Μπλοκαρεται ο εγκεφαλος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Μπλοκαρεται ο εγκεφαλος;

    Όταν προσπαθώ να διαλογιστώ ή να παρακολουθήσω βίντεο ή κείμενα αυτοβελτιωσης, παθαίνω το βράδυ απανωτές κρίσεις πανικού και υπνικη παράλυση. Ακόμη και μέσα στη μέρα νιώθω να μουδιαζει ο εγκέφαλος όταν προσπαθώ να σκεφτώ κάτι περισσότερο εις βαθους.... Τελικά η ψυχωση έχει κάνει τη σκέψη μου επιφανειακή. Για να μην αναφερθώ στο πρακτικό κομμάτι όπου έχω ναυαγήσει πλήρως.. σε όλους τους τομείς.... Μόνο γκρινια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Οταν παω να σκεφτω βαθεια ειναι δυσκολο να πιασω την σκεψη μου κ να συνεχισω.
    Νιωθω να εισερχονται διαφορετικες σκεψεις κ να με αποσπουν ή να μη εχω την δυνατοτητα να εμβαθυνω.
    Οταν θελω να μιλησω για ενα θεμα δεν εχω δυνατα επιχειρηματα.
    Σε μενα μου προκαλεσε την αισθηση οτι εχασα τις γνωσεις μου για τον κοσμο. Δεν τον κατανοω. Περπαταω κ νιωθω δυσκολια να συνυπαρξω ακομα κ σε απλο περιβαλλον επαρχιας.
    Συνεχως δεν νιωθω ανετα με το μεσα μου.
    Χθες ημουν με φιλο σπιτι μου κ ενιωθα παθητικος κ αψυχος, χωρις ενθουσιασμο κ ζωντανια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Και εγώ νιώθω ότι η παρέα μου είναι βαρετή. Απολαμβάνω πολύ τη μοναξιά μου αν και έχω παρεες. Γενικά δεν έχω κίνητρα.. Δεν έχω πάθος για κάτι, ουτε με εξιτάρει τίποτα. Αποφεύγω επισης να παίρνω ρίσκα ή να ξεφεύγω από τα πεπατημενα Γιατί έχω φοβίες. Οπότε περναω μια ωραία βαρετή καθημερινότητα. Διαβάζω πάρα πολύ για αυτοβελτιωση αλλά αμφιβάλλω αν μπορώ να ρυθμίσω τις ορμόνες μου μόνο με μια καλή θέληση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Σε αρκετους ο διαλογισμος φερνει ασχημα συναισθηματα.

    Κανε καλυτερα νοερα προσευχη που και αυτη θελει καποια προσοχη αλλα ειναι καλυτερη.

    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Όταν προσπαθώ να διαλογιστώ ή να παρακολουθήσω βίντεο ή κείμενα αυτοβελτιωσης, παθαίνω το βράδυ απανωτές κρίσεις πανικού και υπνικη παράλυση. Ακόμη και μέσα στη μέρα νιώθω να μουδιαζει ο εγκέφαλος όταν προσπαθώ να σκεφτώ κάτι περισσότερο εις βαθους.... Τελικά η ψυχωση έχει κάνει τη σκέψη μου επιφανειακή. Για να μην αναφερθώ στο πρακτικό κομμάτι όπου έχω ναυαγήσει πλήρως.. σε όλους τους τομείς.... Μόνο γκρινια
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Και εγώ νιώθω ότι η παρέα μου είναι βαρετή. Απολαμβάνω πολύ τη μοναξιά μου αν και έχω παρεες. Γενικά δεν έχω κίνητρα.. Δεν έχω πάθος για κάτι, ουτε με εξιτάρει τίποτα. Αποφεύγω επισης να παίρνω ρίσκα ή να ξεφεύγω από τα πεπατημενα Γιατί έχω φοβίες. Οπότε περναω μια ωραία βαρετή καθημερινότητα. Διαβάζω πάρα πολύ για αυτοβελτιωση αλλά αμφιβάλλω αν μπορώ να ρυθμίσω τις ορμόνες μου μόνο με μια καλή θέληση.
    Συμφωνώ για προσευχή, διάβασε και κάνα βιβλίο από τους Πατέρες της εκκλησίας και βίους Αγίων, μπορεί να σε γεμίσει.
    Θα σου πω για τις φοβίες και την ωραία βαρετή καθημερινότητα , εγώ δεν είχα φοβίες , έλεγα μέσα σε όλα , βουρρρ άλλαξα 5 πόλεις και ντα στα 20 σπίτια (35 είμαι) πανεπιστήμια στρατό κτλ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΒΑΡΕΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ, θα γλυτωνα πόνους χασουρες χρήματος χρόνου και υγείας, θα είχα σπίτι οικογένεια παιδιά δουλειά, να χαίρεσαι, αυτό βελτίωση? Αυτοκαταστροφή έπρεπε να λένε, συνέχισε να παίζεις συντήρηση :)

    Μακάρι να το έκανα από τα 18 μου.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Georgeww Έχεις κι εσύ θέματα ψυχωσης; Μάλλον είναι και Στο χαρακτήρα του ανθρώπου να επιδιώκει κάποια περιπέτεια. Αν και οι ψυχιατρικές παθήσεις συνήθως σχετίζονται με προβλήματα προσαρμογής Στο περιβάλλον. Οπότε σε εμένα τουλαχιστον, κάθε προσπάθεια μετεγκατάστασης φαντάζει βουνό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Έχεις κι εσύ θέματα ψυχωσης; Μάλλον είναι και Στο χαρακτήρα του ανθρώπου να επιδιώκει κάποια περιπέτεια. Αν και οι ψυχιατρικές παθήσεις συνήθως σχετίζονται με προβλήματα προσαρμογής Στο περιβάλλον. Οπότε σε εμένα τουλαχιστον, κάθε προσπάθεια μετεγκατάστασης φαντάζει βουνό.
    Κάθε προσπάθεια να μείνω σε ένα μέρος μου φαινόταν βουνό :) ωωω πόσο ταιριάζουμε χαχα

    Αν ήμουν τώρα 18 θα πήγαινα σε ένα χωριό και δε θα το κουνούσα από κει :) βέβαια αυτό το λέω τώρα στα 35 μετά από κούραση λόγω αλλαγών, έτσι κι εσύ διψας για περιπέτεια γιατί αυτό δεν είχες, θα έλεγα μια μέση λύση είναι το βέλτιστο, πράττεις δηλαδή αλλά με πολύ προσοχή :)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Κάθε προσπάθεια να μείνω σε ένα μέρος μου φαινόταν βουνό :) ωωω πόσο ταιριάζουμε χαχα

    Αν ήμουν τώρα 18 θα πήγαινα σε ένα χωριό και δε θα το κουνούσα από κει :) βέβαια αυτό το λέω τώρα στα 35 μετά από κούραση λόγω αλλαγών, έτσι κι εσύ διψας για περιπέτεια γιατί αυτό δεν είχες, θα έλεγα μια μέση λύση είναι το βέλτιστο, πράττεις δηλαδή αλλά με πολύ προσοχή :)

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Σίγουρα μου λείπει αυτό το στοιχείο.. νιώθω την ανάγκη για κάτι παραπάνω.. μουχλιασα! Χαχα

Similar Threads

  1. Γιατί ο εγκέφαλός σας χρειάζεται διακοπές
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2015, 00:17
  2. κεγεται ο εγκεφαλος μου βοηθεια,σας παρακαλω.
    By dominic in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 25-03-2012, 10:23
  3. Καταστρέφεται ο εγκέφαλος?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-01-2011, 01:14
  4. ο εγκεφαλος
    By badboy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 21-06-2009, 14:54
  5. Εγκέφαλος ή ψυχή;
    By aliento in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 08-02-2008, 00:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •