Κακομεταχείριση στη δουλειά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52

    Κακομεταχείριση στη δουλειά

    Γνωρίζω ότι είμαι αξία της μοίρας μου.
    Γιατι; Γιατι κάνω τα χατίρια όλων, βάζω τους άλλους πάνω από μένα ακόμα και όταν δεν τους αξίζει, και το αποτελεσμα; Εκμετάλλευση...μπορείς να με πεις ευαίσθητη, κοροϊδο εγώ θα με πω απλα δειλη. Γιατι ξέρω το πρόβλημα , ξέρω ότι έχω κουραστεί από αυτή τη κατάσταση κάθε μέρα, όπως υπερβολικά καθυστερημένες πληρωμές, υπερβολικό φόρτο εργασίας, υπερωρίες, και πολλά άλλα.
    Τώρα Θα θέσεις το ερωτημα: γιατί δε παραίτησε; Το αστείο είναι ότι έχω ζητήσει πολύ καιρό παραίτηση, είπα στο αφεντικό ότι σε ένα μηνα φεύγω...μια βδομάδα μέτα την ανακοίνωση μου δεν άρχισε καν να ψάχνει αντικαταστατη, μάλλον το είχε πάρει στη πλάκα, ότι και αν πω η κάνω εκεί στη πλάκα το παίρνουν εξάλλου... 2 εβδομαδες τωρα γυρναω σπίτι με κλάματα, μου έχει κοπεί η όρεξη για φαγητό, έχω απομακρυνθεί από τη σχέση μου. Θέλω απλά να φυγω, για άλλη μια φορά έχω βάλει σε δεύτερη μοίρα τον εαυτό μου...
    Τι θα κάνουν οι συνάδελφοι μου; Ποιος θα εκπαίδευσει τον καινουριο; Θα απογοητεύσω το αφεντικό; είναι λίγα μόνο από αυτά που στροβιλίζονται όλη μέρα στο μυαλό μου. Υποφέρω και η μόνη υπεύθυνη είμαι εγώ που δειλιαζω να πω αυτά που σκέφτομαι, που δε θέλω να στεναχωρισω τους άλλους. Για πόσο ακόμα θα υποφερω; φοβαμαι ότι θα κατάρρευσω εκεί η θα πάθω κατάθλιψη...ήδη κλαίω συνεχώς και δεν εχω όρεξη για φαγητό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και τι επάγγελμα κάνεις αλλά πρέπει να το πάρεις πιο χαλαρά 1ον δεν θα καταλάβεις τίποτα με την αντίδραση σου 2ον το 90% βρισκόμαστε στην ίδια μοίρα σκέψου δεν είσαι η μόνη 3ον όλες οι δουλειές έτσι είναι πάρτο απόφαση η μόνη ελπίδα είναι να πας κάπου έξω αυτό κάνω και εγώ που πρόσφατα ήμουν σε μια δουλειά και πέρασα τα πάθη του Χριστού για 3η συνεχόμενη χρονιά στο ίδιο νησί έδωσα διορία 2 εβδομάδες και παράλληλα έψαχνα για άλλη δουλειά βρήκα πίσω στο σπίτι μου δεν είναι και η τελειότητα γιατί αυτό δεν υπάρχει έχω ένα πρόβλημα λιγότερο τουλάχιστον... Αυτό π ξέρω από τα χρόνια εμπειρίας μου δεν ειν κ πολλά άλλα πρέπει ν αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις διπλωματικα και με ψυχραιμία.. Δεν νοιάζονται αυτοί πως πας στην δουλειά εσύ χάλας την υγεία σ

  3. #3
    Quote Originally Posted by mirmigi View Post
    Γνωρίζω ότι είμαι αξία της μοίρας μου.
    Γιατι; Γιατι κάνω τα χατίρια όλων, βάζω τους άλλους πάνω από μένα ακόμα και όταν δεν τους αξίζει, και το αποτελεσμα; Εκμετάλλευση...μπορείς να με πεις ευαίσθητη, κοροϊδο εγώ θα με πω απλα δειλη. Γιατι ξέρω το πρόβλημα , ξέρω ότι έχω κουραστεί από αυτή τη κατάσταση κάθε μέρα, όπως υπερβολικά καθυστερημένες πληρωμές, υπερβολικό φόρτο εργασίας, υπερωρίες, και πολλά άλλα.
    Τώρα Θα θέσεις το ερωτημα: γιατί δε παραίτησε; Το αστείο είναι ότι έχω ζητήσει πολύ καιρό παραίτηση, είπα στο αφεντικό ότι σε ένα μηνα φεύγω...μια βδομάδα μέτα την ανακοίνωση μου δεν άρχισε καν να ψάχνει αντικαταστατη, μάλλον το είχε πάρει στη πλάκα, ότι και αν πω η κάνω εκεί στη πλάκα το παίρνουν εξάλλου... 2 εβδομαδες τωρα γυρναω σπίτι με κλάματα, μου έχει κοπεί η όρεξη για φαγητό, έχω απομακρυνθεί από τη σχέση μου. Θέλω απλά να φυγω, για άλλη μια φορά έχω βάλει σε δεύτερη μοίρα τον εαυτό μου...
    Τι θα κάνουν οι συνάδελφοι μου; Ποιος θα εκπαίδευσει τον καινουριο; Θα απογοητεύσω το αφεντικό; είναι λίγα μόνο από αυτά που στροβιλίζονται όλη μέρα στο μυαλό μου. Υποφέρω και η μόνη υπεύθυνη είμαι εγώ που δειλιαζω να πω αυτά που σκέφτομαι, που δε θέλω να στεναχωρισω τους άλλους. Για πόσο ακόμα θα υποφερω; φοβαμαι ότι θα κατάρρευσω εκεί η θα πάθω κατάθλιψη...ήδη κλαίω συνεχώς και δεν εχω όρεξη για φαγητό.
    Ποσο χρονων εισαί?και τί δουλειά κανεις?αν μπορείς να βρεις άλλη δουλειά γιατί δεν παραιτησε από εκει?τι σε κραταει εκεί?
    Επιπλεον δεν είναι δική σου δουλειά για να αναλαμβανεις όλο το φορτο εργασιας εσύ και να σκας.Κανε και εσύ ότι κάνουν και οι άλλοι. Λουφαρε λιγο για να μην είσαι το κοροιδο.
    Όχι και να χαλασεις και την σχεση σου και την ζωή σου για μια δουλειά.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    1
    Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο the subtle art of not giving a f*ck. Και γενικότερα όπως προσπαθείς να κάνεις πράγματα για τους άλλους έτσι να προσπαθείς να κάνεις πράγματα για τον ευατο σου. Μπορείς να είσαι βοηθητική χωρίς να γίνεσαι χαλί να σε πατήσουν. Μια ζωή την έχουμε

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Kαλησπερα και ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!
    Αρχικα να πω οτι εχω ζητησει παραιτηση εδω και 2 εμβδοαμδες (τοτε ειχα πει οτι θα φυγω σε ενα μηνα απο τοτε), αλλα το αφεντικο μου δεν εδωσε σημασια και δεν εχει αρχησει καν να ψαχνει αντικαταστατη.
    Ηληκιακα ειμαι 25, η συγκεκριμενη δουλεια δεν με αφορα, δεν εχει να κανει με το αντικειμενο σπουδων μου, ειναι κατι προσωρινο για να βγαλω ενα χαρτζιλικι. Το θεμα μου ξερω οτι ξεκιναει απο μενα, δεν μπορω να επιβληθω στους αλλους και το εχω παρατηρησει και απο αλλες δουλειες μου, συνεχως οταν παω να ζητησω χρηματα απο το αφεντικο μου (τα δουλεμενα μου) νιωθω απαισια...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΝΧΩΣΩ. Επειδη θα ζητησω το μισθο μου, λες και εγω δεν τον εχω αναγκη...ετσι ειμαι. Τωρα παραιτουμε γιατι και σωματικα και ψυχηκα εχω ματωσει, εχω κουραστει παρα πολυ και καθε μερα παω με ενα στομαχι χαλια, αν συνεχιστει θα αρρωστησω. Παλευω εδω και 1 βδομαδα να τον σπρωξω λιγο να αρχησει να ψαχνει αλλο ατομο αλλα ολο κατι με κραταει πισω δυστυχως.

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by mirmigi View Post
    Kαλησπερα και ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!
    Αρχικα να πω οτι εχω ζητησει παραιτηση εδω και 2 εμβδοαμδες (τοτε ειχα πει οτι θα φυγω σε ενα μηνα απο τοτε), αλλα το αφεντικο μου δεν εδωσε σημασια και δεν εχει αρχησει καν να ψαχνει αντικαταστατη.
    Ηληκιακα ειμαι 25, η συγκεκριμενη δουλεια δεν με αφορα, δεν εχει να κανει με το αντικειμενο σπουδων μου, ειναι κατι προσωρινο για να βγαλω ενα χαρτζιλικι. Το θεμα μου ξερω οτι ξεκιναει απο μενα, δεν μπορω να επιβληθω στους αλλους και το εχω παρατηρησει και απο αλλες δουλειες μου, συνεχως οταν παω να ζητησω χρηματα απο το αφεντικο μου (τα δουλεμενα μου) νιωθω απαισια...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΝΧΩΣΩ. Επειδη θα ζητησω το μισθο μου, λες και εγω δεν τον εχω αναγκη...ετσι ειμαι. Τωρα παραιτουμε γιατι και σωματικα και ψυχηκα εχω ματωσει, εχω κουραστει παρα πολυ και καθε μερα παω με ενα στομαχι χαλια, αν συνεχιστει θα αρρωστησω. Παλευω εδω και 1 βδομαδα να τον σπρωξω λιγο να αρχησει να ψαχνει αλλο ατομο αλλα ολο κατι με κραταει πισω δυστυχως.
    Σκέφτεσαι να ψαξεις γ αλλη δουλεια?

    Edit:Τώρα είδα ότι έγραψες για παραίτηση.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 20-06-2019 at 19:54.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    22
    Γεια σου εγω απο την μερια μου θα σου λεγα να μην φυγεις απο την δουλεια ολες η δουλειες αλλα δεν πρεπει να της παραταμε απλα πρεπει να χαλαρωσεις και να διαμορφωσεις εναν αλλο χαρακτηρα μεσα στην δουλεια δηλαδη να μιλας με τους συναδελφους τετοια πραγματα ξερεις και ολα θα φτιαξουν καλη σου δυναμη

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα βρε κοπέλα μου, κοίτα πως γράφεις: "Έχω ζητήσει παραίτηση"
    Τι πάει να πει έχεις ΖΗΤΗΣΕΙ; Δεν ΖΗΤΑΣ παραίτηση από κανέναν, απλά ΔΗΛΩΝΕΙΣ παραίτηση και σαν σωστός επαγγελματίας αφήνεις ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να βρουν αντικαταστάτη. Αν έχεις πει ότι σε ένα μήνα φεύγω, πρόβλημά τους αν αυτοί δεν ψάχνουν για άλλον. Κι αν σου πουν έτσι και γιουβέτσι και μείνε λίγο ακόμα, ιδίως όταν δεν είναι σωστοί απέναντί σου με πληρωμές κτλ, ΧΕΣΤΗΚΕΣ!
    Γνώμη μου είναι ότι αν σκέφτεσαι μονίμως έτσι, μόλις φύγεις από τη δουλειά, κάτσε λίγο κι άραξε και βρες έναν ψυχολόγο να δεις από που προκύπτει αυτή η συμπεριφορά και πως μπορείς να το φιάξεις το θέμα.

Similar Threads

  1. Δουλεία η ΚΕΠΑ?
    By Πλάτων in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 27-12-2018, 20:51
  2. ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ
    By feggari in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 15-06-2014, 02:06
  3. Νέα δουλειά
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-04-2014, 15:20
  4. Πρόβλημα με την δουλεια μου.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-11-2012, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •