Εκούσια αποχή από την σεξουαλική ικανοποίηση (Celibacy) - Θα το δοκιμάζατε; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    "... αν υποφερεις απο εξαρτησεις που σε καταστρεφουν". αυτο λειπει απο το αποσπασμα σου που υπογραμμισα.
    νομιζω οτι μπερδευεις τις εξαρτησεις/εμμονες με τις επιθυμιες και την ευχαριστηση.
    αυτο στο ειπα ηδη στην πρωτη μου απαντηση, οτι αν μιλαμε για ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ , τοτε ναι, συμφωνω οτι η στερηση αλλα και οποιοσδηποτε τροπος λειτουργει στον καθενα (πχ εκκλησια, γιατι οχι;) ειναι απολυτα αποδεκτος απο εμενα, προκειμενου να βρει καποιος λυση και σωτηρια.

    αλλα εγω δεν μιλαω για εξαρτησεις στο υπολοιπο κομματι. μιλαω για ελευθερους ανθρωπους.
    ο ελευθερος ανθρωπος δεν χρειαζεται προγραμμα στερησης για να κανει αυτο που τον κανει ευτυχισμενο.
    ξερει την στιγμη που θα κανει το καθε τι και δεν χρειαζεται να βαλει εξαναγκασμους και απαγορευσεις στονε αυτο του. πορευεται εν αρμονια με το μεσα και το εξω του και φυσικα δεν δαιμονοποιει ουτε αποφευγει την ευχαριστηση!

    οσο για το ματαιο και το συντομο της ζωης, αν το σκεφτεσαι οπως περιγραφεις, τοτε γιατι να μην οδηγηθεις στην αυτοκτονια, εφοσον βρισκεις μονο ματαιοτητα και προσωρινοτητα στην ζωη;
    ή αλλιως γιατι να μη το σκεφτεις εντελως αντιθετα. εφοσον ειναι συντομη η ζωη, γιατι να στερηθεις την ευχαριστηση που προσφερουν οι απολαυσεις (που δεν γινονται καταστροφικες);
    εγω μιλησα για ΔΙΑΚΡΙΣΗ, ΕΠΙΛΟΓΗ, ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ,ΑΡΜΟΝΙΑ .δεν μιλησα ουτε για εξαρτησεις, ουτε για ασυδοσια, ουτε αποκλειει η απολαυση τις βαθιες και ουσιαστικες σχεσεις. δεν ξερω γιατι επιλεγεις να τα ξεχωριζεις.

    το αν θα κανεις πληρωμενο σεξ εννοσω εισαι μονος, δεν θα στο απαντησω εγω, ειναι δικο σου θεμα. για εμενα, το πληρωμενο σεξ δεν θα ηταν σε καμια περιπτωση επιλογη ευχαριστησης και ευτυχιας και δεν θα το επελεγα ποτε ουτε μονη αν ημουν ουτε με παρεα. επομενως δεν το θεωρω στερηση το να μην το κανω! το θεωρω επιθυμια μου.
    Εδώ διαφωνώ μαζί σου.

    Αν η ασκητικότητα μπορεί να δώσει λύσεις σε ανθρώπους με σοβαρές εξαρτήσεις και έντονα θέματα, σκέψου πόσα οφέλη μπορεί να αποκομίσει ο μέσος άνθρωπος που θα εντρυφήσει σε μια τέτοια πρακτική.

    Αναφορικά με το υπογραμμισμένο κομμάτι η μνήμη θανάτου (memento mori) μπορεί να γίνει εργαλείο για μια πολύ καλλίτερη ζωή. Υπάρχουν άπειρα κείμενα και βιβλιογραφία που μπορείς να διαβάσεις σχετικά. Ενδεικτικά σου παραθέτω δύο link

    https://www.njlifehacks.com/how-reme...ves-your-life/

    https://www.livehappy.com/science/po...ath-becomes-us

    Και φυσικά δεν είναι λόγος να αυτοκτονήσεις σκεπτόμενος την ματαιότητα και την προσωρινότητα αυτής της ζωής. Μιλάμε για φιλοσοφία και όχι για αυτοκτονικό ιδεασμό. Αντίθετα είναι εφαλτήριο να αναζητήσεις τις πιο ουσιώδεις στιγμές και να ιεραρχήσεις τα σημαντικά γεγονότα στη ζωή.

    Η φιλοσοφία είναι ένα εργαλείο που στοχεύει στο να βοηθήσει τον άνθρωπο να ανακαλύψει τον εαυτό του. Να ανακαλύψει τις μεγάλες αλήθειες της ζωής και τέλος να δώσει απαντήσεις, όπως και όπου γίνεται, για τον θάνατο.

    Να υπενθυμίσω γιατί άνοιξα αυτό το θέμα;

    Επηρεασμένος από τις αρχές της στωικής φιλοσοφίας, αποφάσισα να εισάγω αυτή τη μικρή περίοδο αποχής. Και το κάνω αυτό εξαιτίας του γεγονότος ότι δεν είμαι σε σχέση τώρα. Παράλληλα είναι μεγάλη πρόκληση όπως και να το δεις για έναν άντρα να απέχει ακόμα και από τον αυνανισμό, για ένα μήνα. Πίστεψε με, μια μεγάλη πλειοψηφία αντρών αυνανίζεται κάθε βράδυ ώστε να χαλαρώσει και να κοιμηθεί. Ακόμα και παντρεμένοι άντρες προστρέχουν στη συγκεκριμένη πρακτική.

    Όπως και να το κάνουμε λοιπόν είναι πρόκληση για μένα να πετύχω κάτι τέτοιο.

    Το παράδειγμα του αγοραίου έρωτα το έθεσα ως μια εναλλακτική από τις πιθανές λύσεις. Και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι εξαιτίας του γεγονότος ότι είσαι γυναίκα, ίσως να μην δύνασαι να καταλάβεις πόσο δύσκολο είναι για έναν άντρα να απέχει. Μια γυναίκα μπορεί να βιώνει μέσα στο μήνα κάποιες μέρες πολύ έντονη επιθυμία και κάποιες άλλες όχι. Ένας άντρας κάθε πρωί που ξυπνάει, και η τεστοστερόνη είναι πολύ υψηλή, κυριολεκτικά υποφέρει. Ειδικά αν απέχει καιρό από το σεξ και την εκτόνωση. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί άντρες πληρώνουν ώστε να εκτονώσουν αυτή την τόσο έντονη ανάγκη.

    Κοντολογίς ήθελα να πω ότι αν ήθελα σώνει και καλά να κάνω σεξ, θα υπήρχε και αυτή η επιλογή. Πόσο ελεύθερος θα ήμουν όμως;


    Και φυσικά δεν απαρνιέμαι το σεξ και τις ηδονές που έχει η ζωή. Αυτό που κάνω είναι μια προσωρινή απόσυρση. Μια απόσυρση που θα μπορέσει να σηματοδοτήσει μια περίοδο ενδοσκόπησης για μένα, επαφής με τις βαθύτερες ανάγκες μου αλλά και προσέγγισης σε περισσότερο πνευματικές καταστάσεις της ζωής.

    Γιατί όπως και να έχει, δεν γίνεται να προσεγγίσεις την πνευματικότητα μέσα σε ένα σεξουαλικό όργιο!!! Με τίποτα όμως. Χρειάζεται σποραδικά μια στροφή προς τα μέσα.

    Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου. Ειλικρινά το εκτιμώ πολύ.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Εδώ διαφωνώ μαζί σου.

    Αν η ασκητικότητα μπορεί να δώσει λύσεις σε ανθρώπους με σοβαρές εξαρτήσεις και έντονα θέματα, σκέψου πόσα οφέλη μπορεί να αποκομίσει ο μέσος άνθρωπος που θα εντρυφήσει σε μια τέτοια πρακτική.

    Αναφορικά με το υπογραμμισμένο κομμάτι η μνήμη θανάτου (memento mori) μπορεί να γίνει εργαλείο για μια πολύ καλλίτερη ζωή. Υπάρχουν άπειρα κείμενα και βιβλιογραφία που μπορείς να διαβάσεις σχετικά. Ενδεικτικά σου παραθέτω δύο link

    https://www.njlifehacks.com/how-reme...ves-your-life/

    https://www.livehappy.com/science/po...ath-becomes-us

    Και φυσικά δεν είναι λόγος να αυτοκτονήσεις σκεπτόμενος την ματαιότητα και την προσωρινότητα αυτής της ζωής. Μιλάμε για φιλοσοφία και όχι για αυτοκτονικό ιδεασμό. Αντίθετα είναι εφαλτήριο να αναζητήσεις τις πιο ουσιώδεις στιγμές και να ιεραρχήσεις τα σημαντικά γεγονότα στη ζωή.

    Η φιλοσοφία είναι ένα εργαλείο που στοχεύει στο να βοηθήσει τον άνθρωπο να ανακαλύψει τον εαυτό του. Να ανακαλύψει τις μεγάλες αλήθειες της ζωής και τέλος να δώσει απαντήσεις, όπως και όπου γίνεται, για τον θάνατο.

    Να υπενθυμίσω γιατί άνοιξα αυτό το θέμα;

    Επηρεασμένος από τις αρχές της στωικής φιλοσοφίας, αποφάσισα να εισάγω αυτή τη μικρή περίοδο αποχής. Και το κάνω αυτό εξαιτίας του γεγονότος ότι δεν είμαι σε σχέση τώρα. Παράλληλα είναι μεγάλη πρόκληση όπως και να το δεις για έναν άντρα να απέχει ακόμα και από τον αυνανισμό, για ένα μήνα. Πίστεψε με, μια μεγάλη πλειοψηφία αντρών αυνανίζεται κάθε βράδυ ώστε να χαλαρώσει και να κοιμηθεί. Ακόμα και παντρεμένοι άντρες προστρέχουν στη συγκεκριμένη πρακτική.

    Όπως και να το κάνουμε λοιπόν είναι πρόκληση για μένα να πετύχω κάτι τέτοιο.

    Το παράδειγμα του αγοραίου έρωτα το έθεσα ως μια εναλλακτική από τις πιθανές λύσεις. Και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι εξαιτίας του γεγονότος ότι είσαι γυναίκα, ίσως να μην δύνασαι να καταλάβεις πόσο δύσκολο είναι για έναν άντρα να απέχει. Μια γυναίκα μπορεί να βιώνει μέσα στο μήνα κάποιες μέρες πολύ έντονη επιθυμία και κάποιες άλλες όχι. Ένας άντρας κάθε πρωί που ξυπνάει, και η τεστοστερόνη είναι πολύ υψηλή, κυριολεκτικά υποφέρει. Ειδικά αν απέχει καιρό από το σεξ και την εκτόνωση. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί άντρες πληρώνουν ώστε να εκτονώσουν αυτή την τόσο έντονη ανάγκη.

    Κοντολογίς ήθελα να πω ότι αν ήθελα σώνει και καλά να κάνω σεξ, θα υπήρχε και αυτή η επιλογή. Πόσο ελεύθερος θα ήμουν όμως;


    Και φυσικά δεν απαρνιέμαι το σεξ και τις ηδονές που έχει η ζωή. Αυτό που κάνω είναι μια προσωρινή απόσυρση. Μια απόσυρση που θα μπορέσει να σηματοδοτήσει μια περίοδο ενδοσκόπησης για μένα, επαφής με τις βαθύτερες ανάγκες μου αλλά και προσέγγισης σε περισσότερο πνευματικές καταστάσεις της ζωής.

    Γιατί όπως και να έχει, δεν γίνεται να προσεγγίσεις την πνευματικότητα μέσα σε ένα σεξουαλικό όργιο!!! Με τίποτα όμως. Χρειάζεται σποραδικά μια στροφή προς τα μέσα.

    Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου. Ειλικρινά το εκτιμώ πολύ.
    απαντω μονο στο υπογραμμισμενο γιατι στα υπολοιπα εχω απαντησει,ασχετως αν διαφωνουμε.
    ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει η δραση που μπορει να εχει ο ασκητισμος σε καποιον εξαρτημενο, με την επιδραση που μπορει να εχει σε εναν ελευθερο ανθρωπο.
    επομενως δεν ειναι "φαντασου σε καποιον αλλον", αλλα ""καμια σχεση ο ενας με τον αλλον".
    ο ελευθερος ανθρωπος δεν χρειαζεται μπαμπουλες. ο εξαρτημενος μπορει να χρειαζεται αν αυτο ειναι που θα τον βοηθησει να βγει απ τον φαυλο κυκλο.
    προφανως και ξερω τι ειναι η φιλοσοφια, δεν χρειαζομαι μαθημα χαχαχαχα :)
    διαφωνια λεγεται και διαφωνω με τις αποψεις σου.
    συμφωνουν αλλοι ομως. τις εχουν πολλοι.
    μακρια απο μενα οι μπαμπουλες, οι παπουληδες, οι μεντορες, και οι βουρδουλες "που θα μου κανουν μακροπροθεσμα καλο"...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απαντω μονο στο υπογραμμισμενο γιατι στα υπολοιπα εχω απαντησει,ασχετως αν διαφωνουμε.
    ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει η δραση που μπορει να εχει ο ασκητισμος σε καποιον εξαρτημενο, με την επιδραση που μπορει να εχει σε εναν ελευθερο ανθρωπο.
    επομενως δεν ειναι "φαντασου σε καποιον αλλον", αλλα ""καμια σχεση ο ενας με τον αλλον".

    ο ελευθερος ανθρωπος δεν χρειαζεται μπαμπουλες. ο εξαρτημενος μπορει να χρειαζεται αν αυτο ειναι που θα τον βοηθησει να βγει απ τον φαυλο κυκλο.
    προφανως και ξερω τι ειναι η φιλοσοφια, δεν χρειαζομαι μαθημα χαχαχαχα :)
    διαφωνια λεγεται και διαφωνω με τις αποψεις σου.
    συμφωνουν αλλοι ομως. τις εχουν πολλοι.
    μακρια απο μενα οι μπαμπουλες, οι παπουληδες, οι μεντορες, και οι βουρδουλες "που θα μου κανουν μακροπροθεσμα καλο"...

    Διαφωνούμε προφανώς, αλλά είναι όμορφο που μπορούμε να συζητάμε.

    Επιμένω πως στη ζωή όλα μετράνε. Και φυσικά πως βεβαίως και η επίδραση που έχει η ασκητική ζωή και η Στωική φιλοσοφία σε κάθε άνθρωπο είναι μεγάλη. Ολόκληρος Μάρκος Αυρήλιος, ένας από τους μεγαλύτερους Ρωμαίους Αυτοκράτορες, έζησε μια ζωή γεμάτη νόημα και χάραξε το όνομα του με χρυσά γράμματα στα βιβλία της Ιστορίας. Και αυτό γιατί έζησε μια ζωή προσεκτική και μετρημένη. Και σίγουρα δεν θα κατατάσσαμε τον συγκεκριμένο σπουδαίο άντρα στην κατηγορία των θρησκευτικών ταγών.

    Να σου δώσω λοιπόν μερικά παραδείγματα από μετάθεση της ευχαρίστησης για το μέλλον;

    Ο διαλογισμός έχει τεράστια οφέλη για την εγκεφαλική - και όχι μόνο - λειτουργία. Οφέλη που αποδεικνύονται καθημερινά. Η πρακτική του όμως απαιτεί καθημερινή εξάσκηση, πράγμα που πολλές φορές είναι βαρετό. Ένας άνθρωπος που θα θυσιάσει την ανάγκη του για ευχαρίστηση (ντοπαμίνη) για κάποιο διάστημα σήμερα και κάθε μέρα. Σε μικρό διάστημα θα έχει καταφέρει να εισάγει μια πολύ ωφέλιμη συνήθεια για τον ίδιο.

    Φαντάσου έναν άνθρωπο που τρώει προσεκτικότερα σήμερα, ώστε να δρέψει στο μέλλον οφέλη για την υγεία του.

    Φαντάσου έναν επαγγελματία ο οποίος δουλεύει και τον ελεύθερο του χρόνο τα Σάββατα. Αυτό θα έχει μακροπρόθεσμα οφέλη στην απόδοση του στην εργασία του. Συνεπώς και οφέλη στην καριέρα και στο εισόδημα του.

    Μπορώ να σου δώσω άπειρα παραδείγματα για το πόσο σημαντικό είναι να κάνουμε πράξη στη ζωή την μετάθεση της ευχαρίστησης. Φυσικά και έχεις το δικαίωμα να διαφωνήσεις και να επιμείνεις στη γνώμη σου. Άλλωστε όπως είπαμε, μακριά από τους ζηλωτές...

    Τέλος, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση αναφορικά με το θέμα της ελευθερίας. Ανέφερες πως σε έναν ελεύθερο άνθρωπο η ασκητική της στωικής φιλοσοφίας είναι ουσιαστικά χωρίς ουσιώδες αντίκτυπο. Θεωρώ ότι παραβλέπεις κάτι πολύ σημαντικό όμως. Απόλυτα ελεύθερος άνθρωπος δεν υπάρχει. Η ζωή όλων μας είναι υπό προθεσμία (μνήμη θανάτου - memento mori). Η ζωή όλων μας είναι συνδεδεμένη με κάλυψη αναγκών (κίνδυνος προσκόλησης). Η ζωή όλων μας έχει πολλές απογοητεύσεις και αναποδιές (Amor Fati - αποδέξου και αγάπησε τη μοίρα και όσα σου φέρνει η ζωή).

    Άρα αν ως ελευθερία ορίζουμε την έλλειψη παθολογίας και μόνο αυτό, τότε θεωρώ ότι ο ορισμός αυτός πάσχει. Κανένας θνητός δεν είναι απόλυτα ελεύθερος. Και η αναγνώριση σε πρώτο επίπεδο καθώς και η αποδοχή του γεγονότος αυτού μπορεί να αποτελέσει μέσο σωτηρίας για τον άνθρωπο.

    Θα κλείσω αναφέροντας κάτι πολύ όμορφο που άκουσα χθες σε μια ομιλία στο ίντερνετ. Firtsly, form new positive habits and then let your new habits to transform you!!! Φαντάζομαι ότι συμφωνείς με αυτό.

    Ανεξάρτητα από τη διαφωνία μας, να περνάς όμορφα.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Remedy, εγώ όσους παππούληδες έχω γνωρίσει κάνουν εξομολόγηση, πνευματική καθοδήγηση και λειτουργίες (μνημόσυνα κλπ, ταξίδια σε άλλες περιοχές για να πάνε σε ιδιωτικό εκκλησάκι) πολλές ώρες χωρίς αντάλλαγμα. Τώρα αν κάποιοι πιστοί τους δίνουν το κατιτίς είναι άλλο θέμα. Εγώ δεν έχω δώσει ποτέ τίποτα και ακόμα με δέχονται χωρίς απαιτήσεις και μου αφιερώνουν χρόνο και ενδιαφέρονται για μένα. Τώρα, αν μετά από τόση προπαγάνδα έχουμε φτάσει στο σημείο να λέμε ότι το σεξ είναι αναγκαίο για την ισορροπία μας, τι να πω. Τότε ο Χριστός, ο Βούδας, ο Γκάντι δεν ήταν ισορροπημένοι. Και σε λίγο θα φτάσουμε στο σημείο να πούμε ότι και η παιδεραστία με συναίνεση ή η νεκροφιλία είναι απαραίτητη για την ισορροπία κάποιου, αφού "να μην καταπιέσει τις ορμές του μωρέ ο καημένος". Εγώ μπορεί να είμαι ασέξουαλ, αλλά ήμουν μέγας αυνάνας και τσοντάκιας. Τώρα αφενός (και όχι μόνο για θρησκευτικούς λόγους) μετανιώνω που τα χρόνια που δεν είχα ψυχολογικά τα σπατάλησα σε τσόντες και αφετέρου είμαι καλύτερα τώρα που έχω να αυνανιστώ πάνω από 4 μήνες και ελέγχω πολύ καλύτερα τις ορμές μου.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    GoldenM βρίσκω το θέμα που άνοιξες πραγματικά χρυσό. Δηλαδή μεγάλης αξίας.
    Από κει και πέρα επέτρεψε μου να σου πω ότι, ναι τέλειο θέμα και τέλεια το παρέθεσες αλλά κάπου σα να ξεφεύγεις. Δε χρειάζονται τόσα λόγια. Η πράξη είναι αυτή που μετρά. Είπες αυτά που ήθελες, έγινες κατανοητός. Μέχρι εκεί. Από κει και πέρα αρχίζει η προσωπική σου προσπάθεια όπου σου εύχομαι το καλύτερο.
    Τώρα σ αυτό που ρωτάς θα σου πω ναι έχω κάνει κάτι ανάλογο για μεγάλο διάστημα και δε το έχω μετανιώσει. Αντιθέτως μ έχει βοηθήσει. Αποχή όχι μόνο από το σεξ αλλά και από τροφή και νερό για κάποιες μέρες μπορεί ο μέσος άνθρωπος να κάνει και νιώθει όλα αυτά που λες, και μάλλον πολλά περισσότερα που ίσως δε μπορεί να γράψει ή να εκφράσει ΑΛΛΑ, επειδή δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι μπορεί κάποιος να πάθει ζημιά, δηλαδή να αρρωστήσει σωματικά ή ψυχικά από τη στέρηση. Για αυτό δεν είναι η αποφυγή για μικρό η μεγαλύτερο διάστημα από φυσικές ανάγκες για όλους τους ανθρώπους. Το πιθανότερο να ωφελήσει τους περισσότερους αλλά σίγουρα αν το ακολουθήσουν όλοι θα βλάψει και κάποιους.
    Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το παράδειγμα του αγίου όρους που ανέφερες. Υπάρχουν άνθρωποι που πήγαν εκεί και βοηθήθηκαν σημαντικά αλλά υπάρχουν και άλλοι που αρρώστησαν.
    Τέλος νομίζω πως για την αποχή από τις φυσικές μας ανάγκες σημαντικό είναι το κίνητρο. Δηλαδή για παράδειγμα εδώ στην Ελλάδα που είμαστε αν κάποιος πιστεύει στην ορθοδοξία, στην χριστιανική πίστη έχει κίνητρο να μπορέσει να καταφέρει αυτή την αποχή. Ενδεχομένως το ίδιο και κάποιος που μένει τριγύρω στο Θιβέτ με τους βουδιστές. Όταν δηλαδή πιστεύεις σε κάτι είναι αρκετά πιο εύκολο να πραγματοποιήσεις το σκοπό σου. Όταν όμως γίνεται αυτοσκοπός τότε νομίζω πως δυσκολεύουν τα πράγματα και μπερδεύονται.
    Αυτά να είσαι καλά. Να μας γράφεις εδώ σ αυτή την ανάρτηση την εξέλιξη της προσπάθειας σου.
    Σ ευχαριστώ. Εύχομαι πραγματικά να τα καταφέρεις.
    Α και κάτι ακόμα που σκέφτηκα. Στο πρακτικό κομμάτι.
    Είναι παράξενη; μοναδική; δε ξέρω πως να το περιγράψω, πάντως είναι μια ξεχωριστή εμπειρία όταν αποφεύγεις εντελώς οτιδήποτε αφορά την σεξουαλική ανάγκη. Μετά από κάποιο διάστημα αρχίζει η εκσπερμάτιση στον ύπνο και μόλις σηκώνεσαι το πρωί νιώθεις πολύ μα πολύ διαφορετικά από τις υπόλοιπες μέρες. Δε νομίζω πως μπορώ να το εκφράσω.
    Κάτι ξεχωριστό και μοναδική ίσως εμπειρία είναι και η αποφυγή από νερό και τροφή. Μετά από τρεις τέσσερις μερες, ανάλογα σε τι κλίμα βρίσκεσαι βέβαια, γιατί σε υγρό κλίμα σχετικά εύκολα μπορείς να μη πιεις νερό για τρεις τέσσερις μέρες αλλά σε ξηρό και θερμό εξαιρετικά δύσκολα έως αδύνατα.
    Αυτά.
    Πάντως όπως σου είπα και πιο πάνω χωρίς κάποιο κίνητρο π.χ θρησκεία, δύσκολα μπορεί κάποιος να το κατορθώσει νομίζω. Γι αυτό λένε πως η πίστη κάνει θαύματα και βλέπεις αρρώστους που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία να γίνονται καλά γιατί είναι πιο εύκολο να ξεπερνά κάνεις την ανθρώπινη φύση όταν πιστεύει πως κάποιος θεός είναι υπαρκτός.

    Sent from my MI 6 using Tapatalk

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Βρε καλε μου ανθρωπε 2 χαρές εχουμε σε αυτη τη ζωή. Το φαι και το σεξ και εσυ θες να τα κοψεις και τα δύο. Εντάξει εφόσον δε σε νοιαζουν τα γλυκα να παω πασο, αλλα δεν ειναι φυσιολογικο να μην εκτονωνεσαι. Ψάξτο λίγο ιατρικα μη πάθεις καμια νιλα. Το λιγότερο που θα πάθεις ειναι το να πονας...αλλα αν τη βρίσκεις ετσι τι να πω..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    whatever works, goldenM ;)

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τα ειπε ολα ο παπους αριστοτελης. κανεις δεν εχει πει κατι πιο ολοκληρωμενο μετα απο αυτον.
    το υπερτατο αγαθο για τον ανθρωπο ειναι η ευτυχια. ΜΟΝΟ αν συνδυαζεται η ευχαριστηση με την σωφροσυνη ομως.
    ΗΘΙΚΗ, ΔΙΑΚΡΙΣΗ , ΕΠΙΛΟΓΕΣ, δλδ...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    GoldenM βρίσκω το θέμα που άνοιξες πραγματικά χρυσό. Δηλαδή μεγάλης αξίας.
    Από κει και πέρα επέτρεψε μου να σου πω ότι, ναι τέλειο θέμα και τέλεια το παρέθεσες αλλά κάπου σα να ξεφεύγεις. Δε χρειάζονται τόσα λόγια. Η πράξη είναι αυτή που μετρά. Είπες αυτά που ήθελες, έγινες κατανοητός. Μέχρι εκεί. Από κει και πέρα αρχίζει η προσωπική σου προσπάθεια όπου σου εύχομαι το καλύτερο.
    Τώρα σ αυτό που ρωτάς θα σου πω ναι έχω κάνει κάτι ανάλογο για μεγάλο διάστημα και δε το έχω μετανιώσει. Αντιθέτως μ έχει βοηθήσει. Αποχή όχι μόνο από το σεξ αλλά και από τροφή και νερό για κάποιες μέρες μπορεί ο μέσος άνθρωπος να κάνει και νιώθει όλα αυτά που λες, και μάλλον πολλά περισσότερα που ίσως δε μπορεί να γράψει ή να εκφράσει ΑΛΛΑ, επειδή δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι μπορεί κάποιος να πάθει ζημιά, δηλαδή να αρρωστήσει σωματικά ή ψυχικά από τη στέρηση. Για αυτό δεν είναι η αποφυγή για μικρό η μεγαλύτερο διάστημα από φυσικές ανάγκες για όλους τους ανθρώπους. Το πιθανότερο να ωφελήσει τους περισσότερους αλλά σίγουρα αν το ακολουθήσουν όλοι θα βλάψει και κάποιους.
    Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το παράδειγμα του αγίου όρους που ανέφερες. Υπάρχουν άνθρωποι που πήγαν εκεί και βοηθήθηκαν σημαντικά αλλά υπάρχουν και άλλοι που αρρώστησαν.
    Τέλος νομίζω πως για την αποχή από τις φυσικές μας ανάγκες σημαντικό είναι το κίνητρο. Δηλαδή για παράδειγμα εδώ στην Ελλάδα που είμαστε αν κάποιος πιστεύει στην ορθοδοξία, στην χριστιανική πίστη έχει κίνητρο να μπορέσει να καταφέρει αυτή την αποχή. Ενδεχομένως το ίδιο και κάποιος που μένει τριγύρω στο Θιβέτ με τους βουδιστές. Όταν δηλαδή πιστεύεις σε κάτι είναι αρκετά πιο εύκολο να πραγματοποιήσεις το σκοπό σου. Όταν όμως γίνεται αυτοσκοπός τότε νομίζω πως δυσκολεύουν τα πράγματα και μπερδεύονται.
    Αυτά να είσαι καλά. Να μας γράφεις εδώ σ αυτή την ανάρτηση την εξέλιξη της προσπάθειας σου.
    Σ ευχαριστώ. Εύχομαι πραγματικά να τα καταφέρεις.
    Α και κάτι ακόμα που σκέφτηκα. Στο πρακτικό κομμάτι.
    Είναι παράξενη; μοναδική; δε ξέρω πως να το περιγράψω, πάντως είναι μια ξεχωριστή εμπειρία όταν αποφεύγεις εντελώς οτιδήποτε αφορά την σεξουαλική ανάγκη. Μετά από κάποιο διάστημα αρχίζει η εκσπερμάτιση στον ύπνο και μόλις σηκώνεσαι το πρωί νιώθεις πολύ μα πολύ διαφορετικά από τις υπόλοιπες μέρες. Δε νομίζω πως μπορώ να το εκφράσω.
    Κάτι ξεχωριστό και μοναδική ίσως εμπειρία είναι και η αποφυγή από νερό και τροφή. Μετά από τρεις τέσσερις μερες, ανάλογα σε τι κλίμα βρίσκεσαι βέβαια, γιατί σε υγρό κλίμα σχετικά εύκολα μπορείς να μη πιεις νερό για τρεις τέσσερις μέρες αλλά σε ξηρό και θερμό εξαιρετικά δύσκολα έως αδύνατα.
    Αυτά.
    Πάντως όπως σου είπα και πιο πάνω χωρίς κάποιο κίνητρο π.χ θρησκεία, δύσκολα μπορεί κάποιος να το κατορθώσει νομίζω. Γι αυτό λένε πως η πίστη κάνει θαύματα και βλέπεις αρρώστους που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία να γίνονται καλά γιατί είναι πιο εύκολο να ξεπερνά κάνεις την ανθρώπινη φύση όταν πιστεύει πως κάποιος θεός είναι υπαρκτός.

    Sent from my MI 6 using Tapatalk
    Καλημέρα.

    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    Ο λόγος που κάνω εκτενείς περιγραφές είναι γατί αντιλαμβάνομαι ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει ιδιαίτερη επαφή με τις ιδέες και τα οφέλη που πηγάζουν από την Στωική φιλοσοφία.

    Η κινητήριος δύναμη μου σε αυτή τη προσπάθεια είναι όπως έχω πει πολλές φορές η Στωική φιλοσοφία και η προσπάθεια μου να την εισάγω στην καθημερινότητα μου και εν γένει στη ζωή μου.

    Έχω ακούσει πολλούς στωικούς να απέχουν από το φαγητό. Σε μένα όμως αυτό δεν μπορεί να δουλέψει σε καθημερινή βάση, εξαιτίας της πολύ απαιτητικής καθημερινότητας μου. Έχω παραλείψει κάποιες φορές το βραδινό φαγητό (κυρίως τα Σάββατα γιατί δεν δουλεύω την άλλη μέρα).

    Εσύ πως αποφάσισες να μπεις σε αυτή τη δοκιμασία; Απέχεις ακόμα και ποια είναι τα κίνητρα σου; Φυσικά αν θέλεις απαντάς.

    Εγώ απέχω από τις 8 Ιουνίου 2019. Σήμερα είμαι στις 12 μέρες. Για να πετύχει η αποχή θέλει να διοχετεύσεις αυτή την ενέργεια σε άλλα πράγματα. Προσπαθώ να διαλογίζομαι περισσότερο. Πράγμα που με βοηθάει πάρα πολύ.

    Σίγουρα θα γράψω τα συμπεράσματα μου από αυτή τη δοκιμασία στον κατάλληλο χρόνο.

    Κάτι άλλο που σκέφτομαι να κάνω προς αυτήν την κατεύθυνση (της στωικής φιλοσοφίας) είναι να σταματήσω να έχω επαφή με το ίντερνετ της καθημερινές. Μου φτάνει η έκθεση μου στην τεχνολογία κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες. Να συνδέομαι μόνο τα Σαββατοκύριακα. Αυτή η δοκιμασία θα μετατεθεί για αργότερα. Δεν θέλω να βάλω ταυτόχρονα τον εαυτό μου σε μια τέτοια διαδικασία σε πολλαπλά μέτωπα.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σου στο θέμα, καθώς και για τις απόψεις που εξέφρασες.

    Να είσαι καλά.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    whatever works, goldenM ;)
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα ειπε ολα ο παπους αριστοτελης. κανεις δεν εχει πει κατι πιο ολοκληρωμενο μετα απο αυτον.
    το υπερτατο αγαθο για τον ανθρωπο ειναι η ευτυχια. ΜΟΝΟ αν συνδυαζεται η ευχαριστηση με την σωφροσυνη ομως.
    ΗΘΙΚΗ, ΔΙΑΚΡΙΣΗ , ΕΠΙΛΟΓΕΣ, δλδ...
    Σαφέστατα ότι λειτουργεί καλλίτερα στον καθένα.

    Παρά τη διαφωνία μας Remedy ειλικρινά εκτιμώ πάρα πολύ την συμμετοχή σου στο θέμα. Η συζήτηση μας υπήρξε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα για μένα και ειλικρινά επιθυμώ να εκφράσω τις θερμές μου ευχαριστίες στο πρόσωπο σου για αυτό.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Παράλληλα είναι μεγάλη πρόκληση όπως και να το δεις για έναν άντρα να απέχει ακόμα και από τον αυνανισμό, για ένα μήνα.
    Αποχή ενός μήνα ήταν πάντως κάτι τετριμμένο για μένα από την εφηβεία ακόμα. Δε θα το χαρακτήριζα καν αποχή.

    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι εξαιτίας του γεγονότος ότι είσαι γυναίκα, ίσως να μην δύνασαι να καταλάβεις πόσο δύσκολο είναι για έναν άντρα να απέχει.
    Εδώ που τα λέμε κι εγώ σαν άντρας δεν το καταλαβαίνω.

    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Μια γυναίκα μπορεί να βιώνει μέσα στο μήνα κάποιες μέρες πολύ έντονη επιθυμία και κάποιες άλλες όχι. Ένας άντρας κάθε πρωί που ξυπνάει, και η τεστοστερόνη είναι πολύ υψηλή, κυριολεκτικά υποφέρει. Ειδικά αν απέχει καιρό από το σεξ και την εκτόνωση.
    Εγώ πάντως δε βιώνω τέτοια φαινόμενα. Όχι μόνο σήμερα, αλλά σε όλη την πορεία της ζωής μου ως τώρα.

    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί άντρες πληρώνουν ώστε να εκτονώσουν αυτή την τόσο έντονη ανάγκη.
    Ανάγκη είναι με την έννοια της εξυπηρέτησης της διαιώνισης του είδους. Από κει και πέρα είναι απλά επιθυμία, αλλά όχι απλή επιθυμία γιατί εντωμεταξύ έχει σφυρηλατηθεί από την υποχρεωτική και καθιερωμένη κοινωνική παιδεία.

    Όσο για την πορνεία, ελπίζω (αλλά δεν αναμένω) κάποτε να απαγορευτεί γενικά.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Είναι παράξενη; μοναδική; δε ξέρω πως να το περιγράψω, πάντως είναι μια ξεχωριστή εμπειρία όταν αποφεύγεις εντελώς οτιδήποτε αφορά την σεξουαλική ανάγκη. Μετά από κάποιο διάστημα αρχίζει η εκσπερμάτιση στον ύπνο
    Ποτέ δε μου συνέβη στον ύπνο. Ούτε στην εφηβεία.

    Quote Originally Posted by Bane View Post
    και μόλις σηκώνεσαι το πρωί νιώθεις πολύ μα πολύ διαφορετικά από τις υπόλοιπες μέρες. Δε νομίζω πως μπορώ να το εκφράσω.
    Εγώ πάντως δε νιώθω καμία απολύτως διαφορά. Μήπως πέθανα και δεν το έχω πάρει είδηση; :D

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    αλλα δεν ειναι φυσιολογικο να μην εκτονωνεσαι. Ψάξτο λίγο ιατρικα μη πάθεις καμια νιλα.
    Δεν καταλαβαίνω ποια είναι αυτή η εκτόνωση. Επίσης ιατρικώς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα μόνα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν είναι ψυχολογικά αλλά αυτό είναι ένα διαφορετικό κεφάλαιο.

    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Το λιγότερο που θα πάθεις ειναι το να πονας...αλλα αν τη βρίσκεις ετσι τι να πω..
    Για να συμβεί αυτό απαιτούνται πολλοί μήνες ή και χρόνια, εξαρτάται από τα ερεθίσματα. Οφείλεται σε συσσώρευση υγρών στην περιοχή του προστάτη και μια απλή εκκένωση (με όποιο τρόπο κι αν γίνει - σε μερικούς γίνεται και την ώρα του ύπνου αυτόματα) διώχνει τον πόνο.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Λοιπόν δοκίμασα την αποχή όχι μόνο απο το σεξ αλλά και απο την αυτοικανοποίηση αναγκαστικά για 4 μήνες

    Αναγκαστικά γιατί κατα τη διάρκεια του ψυχωσικού μου επεισόδιου ένιωθα ψυχικά και σωματικά ακάθαρτος, οι πύλες άνοιξαν και είδα το ποτάμι των ανθρώπινων αδυναμιών να κυριαρχούν στη φύση μας

    ο νους μου εξουσιάζονταν πλήρως απο σεξουαλικά ένστικτα και παρορμήσεις τα οποία πήραν μόνιμα τον έλεγχο της σκέψης μου και δεν μπορούσαν να κάνω τίποτα για να το αποτρέψω, να τα φιλτράρω και να τα εξαγνίσω. όσο προσπαθούσα να απομακρυνθώ απο τη νοσηρή αυτή κατάσταση, να παλέψω και να αποβάλλω αυτά τα ρυπαρά στοιχεία που με καταδυνάστευαν, εκείνα με σάρωναν με μεγαλύτερη ορμή και αποφασιστικότητα. Απο την άλλη είχα και τις φωνές που μου ασκούσαν bullying ή που πανηγύριζαν σαν να είχαν κατακτήσει ένα τρόπαιο κάθε φορά που η σάρκα εξουδετέρωνε το πνεύμα μου.

    Εγώ στο ψυχωσικό μου επεισόδιο έγινα μάρτυρας αυτής της πάλης του ευγενούς εαυτού μας με τον ασθενικό. της πάλης μεταξύ της ύλης και του πνεύματος, του ενστίκτου απέναντι στη λογική , της διαβολικής αμαρτίας απέναντι στο θείο που ενυπάρχει σε όλους μας.

    Προσπάθησα πάρα πολύ να κάνω την ανατροπή και να φτάσω στη κάθαρση, που φέρνει τη γαλήνη και τη αταραξία. Κατάρα ή ευλογία, το ψυχωσικό επεισόδιο φανερώνει τα πιο σκοτεινά σημεία μας, τι συμβαίνει πραγματικά μέσα μας, τον χείμαρο της λάσπης που μας κατακλύζει ενώ η συνείδηση τα κοιτάει ανήμπορη να τα κρύψει, να τα φιλτράρει ή να μας ξεγελάσει.

    η προσπάθεια μου σταμάτησε όταν πήρα το αντιψυχωσικό φάρμακο, τότε ο πόλεμος καταλάγιασε όσο και η ενδοσκόπηση μέσα μου και η προσπάθεια μου να ξεριζώσω όλα αυτά τα στοιχεία που εμποδίζουν την επικοινωνία μας με τα ανώτερα χαρίσματά μας.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Λεω να κανω εκουσια εισαγωγη.
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 31-10-2018, 14:30
  2. τι θα δοκιμαζατε να κανετε αν δε φοβοσασταν?
    By boo in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 43
    Last Post: 21-06-2018, 04:19
  3. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By colemon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 03-02-2014, 15:02
  4. σεξουαλικη ικανοποιηση
    By camelie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-10-2013, 17:20
  5. ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-2010, 13:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •