Αγχώδεις διαταραχή, ξέχασα να πάρω το αντικαταθλιπτικο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Αγχώδεις διαταραχή, ξέχασα να πάρω το αντικαταθλιπτικο!

    Καλησπέρα .
    Έχω ξεκινήσει θεραπεία για Γαδ
    ( μετά από αποτυχημένη προσπάθεια με ενλιφτ για 17 μέρες) ,

    εδώ και 1 εβδομάδα με ρεμερον ( αυτό αποφάσισε ο γιατρός γιατι δεν κάνει και σεξουαλικες παρενέργειες και έχω και αϋπνίες )και ζαναξ (4 φορές από 0.25).

    Έχει φτιάξει ο ύπνος μου αρκετά , κοιμάμαι επιτέλους μετά από μήνες.
    Γενικά το ρεμερον δεν με ναρκώνει από την στιγμή που θα το πάρω σε 10 ώρες είμαι οκ .
    Θέλω καμία ώρα το πρωί να ξεθωλοσω ,
    Μετά πάω γυμναστήριο.
    Μου κάθεται καλά σαν φάρμακο ,

    Και ενώ το συγκεκριμένο αυξάνει το βάρος ,εγώ σε μια εβδομάδα έχασα 4 κιλά, προσεχω και παραπάνω τώρα βέβαια, έκοψα αλάτι και μείωσα τους υδατάνθρακες..

    2 ερωτήσεις. Έχω μόνο ,
    Εχθές το βράδυ ξεχασα να πάρω το ρεμερον ( με πήρε ο ύπνος), γύρισα πίσω τώρα ; ..

    Παίρνω εδώ και 2 μήνες τρανξεν 10mg και το άλλαξε ο Γιατρός σε ζαναξ , τα έκοψα μαχαίρι γιατί ήμουν καλά , και μετά από μέρες επειδή ήθελα και εγώ να τα κόψω έσφιξα τα δόντια φοβάμαι την εξάρτηση ,αλλά προχθές με έπιασε στέρητικο , έτρεμα ολόκληρος και εχθές τελικά ξαναπηρα ..
    Έπαιρνα τρανξεν 2μηνες και μάλλον θα παίρνω και ζαναξ για 1.5 μήνα ακόμα,
    Θα πάθω εξάρτηση;

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Χρήστο καλησπέρα, καταρχήν είναι καλό που βελτιώθηκε ο ύπνος και σου ταίριαξε το φάρμακο μέχρι τώρα.

    Για την 1η ερώτηση, όχι δεν είναι μεγάλο θέμα, μπορεί για 1-2 μέρες να νιώσεις κάτι, ρωτάς και το γιατρό σου αν δεν το έχεις κάνει.

    Για τα ζάναξ και γενικά τα αγχολυτικά, έπαιρνα ζάναξ 4+ μήνες, κάνουν εξάρτηση και θέλουν σταδιακή μείωση, είναι ο μόνος τρόπος για να τα κόψεις εύκολα, εγώ στο τέλος έπινα ένα κομματάκι χαπιού και πάλι μόλις το έκοβα με αναστάτωνε.

  3. #3
    Καλησπέρα Χρήστο.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .
    Εσύ πώς είσαι τώρα ; Έφτιαξε ο ύπνος σου;

    Ναι και σε μένα θα γίνει σταδιακά η μείωση , θα βγάζω 0.25 κάθε εβδομάδα, και άντεξα ο φουκαρας 4 μέρες χωρίς ζαναξ, τα νευρα μου . .
    εχθές όμως με έπιασε το στερητικό, έτρεμα σαν να είχα Πάρκινσον.
    Και δεν φταίνε τα ζαναξ γι'αυτό , 2 φορές είχα πάρει.
    Τα τρανξεν φταίνε που τα έπερνα για 2 μήνες και τα άλλαξα απότομα με τα ζαναξ, μετά από 2 μέρες έκοψα και το ζαναξ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Χρήστο, τα είπαμε!
    Κανένα από αυτά του τύπου τα φάρμακα δεν πρέπει να διακόπτεται γρήγορα η πολύ χειρότερα, απότομα!

    Εκτός από λίγους τυχερούς, η μεγάλη πλειοψηφία αργά ή γρήγορα μπαίνει έτσι σε περιπέτειες.

    Δεν ξέρω πια τι συμβαίνει με πολλούς γιατρούς που αντιμετωπίζουν με τόση ελαφρότητα αυτά τα φάρμακα, χωρίς τουλάχιστον να προειδοποιουν τους ασθενείς τους για τις πιθανές παρενέργειες μιας απότομης αλλαγής των.

    Πρόκειται για άγνοια η επιπόλαιοτητα;; Δεν ξέρω τι να πω!
    Οταν ψυχίατρος με συμβούλευσε ότι μπορεί να μου παρουσιάσει μελέτες ότι οι βενζοδιαζεπινες δεν είναι πρόβληματικες σε μακροχρόνια χρήση,
    και του ζήτησα να μου δώσει την σχετική βιβλιογραφία, είδα ότι οι μελέτες είχαν γίνει από την ίδια την φαρμακευτική που τα παρήγαγε!!

    Εν πασει περίπτωση, και το traxene είναι μια βενζοδιαζεπινη, και καλό θα ήταν πολύ σιγά να απεξαρτηθείς από αυτό.

    Χαίρομαι που βρίσκεις κάποια ανακούφιση με το νέο φάρμακο, και φρόντισε να εκμεταλευτεις σωστά τον χρόνο σου για άλλες λύσεις σιγά σιγά, μόλις συνέλθεις.

  5. #5
    Καλησπέρα Κώστα.
    Έχεις δίκιο ,
    Εγώ φταίω, που έκοψα μαχαίρι τα τρανξεν.

    Είμαι επιπόλαιος το ξερω.
    Τα έκοψα απότομα τα τρανξεν,και δεν έπαιρνα τα ζαναξ , δεν άκουσα τον γιατρό ,
    Θα το κάνουμε σταδιακά τώρα μου είπε

    Το ρεμερον μου ταιριάζει , μου έφτιαξε και τον ύπνο μετά από μήνες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ωραία Χρήστο,
    Καλή ανάρρωση τώρα, και προσοχή!

  7. #7
    Ευχαριστώ Κώστα..

  8. #8
    Καλημέρα παιδιά.
    Είμαι στην 12η μέρα με ριμερον και όντως έχει φτιάξει ο ύπνος ,

    Αλλά στο άγχος ακόμα δεν έχει πιάσει .
    Είναι νωρίς ακόμα;
    Πόσο καιρό θέλει περίπου ;
    Ο γιατρός μου είπε 20 μέρες

    Έχω αρχίσει να κόβω και τα ζαναξ τώρα , και είναι λίγο δύσκολα.

    Ευχαριστώ

Similar Threads

  1. Enlift Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και τρέμουλο
    By Χρήστος81 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 59
    Last Post: 24-06-2019, 21:49
  2. Γενικευμένη αγχώδεις διαταραχή και συμπτώματα Κατάθλιψης
    By illlusionistSoul in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2016, 11:54
  3. Αγχωδεις-Σωματομορφη διαταραχη
    By Stefanos_92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2013, 20:56
  4. ΑΓΧΩΔΕΙΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By beatifulmind in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-07-2013, 23:17
  5. ξεχασα να παρω το αντικαταθλιπτικο μου....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-02-2010, 02:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •