Ψυχοπλακωμα το βράδυ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36

    Ψυχοπλακωμα το βράδυ

    Καλησπέρα! Ήθελα να πω και εγώ ένα θέμα που με απασχολεί τις τελευταίες μέρες και είναι ότι με πιάνει τρομερό ψυχοπλακωμα το βράδυ.Να πω ότι τον τελευταίο καιρό δεν είμαι στα καλύτερα μου λόγω κάποιον θεμάτων και νομίζω ότι μου βγαίνει με αυτό τον τρόπο.Πιστευετε είναι μια φάση; Να σημειώσω ότι από την πρώτη φορά που με έπιασε ,το σκέφτομαι γενικά και φοβάμαι μην το παθαίνω συνέχεια.Στο παρελθόν αντιμετώπιζα κρίσεις πανικού και ιδεοληψίες.Νιωθω μοναξιά τελευταία και ίσως παίζει και αυτό ρόλο.Απλα δεν Μαρεσει καθόλου να νιώθω έτσι και πιστεύω να μην κρατήσει πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Stellapl View Post
    Καλησπέρα! Ήθελα να πω και εγώ ένα θέμα που με απασχολεί τις τελευταίες μέρες και είναι ότι με πιάνει τρομερό ψυχοπλακωμα το βράδυ.Να πω ότι τον τελευταίο καιρό δεν είμαι στα καλύτερα μου λόγω κάποιον θεμάτων και νομίζω ότι μου βγαίνει με αυτό τον τρόπο.Πιστευετε είναι μια φάση; Να σημειώσω ότι από την πρώτη φορά που με έπιασε ,το σκέφτομαι γενικά και φοβάμαι μην το παθαίνω συνέχεια.Στο παρελθόν αντιμετώπιζα κρίσεις πανικού και ιδεοληψίες.Νιωθω μοναξιά τελευταία και ίσως παίζει και αυτό ρόλο.Απλα δεν Μαρεσει καθόλου να νιώθω έτσι και πιστεύω να μην κρατήσει πολυ
    Γυμναστική κάνεις? Έχεις χειρονακτικη δουλειά ή γραφείου, οικιακές εργασίες έχεις πολλές? Αν δε κουράζεσαι αρκετά σωματικά μπορεί να μη σε πιάνει εύκολα ύπνος και αυτό να σε βασανίζει το βράδυ.

    Άλλαξε κάτι στη ζωή σου τελευταία?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #3
    Τα προβλήματα - τραυματικές εμπειρίες που σου προκαλούν τις ιδεοληψίες και κρίσεις πανικού με αποτέλεσμα το ψυχοπλάκωμα τα βράδυα δεν φεύγουν. ΑΠλά μπορείς κατα τη διάρκεια της μέρας να κάνεις δραστηριότητες (δουλειά, χόμπι, γυμναστική κλπ) που προκαλούν στο σώμα κόπωση ώστε το βράδυ να σε παίρνει εύκολα ο ύπνος. Το ψυχοπλάκωμα δεν είναι τίποτα άλλο παρά σκέψεις και συναισθήματα με πηγή και πυρήνα τους αυτά που συνέβησαν στο παρελθόν σου.

    Μια άλλη εξίσου καλή μέθοδος είναι το να γεμίζεις τη μέρα σου, δλδ να κάνεις πράγματα, με θετικές εμπειρίες, δλδ με πράγματα που για σένα είναι μικρές έστω επιτυχίες στη ζωή πχ στη δουλειά, στις σπουδές αν σπουδάζεις και στις κοινωνικές σου συναναστροφές και στις συναλλαγες με τους άλλους. Έτσι, το βράδυ η διάθεση είναι καλύτερη, δλδ τα θετικά της μέρας επισκιάζουν τις αρνητικές σκέψεις και συναισθηματα.
    γιάννης

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    Σπουδάζω και είμαι φοιτήτρια στην Αθήνα .Όχι δεν κάνω γυμναστική γενικά τελευταία δεν βγαίνω και πολύ από το σπίτι ,απλά τώρα περιμένω να γυρίσω στον τόπο μου όταν τελειώσει η εξεταστική και μετά να αρχίσω να δραστηριοποιουμαι... έγιναν κάποια πράγματα και σε ερωτικό επίπεδο και σε φιλικό που με έχουν ρίξει η αλήθεια είναι... μπορεί λόγω αυτών..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Stellapl View Post
    Σπουδάζω και είμαι φοιτήτρια στην Αθήνα .Όχι δεν κάνω γυμναστική γενικά τελευταία δεν βγαίνω και πολύ από το σπίτι ,απλά τώρα περιμένω να γυρίσω στον τόπο μου όταν τελειώσει η εξεταστική και μετά να αρχίσω να δραστηριοποιουμαι... έγιναν κάποια πράγματα και σε ερωτικό επίπεδο και σε φιλικό που με έχουν ρίξει η αλήθεια είναι... μπορεί λόγω αυτών..
    Αν είναι ένας άνθρωπος υγειης κάθεται σπίτι ειδικά μετά από αυτές τις ατυχίες που είπες , θα ήταν ψυχικά ανώμαλος αν δεν αισθανόταν ψυχοπλακωμα

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    Αυτό να μου πεις ������

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Σαν πασχων απο καταθλιψη, μπορω και γω να πω πως οι βραδινες ωρες ειναι οι χειροτερες. Δεν ξερω γιατι. Τοτε ειναι που τα σκεφτομαι ολα τελειως αρνητικα, με πιανει απελπισια, απιστευτο αγχος και στο τελος δεν μπορω να κοιμηθω. Ενω αντιθετα το πρωι ειναι η καλυτερη μου ωρα. Απο το απογευμα και μετα ξεκιναει ο γολγοθας. Εν τελη ξεκινησα να ατμιζω νικοτινη το βραδυ απο το περασμενο καλοκαιρι (δεν εχω καπνισει ποτε μου) για να νιωθω καπως καλυτερα πανω στην απογνωση μου. Η γυμναστικη δεν με βοηθαει, υπηρχαν μερες που εκανα ορειβασια κατι 5+ ωρες σε ατελειωτες ανηφορες και κατηφορες, πηγαινα και στη θαλασσα μετα για γρηγορο κολυμπι καπακι και παλι το βραδυ τα ιδια.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    Γιάννη έχεις δίκιο,όταν γεμίζεις την μέρα και περνάς ωραία δεν υπάρχει λόγος να πέφτεις μετά..άσε που με έχουν "ξαναπιάσει" οι κρίσεις ενώ γενικά τον τελευταίο καιρό ήμουν πολύ καλά και δεν είχα θέμα..αν δεν είσαι καλά μάλλον επιδεινώνονται και αυτά τι να πω...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    Το βράδυ ναι είναι η ώρα που μας πιάνουν τα ψυχολογικά μας ..τώρα για την κατάθλιψη δεν μπορώ να εκφέρω κάτι γιατί δεν το έχω περάσει πάντως μπορώ να σου πω ότι αν έχεις άτομα κοντά σου ,δίπλα σου άνθρωπους που αγαπάς και νοιάζεσαι και περνάς ωραία σίγουρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Στέλλα,
    θες να μας πεις για τις φιλικές και ερωτικές ατυχίες;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    art phil να πω αρχικα οτι εχει μειωθει καπως αυτο με το ψυχοπλακωμα απο τοτε που εκανα την αναρτηση αλλα δεν εχει φυγει τελειως.Και εννοειται οτι μου συμβαινει το βραδυ και μετα απο λιγο περναει καπως.Για τς ατυχιες που λες,αρχικα στα ερωτικα ,εχω καιρο να ειμαι με καποιο ατομο ή να μου συμβει οτιδηποτε παρολα αυτα γνωρισα ενα ατομα με το οποιο ηρθαμε κοντα και ενιωσα πραγματα εγω αλλα εν τελει δεν ανταποκριθηκε για τους δικους του λογους.Σαν αποτελεσμα με εριξε αυτο.Τωρα οντας πρωτοετης φοιτητρια στην αθηνα σε μια πολη πρωτογνωρη για μενα ειναι λογικο να μην εχω πολλα ατομα διπλα μου και να μην εχω 'δικτυωθει΄'.μην τα πολυλογω ουσιαστικα ενιωθα μοναξια γτ περα απο ενα ατομο δεν ειχα αλλη επαφη ουτε εβγαινα τοσο απο το σπιτι.τωρα ειμαι στο νησι μου για το καλοκαιρι και ελπιζω να μαι καλυτερα απο εδω και ως το εξης

Similar Threads

  1. ΙΔΡΩΤΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 16-01-2019, 23:47
  2. Πρωινο ξυπνημα με ψυχοπλακωμα!!
    By pink floyd in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 11-03-2017, 22:03
  3. ψυχοπλακωμα
    By cherrybanana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2015, 20:44
  4. σαν ψυχοπλάκωμα μοναξιάς.
    By ioannis2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 05-08-2011, 13:05
  5. Κάθε βράδυ..
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 31-03-2011, 17:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •