Ποίο είναι το νόημα της ζωής?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 74
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440

    Ποίο είναι το νόημα της ζωής?

    Στους περισσότερους θα φανεί αστεία ερώτηση αλλά αλήθεια ποίο είναι το νόημα της ζωής? γιατί ζούμε? γιατί υπάρχουμε? έχετε αναρωτηθεί ποτέ?

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Στους περισσότερους θα φανεί αστεία ερώτηση αλλά αλήθεια ποίο είναι το νόημα της ζωής? γιατί ζούμε? γιατί υπάρχουμε? έχετε αναρωτηθεί ποτέ?

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αν δε πιστεύεις φίλε μου, τότε απαρηγόρητη απελπισία και ματαιότητα.
    Τουλάχιστον έτσι το βλέπω.

    Μέσα από την πίστη , υπαρχουμε ως δώρο που μας έκανε ο Θεός την ύπαρξη μας και η μάταια προσωρινή αυτή ζωή χώρος δοκιμασίας για την αιώνια ζωή του μέλλοντος στο βασίλειο του Χριστού.

    Ξέρω ότι μάλλον δε σε καλυψα, αλλά αν διαβάσεις βίους Αγίων και πατέρων λόγους, μπορεί να σε καλύψουν. Η αναζήτηση είναι μια αρχή, το ερώτημα σου το πρώτο σκαλί, αλίμονο αν απλά ζούμε για να φαμε και μετά τελείωναν όλα, νομίζω αν το ψάξεις με καθαρή ανοιχτή καρδιά, θα βρεις.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Πιστεύω ότι ζούμε για να αλλάζουμε τη φύση που μας περιβάλλει.
    Ζούμε για να γίνουμε θεοί.
    Ζούμε για να σπουδάζουμε.
    Ζούμε για να κάνουμε οικογένεια.
    Ζούμε για να αγαπήσουμε και να αγαπηθούμε.
    Ζούμε σαν τέχνη.
    Ζούμε γιατί σκεπτόμαστε.
    Ζούμε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.
    Ζούμε για να υποφέρουμε.
    Ζούμε για να γνωρίσουμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Αν δε πιστεύεις φίλε μου, τότε απαρηγόρητη απελπισία και ματαιότητα.
    Τουλάχιστον έτσι το βλέπω.

    Μέσα από την πίστη , υπαρχουμε ως δώρο που μας έκανε ο Θεός την ύπαρξη μας και η μάταια προσωρινή αυτή ζωή χώρος δοκιμασίας για την αιώνια ζωή του μέλλοντος στο βασίλειο του Χριστού.

    Ξέρω ότι μάλλον δε σε καλυψα, αλλά αν διαβάσεις βίους Αγίων και πατέρων λόγους, μπορεί να σε καλύψουν. Η αναζήτηση είναι μια αρχή, το ερώτημα σου το πρώτο σκαλί, αλίμονο αν απλά ζούμε για να φαμε και μετά τελείωναν όλα, νομίζω αν το ψάξεις με καθαρή ανοιχτή καρδιά, θα βρεις.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Εγώ φίλε μου είτε πιστέψω είτε όχι όλα χάλια μου πάνε οπότε... δεν έχει σημασία το αν πιστεύεις η όχι

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Εγώ φίλε μου είτε πιστέψω είτε όχι όλα χάλια μου πάνε οπότε... δεν έχει σημασία το αν πιστεύεις η όχι

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Έλα βρε Θανάση κατευθείαν μαύρα, σε forum ψυχολογικων είσαι , δύσκολο το ωραία μέρα σήμερα [emoji39]

    Κοίτα αν πιστεύεις δεν σημαίνει ότι θα πάνε όλα καλά σε αυτή τη ζωη , σταυρός είναι και θα τον κουβαλήσεις , το θέμα είναι να έχεις παρηγοριά τον Χριστό και τους Αγίους , σκεφτείτε τι τραβούσαν ο κόσμος λίγο πιο παλιά, πολέμους, νοσοκομείο χωρίς πολλές γνώσεις και φαρμακα κτλ, τι πόνος και ανασφάλεια, μπορεί ούτε να μιλήσεις σε άνθρωπο να μην μπορούσες, τώρα μπαίνεις εδώ τουλάχιστον μιλάς με άλλους ιδιοπαθής από το κινητό σου μια κουβέντα που θα αλλάξεις , που θα πεις , ρε φίλε κι εγώ το ίδιο έχω!!

    Υπάρχει και φως άντε σηκωθείτε να πάμε στον Άγιον όρος να μας βοηθήσει κανας φωτισμένος άνθρωπος

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δεν εχει κανενα νοημα η ζωη. Βασανιζομαστε μεχρι να τα τιναξουμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δεν εχει κανενα νοημα η ζωη. Βασανιζομαστε μεχρι να τα τιναξουμε.
    Αυτο ακριβώς φίλε

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Αυτο ακριβώς φίλε

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Με τόση αισιοδοξία σκέφτομαι να αυτοκτοβησω (πλάκα κάνω) αλλά φοβάμαι μη πεθάνω. Έχει και καλές στιγμές η ζωή και σίγουρα όλοι θυμόμαστε κάποιες ( οκ επί ΠΑΣΟΚ ήταν οι πιο πολλές 90ς)

    Αν δε μπορούμε να κάνουμε τη δική μας ζωή ευχάριστη προτείνω να κάνουμε των άλλων, έτσι ίσως γίνει και η δική μας

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Με τόση αισιοδοξία σκέφτομαι να αυτοκτοβησω (πλάκα κάνω) αλλά φοβάμαι μη πεθάνω. Έχει και καλές στιγμές η ζωή και σίγουρα όλοι θυμόμαστε κάποιες ( οκ επί ΠΑΣΟΚ ήταν οι πιο πολλές 90ς)

    Αν δε μπορούμε να κάνουμε τη δική μας ζωή ευχάριστη προτείνω να κάνουμε των άλλων, έτσι ίσως γίνει και η δική μας

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Όσοι έχουν κάτι να χάσουν κάτι εννοείται ότι φοβανται τον θάνατο αλλά αυτή που δεν έχουν κάτι να χασουν? όχι

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Όσοι έχουν κάτι να χάσουν κάτι εννοείται ότι φοβανται τον θάνατο αλλά αυτή που δεν έχουν κάτι να χασουν? όχι

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Άμα είναι πολύ χειρότερα εκεί που πας μετά, δεν είναι καλύτερα να μείνεις εδώ που είναι καλύτερα?

    Άλλωστε πάντα υπάρχει η πιθανότητα να πάνε καλύτερα τα πράγματα. Το να πας μια βόλτα για ένα καφέ με ένα φίλο σου , δε φοβάσαι μη τι χάσεις? Δεν είναι ευχάριστο?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  11. #11
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Στους περισσότερους θα φανεί αστεία ερώτηση αλλά αλήθεια ποίο είναι το νόημα της ζωής? γιατί ζούμε? γιατί υπάρχουμε? έχετε αναρωτηθεί ποτέ?

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το νόημα της ζωής είναι να ερωτευομαστε.δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο στο κοσμο!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Το νόημα της ζωής είναι να ερωτευομαστε.δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο στο κοσμο!!!
    Ναι όσοι είναι τυχεροί, πριν χρόνια ήμουν κι εγώ, αλλά είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί μετά χωρίσαμε και πως να ξανά εμπιστευτείς? Θα σταθείς τυχερός/τυχερή να ξανά ερωτευτείς? Νομίζω για πολλούς εδώ μέσα ισχύει, γιαυτο οποίος έχει οικογένεια του/της λέω είσαι πολύ τυχερός. Μη την χαλάσεις. Μη χωρίσεις. (δεν ήμουν παντρεμένος, μακροχρόνια σχέση ειχα)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    το νοημα της ζωης , θεωρω πως για τον καθενα ειναι διαφορετικο η ακομα δεν το εχει καταλαβει και ετσι κανει λαθη,
    Για μερικους το νοημα ειναι στην δουλεια πως θα αποκτησουν περισσοτερακ.λ.π για αλλους ειναι στην οικογενεια,θεωρουν πως για το μονο που γενηθηκαν ειναι για να κανουν οικογενεια και για να ζησουν ηρεμα.
    Για εμενα το νοημα της ζωης ειναι η αγαπη, η ευτυχια, η συντροφικοτητα, η φιλια, η οικογενεια , ο ερωτας,και η καλοπεραση κ.λ.π αν με ρωταγες πριν 10 χρονια ποιο ειναι το νοημα της ζωης θα σου ελεγα το σεξ, οι γυναικες, τα λεφτα, η φημη και τα ναρκωτικα χαχαχαα..
    Δυστυχως στς δυσκολες εποχες που ζουμε εδω στην ελλαδα, πολλοι ανθρωποι το εχουν χασει αυτο.Πλεον εχουν σαν βασικο νοημα το να δουλευουν ολη μερα για να ζησουν και εχουν ενα πιατο φαι.
    Νομιζω για να κεντραρεις στο βασικο νοημα της ζωης, πρεπει να εχεις λυσει μερικα προβληματα, οπως το οικονομικο, η θεματα υγειας.
    Αλλα προσωπικα θεωρω πως το νοημα για ολους τους ανθρωπους ειναι να εισαι ευτυχισμενος, δλδ να περνας ωραια, να νιωθεις αγαπη και να δινεις. και να δημιουργησεις κατι δικο σου , που να αφησει το στιγμα σου.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Ναι όσοι είναι τυχεροί, πριν χρόνια ήμουν κι εγώ, αλλά είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί μετά χωρίσαμε και πως να ξανά εμπιστευτείς? Θα σταθείς τυχερός/τυχερή να ξανά ερωτευτείς? Νομίζω για πολλούς εδώ μέσα ισχύει, γιαυτο οποίος έχει οικογένεια του/της λέω είσαι πολύ τυχερός. Μη την χαλάσεις. Μη χωρίσεις. (δεν ήμουν παντρεμένος, μακροχρόνια σχέση ειχα)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Φυσικά είναι δύσκολο να ερωτευτεις και κυρίως να σε ερωτευτουν αλλα αν δεν υπηρχε και αυτό θα είχε νόημα η ζωή?
    Επειδη χωρισες μια φορά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ξανά ερωτευτεις.και εγώ το ίδιο πιστεύα κάποτε αλλά δεν είναι έτσι.
    Όταν έχεις οικογένεια δεν είναι απαραίτητο ότι είσαι ερωτευμένος.απλώς από την οικογένεια περνεις καμία φορά την ευτυχία και την χαρά που θες.
    Το νόημα της ζωής άλλωστε είναι να είσαι ευτυχισμενος.
    Οπότε ο καθένας έχει καποιο νόημα ζωής.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Για μένα το νόημα της ζωής είναι να αγαπάς και να μοιράζεσαι.
    Αν δεν είσαι κανένας σπουδαίος μουσικός πχ που θα αφήσεις κληρονομιά την μουσική σου στην ανθρωπότητα, ή ένας σπουδαίος επιστήμονας που θα βρεις το φάρμακο για τον καρκίνο και θα σώσεις χιλιάδες...τότε ο μόνος τρόπος για να περάσεις στην αιωνιότητα είναι μέσω της αγάπης.
    Όταν αγαπάς κάποιον πολύ, τον αλλάζεις στο ελάχιστο, του δίνεις ένα κομμάτι σου, αυτός με την σειρά του το δίνει σε έναν άλλον κι αυτός σε έναν άλλον κοκ ....κι έτσι αλλάζει ο κόσμος. Κι έτσι κανείς δεν χάνεται ποτέ και καμιά ζωή δεν είναι μάταιη. Άλλος σε μικρότερο κι άλλος σε μεγαλύτερο βαθμό, όλοι με την παρουσία μας και το πέρασμα μας από αυτό τον κόσμο αλλάζουμε ένα τσικ την ανθρωπότητα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποιο είναι το Μυστικό της Χαρούμενης Ζωής (Βίντεο)
    By Terry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 04-10-2016, 07:29
  2. Το νόημα της ζωής
    By vagpap in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 13
    Last Post: 30-09-2013, 02:04
  3. Τι είναι η ζωή; Ποιο είναι το νόημά της;
    By anwnimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 29-01-2010, 21:10
  4. Ποιο το νόημα?
    By aretiva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 78
    Last Post: 16-08-2009, 01:20
  5. Το νόημα της ζωής
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-11-2007, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •