Πόσο πια!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    27

    Πόσο πια!!!!

    Πήρα τις αιματολογικές εξετάσεις μου πριν 20 μέρες. Οι οποίες ήταν καλές...αλλά το πιο σημαντικό ότι ήταν σταθερά οι ίδιες όπως τα τελευταία χρόνια. Που σημαίνει δεν έχει αλλάξει τίποτα τουλάχιστον αιματολογικά.
    Στο μικροβιολογικό που σαφώς δεν ξέρουν τα δικά μου ψυχολογικά μου είπαν καθώς μου τις έδιναν ..."όλα καλά, μια χαρά είστε κυρία μου". Χαμογέλασε η κοπέλα... χαμογέλασα κι εγώ κι έφυγα.
    Πήγα σπίτι και έκανα όλο τον απαραίτητο συγκριτικό έλεγχο και όντωνς όλα ίδια όπως πέρσι,προπερσι μην πω και παράπροπερσι.
    Για 5 μέρες ήμουν καλά. Τα ψυχοσωματικά ψιλοαραιωσαν και κυρίως δεν ένιωθα τις έκτακτες συστολές.
    5 μέρες κράτησε η χαρά.
    Εδώ και μέρες άρχισαν πάλι οι πόνοι στην πλάτη. Οι ταχυκαρδίες. Η κούραση ... ο πόνος στο στομάχι και τυμπανισμος....
    Ειλικρινά θυμώνω με τον εαυτό μου. Γιατί ενώ όλη μέρα μιλάω στον εαυτο μου και λέω ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΡΕΜΗΣΕ....δεν υπακούει το μυαλό. Γιατί ξέρω πως όλα απ' το μυαλό ξεκινούν. Γιατί δεν μπορώ να το νικήσω???? Γιατί ρε παιδιά.
    Κι ετσί εδώ πάλι στην αναμονή ενός καρκίνου :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δυστυχώς ο εγκέφαλος έχει αρκετή πλαστικότητα με αποτέλεσμα όταν κόλλας σε "κακές" σκέψεις να φτιάχνει νέες συνάψεις και να παθαίνουμε πράγματα όπως καταναγκασμούς, οξυμένες αισθήσεις , φοβίες κλπ.
    Ευτυχώς από την άλλη έχει αρκετή πλαστικότητα ώστε αν καταφέρουμε να αλλάξουμε τρόπο σκέψης να φτιάχνει νέες συνάψεις και οι παλιές να πέφτουν σε αχρηστία.
    Άρα δουλειά με τον εαυτό μας και προσοχή στην υγεία μας με πείσμα.
    Ένας ομοιοπαθων

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Μάλιστα . Να σου πω οτι δεν σε νοιωθω? Ψεμματα θα πω . Κι εγώ έχω φόβο θανατου και τρομερά ψυχοσωματικά . Ζάλη ,πονοκέφαλο και τώρα μου το γύρισε σε μελαγχολία και κάτι σαν αποπραγματοποιηση αν το λεω σωστά . Έχασα τους γονείς μου, τελευταίως τη μανούλα μου την οποία αγαπούσα και ήταν για μένα ο πιο σημαντικός άνθρωπος της ζωής μου. Αστα φίλη μου ... Κουράγιο σου εύχομαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Καλησπέρα κ απο μένα!! Θα πω το κλασσικό κ εγω αλλα το μονο πραγματικά σωστό πράγμα!! Εφόσον οι εξετάσεις σου είναι φυσιολογικές κ βιώνεις έτσι κ αλλιώς καταστάσεις στρες, ξέχασε το!! Δύσκολο το ξέρω!! Γιατί το μυαλό για κάποιο λόγο έχει τεράστια δύναμη. Προσωπικά κλείνω σχεδόν 1 χρόνο σε αυτή την κατάσταση στρες κ πανικού στο μυαλό μου. Είχα ηρεμήσει κατά πολύ το τελευταίο 4μηνο γιατί βαρέθηκα κυρίως αλλα συγχρόνως είχαν κοπάσει κ τα συμπτώματα. Έχω όμως 2 εβδομάδες με πονοκέφαλους σαν σούβλιες κ εννοείται πως άρχισα να σκέφτομαι όγκους κ τα σχετικά. Κλείνω σχεδόν χρόνο με μικρές Μυικες συσπάσεις, ταχυκαρδιες κλπ κλπ.. Οι εξέτασεις καλές ωστόσο το μυαλό εκεί!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Αν έχετε Netflix σας προτείνω να δείτε ένα ντοκυμαντέρ που λέγεται Αυτοθεραπεια. Θα συγκλινιστειτε με τι μπορεί να κάνει ο εγκέφαλος και είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για τις αρρώστιες στο σώμα αλλά και την ίαση τους.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Αν έχετε Netflix σας προτείνω να δείτε ένα ντοκυμαντέρ που λέγεται Αυτοθεραπεια. Θα συγκλινιστειτε με τι μπορεί να κάνει ο εγκέφαλος και είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για τις αρρώστιες στο σώμα αλλά και την ίαση τους.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Ενδιαφέρον θα το δω όπως δηποτε !! Ευχαριστούμε!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    27
    Νιώθω τυχερή που υπάρχετε κι ας μην γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Τα συμπτώματα σου είναι πολύ απλά και φανερά λόγω άγχους. Αν το δεις και χρονικά , μόλις έκανες εξετάσεις σταμάτησαν γιατί ηρεμησαν. Ναι όλοι ανά πάσα στιγμή μπορεί να έχουνε καρκίνο αλλά εσύ δεν έχεις συμπτώματα :)
    Μόνη λύση? Εξοικείωση με το θάνατο κατά τη γνώμη μου. Μέσω θρησκείας ίσως. Η καλύτερη λύση που βρήκα. Αλλιώς τι νόημα έχει η ζωή? Σήμερα φοβάσαι καρκίνο αύριο αεροπλάνα κτλ δηλαδή το θάνατο.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  9. #9
    Αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα παλιδρόμησης,μάλλον από το άγχος που έχεις...δοκίμασε να πάρεις για λίγες μέρες κάτι για το στομάχι σου για να ηρεμήσει...

Similar Threads

  1. Ποσο πια;
    By dilimma in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 26-08-2016, 13:58
  2. Πόσο πια;
    By Αναστασία1984 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 08-07-2015, 12:42
  3. Πόσο ζυγίζει η ζωή και πόσο η αγάπη;
    By Κύκνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 52
    Last Post: 08-12-2012, 15:19
  4. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •