μια φορα και ένα καιρό ξεκίνησαν τα ψυχοσωματικά......!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    μια φορα και ένα καιρό ξεκίνησαν τα ψυχοσωματικά......!!!!!!

    τι μου συμβαίνει? ξύπνησα με παράλυτο χέρι για 1 λεπτό δεν μπορούσα να κουνήσω το δεξί μου χέρι..... νιώθω μια ενόχληση στο δεξί χέρι-πόδι... σαν μούδιασμα-τράβηγμα δεν μπορώ να το εξηγήσω.. επίσης είχα και αστάθεια σήμερα και όπως περπάταγα πήρα και την καρεκλα βόλτα μαζί μου... όπου να ναι πάταγα...έχω επίσης κάτι δυνατές σουβλιές στο κρανίο.. μαζί με έντονες ζαλάδες..... όλοι μου λένε ψυχοσωματικά είναι αυτά.... και πως εξηγείται ότι δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι μου? να σημειώσω ότι περνώ 0.25mg xanax μια φορα την ημερα.... εδω και 2 χρονια.. με συμβουλη γιατρου οχι απο μονος μου.... μεχρι 0.25 μονο οχι παραπανω... φυσικά μου έχει γίνει φοβια ότι έχω κάτι σοβαρό.. και ότι θα πάθω εγκεφαλικό... to xanax δεν κανει τιποτα γιαυτο το προβλημα.... το χερι μου το νιοθω πολυ βαρη λες και θα παραλυσει τελιος... και στο ποδι νιοθω πονο φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να παω νοσοκομειο.... θα παω σε καποιον νευρολογο αν και ξερω οτι θα μου πει να μην ανχονομαι..... κλασσικα...... αλλα η αληθεια ειναι οτι ειμαι χαλαρος δεν εχω ανχος... απλα εχω αυτα τα συμτοματα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    τι μου συμβαίνει? ξύπνησα με παράλυτο χέρι για 1 λεπτό δεν μπορούσα να κουνήσω το δεξί μου χέρι..... νιώθω μια ενόχληση στο δεξί χέρι-πόδι... σαν μούδιασμα-τράβηγμα δεν μπορώ να το εξηγήσω.. επίσης είχα και αστάθεια σήμερα και όπως περπάταγα πήρα και την καρεκλα βόλτα μαζί μου... όπου να ναι πάταγα...έχω επίσης κάτι δυνατές σουβλιές στο κρανίο.. μαζί με έντονες ζαλάδες..... όλοι μου λένε ψυχοσωματικά είναι αυτά.... και πως εξηγείται ότι δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι μου? να σημειώσω ότι περνώ 0.25mg xanax μια φορα την ημερα.... εδω και 2 χρονια.. με συμβουλη γιατρου οχι απο μονος μου.... μεχρι 0.25 μονο οχι παραπανω... φυσικά μου έχει γίνει φοβια ότι έχω κάτι σοβαρό.. και ότι θα πάθω εγκεφαλικό... to xanax δεν κανει τιποτα γιαυτο το προβλημα.... το χερι μου το νιοθω πολυ βαρη λες και θα παραλυσει τελιος... και στο ποδι νιοθω πονο φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να παω νοσοκομειο.... θα παω σε καποιον νευρολογο αν και ξερω οτι θα μου πει να μην ανχονομαι..... κλασσικα......
    Κοίτα, πάνε σε κάποιον αλλά για αρχη ίσως δε πρέπει να του πεις ότι παίρνεις Xanax αν και το σωστό είναι να τα λες όλα, πολλοί γιατροί μόλις ακούν αυτό ... Εύκολη λύση, ψυχο είναι το σύμπτωμα γεια σας, 50 ευρώ. Κι εγώ έπαθα κάτι παρόμοιο (αλλα συμπτώματα) και τελικά δεν ήταν ψυχο ( δε παιρνω φαρμακα) ήταν μονοπυρήνωση πρέπει να αποκλείσει πρώτα τα παθολογικά για να μιλήσει για ψυχο

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Κοίτα, πάνε σε κάποιον αλλά για αρχη ίσως δε πρέπει να του πεις ότι παίρνεις Xanax αν και το σωστό είναι να τα λες όλα, πολλοί γιατροί μόλις ακούν αυτό ... Εύκολη λύση, ψυχο είναι το σύμπτωμα γεια σας, 50 ευρώ. Κι εγώ έπαθα κάτι παρόμοιο (αλλα συμπτώματα) και τελικά δεν ήταν ψυχο ( δε παιρνω φαρμακα) ήταν μονοπυρήνωση πρέπει να αποκλείσει πρώτα τα παθολογικά για να μιλήσει για ψυχο

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    ειναι αναλογα σε τι γιατρο θα πας... δεν γινεται ομως να μην πεις οτι περνεις xanax..... γιατι μπορει αυτα να τα επαθα και απο το xanax....

    η μονοπυρήνωση ειναι γαμησετα... .. εχω παθει γιαυτο στο λεω... ειχα κατσει 1 εβδομαδα νοσοκομειο ημουνα πολυ χαλια αστο... πανε χρονια απο τοτε....

    δεν θελω να σκευτομαι

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Κάνε εξετασεις αίματος για αρχή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κάνε εξετασεις αίματος για αρχή
    εχω κανει πριν 8 μηνες....ολα καλα ηταν... και πριν 1.5 χρονο περιπου μαγνιτικη εγγεφαλου....

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Πολλα μπορουν να αλλάξουν σε οκτώ μήνες όσον αφορά τα συστατικά που περιεχει ο οργανισμός σου. Διάφορες ελλείψεις μπορούν να δημιουργήσουν ανάλογα συμπτωματα. Και εξαρτάται πόσο εξιδεικευμενες εξετάσεις εκανες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Χωρίς να ειμαι γιατρός μου φαινεται πολυ λίγη δοσολογια. Μηπως να ρωτήσεις εναν αλλον γιατρο; εγω πίνω 1.25 τη μερα για 2 κρίσεις πανικου που έπαθα μεσα αε ενα χρονο και ειμαι απόλυτα ρυθμισμένη. Για να μη παρεξηγηθώ δε λεω να τα αυξήσεις μόνος σου σε καμια περίπτωση. Να πάρεις μια δεύτερη γνωμη λεω
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Χωρίς να ειμαι γιατρός μου φαινεται πολυ λίγη δοσολογια. Μηπως να ρωτήσεις εναν αλλον γιατρο; εγω πίνω 1.25 τη μερα για 2 κρίσεις πανικου που έπαθα μεσα αε ενα χρονο και ειμαι απόλυτα ρυθμισμένη. Για να μη παρεξηγηθώ δε λεω να τα αυξήσεις μόνος σου σε καμια περίπτωση. Να πάρεις μια δεύτερη γνωμη λεω
    xanax περνεις? αν ναι μονο αυτο? και ποσο καιρο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    xanax περνεις? αν ναι μονο αυτο? και ποσο καιρο?
    Εχω ξεκινησει με μινιτραν εδω και ενα χρονο και καπου τελη Οκτώβρη ξεκίνησα και ζαναξ. Ξεκίνησα με 0.25 το βράδυ και πλέον παιρνω 0.25 το πρωι(μαζι με μινιτραν) 0.50 το μεσημέρι(μαζι με μινιτραν) και 0.50 το βράδυ παλι με μινιτραν. Ειχα πολλα ψυχοσωματικα, έφυγαν όλα. Καμια κριση πανικου ακόμα και με πολυ κοσμο σε κλειστό χωρο που ηταν ο εφιάλτης μου... Βέβαια θεωρω οτι παίρνω πολυ χαπι, τουλάχιστον κανει δουλεια.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πολλα μπορουν να αλλάξουν σε οκτώ μήνες όσον αφορά τα συστατικά που περιεχει ο οργανισμός σου. Διάφορες ελλείψεις μπορούν να δημιουργήσουν ανάλογα συμπτωματα. Και εξαρτάται πόσο εξιδεικευμενες εξετάσεις εκανες.
    θα γινουν σιγα σιγα και αλλες εξετασεις ενοειτε αυτο...! απλα δεν θα ανχοθω να παω αμεσως να τρεξω.... παλια θυμαμαι ειχα χειροτερο ανχος αυτα που εχω τωρα δεν ειναι τιποτα.....! με ειχε κανει καλα το cipralex που επερνα 8χρονια απλα οταν το εκοψα εχει εδω και 2 χρονια... μου αφησε μονιμο νευρολογικο προβλημα με σπασμους......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εχω ξεκινησει με μινιτραν εδω και ενα χρονο και καπου τελη Οκτώβρη ξεκίνησα και ζαναξ. Ξεκίνησα με 0.25 το βράδυ και πλέον παιρνω 0.25 το πρωι(μαζι με μινιτραν) 0.50 το μεσημέρι(μαζι με μινιτραν) και 0.50 το βράδυ παλι με μινιτραν. Ειχα πολλα ψυχοσωματικα, έφυγαν όλα. Καμια κριση πανικου ακόμα και με πολυ κοσμο σε κλειστό χωρο που ηταν ο εφιάλτης μου... Βέβαια θεωρω οτι παίρνω πολυ χαπι, τουλάχιστον κανει δουλεια.
    γιατι ομως και τα 2 μαζι? το minitran δεν σου σου εχει κανει καπια παρενεργεια οπως ζαλαδα, εντονη κουραση κλπ? εγω ποτε δεν θα επερνα αντιψυχοσικο φαρμακο.... ειναι πολυ χειροτερα απο τα ηρεμιστικα για μακροχρονια χρηση.... ασχετα που δεν ειναι εθιστικα.... προκαλουνε αλλα προβληματα σοβαρα.... ο ιδιος ο γιατρος μου το ειπε εμενα.... αλλα παρολαυτα ηθελε να μου γραψει ενα αντιψυχοσικο... για λιγο καιρο να το επερνα... δεν θελω ομως εγω.... ποτε στην ζωη μου δεν πηρα και ουτε υπαρχει τετια περιπτωση.... γιατι ειμαι καλα... εδω xanax περνω 0.25 και ειμαι κοματια.... πινω 7 καφεδες τουλαχιστων την ημερα....... δεν εχω κρισης πανικου..... το δικο μου ανχος ειναι πολυ διαφορετικο.... οταν ειμαι εξω ειμαι τελεια.. στο σπιτι ειναι πιο εντονο αλλα κριση πανικου εχω να παθω πανω απο 5χρονια..... δεν ειναι δηλαδη το εντονο ανχος που θα με κανει να φαω φρικες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Η ποσοτητα του αντιψυχωτικου στο μινιτραν που παιρνω ειναι η μικρότερη, παιρνω το 2 25 (25 ειναι το αντικαταθληπτικο).. Οχι παράδοξος ειμαι πολυ ακμαια... Συνήθως πινω μονο δύο καφέδες και αυτο επειδή οι ωρες που κοιμαμαι ειναι αστα να πανε.. Δεν ειναι καθολου βαριά φαρμάκια τα μινιτραν. Έχουν ελαχιστες παρενέργειες σε μενα και αυτές στην αρχή. Εσυ από οτι διάβασα εχεις ψυχοσωματικα σωστα; εμενα με βοήθησαν και σε αυτα πολύ τα ζαναξ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Η ποσοτητα του αντιψυχωτικου στο μινιτραν που παιρνω ειναι η μικρότερη, παιρνω το 2 25 (25 ειναι το αντικαταθληπτικο).. Οχι παράδοξος ειμαι πολυ ακμαια... Συνήθως πινω μονο δύο καφέδες και αυτο επειδή οι ωρες που κοιμαμαι ειναι αστα να πανε.. Δεν ειναι καθολου βαριά φαρμάκια τα μινιτραν. Έχουν ελαχιστες παρενέργειες σε μενα και αυτές στην αρχή. Εσυ από οτι διάβασα εχεις ψυχοσωματικα σωστα; εμενα με βοήθησαν και σε αυτα πολύ τα ζαναξ
    εγω αν παρω γενικα αντιψυχωσικο φαρμακο θα μου προκαλεσει σπασμους.... εχω και προβλημα με τον θυροιδη μου... ο ενδοκρινολογος μου ειπε μακρια απο αντιψυχοτικα φαρμακα και αντικατα8λιπτικα.... συμφωνει μονο με χαναχ 0.25 που περνω...

    γενικα δεν ξερω τωρα ειναι ψυχοσοματικα αυτα που εχω... θελω να ελπιζω πως ειναι....... και δεν ειναι κατι σοβαρο.... παντα θυμαμαι ειχα κατι που με ενοχλει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Δεν εχεις απευθυνθει σε νευρολόγο για να αποκλείσεις κατι αλλο;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Εχεις αγχος απλα δν το καταλαβαινεις γτ εστιαζεις στα συμπτωματα σου...πηγαινε κοιταξε το...απο τοσους γιατρους εχουμε περασει ολοι εδω μεσα...ενας ακομα δν βλαπτει...υπομονη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρώτη φορά με ψυχοσωματικα
    By Lina_kik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 24-10-2018, 09:19
  2. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  3. Μια φορα κι εναν καιρο...
    By Betty85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 25-06-2010, 13:22
  4. Μια φορα κι εναν καιρο ενα μελος του φορουμ εδω...
    By Lady_Celestia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 17-01-2010, 02:26
  5. Μια φορά κι έναν καιρό...
    By lady in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-02-2009, 09:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •