Τέστ αυτοεκτίμησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Τέστ αυτοεκτίμησης

    https://enallaktikidrasi.com/2016/07...ytoektimisis/?

    Ένα καλό τεστ αυτοεκτίμησης.

    Το έκανα και μου βγαλε Υψηλή Αυτοεκτίμηση κι ότι το σκορ μου είναι υψηλότερο από το 70% των ανθρώπων που έκαναν αυτό το τεστ.

    Ανέμενα αρκετά διαφορετικό αποτέλεσμα, διότι έχω διαφορετική εικόνα για τον εαυτό μου απ το αποτέλεσμα που μου έβγαλε, μάλλον νιώθω μια σκιά, σαν μελαγχολία, στο προσκήνιο της σκέψης μου, δηλαδή όπως ξανάγραψα επανηλημμένα στο φόρουμ περιφέρονται κάποιες τραυματικές εμπειρίες, αδικίες και ατυχίες του παρελθόντος οι οποίες αναμοχλεύονται από τη μνήμη μου και προκαλούν στη σκέψη μου φανταστικά γεγονότα με υπόβαθρο αυτές και έντονα αισθήματα μελαγχολίας, απογοήτευσης, οίκτου και νεύρων. Όμως κάπου πίσω απ αυτές, υπάρχει ένα καλό κομμάτι που μάλλον οι σκέψεις αυτές δεν με αφήνουν να το εκτιμήσω με ακρίβεια, αν και έστω περιορισμένα λόγω συνθηκών ζωής το χρησιμοποιώ. Ίσως αυτό το τεστ να είναι σε θέση να εντοπίζει και να εξετάζει αυτό το κομμάτι πέρα από τις οποιες διαστρεβλωμένες σκέψεις επισκιάζουν.
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Εγώ έβγαλα σκορ 10% εξαιρετικά χαμηλή αυτοεκτίμηση [emoji848]

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε ξερω αν ο ευφυης εχει υψηλη αυτοεκτημιση γιατι συνηδειτοποιει τη ματαιοτητα αυτου που ζει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    https://enallaktikidrasi.com/2016/07...ytoektimisis/?

    Ένα καλό τεστ αυτοεκτίμησης.

    Το έκανα και μου βγαλε Υψηλή Αυτοεκτίμηση κι ότι το σκορ μου είναι υψηλότερο από το 70% των ανθρώπων που έκαναν αυτό το τεστ.
    Ενδιαφέρον. Για μένα έδωσε το εξής:

    Αποτέλεσμα: Υψηλή Αυτοεκτίμηση

    Οι απαντήσεις που δώσατε, δείχνουν ότι είστε ένα άτομο με υψηλή αυτοεκτίμηση. Ανήκετε στη μειοψηφία των ανθρώπων που έχουν υψηλή αλλά υγιή αυτοεκτίμηση. Αυτή η υγιής στάση αποκτάται μετά από εργασία με τον εαυτό σας. Η αυτογνωσία αποτελεί προϋπόθεση για να φτάσετε σε αυτό το σημείο. Αναγνωρίζετε τις αδυναμίες σας αλλά είστε έτοιμοι να τις θεραπεύσετε. Βλέπετε ποια είναι τα όρια σας αλλά είστε έτοιμοι να τα επεκτείνετε. Οι άνθρωποι που έχουν υψηλή αυτοεκτίμηση συνήθως, αν και όχι πάντα, έχουν πιο εξωστρεφή τάση και είναι πιο αισιόδοξοι.

    Αυτός είναι ο λόγος που οι άλλοι μπορεί να σας πλησιάζουν και να σας ζητούν συμβουλές ή τη βοήεθιά σας για διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στη ζωή τους. Αυτό συμβαίνει γιατί αναγνωρίζουν ότι έχετε εργαστεί με τον εαυτό σας και έχετε συσσωρεύσει αρκετή σοφία μέσα σας. Το σκορ σας είναι υψηλότερο από το 70% των ανθρώπων που έκαναν αυτό το τεστ.

  5. #5
    Μάλλον πρέπει να ανησυχήσω λίγο.......
    Χαχαχα.


    Αποτέλεσμα: Ακραία υψηλή αυτοεκτίμηση

    Οι απαντήσεις που δώσατε δείχνουν ότι έχετε ακραία υψηλή αυτοεκτίμηση. Ενώ είναι πολύ σημαντικό να έχουμε μια υψηλή αυτοεκτίμηση, όταν αυτή είναι υπερβολική, τότε μπορεί να συμβαίνουν δύο πράγματα:

    Είτε οι απαντήσεις σας δεν δόθηκαν πραγματικά αυθόρμητα, είτε ότι έχετε μια στρεβλωμένη αντίληψη του εαυτού σας. Όταν η αυτοεκτίμηση μετατρέπεται σε υπερεκτίμηση τότε μπορεί να μας οδηγήσει σε λάθος αποφάσεις, συμπεριφορές και μια λάθος στάση ζωής. Οι άνθρωποι που υπερτιμούν τον εαυτό τους, πολλές φορές προβάλλουν την υψηλή αυτοεκτίμηση για να κρύψουν έναν άλλον εαυτό ο οποίος αισθάνεται ακριβώς το αντίθετο. Πολλές φορές αυτό το είδος αυτοεκτίμησης αποτελεί βιτρίνα για να κρυφτεί ένας άλλος, πιθανότατα πληγωμένος και "αδύναμος" εαυτός. Εάν συμβαίνει αυτό, τότε να είστε βέβαιοι πως το κομμάτι του εαυτού σας που θεωρείτε αδύναμο, είναι το κομμάτι εκείνο που κρατάει την πραγματική σας δύναμη. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου που χάρη σε αυτό καταβάλλετε τόση προσπάθεια για να δείξετε ότι είστε κάποιος άλλος.

    Εάν πιστεύετε ότι δεν ανήκετε στην παραπάνω περίπτωση, τότε, μπορείτε να κάνετε μια αναδρομή στη ζωή σας και να αναλογιστείτε εάν τελικά αυτές οι πεποιθήσεις έχουν βοηθήσει εσάς και τις σχέσεις ή όχι. Εάν η απάντηση είναι "ναι", συνεχίστε έτσι. Εάν η απάντηση είναι "όχι", τότε ίσως χρειάζεται να εξετάσετε από που πραγματικά έχουν προέλθει αυτές οι πεποιθήσεις και τι μπορείτε να κάνετε για να βελτιώσετε τον εαυτό σας και τις σχέσεις σας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω εχω γενικως υψηλη αυτοεκτιμηση, ορεξη δεν εχω ........

Similar Threads

  1. Τεστ δυσανεξίας & Τεστ DNA
    By sotia in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 27-04-2012, 17:24
  2. ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
    By Lilian in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2012, 01:23
  3. ελλειψη αυτοεκτιμησης? ανασφαλεια?
    By nama in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 18-03-2010, 10:51
  4. Πρόβλημα αυτοεκτίμησης
    By Ραδάμανθυς in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2008, 09:56
  5. Éλλειψη αυτόεκτίμησης!Τι έχω πάθει;
    By shaman003 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-04-2006, 23:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •