ΤΡΟΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: ΤΡΟΜΟΣ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100

    ΤΡΟΜΟΣ

    Καλημερα παιδια!! Ειχε κανενας σαν παρενεργεια απο αντικαταθλιπτικο αισθημα τρομου; δηλ να ξυπνας φυσιολογικα κ ξαφνικα να φοβασαι πολυ χωρις λογο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    μπορεί να συμβεί.. σε αυτή την περίπτωση αν είναι έντονος ο φόβος και γίνετε όλο και χειρότερα πρέπει να σταματήσει η χορήγηση του φαρμάκου...!

    προσοχή: Σε καμια περίπτωση δεν σταματάμε την αγωγή από μονη μας...!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Ειμαι στη 17η μερα της αγωγης με ζολοφτ 50mg..η αληθεια ειναι οτι εχει αυξησει τα παντα...αγχος..ταραχη...φοβο.. .παιρνω κ ενα λεξοτανιλ των 1.5 καθε μεσημερι...αλλα αυτο με τον φοβο δν το χω συνεχεια...σημερα ξυπνησα με λιγοτερο αγχος αλλα λιγο παραπανω φοβο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το εχω παρει 2 φορες για ενα μηνα καθε φορα περιπου.σε εμενα ηταν αποτελεσματικο προς την καταθλιψη και τα συναισθηματα.απλα ξυπνουσα με 110-120 παλμους καθε μερα.γι αυτο συνηθως στην αρχη δινουν παραλληλα και ενα αγχολυτικο για να φευγει αυτη η ενταση.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Ποσο καιρο σου κρατησαν οι παρενεργειες; κ σε ποσο καιρο ειδες βελτιωση;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Ειμαι στη 17η μερα της αγωγης με ζολοφτ 50mg..η αληθεια ειναι οτι εχει αυξησει τα παντα...αγχος..ταραχη...φοβο.. .παιρνω κ ενα λεξοτανιλ των 1.5 καθε μεσημερι...αλλα αυτο με τον φοβο δν το χω συνεχεια...σημερα ξυπνησα με λιγοτερο αγχος αλλα λιγο παραπανω φοβο...
    ο γιατρος τι λεεi; γιατι και εγω με ladose που το πηρα για ενα χρονο θυμαμαι πολυ καλα οτι απο της 15μερες αρχισα χωρις λογο να φοβαμαι..... παρολαυτα το επερνα... ενα ολοκληρο χρονο και το εκοψα πολυ ευκολα μετα χωρις προβλημα... φυσικα δεν περιμενα απο τον γιατρο να μου πει τι θα κανω.... γνωριζω και μονος μου τον τροπο διακοπης... τωρα δεν περνω καπια αγωγη.... μονο xanax 0.25 μια φορα την ημερα εδω και 2 χρονια καθημερινα..... αυτο ειναι το φαρμακο που μου φτιαχνει την διαθεση εμενα...! κανονικα δεν πρεπει να το περνουμε για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα... αλλα αφου ο γιατρος μου λεει οτι ειναι ασφαλες γιατι οχι........ για την περιπτωση μου αυτο... σε αλλες περιπτωσης μπορει να μην ειναι ασφαλες...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Η γιατρος μου λεει να σταματησω να αγχωνομαι κ να διαβαζω οτιδηποτε κυκλοφορει στο ιντερνετ κ να αφησω το χαπι να κανει τη δουλεια του...χαχα....κ εγω δν το κοβω κανω υπομονη να δω στο μηνα τι θα γινει...με το λεξοτανιλ παντως ηρεμω...κ θελει να μου αυξησει κ τη δοση στα 100mg

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Η γιατρος μου λεει να σταματησω να αγχωνομαι κ να διαβαζω οτιδηποτε κυκλοφορει στο ιντερνετ κ να αφησω το χαπι να κανει τη δουλεια του...χαχα....κ εγω δν το κοβω κανω υπομονη να δω στο μηνα τι θα γινει...με το λεξοτανιλ παντως ηρεμω...κ θελει να μου αυξησει κ τη δοση στα 100mg
    εγω στην γιατρο μου που παω ηθελε να μου γραψει καπιο αντικαταθλιπτικο ξανα.. και λεω ευχαριστω δεν θα παρω θα παρω την κανναβη μου...! καλα μου λεει κανε κανναβη και ελα μετα πες μου οτι εγινες χαλια....! και η πλακα ειναι μολις με ειδε μετα απο καιρο δεν πιστευε οτι απο την φαρμακευτικη κανναβη ξεπερασα της κρισης πανικου και το ανχος.... πλεον δεν περνω κανναβη.... αλλα ειμαι καλα...! το μονο που θελω ειναι το μισο xanax στην ημερα μου...! γιατι δεν ξερω.... απλα μου εχει γινει εθισμος..? δεν εχω ιδεα αν δεν το παρω απλα νιοθω κουρασμενος και ζαλιζομαι.. καπια στιγμη θα το κοψω προς το παρων δεν θελω.. γιατι με βοηθαει να ειμαι μεσα μεσα στην τρελη χαρα...! το μοναδικο ηρεμιστικο που μου δινει ενεργεια... και η γιατρος γελαει με την κατασταση μου.... απο καναβη μου λεει πηγες ξανα στο xanax... και τωρα μου λεει ξεκινα ξανα κανναβη και κοψε το xanax.... και εγω δεν μπορω να κοψω μισο χαπακι.... ειναι τρελο....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Μισο χαπακι αλλα ειναι τρελα εθιστικα...κ εγω φοβομουν να παρω για να μην εθιστω..αλλα το λεξοτανιλ στην αρχη χρειαζεται κ ποσο μαλλον σε εμενα που επαθα κ αγοραφοβια στα καλα καθουμενα κ χωρις αυτο δν βγαινω εξω....

  10. #10
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Μισο χαπακι αλλα ειναι τρελα εθιστικα...κ εγω φοβομουν να παρω για να μην εθιστω..αλλα το λεξοτανιλ στην αρχη χρειαζεται κ ποσο μαλλον σε εμενα που επαθα κ αγοραφοβια στα καλα καθουμενα κ χωρις αυτο δν βγαινω εξω....
    Zelda στην αρχή της θεραπείας με οποιοδήποτε αντικαταθλιπτικο ολα είναι πολύ πιο εντονα.φοβος άγχος κατάθλιψη ταχυκαρδιες όλα χτυπανε κοκκινο.κάνε υπομονη λιγο καιρό ακόμη μέχρι το φάρμακο να ξεκινησει να κανει την δουλεια του.εγω χρειαστηκα δυο μήνες περίπου για να ηρεμησω.οπότε μην αγχώνεσαι και μη διαβάζεις ότι κυκλοφορεί στο ίντερνετ που σου είπε και η γιατρός σου.το θετικό είναι ότι εφοσον ζήτησες βοήθεια και ακολουθείς πίστα την αγωγη σου όλα θα πάνε κατ' ευχην.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Αποστολια μακαρι...αυτο περιμενω πως κ πως..με φρικαρει το γεγονος οτι δν μπορω ουτε εξω να βγω γτ με πιανει ζαλη τρεμουλο κ ολα τα συναφη..

  12. #12
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Αποστολια μακαρι...αυτο περιμενω πως κ πως..με φρικαρει το γεγονος οτι δν μπορω ουτε εξω να βγω γτ με πιανει ζαλη τρεμουλο κ ολα τα συναφη..
    Όσοι το έχουν περάσει σε καταλαβαινουν απόλυτα. Λιγηηηη υπομονη ακόμη.ολα καλά θα πάνε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Σε ευχαριστω πολυ!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Αποστολια μακαρι...αυτο περιμενω πως κ πως..με φρικαρει το γεγονος οτι δν μπορω ουτε εξω να βγω γτ με πιανει ζαλη τρεμουλο κ ολα τα συναφη..
    πριν παρεις το zoloft ειχες αυτα???

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Aκη κρισεις πανικου ειχα πολυ εντονες κ για το εξω ναι με ειχε πιασει μια φοβια επειδη ομως ενιωθα πολυ ατονη με αποτελεσμα να βγαινω φοβισμενη κ μερικες φορες να παθαινω κ κριση πανικου...με το ζολοφτ αυτα επιδεινωθηκαν πολυ...αλλα σιγα σιγα παρατηρω οτι μειωνονται οι παρενεργειες...τωρα η φοβια για το εξω υπαρχει ακομα αλλα το παλευω...πιστευω σιγα σιγα να κανει πληρη δραση κ να μαι τελειως καλα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τρόμος για hiv
    By Nefeli28 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 272
    Last Post: 16-10-2019, 14:34
  2. τρομος της αιωνιοτητος
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2016, 19:14
  3. Νυχτερινος Τρομος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-06-2015, 07:52
  4. ΤΡΟΜΟΣ ΓΙΑ AIDS
    By chesire in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 05-01-2014, 18:40
  5. ΤΡΟΜΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 16-09-2012, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •