Ενοχες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Ενοχες

  1. #1

    Ενοχες

    Καλησπέρα παιδιά.

    Όλα πάνε μια χαρά με τη σχέση μου. Όμως υπάρχει κάτι που με απασχολεί κ θέλω να ακούσω γνώμες.

    Έχω κάνει ένα λάθος. Έχω πει ψέμματα από ντροπή φόβο σχετικά με τους ερωτικούς μου συντρόφους από την τελευταία μου σχέση μέχρι την τωρινή.

    Το θέμα είναι πως νιώθω ενοχές γι αυτό το ψέμα κ άλλη μια φορά που ένιωσα ενοχές στη ζωή μου έπαθα κατάθλιψη. Γενικά έχω ιστορικό κατά θλίψεων όταν ζορίζομαι πολύ.

    Έχω αποφασίσει να μην ξανασκαλισω αυτό το θέμα των ερωτικών συντρόφων αλλαθελωτη γνώμη σας. Είναι τόσο χοντρό; αξίζει να πάθω κατάθλιψη για αυτό; κ το κυριότερο πως να ξεπεράσω τις ενοχές μου;;;;;;

    Εστάλη από ANE-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Αν ήμουν σύντροφό σου, δεν θα με πείραζε ένα τέτοιο ψέμα. Το είπες από ανασφάλεια.
    Η γνώμη μου είναι να μη του το πεις αν πιστεύεις πως θα τον στενοχωρήσεις. Αν του το πεις μετά θα νιώθεις ενοχές που τον στεναχώρησες.
    Κράτα τις ενοχές για τον εαυτό σου. Αντί να του το πεις, ως ισοδύναμο φρόντισέ τον σαν Βασιλιά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Κοίτα μπορείς να του πεις ότι σου είπα ένα μικρό ψέμα σχετικά με την πρωην μου ερωτική ζωή, ίσως το έκανα από ανασφάλεια και δεν είμαι τύπος που λέει ψέμματα γι αυτό αισθάνομαι άσχημα και δεν θέλω να σου ξαναπώ παρόλα αυτά δεν είμαι εδώ για να μιλάμε για το παρελθόν, δεν θα θελα να σκαλίσω το παρελθόν! Εγώ αυτό θα του έλεγα αν ένιωθσα άσχημα και τέλος. Δεν θα ανοιγα συζητηση περαιτέρω και προφανέστατα δεν θα του δινα αναφορά γιατ΄ το τι έκανα πριν από αυτόν. Μόνο ξενέρωμα φέρνουν αυτές οι συζητήσεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Giota87 View Post
    Γιατί ήθελε για να κάνουμε ελεύθερα σεξ να ξέρει από θέμα υγείας κ ασφαλείας πόσους άλλους ερωτικούς συντρόφους είχα μετά την τελευταία 4χρ σχέση μου


    αυτο ειναι δικαιολογια γιωτα...
    και με εναν μονο παρτενερ, η και μονο με τον μονιμο πρωην συντροφο σου, δεν μπορει να ειναι καθολου σιγουρος οτι δεν θα κολλησει κατι.
    ο πραγματικος λογος που θελει να μαθει ειναι αλλος...
    αν θελει να μαθει αν ειναι ασφαλης για να ξεκινησετε μια μονογαμικη σχεση, κανετε και οι δυο εξετασεις, ΔΕΝ ρωταει ποσους ειχες.
    εσυ μπορει να κουβαλας κατι μεταδιδομενο απο 20 χρονων. τι νοημα ειχε να ρωταει ποσους ειχες;
    εκει που θελω να καταληξω ειναι, οτι δεν εχει δικιαωμα να ρωταει ΕΠΙΜΟΝΑ κατι τετοιο ΑΝ δεν θελεις να απαντησεις , κι αν επιμεινει να ρωταει, εχεις κι εσυ καθε δικαιωμα να του πεις ψεματα.
    αν το συζητησατε γιατι θελατε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ και γιατι τον ρωτησες κι εσυ, τοτε αλλαζει.
    αλλα ετσι "για λογους υγειας του", ηταν τελειως χειριστικο και εκβιαστικο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    προς τα πανω η προς κατω εχεις πει ψεματα? φανταζομαι προς τα κατω.
    κοιτα αμα ειναι 4-5 παραπανω πες το, αμα ειναι πανω απο 4-5 καλυτερα μην το πεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιώτα, φαντάζομαι αν αυτός έχει πάει ξέρω κι εγώ με 50 γυναίκες πριν από εσένα, στο μυαλό του μπορεί και να το θεωρεί ΟΚ, αν εσύ έχεις πάει με 50 άντρες μπορεί να το θεωρεί κακό. Ή μπορεί εσύ να πιστεύεις ότι τα βλέπει έτσι τα πράγματα. Το θέμα είναι, εσύ αισθάνεσαι άσχημα με το παρελθόν σου; Κι αν ναι γιατί παρακαλώ; Δηλαδή αισθάνεσαι ενοχικά για το παρελθόν σου και προσπαθείς να του το κρύψεις ή αισθάνεσαι μια χαρά και απλά του είπες ψέματα από φόβο πως θα το πάρει αυτός;
    Προσωπικά είμαι ειλικρινής σε αυτές τις συζητήσεις κι όποιου δεν του αρέσει πρόβλημά του, αυτός έχει το κόλλημα, όχι εγώ. Αν ο σύντροφός σου επανέρχεται συνεχώς σε αυτό το θέμα, θα πρέπει να αναρωτηθείς γιατί. Έχει ανασφάλειες μέσα στη σχέση ή γενικότερα για τον εαυτό του;Αν ανοίγει συνεχώς αυτή τη συζήτηση, γιατί δεν του την ξεκόβεις; Εγώ δεν βλέπω τον λόγο να αισθάνεσαι ενοχικά. Αν η σχέση έχει προχωρήσει και αισθάνεσαι άνετα και θες, μπορείς κάποια στιγμή να του πεις "Στην αρχή ήμουν επιφυλακτική μαζί σου και σου είπα το τάδε, ενώ ισχύει το τάδε" , χωρίς να μπεις σε λεπτομέρειες. Επίσης μπορείς να μη πεις και τίποτα αν δε θες. Δεν νομίζω ότι το παρελθόν του καθενός έχει να κάνει με το παρόν του μέσα σε μία σχέση αν αισθάνεστε καλά οι δυο σας.

Similar Threads

  1. Ενοχές
    By knina in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 0
    Last Post: 28-02-2016, 09:37
  2. ΕΝΟΧΕΣ
    By ΒΙΒΙΑΝ in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 13-06-2014, 20:53
  3. ενοχες ενοχες ενοχες!!!
    By mariadimitra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 27-01-2011, 14:57
  4. ενοχες
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 87
    Last Post: 24-06-2010, 18:33
  5. ενοχες
    By PSYCHED in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 01-11-2006, 17:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •