Ο σύντροφος μου κάνει παρέα μόνο με κοπέλες και δεν με υπολογίζει. Τι να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    5

    Ο σύντροφος μου κάνει παρέα μόνο με κοπέλες και δεν με υπολογίζει. Τι να κάνω;

    Καλησπέρα!

    Όπως διαβάζεται από τον τίτλο, το αγόρι μου έχει κυρίως γυναικείες παρέες! Με αυτόν τον άνθρωπο είμαστε αρκετά χρόνια μαζί και έχουμε χωρίσει για μικρά διαστήματα κατά την διάρκεια της σχέσης μας.. Το κύριο πρόβλημα είναι, ότι μου έχει δώσει να καταλάβω ότι με υποβιβάζει και είναι αχάριστος με όσα του έχω προσφέρει, δηλαδή σαν να θεωρεί τις κινήσεις μου κτλ. δεδομένες! Μια καλή πράξη από ευγνωμοσύνη και μόνο δεν έχει κάνει, όταν ζητήσω κάτι όπως να με στηρίξει ή να με εξυπηρετήσει, πάντα το απορρίπτει αλλά στις πολύ καλές του φίλες κάνει όλα τα χατήρια! Τρέχει κοντά τους για το παραμικρό πρόβλημα για το οποίο θα του μιλήσουν (για τον εαυτό του ούτε το δαχτυλάκι δεν κουνάει, συνήθως ζητάει να τον βοηθήσω στο οτιδήποτε). Έπειτα, όταν του μιλάω για στόχους και όνειρα που κάνω μαζί του, δεν ανοίγεται ή λέει ότι προηγούνται άλλα και είναι δύσκολα οικονομικά.. πχ του είχα προτείνει να πάνε ένα ταξίδι αναψυχής και μου είπε να το ξεχάσω αυτό.. ενώ με μια ομοφυλόφιλη φίλη του έκλεισε εισιτήρια να πάνε κάπου το καλοκαίρι και έπειτα θα πάει κάπου μόνος του χωρίς να μου έχει μιλήσει για τον προορισμό.. όταν έμαθα για τα παραπάνω, στεναχωρήθηκα άπειρα γιατί αισθάνθηκα πραγματικά ότι δεν με υπολογίζει και δεν τον νοιάζει να αποκτήσουμε κοινές αναμνήσεις και εμπειρίες.. το ανάφερα και μου πέταξε ότι υπάρχει και η επόμενη χρόνια αλλά δεν είναι σίγουρος γιατί έχει άλλα σχέδια.. επισης πριν λίγες μέρες μου ανακοίνωσε ότι σκοπεύει να φιλοξενήσει μια κολλητή του από παιδική ηλικία μέχρι να την τακτοποιήσει.. Όσων αφορά αυτές τις κοπέλες, γνωρίζω ότι έχουν εξαρτήσεις και δεν είναι η καλύτεροι χαρακτήρες.. μιλάμε για πονηρες καπάτσες! Ομολογώ ότι κι αυτός εξιταρεται με ότι είναι απαγορευμένο και παράνομο, γενικότερα δεν το γουστάρει το πολιτικό και κοινωνικό σύστημα, είναι επιπόλαιος, εγωιστής και τέλος τσακίζει κόκαλα με την γλώσσα του! Πολύ απελευθερωμένο άτομο σε γενικές γραμμές που επηρεάζεται όμως εύκολα από το περιβάλλον κι άλλους παράγοντες! Επισης δεν λέω, έχει και τις καλές του πλευρές.. αλλά δυστυχώς δεν μου τις δείχνει συχνά.. συνήθως μου πάει κόντρα. Εγώ πάλι είμαι το άκρως αντίθετο, δηλαδή η μέρα και η νύχτα με λίγα λόγια! Του έχω μιλήσει ότι δεν μου αρέσει η συναναστροφή του με αυτες κι αυτή η υπερβολική αφοσίωση από πλευρά του, ότι με πληγώνει κι ότι τον έχω και εγώ ανάγκη! Αυτή η κατάσταση έχει επιδιώξει πολλές σκηνές ζήλιας από πλευρά μου γιατί πλέον δεν νιώθω ποθητή σαν ανθρωπος και αυτό με κάνει ανασφαλής, θέλω απλά να συζητάμε για όμορφα πράγματα, να έχουμε τέλος πάντων μια φυσιολογική σχέση με όσα εμπεριέχει. Βρίσκομαι σε απόγνωση γιατί 1. αισθάνομαι ότι κάνω λάθος που συνεχίζω να μένω σε αυτή την σχέση ενώ είναι προφανές ότι ο ανθρωπος μου δεν μπορεί και δεν θέλει να έχει μια φυσιολογική σχέση με την κοπέλα του κι ας έδειχνε αλλά στις αρχές (πρώτη φορά χωρίσαμε ενώ ήταν να συγκατοικήσουμε και το ακύρωσε έτσι απλά, επειδή δεν ήθελα να έρθω μαζί σε μια εξόρμηση διότι είχε καλέσει μια κοπέλα με την οποία του είχα ξεκαθαρίσει με απλό τρόπο ότι δεν θέλω συναναστροφές και προφανως δεν το σεβάστηκε αλλά ο χειριστικός του χαρακτήρας πάντα θέλει να γυρίζει σχεδων όλες τις καταστάσεις και τα προβλήματα μεταξύ μας εις βάρος μου για να νιώθει αυτός καλά και άνετα. Επισης όταν μιλούσε άσχημα η μητέρα του για μένα δεν με υπερασπιζόταν, παρέμενε ουδέτερος και ισχυριζόταν ότι αφού αναφέρεται η κυρία σε μένα πρέπει εγώ να το λύσω μαζί της κι ότι αυτός δεν έχει λόγο να ανακατευτεί! Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω και όπως φαίνεται αυτή η σχέση δεν έχει μέλλον.. λέει ότι με αγαπάει αλλά δεν το βλέπω, καθόμαστε 2-3 φορές την εβδομάδα στο σπίτι και βλέπουμε μια ταινία και με το ζόρι βγαίνει μαζί μου έξω.. δεν κάνει πράγματα ώστε να μου κινήσει το ενδιαφέρον και για να τον θαυμάζω! Προσωπικά πιστεύω ότι του έχω γίνει απλά μια συνήθεια, ξέρει που να πατήσει για να με τουμπαρει κι αυτό τον βολεύει φαίνεται, γι’αυτο άλλωστε γυρνούσε κάθε φορά μετά από κάθε χωρισμό, γιατί γνωρίζει ότι άλλη κοπέλα δεν θα το άντεχε όλο αυτό ούτε μια μέρα!
    Τον έχω ρωτήσει αρκετές φορές γιατί θέλει να με έχει στη ζωή του αλλά δεν μου δίνει ποτέ μια σαφής απάντηση, απλά μου λέει ότι με αγαπάει και θέλει να κάνει μαζί μου οικογένεια! Συγνώμη αλλά σύμφωνα με όσα σας διηγήθηκα και με όσα κάνει και δείχνει δεν υπάρχουν σταθερές βάσεις για να δημιουργήσεις κάτι πιο σοβαρό μαζί του! Νομίζω ότι το ταξίδι της σχέσης μας έχει φτάσει στο τέλος του και αν τον ενδιέφερε να αλλάξει κάτι θα έκανε κάτι για να είμαστε καλύτερα, εγώ όσο και να προσπαθώ δεν αλλάζει κάτι! Ανα περιόδους γίνεται καλός και συμπονετικός αλλά ο λύκος μόνο την γούνα του αλλάζει, το μυαλό ίδιο μένει!

    1. Πείτε μου τις απόψεις σας, θα παραμενατε σε μια τέτοια σχέση;
    2. Ποιες είναι η γνώμες σας για την φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα;
    3. Ποια είναι τα δικά σας όρια;
    4. Πως θα διαχειριζόσασταν μια κατάσταση σαν την δίκη μου;

  2. #2
    Καλησπέρα!μου θυμίζεις την περιπτωση μιας φίλης μου.
    Μενει με το αγόρι της και ετοιμάζονται να παντρευτουν για το μόνο λόγο ότι αυτόν δεν θα τον αντεχε καμία άλλη και το γνωριζει ο ιδιος.και καλά αυτοι καλά κάνουν εσείς όμως γιατί το ανεχεστε?
    Υπάρχουν άνθρωποι που θα παρεμεναν σε μια τέτοια σχέση.από φόβο μήπως δεν μπορέσουν να βρουν κάτι καλύτερο.εσύ ανήκεις σε αυτην την κατηγορία?για τον εαυτό σου που λες ότι σε υποβιβαζει τι γνώμη εχεις?
    Φιλιά ενος άντρα και μιας γυναικας για μένα μπορεί να υπαρξει.και ναι δεν είναι κακό να έχει συναστροφες με το αντίθετο φυλο.αλλά εσύ εδώ μιλας για αλλά πράγματα.ναι να βγαίνει με φίλες να της βοηθα οπου χρειαστούν αλλα μέχρις ενα σημειο.δεν μπορεί να βάζει την σχέση του σε τελευταία μοιρα και τις φίλιες σε πρωτη.όταν λες εξαρτησεις εννοείς από ναρκωτικα?
    Όπως μας τα περιγραφεις εσύ θες μια σχέση με μελλον και δεσμευση ενώ αυτος είναι τοσο απελευθερωμενος που νομίζω θα πνίγετε σε κάτι τέτοιο. Άλλωστε πως να πετύχει μια σχέση όταν δύο άνθρωποι θέλουν διαφορετικα πράγματα από τη ζωη?
    Αλήθεια πόσο χρονων ειστε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ο φιλοσ σου ειδικευεται στουσ ανθρωπουσ τοσο που θα κουφαθεισ οι παρανομοι που λεσ μπορει να ειναι με χαρισματα με εμφανιση αυτοι οι ανθρωποι ειναι σαν το κρασι αμα τουσ βαλεισ σε καλο βαρελι θα πιεισ μετα απο χρονια και θα ειναι το καλυτερο που θα πιεισ εχουν οι παρανομοι ενα μελι στη συζητηση που οι νορμαλ δεν το φανταζονται ο φιλοσ σου δουλευει απο μωρο παιδι και τουσ εχει γνωρισει ολουσ κι εχει παθει και πολλα κι εχει βαθοσ στο χαρακτηρα οπωσ ειναι κι εκεινοι μονο που αυτοι εχουν ταμπελα κακου παιδιου ο φιλοσ σου ειναι σκυλοσ απο το στρατο και μετα δεν ειναι ανθρωποσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Mimi06 View Post
    1. Πείτε μου τις απόψεις σας, θα παραμενατε σε μια τέτοια σχέση;
    2. Ποιες είναι η γνώμες σας για την φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα;
    3. Ποια είναι τα δικά σας όρια;
    4. Πως θα διαχειριζόσασταν μια κατάσταση σαν την δίκη μου;
    1. Όχι βέβαια.
    2. Φυσικά και υπάρχει.
    3. Παρατήρησα στο αρχικό σου μήνυμα ότι κατά κάποιο τρόπο πας να εστιάσεις το πρόβλημα στις φίλες του, ενώ το πρόβλημα είναι η μεταξύ σας σχέση και ο χαρακτήρας του και νομίζω ότι με αυτή την ερώτηση και με την παραπάνω εκεί το πας. Δεν είναι αυτό το θέμα σου!
    4. Θα τον είχα σουτάρει προ πολλού, σούταρέ τον χθες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    5
    Είμαστε 23 ετών τον περναω λίγους μήνες κιόλας! Μικροί είμαστε! Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ανακτήσω τον αυτοσεβασμό μου και να μην επιτρέπω να ανέχομαι τέτοια συμπεριφορά ή μεταχείριση.
    Νομίζω ότι όντως υπάρχει αυτός ο φόβος ότι δεν θα βρω άλλον, αυτό δεν σημαίνει ότι μοιάζει με θεό εμφανισιακά! Το πρόβλημα πιστεύω πηγάζει από τις φιλίες που καταστράφηκαν κατά την διάρκεια αυτής της σχέσης.. η κολλητή μου είχε αρχίσει να τρέφει συναισθήματα γι’αυτον, επειδή αυτός συνέχεια τις ανέβαζε το ηθικό και έλεγε κομπλιμέντα.. ώστε να απομακρυνθεί από εμένα μέχρι που κατάλαβα μέσα από κάτι υπονοούμενα ποια ήταν η πραγματική αιτία και ξέκοψα, το παράξενο ήταν ότι εκείνον τον καιρό τα είχε σπάσει και το αγόρι μου μαζί της ενώ ήταν φίλοι. Ποτέ δεν ήταν ξεκάθαρος για ποιον λόγο είχαν μαλώσει αλλά ήταν η μοναδική φορά που παραδέχτηκε ότι η κοπέλα του την έπεφτε!
    Η πρώην κολλητή μου όπως και να έχει ήταν καλό ανθρωπάκι απλά έτυχε να τον ερωτευτεί όπως φαίνεται, δεν ζήλεψα ποτέ την φιλία τους ή οτιδήποτε άλλο όσο κάναμε γενικά παρέα.
    Προβλήματα επικοινωνίας όμως υπήρχαν από πάντα, κάπως τα γεφύρωμα αλλά ποσό να αντέξω και εγώ.. Δεν γίνεται να βγάζει ο τρελός τον νορμαλ άνθρωπο τρελό, αλλά έλα που κανένας τρελός δεν το παραδέχεται ότι οντως είναι!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπραβο που το καταλαβες να τον εχεις φιλο και να πεις NEXT
    Δεν γίνεται να βγάζει ο τρελός τον νορμαλ άνθρωπο τρελό
    Παντα αυτο γινετε ολοι οι γνωστικοι πανε για ψυχαναλυση και οσοι τους λασκαρε καμια βιδα δε περνανε ουτε απ εξω υπαρχουν και εξαιρεσεις οστοσο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    107
    πολύ καλά κατάλαβες φύγε τώρα πριν είναι αργα... αργά εννοώ παιδια κτλ.. φενεται ξεκάθαρα πως ο τύπος δεν ξέρει τι θέλει και είναι κρίμα να κάθεσαι να ανέχεσαι όλα αυτά ούτε θα χαρά μισείς τη ζωή σου εσύ γι αυτόν επειδή βολευτικε. τελείωσε και συνέχισε τη ζωή σου και θα βρεθεί την κατάλληλη στιγμή το σωστό άτομο πιστεύω και ναι είσαι πολύ μικρή για να πιστεύεις κάτι τέτοιο ζήσε τη κάθε στιγμή όμορφη που σου δίνεται ευκαιρία και απόλαυσε τη ζωή σου
    Last edited by xaraaaa; 17-06-2019 at 08:50.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Mimi συγγνώμη για την ερώτηση, μπορεί να σου φανεί τελείως άκυρη αλλά είναι σημαντική, θα σου πω μετά την άποψη μου,
    υπάρχει κάποια ένδειξη ή υποψία ότι το αγόρι σου μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος ή αμφιφυλόφιλος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ενδιαφερουσες ακουγονται αυτες οι φιλες.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Mimi συγγνώμη για την ερώτηση, μπορεί να σου φανεί τελείως άκυρη αλλά είναι σημαντική, θα σου πω μετά την άποψη μου,
    υπάρχει κάποια ένδειξη ή υποψία ότι το αγόρι σου μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος ή αμφιφυλόφιλος;
    Γεια σου, αν πω ότι δεν έχει περάσει από το μυαλό μου, θα πω σίγουρα ψέματα! Πολλές φορές το έχω σκεφτεί, επισης με έχουν ρωτήσει ορισμένες φορές και γνωστοί ή άγνωστοι αν είναι ομοφυλόφιλος, γιατί κουβαλάει μια τρέλα και είναι υπερβολικά ανοιχτός! Αγκαλιάζει, φιλάει σταυρωτά με ένα καπως περίεργο πάθος τις κοπέλες και με αγόρια δεν κάνει έως και καθόλου παρέα, αν και έχει λίγες επαφές! Η κινήσεις του θυμίζουν συχνά πολύ θυληκες, κάθεται με σταυροπόδι, μη μιλησω για το χορευτικό του ταλέντο, την λεκάνη του την σπάει καλύτερα κι από εμένα (χαχα..) επισης θέλω να σημειώσω ότι εμαθα πρόσφατα πως είχε δεχθεί σε πολύ τρυφερή ηλικία σεξουαλικη παρενόχληση από έναν ενήλικα του χωριού! Σοκαρίστηκα όταν το εμαθα, στεναχωρήθηκα πολύ αλλά ποτέ δεν μου έχει μιλήσει γι’αυτο, ένας από την οικογένεια του μου το εμπιστεύτηκε! Δεν ξέρω, πολλές είναι οι ενδείξεις αλλά έχω φτάσει να πιστεύω ότι ίσως δυσκολευται να δείξει τα συναισθήματα του σε καλούς ανθρώπους και συναναστρέφεται με υπόκοσμο για να αισθανθεί λυτρωμένος με αυτό που το συνέβη σε μικρή ηλικία, γιατί ίσως νομίζει ότι έτσι θα το αντιμετοπισει και θα καταλάβει καλύτερα αυτά τα άτομα που έχουν διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις και ασχολούνται με πολλά αλλά πράγματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    θα συμφωνησω σε ολα με σονια.
    καθεσαι και ασχολεισαι αν ειναι καλα η κακα κοριτισα οι φιλες του και γιατι κανει τοση παρεα και δεν ασχολεισαι με το οτι δεν κανει μαζι σου παρεα!!
    μα καλα, ειναι δυνατον να πηγαινετε χωριστα διακοπες και να ειστε ζευγαρι; ελεος! με ποιον θα κανεις εσυ διακοπες; με ατυχησασες κυριες του ορειβατικου συλλογου;;
    σεξουαλικες επαφες εχετε οσο συχνα θελεις; ειναι ικανοποιητικες, η και γι αυτες περιμενεις σειρα;
    δεν ξερω τι ειναι κι αυτες οι ανησυχιες περι ομοφυλοφιλιας, αν υπαρχει και τετοια υπονοια, πιθανον να διατηρει την σχεση σας για ξεκαρφωμα και απο πισω να κανει την ζωη του...
    για μενα, ειναι οχι..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by elis View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    σκασιλα μας ρε ελις πως ειναι οι φιλες του.
    εδω την κοπελα την εχει γραμμενη. ουτε καν διακοπες δεν κανει μαζι της και παει με παρεες ομοφυλοφιλων να κανει διακοπες. τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια. για τα προσχηματα την θελει, να μην φωναζει ο μπαμπας του.

  15. #15
    Που το ξέρεις ότι η μια είναι ομοφυλόφιλη και η άλλη είναι κολλητή του από την παιδική του ηλικία? Και γιατί σ αλλάζει κουβέντα όταν ανοίγεις θέμα για κοινά όνειρα? Και γιατί βγαίνει έξω μαζί σου με το ζόρι? Γιατί δεν δέχτηκε να συγκατοικήσετε?
    Κοπέλα μου, αν ο τύπος σε ήθελε πραγματικά και νοουμένου ότι είναι ώριμος, αεροπορικά εισιτήρια θα κλεινε μαζί σου, μάλλον μέχρι τώρα θα συγκατοικούσατε, τα δε περί προβληματικών φίλων του που απλά τις κάνει παρέα μάλλον για δούλεμα μου φαίνεται. Μου φαίνεται πως σου πουλάει πολλες ιστορίες τις οποίες μας μεταφέρεις εδώ χωρίς εσύ να έχεις αποδείξεις για το αληθές.
    Ανωριμότητα ή καβάντζα μου λένε τα γραφόμενα σου. Λαμβανομένου υπόψη ότι οι χαρακτήρες δύσκολα αλλάζουνε, θα πρέπει να πάρεις νωρίς τις αποφάσεις σου. Το να σου μιλάει για οικογένεια ενώ ταυτόχρονα κάνει όλα αυτα που μας περιέγραψες τα οποία σε ενοχλούν δεν μου ακούγεται καλό. Είτε ανωριμότητα ή δούλεμα ή σε έχει στην καβάντζα ή και τα τρία. Επίσης κάποιος άντρας που πριν το γάμο έκανε άστατη ζωη συνήθως δεν αλλάζει ιδιαίτερα μέσα στο γάμο.
    γιάννης

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ladose κάνει κάτι ή μόνο παρενέργειες;;
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 120
    Last Post: 01-04-2019, 12:29
  2. Replies: 17
    Last Post: 28-06-2018, 13:29
  3. Replies: 28
    Last Post: 10-10-2016, 10:08
  4. Replies: 11
    Last Post: 24-04-2013, 08:22
  5. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ....
    By Mariannaki87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-08-2010, 14:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •