μένα.

    Για να βάλω τέτοιου είδους νερό στο κρασί μου πρέπει να είμαι ερωτευμένος του θανατά, πράγμα που δεν πρόκειται να συμβεί. Πρόκειται για κεφάλαιο που έκλεισε εδώ και πολλά χρόνια.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Συμφωνώ με το πνεύμα της Αποστολίας.
    Αν είναι να το κάνεις, πειθάρχησε κάποια άλλη σου συνήθεια πιο ανθυγιεινή.
    Από έρευνες που έχουν γίνει, η μακροχρόνια αποχή στους άνδρες μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνο του προστάτη. Το υπερβολικό σεξ πάλι οδηγεί στην υπερτροφία του.
    Οι γυναίκες είναι και εκεί τυχερές, δεν έχουν προστάτη, οπότε μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Μάλλον τους κάνει καλό, γιατί δεν έχουν και νευράκια μετά!
    Οι γυναίκες προτιμούν το σεξ, ενώ εκείνες που έχουν περίσσευμα τεστοστερόνης, προτιμούν τον αυνανισμό.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Shakti View Post
    ποια η διαφορα του straight αντρα με τον γκει αντρα?
    λιγο εκλαικευμενο μ φαινεται το οτι ο αντρας λειτουργει ορμητικα σε αντιθεση με την γυναικα?Σοβαρα σε αυτο θεωρεις οτι οι παραγοντες ειναι βιολογικοι? το χεις ψαξει καθολου το θεμα?
    Η διαφορά του straight άντρα από τον gay έχει να κάνει με το ότι ο ετεροφυλόφιλος σχετίζεται ερωτικά με γυναίκες, οι οποίες στην συντριπτική πλειοψηφία είναι λιγότερο παρορμητικές σε σχέση με τους άντρες. Αυτό σημαίνει πως αναπτύσσονται συγκεκριμένες δυναμικές ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα, όπου κατά συντριπτική πλειοψηφία ο άντρας λειτουργεί πιο παρορμητικά. Στην περίπτωση του ομοφυλόφιλου άντρα και στο πως εκφράζεται η ερωτική επιθυμία στα πλαίσια μιας ομοφυλοφιλικής σχέσης, δεν έχω ούτε γνώση, ούτε γνώμη και φυσικά ούτε προσωπική εμπειρία. Για το λόγο αυτό αναφέρθηκα και στο παράδειγμα μου σε straight άντρες και σε straight γυναίκες. Όχι με σκοπό την διάκριση εναντίων της ομοφυλοφιλικής κοινότητας.

    Δεν υπάρχει καμία διαφορά σε αξία και κοινωνική ισότητα ανάμεσα σε straight ανθρώπους και μη. Σε παρακαλώ λοιπόν μην απομονώνεις κομμάτια από το λόγο μου, γιατί ελλοχεύει ο κίνδυνος δημιουργίας εσφαλμένων εντυπώσεων.


    Στα 35 χρόνια ζωής μου, και έχοντας αρκετές εμπειρίες με γυναίκες, μόλις μια φορά συνάντησα γυναίκα που θα μπορούσες να την χαρακτηρίσεις παρορμητική στη σεξουαλική της συμπεριφορά.

    Και σίγουρα δεν περιορίζω, κατά την ερμηνεία μου στα γεγονότα, την εστίαση μου στους Βιολογικούς παράγοντες. Αντίθετα λαμβάνω υπόψη μου και άλλους παράγοντες (κοινωνικούς, ψυχοσυναισθηματικούς κτλ.) Μου κάνει εντύπωση όμως ότι εσύ δεν δείχνεις πρόθυμος/η να λάβεις τους Βιολογικούς παράγοντες υπόψη. Έχω την αίσθηση ότι θεωρείς ότι όλα είναι κοινωνικές κατασκευές και το ορμονικό υπόβαθρο απλά το παραβλέπουμε. Λυπάμαι αλλά διαφωνώ κάθετα με αυτή τη προσέγγιση.

    Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ για την συμμετοχή και τη συνεισφορά σου στο θέμα που άνοιξα. Ειλικρινά το εκτιμώ πολύ.

    Επειδή όμως το συγκεκριμένο θέμα πραγματεύεται την αποχή από την ερωτική ευχαρίστηση και τη εγκράτεια για λόγους πνευματικούς/φιλοσοφικούς, θα ήθελα να παραμείνουμε εστιασμένοι σε αυτό το συγκεκριμένο πλαίσιο, αυστηρά και μόνο. Δεν θα ήθελα να φτάσουμε να συζητάμε και να αναλύουμε θέσεις του στυλ Nature Vs Nurture, καθώς δεν θα εξυπηρετούσε μια τέτοια συζήτηση τον σκοπό για τον οποίο ανοίχτηκε το συγκεκριμένο θέμα.

    Θα ήταν μεγάλη χαρά για μένα αν έχεις να συνεισφέρεις μια δική σου εμπειρία, η οποία σχετίζεται αυστηρά με το θέμα της εγκράτειας/αποχής. Ειδικά αν είσαι άντρας, θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω αν έχεις επιχειρήσει κάτι ανάλογο και εσύ.

    Αν παρά ταύτα επιθυμείς τόσο πολύ να συζητηθεί το θέμα των έμφυλων σχέσεων - αν και δεν εδράζεται στα άμεσα ενδιαφέροντα μου - με χαρά θα συμμετέχω σε ένα αντίστοιχο θέμα που θα ανοίξεις με αυτό το περιεχόμενο και σκοπό. Σε παρακαλώ όμως πάρα πολύ να μην συνεχιστεί εδώ, η συγκεκριμένη κουβέντα.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Συμφωνώ με το πνεύμα της Αποστολίας.
    Αν είναι να το κάνεις, πειθάρχησε κάποια άλλη σου συνήθεια πιο ανθυγιεινή.
    Από έρευνες που έχουν γίνει, η μακροχρόνια αποχή στους άνδρες μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνο του προστάτη. Το υπερβολικό σεξ πάλι οδηγεί στην υπερτροφία του.
    Οι γυναίκες είναι και εκεί τυχερές, δεν έχουν προστάτη, οπότε μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Μάλλον τους κάνει καλό, γιατί δεν έχουν και νευράκια μετά!
    Οι γυναίκες προτιμούν το σεξ, ενώ εκείνες που έχουν περίσσευμα τεστοστερόνης, προτιμούν τον αυνανισμό.
    Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σου.
    Όπως είπα και στην Αποστολία, στόχος μου είναι να δοκιμάσω τα όρια μου. Να επιβεβαιώσω ότι μπορώ να έχω εγώ τον έλεγχο και όχι το σώμα. Προφανώς και δεν μιλάω για μακροχρόνια αποχή. Ο στόχος μου είναι ένας μήνας. Θα δω πως θα πάει και ανάλογα ίσως το επεκτείνω λίγο.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    131
    γυναικα ειμαι golden , μην αγχωνεσαι για εσφαλμενες εντυπωσεις βλεπουν το ποστ σου ολοκληρο εγω απομονωνω αυτα που σχολιαζω εξαλλου. Δυστυχως αυτο που λες οτι δεν κανεις σχετικα με την διακριση των ομοφυλόφιλων το εκανες ισως αθελα σου. Με την ιδια λογικη αφου το θεμα που σε αφορα ειναι η εγκρατεια δεν θα ηταν αρκετα σημαντικο να σκεφτεις συμφωνα με την δικη σου βιολογικη προσεγγιση πως 2 γκει αντρες αφου εχουν πιο πολυ ορμη συγκρατουνται?

    Οι γυναίκες λοιπόν με τι λιγοτερες ορμες τους οπως λες δικαιούνται να μετέχουν στο σεξουαλικό βίωμα ως αυθύπαρκτα πλέον σεξουαλικά όντα ,η σεξουαλικότητα τους ωστόσο διαμορφώνεται σύμφωνα με το ανδροκεντρικό μοντέλο. Η ανδρική σεξουαλικότητα γίνεται οικουμενική και παρουσιάζεται ως ανθρώπινη σεξουαλικότητα.

    αφου θεωρεις οτι η γνωμη μου δεν κολλαει στο thread σου σταματω την κουβεντα σεβομενη την επιθυμια σου.

    Οσόν αφορά λοιπον την εγκρατεια που λες ειναι δικαιωμα σου να το κανεις για τοους λογους σου αλλα οταν βλεπω αβασιμους διαχωρισμους με συγχωρεις αλλα θα τοποθετουμαι !

    και εγω σε ευχαριστω για την συζητηση λοιπον.
    Last edited by Shakti; 17-06-2019 at 03:13.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Shakti View Post
    γυναικα ειμαι golden , μην αγχωνεσαι για εσφαλμενες εντυπωσεις βλεπουν το ποστ σου ολοκληρο εξαλλου εγω απομονωνω αυτα που σχολιαζω εξαλλου. Δυστυχως αυτο που λες οτι δεν κανει σχετικα με την διακριση των ομοφυλωφυλων το εκανες ισως αθελα σου. Με την ιδια λογικη αφου το θεμα που σε αφορα ειναι η εγκρατεια δεν θα ηταν αρκετα σημαντικο να σκεφτεις συμφωνα με την δικη σου βιολογικη προσεγγιση πως 2 γκει αντρες αφου εχουν πιο πολυ ορμη συγκρατουνται?

    Οι γυναίκες λοιπόν με τι λιγοτερες ορμες τους οπως λες δικαιούνται να μετέχουν στο σεξουαλικό βίωμα ως αυθύπαρκτα πλέον σεξουαλικά όντα ,η σεξουαλικότητα τους ωστόσο διαμορφώνεται σύμφωνα με το ανδροκεντρικό μοντέλο. Η ανδρική σεξουαλικότητα γίνεται οικουμενική και παρουσιάζεται ως ανθρώπινη σεξουαλικότητα.

    αφου θεωρεις οτι η γνωμη μου δεν κολλαει στο thread σου σταματω την κουβεντα σεβομενη την επιθυμια σου.

    Οσόν αφορά λοιπον την εγκρατεια που λες ειναι δικαιωμα σου να το κανεις για τοους λογους σου αλλα οταν βλεπω αβασιμους διαχωρισμους με συγχωρεις αλλα θα τοποθετουμαι !

    και εγω σε ευχαριστω για την συζητηση λοιπον.
    Και πάλι δημιουργείς εντυπώσεις και παραφράζεις τα λεγόμενα μου.

    Ανέφερα ότι δεν γνωρίζω τι είδους δυναμική αναπτύσσεται σε ένα ζευγάρι gay αντρών. Είναι έγκλημα αυτό; Δεν έχω τέτοιες εμπειρίες, ούτε και τέτοια ενδιαφέροντα. Για το λόγο αυτό επέλεξα να μιλήσω για ετεροφυλοφιλικές σχέσεις ανάμεσα σε straight άντρες και straight γυναίκες, που άπτονται άλλωστε του ενδιαφέροντος μου.

    Ουδέποτε σου είπα ότι δεν επιθυμώ τη γνώμη και την παρουσία σου. Επιζητώ την παρουσία όποιου έχει να εκφράσει γνώμη. Και ιδιαίτερα τη γνώμη αντρών για προφανείς λόγους. Θα ήθελα απλά να σεβαστείς το σκοπό για τον οποίο ανοίχτηκε αυτό το θέμα. Αυτή ήταν η παράκληση μου.

    Τέλος δεν έχω μιλήσει ΠΟΥΘΕΝΑ για γυναίκες με λιγότερες ορμές, και να το έκανα κάπου, αν και δεν το θυμάμαι να είσαι σίγουρη ότι πρόκειται για λάθος εκ παραδρομής. Γνωρίζουμε όλοι ότι οι γυναίκες έχουν κλειτορίδα η οποία είναι αποκλειστικά αφιερωμένη στην διέγερση και ερωτική ευχαρίστηση της γυναίκας. Προφανώς λοιπόν οι γυναίκες είναι εξαιρετικά σεξουαλικά όντα. Και για να ακριβολογούμε, περισσότερο σεξουαλικές από τους άντρες και σίγουρα περισσότερο σύνθετες σε αυτό το τομέα. Είπα απλά, ότι λόγο της τεστοστερόνης οι άντρες εκφράζονται περισσότερο παρορμητικά, στις περισσότερες των περιπτώσεων, στο σεξουαλικό παιχνίδι.

    Υπάρχουν πολλές γυναίκες μέλη στο φόρουμ. Αν θεωρούν ότι οι άνδρες και οι γυναίκες εκφράζονται το ίδιο παρορμητικά στο σεξουαλικό κομμάτι παρακαλώ να μας το πουν, καταθέτοντας τη γνώμη τους. Γιατί και η Αποστολία, η οποία όπως μαρτυρά και το όνομα της είναι γυναίκα, παραδέχτηκε σε μήνυμα της ότι για τους άντρες είναι δυσκολότερο να απέχουν.

    Τέλος, φαντάζομαι ότι έχεις ακούσει να αναφέρεται από πολλά μέλη του Ελληνικού πληθυσμού Αυτός σκέφτεται με το κάτω κεφάλι.

    Γιατί άραγε; Τι θέλει να πει ο ποιητής; Μη μου πεις ότι φταίει η πατριαρχεία και οι άντρες και για αυτό; Δεν ξέρω προσωπικά κανένα καθεστός (εδώ γελάμε) που να αυτοσαρκάζεται...
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το τσιγαρο κανει ξεκαθαρα μονο κακο, η κατεργασμενη ζαχαρη επισης.
    εχει νοημα να τα κοψεις , οποιον τροπο κι αν βρεις που να σε βολευει κι αν για εσενα ειναι αυτος που περιγραφεις, μια χαρα το βρισκω..
    το σεξ σε τι κανει κακο και προσπαθεις να το κοψεις η να το "αναβαλεις";;
    περισσοπτερο με ψυχαναγκαστικη εμμονη μου ακουγεται, παρα με "θεραπεια"...
    επισης, δεν μπορω να μην σκεφτω οτι θυμιζει θρησκοληπτες πρακτικες περι νηστειας και αποφυγης ηδονων της σαρκας.
    δλδ, συμφωνειτε με το παπαδαριο, δεν βλεπω διαφορες. επισης για λογους "πνευματικοτητας", αλλα και αποφυγη του "πονηρου"..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το τσιγαρο κανει ξεκαθαρα μονο κακο, η κατεργασμενη ζαχαρη επισης.
    εχει νοημα να τα κοψεις , οποιον τροπο κι αν βρεις που να σε βολευει κι αν για εσενα ειναι αυτος που περιγραφεις, μια χαρα το βρισκω..
    το σεξ σε τι κανει κακο και προσπαθεις να το κοψεις η να το "αναβαλεις";;
    περισσοπτερο με ψυχαναγκαστικη εμμονη μου ακουγεται, παρα με "θεραπεια"...
    επισης, δεν μπορω να μην σκεφτω οτι θυμιζει θρησκοληπτες πρακτικες περι νηστειας και αποφυγης ηδονων της σαρκας.
    δλδ, συμφωνειτε με το παπαδαριο, δεν βλεπω διαφορες. επισης για λογους "πνευματικοτητας", αλλα και αποφυγη του "πονηρου"..
    Καλησπέρα Remedy και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμμετοχή σου.

    Πρώτα από όλα επέτρεψε μου να σου πω πως είμαι μάλλον αγνωστικιστής. Οπότε η θρησκευτική διάσταση του όλου εγχειρήματος καθώς επίσης και το ιερατείο δεν αποτελούν σημεία αναφοράς για μένα. Βέβαια, αν το ψάξεις θα διαπιστώσεις πως όλες οι θρησκείες έχουν πάρει στοιχεία από διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα και τα έχουν ενσωματώσει στην λατρευτική τους πρακτική.

    Τι θα έλεγες λοιπόν αν προσπαθήσουμε να δώσουμε κάποιους ορισμούς, ώστε να υπάρχει ένας κοινός τόπος στην επικοινωνία μας;

    Ας ξεκινήσουμε με το σημαντικότερο όλων. Τι είναι και πως ορίζουμε ακριβώς την πνευματικότητα; Και είναι πολύ σημαντικό να μπορέσουμε να την ορίσουμε, ειδάλλως γινόμαστε κάτι παρόμοιο με το ιερατείο οιασδήποτε γνωστής θρησκείας.

    Κατά την δική μου άποψη, καθώς αυτή τεκμηριώνεται μέσα από τις αναζητήσεις και την έρευνα μου στην Στωική φιλοσοφία, πνευματικός άνθρωπος είναι εκείνος που καταφέρνει να μην είναι δέσμιος από ανθρώπους, πράγματα (με την στενή και την ευρεία έννοια) και καταστάσεις. Πνευματικός άνθρωπος είναι εκείνος που δεν συνδέει την ευτυχία του με όσα δεν είναι στον έλεγχο του, αλλά είναι ευγνώμον για όσα έχει ήδη. Πνευματικός είναι σε τελική ανάλυση ο άνθρωπος εκείνος που καταφέρνει να ανταπεξέρχεται και να αναμετράται με παρρησία σε όλες τις μάχες και τις δυσκολίες που έχει η ζωή.

    Και πως το καταφέρνει κανείς όλο αυτό;

    Οι Στωικοί προτείνουν με την αναγνώριση όλων εκείνων των στοιχείων που δεν είναι στον έλεγχο του ανθρώπου και την αποδοχή για το γεγονός αυτό.

    Θα μου πεις τώρα, καλά όλα αυτά αλλά ποια η σχέση τους με την σεξουαλική αποχή και το delayed gratification;

    Το σεξ όπως και κάθε άλλη ευχαρίστηση/ηδονή που έχει να προσφέρει η ζωή, αναμφίβολα δεν είναι κακό. Πρόβλημα είναι όταν γίνει πάθος και η αναγκαιότητα αυτή μετατρέπεται σε καταναγκασμό για τον άνθρωπο. Για το λόγο αυτό λοιπόν οι Στωικοί, υιοθετούν αρχές οι οποίες έχουν σκοπό να βοηθήσουν τον άνθρωπο να βρει διέξοδο από αυτή την ατραπό.

    Ενδεικτικά θα σου αναφέρω το νόημα κάποιων από αυτές τις αρχές, αφού η ανάλυση τους θα έπαιρνε πολύ ώρα και δεν θα επιθυμούσα να κάνω κατάχρηση του χρόνου κανενός.

    Η αρχή της καθυστερημένης/μετατόπισης της ευχαρίστησης, ουσιαστικά έχεις τον έλεγχο των αναγκών σου και δεν υποκύπτεις σε κάθε παρόρμηση που το σώμα και οι αισθήσεις επιτάσσουν.

    Η αρχή του Amor Fati, να αγαπάς δηλαδή τη μοίρα σου. Ουσιαστικά να είσαι ανοιχτός σε ότι σου φέρνει η ζωή και να το αποδέχεσαι, εφόσον βρίσκεται έξω από σένα και δεν γίνεται να το αλλάξεις.

    Η μνήμη θανάτου. Το να θυμάσαι ότι η ζωή είναι προσωρινή και ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να τελειώσει. Ουσιαστικά βοηθά να ιεραρχείς και να βάζει σε προτεραιότητα τα σημαντικά και να παραλείπεις τα ανούσια. Να μην σκορπάς χρόνο και ενέργεια σε όσα δεν είναι ζωτικής σημασίας.

    Υπάρχουν πολλά άλλα, τα οποία θα μπορούσα να αναφέρω αλλά φοβάμαι ότι ήδη έχω πει πολλά και έχω κουράσει.

    Το ζουμί από όλο αυτό είναι ότι αν εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου, ώστε να βγαίνει από τη ζώνη άνεσης, τότε είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και όσα αρνητικά γεγονότα θα σου φέρει η ζωή με αποτελεσματικότερο τρόπο (η πνευματικότητα που λέγαμε στην αρχή).

    Και πως μπορείς να το κάνεις αυτό; Πως να βγεις από την βολή σου;

    Με πολλούς τρόπους. Ενδεικτικά αναφέρω μερικούς.

    Όχι ίντερνετ για μια βδομάδα (ή μια μέρα, ή ένα μήνα!!!! - ότι μπορεί ο καθένας).
    Όχι μουσική, όχι τηλεόραση (για όσο καθορίσει ο καθένας)
    Κρύα ντούζ κάθε πρωί.
    Διαλογισμός κάθε μέρα (από μισή/μία/δύο ώρες, ανάλογα με τον άνθρωπο).
    Όχι περιττές αγορές - Μετάθεση αγορών σε μεταγενέστερο χρόνο.
    Νηστεία - Intermittent Fasting (όπως μπορεί ο καθένας).
    Όχι στη ζάχαρη/αλκόολ/τσιγάρο (προσωρινά ή μόνιμα - ανάλογα στον άνθρωπο).
    Όχι στην καλοπέραση (αυτό μπορεί να εφαρμοστεί με πολλούς τρόπος - συνιστώ για κάθε ενδιαφερόμενο να αναζητήσει πληροφορίες για τον Ρωμαίο Αυτοκράτορα Μάρκο Αυρήλιο, πάνω στο συγκεκριμένο θέμα)
    Όχι στην πορνογραφία (μακάρι και μόνιμα - για όποιον μπορεί να το κάνει)
    Όχι στην σεξουαλική επαφή/ευχαρίστηση (δεν μιλάω για μόνιμη διακοπή - φυσικά δεν κρίνω κάποιον που το κάνει αυτό μόνιμα, απλά μιλάω για επιβολή του πνεύματος στο σώμα και στις αισθήσεις).

    Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος της απάντησης.

    Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις σκέψεις σου Remedy, όπως και όποιου άλλου επιθυμεί να συμμετέχει. Για άλλη μια φορά σε υπερευχαριστώ για την συμμετοχή σου.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Καλησπέρα Remedy και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμμετοχή σου.

    Πρώτα από όλα επέτρεψε μου να σου πω πως είμαι μάλλον αγνωστικιστής. Οπότε η θρησκευτική διάσταση του όλου εγχειρήματος καθώς επίσης και το ιερατείο δεν αποτελούν σημεία αναφοράς για μένα. Βέβαια, αν το ψάξεις θα διαπιστώσεις πως όλες οι θρησκείες έχουν πάρει στοιχεία από διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα και τα έχουν ενσωματώσει στην λατρευτική τους πρακτική.

    Τι θα έλεγες λοιπόν αν προσπαθήσουμε να δώσουμε κάποιους ορισμούς, ώστε να υπάρχει ένας κοινός τόπος στην επικοινωνία μας;

    Ας ξεκινήσουμε με το σημαντικότερο όλων. Τι είναι και πως ορίζουμε ακριβώς την πνευματικότητα; Και είναι πολύ σημαντικό να μπορέσουμε να την ορίσουμε, ειδάλλως γινόμαστε κάτι παρόμοιο με το ιερατείο οιασδήποτε γνωστής θρησκείας.

    Κατά την δική μου άποψη, καθώς αυτή τεκμηριώνεται μέσα από τις αναζητήσεις και την έρευνα μου στην Στωική φιλοσοφία, πνευματικός άνθρωπος είναι εκείνος που καταφέρνει να μην είναι δέσμιος από ανθρώπους, πράγματα (με την στενή και την ευρεία έννοια) και καταστάσεις. Πνευματικός άνθρωπος είναι εκείνος που δεν συνδέει την ευτυχία του με όσα δεν είναι στον έλεγχο του, αλλά είναι ευγνώμον για όσα έχει ήδη. Πνευματικός είναι σε τελική ανάλυση ο άνθρωπος εκείνος που καταφέρνει να ανταπεξέρχεται και να αναμετράται με παρρησία σε όλες τις μάχες και τις δυσκολίες που έχει η ζωή.

    Και πως το καταφέρνει κανείς όλο αυτό;

    Οι Στωικοί προτείνουν με την αναγνώριση όλων εκείνων των στοιχείων που δεν είναι στον έλεγχο του ανθρώπου και την αποδοχή για το γεγονός αυτό.

    Θα μου πεις τώρα, καλά όλα αυτά αλλά ποια η σχέση τους με την σεξουαλική αποχή και το delayed gratification;

    Το σεξ όπως και κάθε άλλη ευχαρίστηση/ηδονή που έχει να προσφέρει η ζωή, αναμφίβολα δεν είναι κακό. Πρόβλημα είναι όταν γίνει πάθος και η αναγκαιότητα αυτή μετατρέπεται σε καταναγκασμό για τον άνθρωπο. Για το λόγο αυτό λοιπόν οι Στωικοί, υιοθετούν αρχές οι οποίες έχουν σκοπό να βοηθήσουν τον άνθρωπο να βρει διέξοδο από αυτή την ατραπό.

    Ενδεικτικά θα σου αναφέρω το νόημα κάποιων από αυτές τις αρχές, αφού η ανάλυση τους θα έπαιρνε πολύ ώρα και δεν θα επιθυμούσα να κάνω κατάχρηση του χρόνου κανενός.

    Η αρχή της καθυστερημένης/μετατόπισης της ευχαρίστησης, ουσιαστικά έχεις τον έλεγχο των αναγκών σου και δεν υποκύπτεις σε κάθε παρόρμηση που το σώμα και οι αισθήσεις επιτάσσουν.

    Η αρχή του Amor Fati, να αγαπάς δηλαδή τη μοίρα σου. Ουσιαστικά να είσαι ανοιχτός σε ότι σου φέρνει η ζωή και να το αποδέχεσαι, εφόσον βρίσκεται έξω από σένα και δεν γίνεται να το αλλάξεις.

    Η μνήμη θανάτου. Το
    να θυμάσαι ότι η ζωή είναι προσωρινή και ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να τελειώσει. Ουσιαστικά βοηθά να ιεραρχείς και να βάζει σε προτεραιότητα τα σημαντικά και να παραλείπεις τα ανούσια. Να μην σκορπάς χρόνο και ενέργεια σε όσα δεν είναι ζωτικής σημασίας.

    Υπάρχουν πολλά άλλα, τα οποία θα μπορούσα να αναφέρω αλλά φοβάμαι ότι ήδη έχω πει πολλά και έχω κουράσει.

    Το ζουμί από όλο αυτό είναι ότι αν εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου, ώστε να βγαίνει από τη ζώνη άνεσης, τότε είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και όσα αρνητικά γεγονότα θα σου φέρει η ζωή με αποτελεσματικότερο τρόπο (η πνευματικότητα που λέγαμε στην αρχή).

    Και πως μπορείς να το κάνεις αυτό; Πως να βγεις από την βολή σου;

    Με πολλούς τρόπους. Ενδεικτικά αναφέρω μερικούς.

    Όχι ίντερνετ για μια βδομάδα (ή μια μέρα, ή ένα μήνα!!!! - ότι μπορεί ο καθένας).
    Όχι μουσική, όχι τηλεόραση (για όσο καθορίσει ο καθένας)
    Κρύα ντούζ κάθε πρωί.
    Διαλογισμός κάθε μέρα (από μισή/μία/δύο ώρες, ανάλογα με τον άνθρωπο).
    Όχι περιττές αγορές - Μετάθεση αγορών σε μεταγενέστερο χρόνο.
    Νηστεία - Intermittent Fasting (όπως μπορεί ο καθένας).
    Όχι στη ζάχαρη/αλκόολ/τσιγάρο (προσωρινά ή μόνιμα - ανάλογα στον άνθρωπο).
    Όχι στην καλοπέραση (αυτό μπορεί να εφαρμοστεί με πολλούς τρόπος - συνιστώ για κάθε ενδιαφερόμενο να αναζητήσει πληροφορίες για τον Ρωμαίο Αυτοκράτορα Μάρκο Αυρήλιο, πάνω στο συγκεκριμένο θέμα)
    Όχι στην πορνογραφία (μακάρι και μόνιμα - για όποιον μπορεί να το κάνει)
    Όχι στην σεξουαλική επαφή/ευχαρίστηση (δεν μιλάω για μόνιμη διακοπή - φυσικά δεν κρίνω κάποιον που το κάνει αυτό μόνιμα, απλά μιλάω για επιβολή του πνεύματος στο σώμα και στις αισθήσεις).

    Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος της απάντησης.

    Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις σκέψεις σου Remedy, όπως και όποιου άλλου επιθυμεί να συμμετέχει. Για άλλη μια φορά σε υπερευχαριστώ για την συμμετοχή σου.
    καλημερα.
    κοιτα να δεις...

    το φανταστηκα οτι δεν εμπνευστηκες απο τις χριστιανικες διδαχες, ηθελα ομως να σου θυμισω οτι κια υτες την ιδια νοοτροπια εγκρατειας/νηστειας και στερησης πρεσβευουν, δαιμονοποιωντας στην ουσια την ηδονη και την ευχαριστηση (κατα την γνωμη μου, επειδη η ηδονη αποδιδει τον ανθρωπο στον εαυτο του και δεν του επιτρεπει να ειναι υποτακτικος του παππουλη και του καθε παπουλη..).

    βεβαια αλλο η ηδονη και αλλο η εμμονη, διοτι οι εμμονες ακομα κι αν ειναι εμμονες ικανοποιησης, οδηγουν σε αλλου ειδους ανελευθεριες και παλι.
    επομενως η οδος (για μενα) ειναι μαλλον η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ, που σαφως προκυπτει απο την ψυχικη ισορροπια και την αρμονια με τον εαυτο και το συμπαν.
    αλλα δεν πιστευω με τπτ οτι ειναι ισορροπια η καταναγκαστικη στερηση της ικανοποιησης.
    η χαρα της νευρωσης και της ενοχης, ειναι αυτα που περιγραφεις.
    δλδ, μονο το αυτομαστιγωμα ξεχνας και εισαι ετοιμος για κωδικα ντα βιντσι (το βιβλιο)..
    αυτο δεν ειναι εκπαιδευση για να αντιμετωπιζεις τις δυσκολιες, ειναι μια ζωη ΜΟΝΟ δυσκολιες και στερησεις, για να μην σου λειπει η ευχαριστηση!

    εγω ειμαι επικουρια, δεν ειμαι στωικη, αλλα περα απο αυτο, βρισκω αντιφασεις στο σκεπτικο που περιγραφεις.
    αν εχεις εναργη την γνωση οτι η ζωη μπορει να τελειωσει ανα πασα στιγμη, τι νοημα εχει στο να επιδιωκεις να φυγεις στερημενος;;; εχεις προσμονη μιας αλλης ζωης, οπου θα επρασεις καλα;
    πως μας λες οτι πετας τα ανουσια και κρατας τα σημαντικα; γιατι κρινεις την ευχαριστηση σαν επουσιωδες; γιατι πρεπει να αποφευγει κανεις αυτο που τον ευχαριστει και τον κανει ευτυχισμενο ΟΤΑΝ το κανει στο μετρο που δεν τον κανει ανελευθερο;;;
    ο ασκητισμος ειναι μια λογικη της στερησης των ηδονων με την πληρη αρνηση τους. η ισορροπια προκυπτει απο την ζωη μεσα στις ηδονες, αλλα χωρις να γινεσαι σκλαβος τους. κι αυτο δεν γινεται με αρνηση τους, αλλα με το να ασχολεισαι ΚΑΙ με ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ που ειναι χρησιμα (γνωση, πνευματικοτητα) χωρις να στρεισαι ηδονες. ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ δηλαδη, που δεν πετυχαινονται με delay, αλλα με διακριση και σωστες επιλογες.
    αυτα απο μενα..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    [QUOTE=Remedy;1049683]καλημερα.
    κοιτα να δεις...

    το φανταστηκα οτι δεν εμπνευστηκες απο τις χριστιανικες διδαχες, ηθελα ομως να σου θυμισω οτι κια υτες την ιδια νοοτροπια εγκρατειας/νηστειας και στερησης πρεσβευουν, δαιμονοποιωντας στην ουσια την ηδονη και την ευχαριστηση (κατα την γνωμη μου, επειδη η ηδονη αποδιδει τον ανθρωπο στον εαυτο του και δεν του επιτρεπει να ειναι υποτακτικος του παππουλη και του καθε παπουλη..).
    Νομίζεις σταλήθεια ότι οι παπάδες- ιδιαίτερα οι σημερινοί- νοιάζονται να μην κάνεις σεξ για να σε ελέγχουν? Και πώς ακριβώς σε ελέγχουν όταν δεν κάνεις σεξ? Δε δίνουν δεκάρα- απλά θεωρούν ότι θα είναι καλύτερα για σένα και σε αυτή τη ζωή και στην επόμενη να μην κάνεις. Αν θες να κάνεις κάνε, δε θες μην κάνεις. Δηλαδή εσύ δε βλέπεις ότι η σύγχρονη δυτική θεώρηση του "κάνουμε ό,τι μας ευχαριστεί" έχει καταστρέψει όλο τον πλανήτη και το περιβάλλον του, έχει κάνει εκατοντάδες εκατομμύρια εξαρτημένους από ψώνια, τσόντες, αμάξια, παιχνίδια, τηλεόραση κλπ? Βγάζοντας έξω το θέμα της μετά θάνατον ζωής, δε βλέπεις ότι και σε αυτή τη ζωή η σεξουαλική απελευθέρωση έφερε δημογραφικό μαρασμό σε όσες χώρες την έζησαν (και παιδιά κάνουν πλέον μόνο οι ανατολικοί λαοί και οι μετανάστες στις δυτικές χώρες), αλλά και ατέλειωτη κατάθλιψη? Δηλαδή νομίζεις ότι ήρθαμε στη ζωή αυτή για ηδονές και όσοι τις περιορίζουν (όχι απορρίπτουν τελείως)- είτε Χριστιανοί, είτε Στωικοί κλπ- είναι κορόιδα?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Νομίζεις σταλήθεια ότι οι παπάδες- ιδιαίτερα οι σημερινοί- νοιάζονται να μην κάνεις σεξ για να σε ελέγχουν? Και πώς ακριβώς σε ελέγχουν όταν δεν κάνεις σεξ? Δε δίνουν δεκάρα- απλά θεωρούν ότι θα είναι καλύτερα για σένα και σε αυτή τη ζωή και στην επόμενη να μην κάνεις. Αν θες να κάνεις κάνε, δε θες μην κάνεις. Δηλαδή εσύ δε βλέπεις ότι η σύγχρονη δυτική θεώρηση του "κάνουμε ό,τι μας ευχαριστεί" έχει καταστρέψει όλο τον πλανήτη και το περιβάλλον του, έχει κάνει εκατοντάδες εκατομμύρια εξαρτημένους από ψώνια, τσόντες, αμάξια, παιχνίδια, τηλεόραση κλπ? Βγάζοντας έξω το θέμα της μετά θάνατον ζωής, δε βλέπεις ότι και σε αυτή τη ζωή η σεξουαλική απελευθέρωση έφερε δημογραφικό μαρασμό σε όσες χώρες την έζησαν (και παιδιά κάνουν πλέον μόνο οι ανατολικοί λαοί και οι μετανάστες στις δυτικές χώρες), αλλά και ατέλειωτη κατάθλιψη? Δηλαδή νομίζεις ότι ήρθαμε στη ζωή αυτή για ηδονές και όσοι τις περιορίζουν (όχι απορρίπτουν τελείως)- είτε Χριστιανοί, είτε Στωικοί κλπ- είναι κορόιδα?
    ναι, αυτο νομιζω και θα σου πω πως σε ελεγχουν.
    σου ζητουν κατι που ειναι εναντια στις επιθυμιες σου, αλλα και προς την φυση σου.
    σε οδηγουν ετσι σε απελπιστικη στερηση, ή σε ενοχες σε περιπτωση που δεν τα καταφερεις με την στερηση και ενδωσεις στο σεξ.. φυσικα, δεν τους πειραζει αν κανεις σεξ. αρκει να πειστεις οτι ειναι αμαρτια! η αμαρτια ειναι το κουμπι!
    ειτε για την στερηση, ειτε για να παλεψεις τις βασανιστικες ενοχες, χρειαζεσαι βοηθεια. και που θα βρεις βοηθεια;;;;; μα σε αυτον που σε επεισε για ολα αυτα. στον παππουληηηηηηη!
    προστρεχεις εκει, παρακαλας να σε βοηθησει ο θεος να ζησεις χωρις σεξ η με τοσες "αμαρτιες" που κανεις επειδη πηδιεσαι, προσευχεστε μαζι, δινεις και το κατιτις σου να βαλει στην τσεπη η εκκλησια...
    ετσι, γινεσαι υποχειριο της οργανωμενης εκκλησιας, με τον χειρισμο των ενοχων και των αναγκων σου.
    αν δεν ησουν ουτε στερημενος, ουτε ενοχικος, δεν θα κατεφευγες εξαρχης, εκει..

    απο τα υπολοιπα που λες, καταλαβαινω οτι δεν διαβασες τι εγραψα, αλλα μονο τις πρωτες σειρες που παρεθεσες.
    εγω δεν μιλησα για ασυδοσια, πανηδονισμο και εξαρτησεις /εμμονες (εξαρτησεις και εμμονες ειναι το ιδιο πραγμα). οποιος οδηγηθει εκει, ας ξεμπλεξει με οποιον τροπο του ειναι πιο ταιριαστος . και σιγουρα η στερηση ειναι ενας απο αυτους.

    εγω μιλησα για ισορροπια ψυχικη και σωματικη, για αρμονια με τον εαυτο σου και το συμπαν, για επιθυμιες που σεβονται τα δικαιωματα των αλλων (και της φυσης).
    οταν σεβεσαι τον εαυτο σου και τους αλλους, δεν καταστρεφεις τπτ και κανεναν , επειδη ικανοποιεις τις επιθυμιες σου. απλα εχεις ισορροπια.
    δεν χρειαζεται να κανω σεξ καθε 1 μηνα για να σεβομαι την φυση.
    μπορω να κανω και καθε μερα, αλλα να ασχολουμαι και με χιλια αλλα πραγματα μεσα στην ημερα, και με την μορφωση και καλλιεργεια μου, και με εργασια και με τις σχεσεις μου και με ο'τι αλλο θελω!
    δεν ειναι καμια αποδειξη πνευματικοτητας ενας ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ στερημενος ανθρωπος.
    ενδειξη ψυχαναγκασμων και συμπλεγματων, ειναι..
    Last edited by Remedy; 19-06-2019 at 12:45.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    κοιτα να δεις...

    το φανταστηκα οτι δεν εμπνευστηκες απο τις χριστιανικες διδαχες, ηθελα ομως να σου θυμισω οτι κια υτες την ιδια νοοτροπια εγκρατειας/νηστειας και στερησης πρεσβευουν, δαιμονοποιωντας στην ουσια την ηδονη και την ευχαριστηση (κατα την γνωμη μου, επειδη η ηδονη αποδιδει τον ανθρωπο στον εαυτο του και δεν του επιτρεπει να ειναι υποτακτικος του παππουλη και του καθε παπουλη..).

    βεβαια αλλο η ηδονη και αλλο η εμμονη, διοτι οι εμμονες ακομα κι αν ειναι εμμονες ικανοποιησης, οδηγουν σε αλλου ειδους ανελευθεριες και παλι.
    επομενως η οδος (για μενα) ειναι μαλλον η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ, που σαφως προκυπτει απο την ψυχικη ισορροπια και την αρμονια με τον εαυτο και το συμπαν.
    αλλα δεν πιστευω με τπτ οτι ειναι ισορροπια η καταναγκαστικη στερηση της ικανοποιησης.
    η χαρα της νευρωσης και της ενοχης, ειναι αυτα που περιγραφεις.
    δλδ, μονο το αυτομαστιγωμα ξεχνας και εισαι ετοιμος για κωδικα ντα βιντσι (το βιβλιο)..
    αυτο δεν ειναι εκπαιδευση για να αντιμετωπιζεις τις δυσκολιες, ειναι μια ζωη ΜΟΝΟ δυσκολιες και στερησεις, για να μην σου λειπει η ευχαριστηση!

    εγω ειμαι επικουρια, δεν ειμαι στωικη, αλλα περα απο αυτο, βρισκω αντιφασεις στο σκεπτικο που περιγραφεις.
    αν εχεις εναργη την γνωση οτι η ζωη μπορει να τελειωσει ανα πασα στιγμη, τι νοημα εχει στο να επιδιωκεις να φυγεις στερημενος;;; εχεις προσμονη μιας αλλης ζωης, οπου θα επρασεις καλα;

    πως μας λες οτι πετας τα ανουσια και κρατας τα σημαντικα; γιατι κρινεις την ευχαριστηση σαν επουσιωδες; γιατι πρεπει να αποφευγει κανεις αυτο που τον ευχαριστει και τον κανει ευτυχισμενο ΟΤΑΝ το κανει στο μετρο που δεν τον κανει ανελευθερο;;;
    ο ασκητισμος ειναι μια λογικη της στερησης των ηδονων με την πληρη αρνηση τους. η ισορροπια προκυπτει απο την ζωη μεσα στις ηδονες, αλλα χωρις να γινεσαι σκλαβος τους. κι αυτο δεν γινεται με αρνηση τους, αλλα με το να ασχολεισαι ΚΑΙ με ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ που ειναι χρησιμα (γνωση, πνευματικοτητα) χωρις να στρεισαι ηδονες. ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ δηλαδη, που δεν πετυχαινονται με delay, αλλα με διακριση και σωστες επιλογες.
    αυτα απο μενα..
    Καλημέρα.

    Ευχαριστώ που παραθέτεις τη γνώμη σου.

    Έχω την αίσθηση ότι, ακόμα και τώρα, δεν έχεις καταλάβει το λόγο για τον οποίο βάζω τον εαυτό μου σε αυτή τη διαδικασία. Για ακόμα μια φορά θα πω ότι είμαι μάλλον αγνωστικιστής και δεν ελπίζω σε επόμενη/επόμενες ζωή/ζωές.

    Για την οικονομία της συζήτησης πρέπει να σου πω ότι ως άντρας έχω πολλές εμπειρίες με πολλές γυναίκες. Και προφανώς δεν έχω σκοπό να αποφύγω τη σεξουαλική επαφή για πάντα. Ουδόλως σκέφτομαι τοιουτοτρόπως.

    Ο λόγος που επέλεξα να βάλλω τον εαυτό μου τώρα σε αυτή τη δοκιμασία έχει να κάνει με το γεγονός ότι αυτή τη περίοδο είμαι μόνος μου. Ως εκ τούτου, είναι μια βολική περίοδος να απέχω για ένα διάστημα από την σεξουαλική ευχαρίστηση/εκτόνωση.

    Η στωική φιλοσοφία έχει πολλά να δώσει σε όποιον επιθυμήσει να μελετήσει τις αρχές της. Αρκεί να είναι πρόθυμος να το κάνει. Μάλιστα πολλές αρχές της Γνωσιακής Συμπεριφορικής Θεραπείας προέρχονται από τις αρχές της Στωικής Φιλοσοφίας.

    Μίλησα σε προηγούμενο μήνυμα μου για την μνήμη θανάτου και την καθημερινή συνειδητοποίηση ότι στη ζωή είμαστε προσωρινοί και ανά πάσα ώρα και στιγμή, η ίδια μας η ζωή και όλα όσα απολαμβάνουμε ως εμπειρίες, μπορούν να τερματιστούν.

    Αν το εμπεδώσεις αυτό, ως τρόπο σκέψης, και φυσικά το αποδεχτείς (γιατί είναι μια αδιαμφισβήτητη πραγματικότητα) πολλά αλλάζουν στον τρόπο θεώρησης της ζωής.

    Τι εννοώ;

    Αν σκεφτείς ότι η ζωή σου μπορεί να τελειώσει ανά πάσα ώρα, αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει μια ματαιότητα σε όλες τις ηδονές που προσφέρονται στη ζωή. Και αυτό γιατί όσα και να καταναλώσεις και όσες εμπειρίες και να βιώσεις, θα τελειώσουν.

    Η αλήθεια είναι ότι την μνήμη θανάτου την αναφέρει και η ορθόδοξη πατερική διδασκαλία (Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος).

    Θεωρώ ότι αν καταλάβουμε πόσο προσωρινά και μάταια είναι όλα, αυτό θα μας οδηγήσει να επιλέξουμε να ζήσουμε μια ζωή γεμάτη με νόημα. Μια ζωή χτισμένη σε ατόφιες και έντιμες σχέσεις. Μια ζωή όπου θα επιλέγεις ανθρώπους όχι απλά για να περνάς καλά, αλλά θα συνδέεσαι μαζί τους με ουσιαστικότερο και φυσικά πιο ολοκληρωμένο τρόπο.

    Εγώ επαναλαμβάνω ότι το κίνητρο μου δεν είναι θρησκευτικό, ούτε και προσδοκώ σε έναν παράδεισο μετά θάνατον. Όμως Remedy, ελεύθερος κατά τη γνώμη μου δεν είναι αυτός που τα ζει όλα (YOLO - You Only Live Once). Μια τέτοια προσέγγιση οδηγεί σε πολλές διαταραχές. Ανθρώπους που δεν είναι ικανοί να εκτιμήσουν ότι έχουν εξαιτίας της ψυχαναγκαστικής εστίασης σε νέες ηδονές και ευχαριστήσεις (οποιουδήποτε είδους - όχι μόνο σεξουαλική ευχαρίστηση).

    Και για να το κάνω και λίγο πρακτικό, ας πάρουμε για παράδειγμα εμένα. Αυτή τη περίοδο είμαι μόνος. Για να κάνω σεξ ή να εκτονωθώ σεξουαλικά έχω τις παρακάτω επιλογές. Να βγω και να φλερτάρω ψυχαναγκαστικά ώστε να ρίξω κάποια που ψάχνει σεξ. Να προσφύγω σε μια επαγγελματία του αγοραίου έρωτα. Να κάνω cybersex. Να δω πορνό και να εκτονωθώ μόνος μου.

    Και τώρα λοιπόν η σημαντική ερώτηση. Πιστεύεις ότι αν κάνω κάτι από αυτά που αναφέρω ή και όλα μαζί, είμαι πραγματικά ελεύθερος και πραγματικά ευτυχισμένος;

    Κατηγορηματικά όχι!!! Ξέρεις γιατί; Γιατί ελεύθερος και ευτυχισμένος είναι αυτός που μπορεί να αποδεχτεί το γεγονός ότι αυτή την εποχή δεν έχει σύντροφο και δεν θα κάνει σεξ. Αυτό το γεγονός θα το αποδεχτεί χωρίς να του δώσει τραγικές προεκτάσεις. Δεν θα γίνει έρμαιο της βιολογικής του ανάγκης και δεν θα ενδώσει σε παρορμήσεις. Η προσκόλληση γίνεται εύκολα εμμονή και αυτό δεν μπορεί να οδηγήσει σε ευτυχία. Για αυτό το λόγο παίρνουμε λίγο αποστάσεις από την όποια ευχαρίστηση και ηδονή. Αυτό μπορεί να μας βοηθήσει και να σηματοδοτήσει μια τέλεια ευκαιρία για ενδοσκόπηση, που είναι πολύ σημαντικό να γίνεται.

    Θα αποδεχτεί λοιπόν, ο πραγματικά ελεύθερος άνθρωπος, το γεγονός ότι αυτή η ευχαρίστηση θα καθυστερήσει λίγο. Μέχρις ότου βρεθεί ένας/μία ερωτικός σύντροφος.

    Τόσο απλό και τόσο λογικό!

    Και για να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν λέω ούτε και επιβάλλω σε κανέναν να κάνει κάτι τέτοιο. Όμως αν κάτσεις και το σκεφτείς λίγο, θα δεις ότι είναι ένα πολύ μεγάλο εργαλείο που μπορεί να βοηθήσει πολύ τον καθένα.

    Τώρα, θέλω να εκφράσω την άποψη μου για τους "παππούληδες" που αναφέρεις.

    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κανέναν ιερωμένο και κανέναν πιστό, εάν και εφόσον δεν γίνεται ζηλωτής και δεν προσπαθεί να μου επιβάλλει τις απόψεις του.

    Επειδή πολλές φορές κάποιες έννοιες εσφαλμένα εκλαμβάνονται ως να έχουν μόνο θρησκευτικό περιεχόμενο. Θέλω να μιλήσω και για την ασκητικότατα.

    Τι σημαίνει να ζεις ασκητικά; Σημαίνει να ζεις με πρόγραμμα και με σκοπό. Όχι YOLO, όπως ανέφερα και παραπάνω.

    Συγκεκριμένη ασκητική ζωή υπάρχει και στις στρατιωτικές σχολές και επαγγέλματα. Μια πολύ αγαπημένη ομιλία μου είναι η ακόλουθη με τίτλο "Make your bed first", έχει γραφτεί και σχετικό βιβλίο. Σου παραθέτω το link

    https://www.youtube.com/watch?v=pxBQLFLei70

    Τέλος, επέτρεψε μου να σου περιγράψω μια εμπειρία μου.

    Το 2009 επισκέφτηκα το Άγιο Όρος. Δεν θα πω σε ποια μονή συνέβη το παρακάτω περιστατικό. Συνάντησα λοιπόν σε μια μονή έναν άντρα περίπου 30 ετών. Με λαϊκή περιβολή έκανε κάποιες εργασίες που προφανώς του είχαν ανατεθεί.

    Τότε παρατήρησα ένα τατουάζ να ξεπροβάλλει από το μακρύ μανίκι του. Τον κοίταζα μάλλον έκπληκτος. Σχεδόν αμέσως το κατάλαβε πως είχα εντοπίσει το μυστικό του και ήρθε να μου μιλήσει. Μου είπε ότι η καταγωγή του είναι από την Πελοπόννησο αλλά μεγάλωσε στην Αθήνα. Ήταν κιθαρίστας και έπαιζε σε διάφορα σχήματα. Δυστυχώς για αυτόν, είχε μπλέξει με ναρκωτικά. Μου είπε λοιπόν ότι όσες προσπάθειες και να έκανε να κόψει τις ουσίες, ξανακυλούσε. Το μόνο μέρος που κατάφερε να βρει γαλήνη και να απεξαρτηθεί ήταν το Άγιον Όρος. Και για το λόγο αυτό επέλεξε να μείνει εκεί και να υπηρετήσει σε διάφορα διακονήματα, αφού η ασκητική ζωή του Όρους του έδινε την ισορροπία που τόσο είχε ανάγκη. Αφού λοιπόν μου ευχήθηκε να πάω στην ευχή της Παναγίας, έφυγε για να πάει να τελειώσει με τις υπόλοιπες δουλειές του.

    Ξέρεις τι μου έχει μείνει από εκείνη την εμπειρία; Ότι ανεξάρτητα από τον κάθε "παππούλη" και τα κίνητρα του, μια πνευματική εγρήγορση και μια ασκητικότατα στη ζωή μόνο ως ωφέλιμα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν για τον άνθρωπο. Και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την πίστη ή μη στο Θείο, αλλά κυρίως με το τρόπο που επιλέγεις να ζεις αρνούμενος για λίγο τις ηδονές (το πόσο λίγο επαφίεται στον κάθε άνθρωπο).

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο και τη συμμετοχή σου.

    Καλή σου μέρα.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Καλημέρα.

    Ευχαριστώ που παραθέτεις τη γνώμη σου.

    Έχω την αίσθηση ότι, ακόμα και τώρα, δεν έχεις καταλάβει το λόγο για τον οποίο βάζω τον εαυτό μου σε αυτή τη διαδικασία. Για ακόμα μια φορά θα πω ότι είμαι μάλλον αγνωστικιστής και δεν ελπίζω σε επόμενη/επόμενες ζωή/ζωές.

    Για την οικονομία της συζήτησης πρέπει να σου πω ότι ως άντρας έχω πολλές εμπειρίες με πολλές γυναίκες. Και προφανώς δεν έχω σκοπό να αποφύγω τη σεξουαλική επαφή για πάντα. Ουδόλως σκέφτομαι τοιουτοτρόπως.

    Ο λόγος που επέλεξα να βάλλω τον εαυτό μου τώρα σε αυτή τη δοκιμασία έχει να κάνει με το γεγονός ότι αυτή τη περίοδο είμαι μόνος μου. Ως εκ τούτου, είναι μια βολική περίοδος να απέχω για ένα διάστημα από την σεξουαλική ευχαρίστηση/εκτόνωση.

    Η στωική φιλοσοφία έχει πολλά να δώσει σε όποιον επιθυμήσει να μελετήσει τις αρχές της. Αρκεί να είναι πρόθυμος να το κάνει. Μάλιστα πολλές αρχές της Γνωσιακής Συμπεριφορικής Θεραπείας προέρχονται από τις αρχές της Στωικής Φιλοσοφίας.

    Μίλησα σε προηγούμενο μήνυμα μου για την μνήμη θανάτου και την καθημερινή συνειδητοποίηση ότι στη ζωή είμαστε προσωρινοί και ανά πάσα ώρα και στιγμή, η ίδια μας η ζωή και όλα όσα απολαμβάνουμε ως εμπειρίες, μπορούν να τερματιστούν.

    Αν το εμπεδώσεις αυτό, ως τρόπο σκέψης, και φυσικά το αποδεχτείς (γιατί είναι μια αδιαμφισβήτητη πραγματικότητα) πολλά αλλάζουν στον τρόπο θεώρησης της ζωής.

    Τι εννοώ;

    Αν σκεφτείς ότι η ζωή σου μπορεί να τελειώσει ανά πάσα ώρα, αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει μια ματαιότητα σε όλες τις ηδονές που προσφέρονται στη ζωή. Και αυτό γιατί όσα και να καταναλώσεις και όσες εμπειρίες και να βιώσεις, θα τελειώσουν.

    Η αλήθεια είναι ότι την μνήμη θανάτου την αναφέρει και η ορθόδοξη πατερική διδασκαλία (Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος).

    Θεωρώ ότι αν καταλάβουμε πόσο προσωρινά και μάταια είναι όλα, αυτό θα μας οδηγήσει να επιλέξουμε να ζήσουμε μια ζωή γεμάτη με νόημα. Μια ζωή χτισμένη σε ατόφιες και έντιμες σχέσεις. Μια ζωή όπου θα επιλέγεις ανθρώπους όχι απλά για να περνάς καλά, αλλά θα συνδέεσαι μαζί τους με ουσιαστικότερο και φυσικά πιο ολοκληρωμένο τρόπο.

    Εγώ επαναλαμβάνω ότι το κίνητρο μου δεν είναι θρησκευτικό, ούτε και προσδοκώ σε έναν παράδεισο μετά θάνατον. Όμως Remedy, ελεύθερος κατά τη γνώμη μου δεν είναι αυτός που τα ζει όλα (YOLO - You Only Live Once). Μια τέτοια προσέγγιση οδηγεί σε πολλές διαταραχές. Ανθρώπους που δεν είναι ικανοί να εκτιμήσουν ότι έχουν εξαιτίας της ψυχαναγκαστικής εστίασης σε νέες ηδονές και ευχαριστήσεις (οποιουδήποτε είδους - όχι μόνο σεξουαλική ευχαρίστηση).

    Και για να το κάνω και λίγο πρακτικό, ας πάρουμε για παράδειγμα εμένα. Αυτή τη περίοδο είμαι μόνος. Για να κάνω σεξ ή να εκτονωθώ σεξουαλικά έχω τις παρακάτω επιλογές. Να βγω και να φλερτάρω ψυχαναγκαστικά ώστε να ρίξω κάποια που ψάχνει σεξ. Να προσφύγω σε μια επαγγελματία του αγοραίου έρωτα. Να κάνω cybersex. Να δω πορνό και να εκτονωθώ μόνος μου.

    Και τώρα λοιπόν η σημαντική ερώτηση. Πιστεύεις ότι αν κάνω κάτι από αυτά που αναφέρω ή και όλα μαζί, είμαι πραγματικά ελεύθερος και πραγματικά ευτυχισμένος;

    Κατηγορηματικά όχι!!! Ξέρεις γιατί; Γιατί ελεύθερος και ευτυχισμένος είναι αυτός που μπορεί να αποδεχτεί το γεγονός ότι αυτή την εποχή δεν έχει σύντροφο και δεν θα κάνει σεξ. Αυτό το γεγονός θα το αποδεχτεί χωρίς να του δώσει τραγικές προεκτάσεις. Δεν θα γίνει έρμαιο της βιολογικής του ανάγκης και δεν θα ενδώσει σε παρορμήσεις. Η προσκόλληση γίνεται εύκολα εμμονή και αυτό δεν μπορεί να οδηγήσει σε ευτυχία. Για αυτό το λόγο παίρνουμε λίγο αποστάσεις από την όποια ευχαρίστηση και ηδονή. Αυτό μπορεί να μας βοηθήσει και να σηματοδοτήσει μια τέλεια ευκαιρία για ενδοσκόπηση, που είναι πολύ σημαντικό να γίνεται.

    Θα αποδεχτεί λοιπόν, ο πραγματικά ελεύθερος άνθρωπος, το γεγονός ότι αυτή η ευχαρίστηση θα καθυστερήσει λίγο. Μέχρις ότου βρεθεί ένας/μία ερωτικός σύντροφος.

    Τόσο απλό και τόσο λογικό!

    Και για να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν λέω ούτε και επιβάλλω σε κανέναν να κάνει κάτι τέτοιο. Όμως αν κάτσεις και το σκεφτείς λίγο, θα δεις ότι είναι ένα πολύ μεγάλο εργαλείο που μπορεί να βοηθήσει πολύ τον καθένα.

    Τώρα, θέλω να εκφράσω την άποψη μου για τους "παππούληδες" που αναφέρεις.

    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κανέναν ιερωμένο και κανέναν πιστό, εάν και εφόσον δεν γίνεται ζηλωτής και δεν προσπαθεί να μου επιβάλλει τις απόψεις του.

    Επειδή πολλές φορές κάποιες έννοιες εσφαλμένα εκλαμβάνονται ως να έχουν μόνο θρησκευτικό περιεχόμενο. Θέλω να μιλήσω και για την ασκητικότατα.

    Τι σημαίνει να ζεις ασκητικά; Σημαίνει να ζεις με πρόγραμμα και με σκοπό. Όχι YOLO, όπως ανέφερα και παραπάνω.

    Συγκεκριμένη ασκητική ζωή υπάρχει και στις στρατιωτικές σχολές και επαγγέλματα. Μια πολύ αγαπημένη ομιλία μου είναι η ακόλουθη με τίτλο "Make your bed first", έχει γραφτεί και σχετικό βιβλίο. Σου παραθέτω το link

    https://www.youtube.com/watch?v=pxBQLFLei70

    Τέλος, επέτρεψε μου να σου περιγράψω μια εμπειρία μου.

    Το 2009 επισκέφτηκα το Άγιο Όρος. Δεν θα πω σε ποια μονή συνέβη το παρακάτω περιστατικό. Συνάντησα λοιπόν σε μια μονή έναν άντρα περίπου 30 ετών. Με λαϊκή περιβολή έκανε κάποιες εργασίες που προφανώς του είχαν ανατεθεί.

    Τότε παρατήρησα ένα τατουάζ να ξεπροβάλλει από το μακρύ μανίκι του. Τον κοίταζα μάλλον έκπληκτος. Σχεδόν αμέσως το κατάλαβε πως είχα εντοπίσει το μυστικό του και ήρθε να μου μιλήσει. Μου είπε ότι η καταγωγή του είναι από την Πελοπόννησο αλλά μεγάλωσε στην Αθήνα. Ήταν κιθαρίστας και έπαιζε σε διάφορα σχήματα. Δυστυχώς για αυτόν, είχε μπλέξει με ναρκωτικά. Μου είπε λοιπόν ότι όσες προσπάθειες και να έκανε να κόψει τις ουσίες, ξανακυλούσε. Το μόνο μέρος που κατάφερε να βρει γαλήνη και να απεξαρτηθεί ήταν το Άγιον Όρος. Και για το λόγο αυτό επέλεξε να μείνει εκεί και να υπηρετήσει σε διάφορα διακονήματα, αφού η ασκητική ζωή του Όρους του έδινε την ισορροπία που τόσο είχε ανάγκη. Αφού λοιπόν μου ευχήθηκε να πάω στην ευχή της Παναγίας, έφυγε για να πάει να τελειώσει με τις υπόλοιπες δουλειές του.

    Ξέρεις τι μου έχει μείνει από εκείνη την εμπειρία; Ότι ανεξάρτητα από τον κάθε "παππούλη" και τα κίνητρα του, μια πνευματική εγρήγορση και μια ασκητικότατα στη ζωή μόνο ως ωφέλιμα θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν για τον άνθρωπο. Και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την πίστη ή μη στο Θείο, αλλά κυρίως με το τρόπο που επιλέγεις να ζεις αρνούμενος για λίγο τις ηδονές (το πόσο λίγο επαφίεται στον κάθε άνθρωπο).

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο και τη συμμετοχή σου.

    Καλή σου μέρα.
    "... αν υποφερεις απο εξαρτησεις που σε καταστρεφουν". αυτο λειπει απο το αποσπασμα σου που υπογραμμισα.
    νομιζω οτι μπερδευεις τις εξαρτησεις/εμμονες με τις επιθυμιες και την ευχαριστηση.
    αυτο στο ειπα ηδη στην πρωτη μου απαντηση, οτι αν μιλαμε για ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ , τοτε ναι, συμφωνω οτι η στερηση αλλα και οποιοσδηποτε τροπος λειτουργει στον καθενα (πχ εκκλησια, γιατι οχι;) ειναι απολυτα αποδεκτος απο εμενα, προκειμενου να βρει καποιος λυση και σωτηρια.

    αλλα εγω δεν μιλαω για εξαρτησεις στο υπολοιπο κομματι. μιλαω για ελευθερους ανθρωπους.
    ο ελευθερος ανθρωπος δεν χρειαζεται προγραμμα στερησης για να κανει αυτο που τον κανει ευτυχισμενο.
    ξερει την στιγμη που θα κανει το καθε τι και δεν χρειαζεται να βαλει εξαναγκασμους και απαγορευσεις στονε αυτο του. πορευεται εν αρμονια με το μεσα και το εξω του και φυσικα δεν δαιμονοποιει ουτε αποφευγει την ευχαριστηση!

    οσο για το ματαιο και το συντομο της ζωης, αν το σκεφτεσαι οπως περιγραφεις, τοτε γιατι να μην οδηγηθεις στην αυτοκτονια, εφοσον βρισκεις μονο ματαιοτητα και προσωρινοτητα στην ζωη;
    ή αλλιως γιατι να μη το σκεφτεις εντελως αντιθετα. εφοσον ειναι συντομη η ζωη, γιατι να στερηθεις την ευχαριστηση που προσφερουν οι απολαυσεις (που δεν γινονται καταστροφικες);
    εγω μιλησα για ΔΙΑΚΡΙΣΗ, ΕΠΙΛΟΓΗ, ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ,ΑΡΜΟΝΙΑ .δεν μιλησα ουτε για εξαρτησεις, ουτε για ασυδοσια, ουτε αποκλειει η απολαυση τις βαθιες και ουσιαστικες σχεσεις. δεν ξερω γιατι επιλεγεις να τα ξεχωριζεις.

    το αν θα κανεις πληρωμενο σεξ εννοσω εισαι μονος, δεν θα στο απαντησω εγω, ειναι δικο σου θεμα. για εμενα, το πληρωμενο σεξ δεν θα ηταν σε καμια περιπτωση επιλογη ευχαριστησης και ευτυχιας και δεν θα το επελεγα ποτε ουτε μονη αν ημουν ουτε με παρεα. επομενως δεν το θεωρω στερηση το να μην το κανω! το θεωρω επιθυμια μου.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Λεω να κανω εκουσια εισαγωγη.
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 31-10-2018, 14:30
  2. τι θα δοκιμαζατε να κανετε αν δε φοβοσασταν?
    By boo in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 43
    Last Post: 21-06-2018, 04:19
  3. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By colemon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 03-02-2014, 15:02
  4. σεξουαλικη ικανοποιηση
    By camelie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-10-2013, 17:20
  5. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-2010, 13:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •