πως να σταματησω τα φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    thessaloniki
    Posts
    58

    πως να σταματησω τα φαρμακα

    καλησπερα κ χρονια πολλα σε ολους!πασχω απο διαταραχη πανικου εδω κ 2 χρονια..την πρωτη φορα το επαθα στο σπιτι μου ενω καθομουν στο καναπε ξαφνικα ενιωσα να μου κοβεται η αναπνοη να ζαλιζομαι να χω ταχυκαρδιες μεχρι και τα χερια μου μουδιασαν κ στραβωσαν.την αλλη μερα ενω εχοντας επιγνωση για τοτι επαθα τοχα διαβασει σε ενα περιοδικο δεν αναστατωθηκα λεω σιγα μην το ξαναπαθω.την αλλη μερα εγινε παλι το ιδιο εξω δηλ στο χωρο εργασιας μετα ξανα κ ξανα.οπουδηποτε κ να ημουνα ειτε μεσα στο σπιτι η εξω φοβουμουν μη το ξαναπαθω...δηλαδη μην ξεφτιλιστω μπροστα στο κοσμο κ με περασουν για τρελη η μεσα στο σπιτι αν το παθω μην πεθανω η παθω καπια σοβαρη αρωστια οπως εγκεφαλικο καρδια κ αλλα.εφτασα σε σημιο να παθαινω πανικο εως κ 4 φορες τη μερα.δεν γινοταν ναμαι ετσι κ πηγα στο γιατρο κ μου εδωσε το σιπραλεξ κ το χαναχ.το σιπραλεξ δεν το αντεξα μου εφερε τρομερες παρενεργιες μονο με το χαναχ ηρεμουσα λιγο επαιρνα τρια την ημερα κ παλι χαλια ειμουν ειχα πανικους.σιγα σιγα με ψυχοθεραπεια κ με την δικια μου δυναμη
    αρχισα να γινομαι καλα κ τωρα μπορω να πω οτι μπορω να τις ελεγχω αρκετα ικανοποιητικα.το μονο ομως που με στεναχωρει παρα πολυ ειναι οτι συνεχιζω τα φαρμακα.εχω μειωσει στο 0.5 το χαναχ απο εκει που επαιρνα 3 απο 0.5 την ημερα.το αντικαταθλιπτικο το πηρα μονο για 3 μερες δεν το αντεξα στη αρχη της φαρμακοθεραπειας.με στεναχωρει παρα πολυ κ εχω γινει παρα πολυ χαλια επειδη αδυνατω να διακοψω το χαναχ.εκανα μια προσπαθεια αλλα δεν αντεξα παραπανω απο μια μερα.ο γιατρος μου επιτρεπει να το κοψω κ την αλλη μερα αν θελω αλλα εγω δεν μπορω φοβαμα μην επανελθω σαυτο που ειχα κ τα συνδρομα στερησης..μηπως πρεπει να αλλαξω γιατρο?ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω.ειχατε εσεις καπια παρομοια εμπειρια με μενα?εχετε να προτεινετε καπιο καλο γιατρο?ειμαι παρα πολυ χαλια εχω εξαρτηθει αποι αυτο το χαπι κ ειμαι σε απογνωση αρχιζω να απελπιζομαι..παντως θα ηθελα να πω ακομα οτι εχω πολλα οικογενιακα προβληματα οπως κ οτι ειμαι αρκετα τελειομανης θελω τα παντα ναναι σε μια ταξη στη ζωη μου κ σε μια σειρα.αν κατι παει στραβα κ οχι οπως το θελω αγχωνομαι κ πεισμωνω μεχρι να τα καταφερω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Μειωσε το στο μισο κ σιγα σιγα να το παιρνεις μερα παρα μερα ωσπου να το κοψεις..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    thessaloniki
    Posts
    58
    το δοκιμασα μια φορα αλλα δεν αντεξα.θα δοκιμασω κ αυτο που μου λες κ θα δω πως θα τα παω.για ποσο καιρο θα παιρνω μιση δοση απο αυτη που επαιρνα κ μετα δηλαδη?μερα παρα μερα για ποσο?θελω τελιως να απεξαρτηθω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Σιγα σιγα , μην βιαστεις ...ετσι κ αλλιως το περνεις ηδη τοσο καιρο ...Οποτε νοιωθεις ετοιμη κοβε την δοση στο μισο και μετα απο λιγες ημερες ξανα στο μισο και μετα μερα παρα μερα ...παντα ομως οταν νοιωθεις ετοιμη ...

    Μην βιαστεις και προπαντων μην απογοητευεσαι με το παραμικρο ....αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος που κανουμε ΟΛΟΙ μας ...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    thessaloniki
    Posts
    58
    σευχαριστω παρα πολυ μου δινεις κουραγιο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by feskana
    σευχαριστω παρα πολυ μου δινεις κουραγιο
    Στα λεω για να τα ακουω κ εγω !!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    42
    Βρε ολα γινονται ηρεμηστε.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    thessaloniki
    Posts
    58
    μακρι να γινει κανα θαυμα...παντως ο γιατρος μου ειπε πως αν δεν αλλαξουν καπια πραματα στην ζωη μου γενικως παντα ετσι θαμαι..παιζει μεγαλο ρολο μου ειπε πως περναμαι γενικως αν δεν περναμε καλα κ δεν ειμαστε ικανοποιημενοι κ γεματοι με αυτα που κανουμε τοτε θα μας πιανουν πανικοι καταθλιψεις κ αλλα....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •