Ψαχνω εναν καλο γιατρο !!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3

    Ψαχνω εναν καλο γιατρο !!!!

    παιδια καλησπερα !!!
    εχω αγχος,φοβιες και κριση πανικου επισης ακουω ενα θορυβο μονιμα !!!
    Θελω ενα καλο γιατρο αλλα ΔΕΝ θελω χαπια !!!!
    εχω παρει 2 μερες τωρα απο 1/4 seroxat και δεν θελω να τα ξαναπαρω !
    ξερεται να μου προτινεται καποιον ?

    thanx

  2. #2
    tonny καλησπέρα!Λες οτι σε πιάνουν φοβίες και κρίσεις πανικου.Αυτό ξεκίνησε τώρα ή το χεις καιρο?Οι ψυχίατροι συνήθως συνταγογραφούν αγχολυτικά σαυτές τις περιπτώσεις εφόσον η φοβία σου είναι επιμονη και έντονη.Σε επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό σε σημείο που να εμποδίζεται η καθημερινότητά σου ή συμβαίνει περιστασιακά?Εφόσον πάντως ψάχνεις γιατρό που δε θα σου γραψει φαρμακα δεν έχει νόημα να πας σε ψυχίατρο καλύτερα να επισκεφτείς ψυχολόγο.Μπορείς να πας και σε ομοιοπαθητικο αλλα δεν ξέρω να σε παραπέμψω.Πάντως τα αγχολυτικα δεν έχουν παρενέργειες δεν υπάρχει λόγος να μην κάνεις φαρμακοθεραπεία εφόσον στο προτείνει ο γιατρός.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Τοννυ σου εστειλα u2u !Μπορεις να τον βρεις απο τον Οτε η αναφορά στη διεύθυνση διαγράφηκε από τους διαχειριστές του φόρουμ ειναι το γραφειο.Αν τωρα δεν υπαρχουν χρηματα μπορεις να απευθυνθεις στα επειγοντα του Αιγηνητειου και μετα θα παρακολουθεισαι στα εξωτερικα .Εχει 2 με 3 καλους εκει.Σου συνιστω πρωτα να ηρεμησεις.Πρεπει κατι να συνεβηκε για να γινεις ετσι εκτος αν ειναι απο το αγχος.Σου συνεβηκε τιποτα τις τελευταιες μερες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    και θα σου προτεινα να κανεις ομοιοπαθητικη να μη μπλεξεις με τα χημικα!!!Μπορω να σου προτεινω γιατρο με την ιδια αμοιβη που σου ειπα και αυτος να σε παραπεμψει σε ψυχιατρο ομοιοπαθητικο αν δε μπορει εκεινος .Αν τοτε μετα απο τη θεραπεια δε βρεις ακρη τοτε να ψαξεις τα χημικα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    H ψυχιατροσ μου ειναι υπεροχη, με πολυ πολυ υπομονη και πολυ καλη..με βαηθησε οσο ποτε κανενασ αλλοσ μολισ σε 3 μηνεσ..

    ειναι στο κεντρο ψυχικησ υγειασ τησ.αγ παρασκευησ πανω στη μεσογειων περιπου. Πεσ μου αν σε ενδιαφερει..κτο όνομα διαγράφηκε από τους διαχειριστές του φόρουμ λεγετε. ειναι δωρεαν οι επισκεψεισ. 29 του μηνοσ θα ειναι παλι αθηνα.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΣΤΕΙΝΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΔΑΦΝΙ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΙΓΙΝΙΤΙΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΠΕΝΤΡΟΥΠΟΛΗ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 60€. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΕΣΩ ΓΝΩΣΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΜΑΚΡΙΑ. ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ. ΑΝ ΘΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ.
    ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΗ ΤΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ, ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΗΓΑ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΜΠΑΙΡΑΝΕΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΠΙΔΥΝΩΘΗΚΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΦΟΒΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΑΥΤΕΣ. ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.
    ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΝΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3
    παιδια thanx
    αλλα νομιζω πως πρεπει να πω μερικα πραγματα παραπανω
    ειμαι 25 χρονων

    απο τα 16-17 ως τα 20 περιπου εκανα πολλες καταχρησεις ψυχεδελικα χορτο και ξυδια
    ποτε ηρωινη και γενικα ηρεμηστικα !!!

    στα 21 αφου εχω σταματησει τα drugs και πινω κανα ποτακι μονο
    ξαφνικα μια μερα στη δουλεια πηγα να λυποθημησω ε και εκει αλαξε ολοι μου η ζωη !!
    μπορει να ηταν υπερκωποση η πρωτη κριση πανικου ή μια υποταση !!

    απο εκεινη την μερα ολο φοβομουνα να βγω απο το σπιτι, να παω στο σουπερ μαρκετ, εκοψα το τσιγαρο και γενικα αλλαξα !!για ενα μηνα νομιζα πως τρελαθηκα ! πηγα σε 2 ψυχιατρους δημοσιους και απλα μου γραψανε κατι χαπια τα οποια πεταξα, μετα πηγα σε εναν αλλον και αυτος παλι χαπια τα seroxat και lexotanil.

    τα seroxat μολις διαβασα το φυλλαδιο τα πεταξα αλλα τα λεξοτανιλ τα επερνα που και που, το κουτι δλδ μου τελειωσε πριν καμια βδομαδα.Ετσι αποφασησα να ξαναπαω στον γιατρο να μου γραψει ενα κουτι λεξ να περνω οταν δεν μπορω να κοιμηθω, μολις ομως του ειπα για τον θορυβο που ακουω μου ειπε παλι να παρω τα seroxat 1/4 τη μερα, τα πηρα 2 μερες αλα δεν γουσταρω χαπια !!!

    να πω οτι με πολυ προσωπικη προσπαθεια τις φοβιες και τους πανικους τους ξεπερασα δηλαδη οχι τελειως ελα σε ενα πολυ καλο επιπεδο και αυτο που εκανα ηταν :
    δεν εβγαινα απο το σπιτι - πηγα στο χωριο μου 6 ωρες ταξιδι (πηγα να λυποθημησω 5-6 φορες βεβαια :P )
    δεν εμπαινα σε club - πηγα σε συναυλια και μπηκα μεσα στο στημοξηδη
    και γενικα αρχησα να συμπεριφερομαι ετσι !
    επισης απο εκεινη τη μερα αρχησα να πινω καθε μερα πορτοκαλαδες, φρουτα, υγειηνη διατροφη καμια σχεση με πριν δεν καπνιζω δεν εχω μεθυσει ποτε, πινω δλδ μεχρι 3 μπυρες το υπερμεγιστο !!!

    τωρα αυτο που θελω ειναι ενα γιατρο να σταματησουμε αυτο το θορυβο και αν γινεται να γινω τελειως νυμφαλιος !!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Tonny,

    καλως ήρθες....μπραβο σου που ξεπερασες, εστω οχι τελειως ολα αυτα....Σκεφτεσαι να απευθυνθεις σε εναν απο τους γιατρους που σου συνεστησαν τα παιδια παραπανω? Απ οτι ειδα γραφουν απο προσωπικη εμπειρια.

    Ωστοσο, εσυ πώς τον φανταζεσαι τον καλο γιατρο με τον οποιο θα σταματησετε τον θόρυβο? κι οταν λες τελειως νυφάλιος εννοεις να κοψεις το ποτο πληρως?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3
    Originally posted by Sofia
    Tonny,

    καλως ήρθες....μπραβο σου που ξεπερασες, εστω οχι τελειως ολα αυτα....Σκεφτεσαι να απευθυνθεις σε εναν απο τους γιατρους που σου συνεστησαν τα παιδια παραπανω? Απ οτι ειδα γραφουν απο προσωπικη εμπειρια.

    Ωστοσο, εσυ πώς τον φανταζεσαι τον καλο γιατρο με τον οποιο θα σταματησετε τον θόρυβο? κι οταν λες τελειως νυφάλιος εννοεις να κοψεις το ποτο πληρως?
    δεν μπορω να τον φανταστω καπως, απλα δεν θελω ενας απο τους σκοπους του να ειναι το να μου \'\'σπρωξει\'\' χαπια !!
    θα με ενδιεφεραι ο γιατρος της αφρουλας (αν και δεν πηρα καποιο μυνημα, αφρουλα μ ακους )
    το ποτο δεν θελω να το κοψω το οτι πινω που και που καμια μπυρα δεν νομιζω πως ειναι και τοσο κακο
    μαλλον δεν ηταν σωστη η λεξη νυμφαλιος ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    tonny λες για τον ομοιοπαθητικο η για τον ψυχιατρο που ειναι στο γραφειο μαζι με ψυχολογο.Η επισκεψη ειναι 50 ευρω και ειναι η αναφορά στη διεύθυνση διαγράφηκε από τους διαχειριστές του φόρουμ .Αν μιλας γιαυτον δυστυχως απο Σεπτεμβρη θα τον βρεις.Τοννυ θα σου ελεγα να αρχισεις με τον ομοιοπαθητικο αφου εισαι στην αρχη οπως σου ειπα να μη μπλεξεις με τα κ...χαπια και μετα ως τελευταια λυση αυτο το γραφειο χαρη στην οποια τη ψυχολογο κινητοποιηθηκα και Ζω!!!Απο σεπτεμβρη θα παω σε αυτον τον ψυχιατρο ωστε να ειναι μια ομαδα και απο κοινου να παρακολουθουν τη θεραπεια μου.Επισης απο σεπτεμβρη θα κανω επιπλεον ψυχοθεραπεια στα εξωτερικα του Αιγηνητειου δωρεαν για να με βοηθησει πιο πολυ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    tonny kai για οσα παιδια ενδιαφερονται στη σελιδα www.e-psychotherapist.gr βρισκεται η ψυχολογος μουτα ονόματα διαγράφηκαν από τους διαχειριστές του φόρουμ και μεσω αυτης θα σε γνωρισει στον τα ονόματα διαγράφηκαν από τους διαχειριστές του φόρουμ καλυτερα.Παιδια μπορει καποιος απο σας να εχει εμπειρια προσωπικη ειτε καλη ειτε κακη .Σας παρακαλω πειτε μου αν εχετε....

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    32
    Originally posted by tonny
    δεν μπορω να τον φανταστω καπως, απλα δεν θελω ενας απο τους σκοπους του να ειναι το να μου \'\'σπρωξει\'\' χαπια !!
    πολυ σωστα το εθεσες!
    αν ξερετε καποιον τετοιον γιατρο που να σας εχει βοηθησει σας παρακαλω να μου στειλετε ενα μηνυμα!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    42
    Originally posted by afrula
    tonny kai για οσα παιδια ενδιαφερονται στη σελιδα www.e-psychotherapist.gr βρισκεται η ψυχολογος μουτα ονόματα διαγράφηκαν από τους διαχειριστές του φόρουμ και μεσω αυτης θα σε γνωρισει στον τα ονόματα διαγράφηκαν από τους διαχειριστές του φόρουμ καλυτερα.Παιδια μπορει καποιος απο σας να εχει εμπειρια προσωπικη ειτε καλη ειτε κακη .Σας παρακαλω πειτε μου αν εχετε....
    Ο τα ονόματα διαγράφηκαν από τους διαχειριστές του φόρουμ παιρνει 80 ευρω την επισκεψη.
    Ειναι πολυ γλυκος και χαμογελαστος γιατρος, σου εμπνεει εμπιστοσυνη και σου δινει αισιοδοξια.
    Ειδικευεται στην γνωσιακη-συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια.

  14. #14
    hi se oloys

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5
    hi tonny ,
    exeis filous ekei exw p na se vohthane?H diaskedasi se kanei na xehnas k oi kaloi filoi symparastekontai sti dyskoles stigmes, alafrynoun ton pono k se efodiazoun me kouragio.H diadiktyaki filia einai mia kalh arxh alla den arkei.H epikoinwnia me allous anthrwpous stin kahimerini zwh mporei na apovei everghtikh.Apo oti katalava exeis kanei megali proodo.Sou euxomai kalh dunami k s protein na episkefteis ena psychiatro.Den pisteuw pws eheis poly megalh anagh.Eisai syneidhtopoihmenos k mporeis na diathreis ton aytoelegxo.
    kalo kouragio anazhthths

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •