Φοβία με τα περιπολικά και την αστυνομία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183

    Φοβία με τα περιπολικά και την αστυνομία

    Δε ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένο όνομα για τη συγκεκριμένη φοβία, αλλά κάθε φορά που βλέπω περιπολικό ή αστυνομικό να περνά από μπροστά μου...τα κάνω πάνω μου, για να το πω απλά.

    Δεν έχω κάνει τίποτα παράνομο, αλλά και πάλι φοβάμαι ότι μπορεί να με σταματήσουν και να μου κάνουν ανάκριση ή ακόμα και προσαγωγή. Έχει συμβεί μερικές φορές να μου κάνουν προσαγωγή, και η τελευταία φορά ήταν χθες σε κεντρικότατο σημείο μάλιστα, στην Βουλιαγμένης κοντά στο σήμα της Ολυμπιακής, σε μια από τις στάσεις λεωφορείων που περνάει η νυχτερινή γραμμή 790. Περίμενα μαζί με μερικούς άλλους και ξαφνικά σκάει μύτη περιπολικό (αμάξι) και μας ζητάνε ταυτότητες.

    Πριν μερικές μέρες στην Ακτή Μιαούλη στον Πειραιά, σκάνε μύτη 2 περιπολικά (μηχανάκια αυτή τη φορά) στις 4 το πρωί και σταματάνε ακριβώς την ώρα που περνούσα. Δεν μου έκαναν τίποτα, αλλά κόντεψα να μείνω από την τρομάρα μου.

    Δεν ντύνομαι περίεργα (πουκάμισο φοράω πάντα), είμαι ξυρισμένος κόντρα, έχω κανονικό κούρεμα, δεν έχω ούτε τατουάζ, ούτε piercing, οπότε δεν δίνω δικαίωμα να με σταματήσουν λόγω εμφάνισης, και θα μπορούσα να περάσω για δικός τους από άποψη εμφάνισης. Επίσης δεν κουβαλάω backpack ή χαρτοφύλακα για να τους βάλω σε πειρασμό να με ψάξουν. Έχω μόνο τα απαραίτητα στις τσέπες μου.

    Περισσότερο φόβο μου δημιουργεί πάρα "ασφάλεια" η αστυνομία, όπως υποτίθεται λένε. Ειδικά μετά το χθεσινό θα με κάνουν να φοβάμαι να περιμένω σε στάση λεωφορείου, μην τυχόν και...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Δεν χρειάζεται να φοβάσαι φίλε την δουλειά τους κάνουν η άνθρωποι δεν μπορούν να σε συλλάβουν χωρίς να έχεις κάνει κάτι, εγώ όταν βλέπω περιπολικό αναρωτιέμαι αν έχουν θωράκιση τα θαυμάζω κατά κάποιο τρόπο :)

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Προσαγωγη γιατί σου έχουν κανει όπως είπες?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    Δεν χρειάζεται να φοβάσαι φίλε την δουλειά τους κάνουν η άνθρωποι δεν μπορούν να σε συλλάβουν χωρίς να έχεις κάνει κάτι, εγώ όταν βλέπω περιπολικό αναρωτιέμαι αν έχουν θωράκιση τα θαυμάζω κατά κάποιο τρόπο :)

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Α έτσι το λένε τώρα; ΟΚ ήμουν φαγωμένος, ήμουν στην Αργυρούπολη, no problem. Απλά σκότωσα την ώρα μου. Αν όμως ήμουν σε καμία Ελευσίνα, και περίμενα το τελευταίο δρομολόγιο για Πειραιά (που φεύγει από Ελευσίνα στις 12), και λίγα λεπτά πριν έρθει σκάει μύτη το περιπολικό για να κάνει "τη δουλειά του"...εκεί τι γίνετε; Σε παρατάνε στην Ελευσίνα και περιμένεις το πρώτο δρομολόγιο για να φύγεις, επειδή η αστυνομία έκανε τη δουλειά της;; Είναι πράγματα αυτά;

    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Προσαγωγη γιατί σου έχουν κανει όπως είπες?
    Γιατί η ταυτότητα ήταν σε κακή κατάσταση.......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συγνωμη...
    το ψευδωνυμο σου ειναι απολυτως ασχετο με τον φοβο που λες;
    μηπως ειχες στο παρελθον μπλεξιματα με την αστυνομια, ή μηπως κανεις χρηση, χωρις προς το παρον να εχεις μπλεξιματα με την αστυνομια;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Μήπως η φοβία σου συνδέεται με το γεγονός ότι κάνεις χρήση ναρκωτικών;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Α έτσι το λένε τώρα; ΟΚ ήμουν φαγωμένος, ήμουν στην Αργυρούπολη, no problem. Απλά σκότωσα την ώρα μου. Αν όμως ήμουν σε καμία Ελευσίνα, και περίμενα το τελευταίο δρομολόγιο για Πειραιά (που φεύγει από Ελευσίνα στις 12), και λίγα λεπτά πριν έρθει σκάει μύτη το περιπολικό για να κάνει "τη δουλειά του"...εκεί τι γίνετε; Σε παρατάνε στην Ελευσίνα και περιμένεις το πρώτο δρομολόγιο για να φύγεις, επειδή η αστυνομία έκανε τη δουλειά της;; Είναι πράγματα αυτά;



    Γιατί η ταυτότητα ήταν σε κακή κατάσταση.......
    Φίλε μου δεν μπορώ να ξέρω γιατί σε σταμάτησαν η αν είχες πάρε δέσω με την αστυνομία...εμάς πχ που μας είχαν σταματήσει (ήμασταν με το αγροτικό) μας γράψανε για κάρτα καυσαερίων κ τέλος δεν έγινε κάτι τρομερό :)

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Πάρε δώσε με την αστυνομία δεν έχω και ούτε γουστάρω φυσικά. Και ενεργός χρήστης δεν είμαι. Και δε σταμάτησαν μόνο εμένα, αλλά όλους που περιμέναμε στη στάση. Πιστεύω ότι ο λόγος ήταν, επειδή ένας από αυτούς ήταν μετανάστης και ήθελαν να τον τσεκάρουν, πήρε και όλους τους υπόλοιπους η μπάλα. Για να μην φανεί ότι τσεκάρουν μόνο αυτόν και δείξουν ρατσιστές, είπαν τυπικά να τσεκάρουν και εμάς τους υπόλοιπους. Πιστεύω ότι αν δεν ήταν ο μετανάστης θα μας αγνοούσαν.

  9. #9
    Κάποιον έψαχναν λοιπόν ή κάποιος τους φάνηκε ύποπτος.Κι εμένα έχει τύχει να με σταματήσουν με το αυτοκίνητο και να το ψάξουν όλο.
    Ε, εντάξει, πάντα οι έρευνες της αστυνομίας είναι κάτι ενοχλητικό. Όμως, αν σου συμβεί να σε ληστέψουν, να σε κακοποιήσουν, ή να ληστέψουν και να σκοτώσουν κάποιον δικό σου άνθρωπο, δεν θα ήθελες η αστυνομία να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους και έρευνες για να βρει τον κακοποιό;
    Μπορεί να έχανες το λεωφορείο, αλλά προέχει η δημόσια ασφάλεια. Μην τα βλέπεις μόνο από την πλευρά της βολής σου.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Να το χάσω ενώ είμαι σε κεντρικό σημείο στα τέτοια μου. Υποθετικά μιλώντας, άμα ήμουν σε κάποιο απόμακρο σημείο όπως η Ελευσίνα που ανέφερα πιο πάνω, θα με ενοχλούσε πάρα πολύ πόσο μάλλον άμα ήταν το τελευταίο.

    Και όχι δε θέλω κανένα ανακάτεμα με την αστυνομία γενικώς. Έχω πέσει θύμα ληστείας και δεν έχω πει κουβέντα...θα με ταλαιπωρήσουν τσάμπα και δε θα πάρω τίποτα πίσω από αυτά που μου έκλεψαν, πιάσουν δεν τους πιάσουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εμενα παλι οταν με σταματάνε ειναι η καλύτερη μου. Εχω πάντα υφακι και ειμαι ειρωνικη και το εχω ακουσει αοο πολλους μπάτσους... Τους τρίβω ειρωνεία στη μαπα και φευγω κυρια. Δυστυχώς έχουν να με σταματησουν πολύ καιρο. Γελαω με τα αμουστακα παιδαρελια της διας παρα πολυ...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εμενα παλι οταν με σταματάνε ειναι η καλύτερη μου. Εχω πάντα υφακι και ειμαι ειρωνικη και το εχω ακουσει αοο πολλους μπάτσους... Τους τρίβω ειρωνεία στη μαπα και φευγω κυρια. Δυστυχώς έχουν να με σταματησουν πολύ καιρο. Γελαω με τα αμουστακα παιδαρελια της διας παρα πολυ...
    Καλά και γω είμαι λίγο απότομος και δεν είμαι "Μάλιστα κύριε αστυνόμε" όπως ένας άλλος που μάζεψαν. Είμαι απότομος για να τους δείξω ότι είμαι ενοχλημένος, και ότι το να κάνεις προσαγωγές έτσι γιατί σου κάπνισε είναι απλά ηλίθιο. Έτσι και αλλιώς τις περισσότερες φορές πιάνουν άκυρους επειδή τους γυάλισαν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Καλά και γω είμαι λίγο απότομος και δεν είμαι "Μάλιστα κύριε αστυνόμε" όπως ένας άλλος που μάζεψαν. Είμαι απότομος για να τους δείξω ότι είμαι ενοχλημένος, και ότι το να κάνεις προσαγωγές έτσι γιατί σου κάπνισε είναι απλά ηλίθιο. Έτσι και αλλιώς τις περισσότερες φορές πιάνουν άκυρους επειδή τους γυάλισαν.
    Και γιατί λοιπόν δεν το διασκεδάζεις; εγώ το βρισκω αστείο κάθε φορά
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Είμαι άνθρωπος του προγράμματος, και κάτι τέτοια, κάνουν το πρόγραμμα μου σαλάτα. Συν η ξεφτίλα, το να σε σέρνουν στο τμήμα, γιατί έτσι. Και μην ακούσω είναι η δουλειά τους.

    Με χάλασε πάντως που απαίτησαν να βγάλω καινούργια ταυτότητα, γιατί η δικιά μου είναι τσακισμένη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by DrugUser View Post
    Είμαι άνθρωπος του προγράμματος, και κάτι τέτοια, κάνουν το πρόγραμμα μου σαλάτα. Συν η ξεφτίλα, το να σε σέρνουν στο τμήμα, γιατί έτσι. Και μην ακούσω είναι η δουλειά τους.

    Με χάλασε πάντως που απαίτησαν να βγάλω καινούργια ταυτότητα, γιατί η δικιά μου είναι τσακισμένη.
    Καλα συνηθως δε σε σερνουν και στο τμημα. Εμενα 3 4 φορες που με σταμάτησαν εδειξα ταυτοτητα και έφυγα κυρια... Δε σε καθυστερει πανω απο 5 λεπτα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγχωδης διαταραχή/ κρίσεις πανικού και Αστυνομία
    By dimka in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 18-05-2016, 15:45
  2. φοβια
    By fabulous in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2012, 15:58
  3. Προκαθορισμένο Διαφθείρει η αστυνομία την προσωπικότητα?
    By Minas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2010, 19:33
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. ανχος καταθεση στη αστυνομια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-02-2010, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •