Μου ειπαν να βγαλω το θυροειδη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    Μου ειπαν να βγαλω το θυροειδη

    Παιδιά μου είπαν ότι θα χρειαστώ εγχείρηση να βγάλω τον θυροειδη δεν μπορω καθόλου τα Νοσοκομεία να μου πειτε ποιος μπορει. Μου ειναι πιο ευκολο να ξαπλωσω σε ένα κρεβάτι νεκροτομείου από ένα κρεβάτι χειρουργείου να σημειώσω ότι πάσχω από αυτοκτονικό ιδεασμό με έντονες κρίσεις πανικού όταν σκέφτομουν ότι μπορεί να έχω καρκίνο ε να που ηρθε. Δεν θέλω λόγια συμπαράστασης ήταν απλά κάτι που ήθελα να εκφράσω. Να ειστε όλοι σας καλά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Παιδιά μου είπαν ότι θα χρειαστώ εγχείρηση να βγάλω τον θυροειδη δεν μπορω καθόλου τα Νοσοκομεία να μου πειτε ποιος μπορει. Μου ειναι πιο ευκολο να ξαπλωσω σε ένα κρεβάτι νεκροτομείου από ένα κρεβάτι χειρουργείου να σημειώσω ότι πάσχω από αυτοκτονικό ιδεασμό με έντονες κρίσεις πανικού όταν σκέφτομουν ότι μπορεί να έχω καρκίνο ε να που ηρθε. Δεν θέλω λόγια συμπαράστασης ήταν απλά κάτι που ήθελα να εκφράσω. Να ειστε όλοι σας καλά.
    Πάρε τηλ στη γραμμή υποστήριξης, μπορούν να σε βοηθήσουν. Πολύ λυπάμαι για την διάγνωση, κι εγώ αυτό φοβάμαι, και το ψάχνω τώρα, λένε ότι είναι 98% ιάσιμος, δηλαδή θα κοιμηθείς θα ξυπνήσεις και θα είσαι οκ.

    Πόσο χρονών είσαι;

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    και εγω τα ιδια....... μετα το καλοκαιρι μου ειπαν.... ενταξει δεν ειναι και τπτ.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    και εγω τα ιδια....... μετα το καλοκαιρι μου ειπαν.... ενταξει δεν ειναι και τπτ.....
    Λεμφαδένες? Θα βγουν, έχουν θέμα? Τι συμπτώματα είχατε ?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    ελα μην αγχωνεσαι. ειναι ιασιμος, ΑΝ ειναι καρκινος. κανανε βιοψια? οσο ημουν στο νοσοκομειο γνωρισα δυο παιδια που τους βγαλανε το θυροειδη και ολα καλα μετα.
    γιατι ομως θα στον βγαλουν?τι προηγηθηκε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Λεμφαδένες? Θα βγουν, έχουν θέμα? Τι συμπτώματα είχατε ?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    ναι... να σου πω την αλήθεια δεν έδινα σημασία μονο έντονη κούραση έχω...και ελάχιστα βραχνή φωνή... είμαι 27 και παρολαυτά δεν αγχώνομαι γιαυτο το θέμα καθόλου....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Εκανα κι εγω αφαιρεση θυρεοειδή πριν 4 μηνες και στο εγγυώμαι, δεν ειναι τιποτα. Το πιο ευκολο χειρουργειο που εχω κανει ποτε. Σε 24 ωρες κυκλοφορούσα κανονικά, ψώνιζα απο το σουπερ μαρκετ, πηγα για καφε κτλ...
    Αν σε πανικοβαλλει η παραμονη στο νοσοκομειο σκεψου οτι την αλλη μερα θα σαι σπιτι σου και θα ξεμπερδεψεις.

    Οσον αφορα τον καρκίνο , μην το δένεις κομπο, κι εμενα ετσι μου ελεγαν (εκανα παρακεντηση , ηταν κατηγορια 4)και τελικα η βιοψια έδειξε οτι δεν ηταν καρκινος... Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Βοηθησες πολυ να σαι καλα μιλησα με την γιατρο μου ειπα δεν θελω παρακεντηση και εγχείρηση μου ειπε να κανω ξανα υπέρηχο σε μερικους μηνες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Να κανεις υπερηχο σε τρεις μηνες και παρακεντηση . Αν ειχα ξανακανει κι εγω δεν θα ειχα εγχειριστεί αδικα(οπως αποδειχτηκε δεν ηταν καρκινος, οποτε αδικα αφαιρεσα τον θυρεοειδη). Παρακεντηση πρεπει να κανεις ομως, για να δεις σε ποια κατηγορια εισαι κι αναλογα πραττεις.. δεν αφαιρουμε τον θυρεοειδη με το παραμικρο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    τι σε οδηγησε ονως στο γιατρο? ειχες υψηλη τ3? πως τουρθε απλα να τι βγαλει χωρις ναναι 100% σιγουρος?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by garida View Post
    τι σε οδηγησε ονως στο γιατρο? ειχες υψηλη τ3? πως τουρθε απλα να τι βγαλει χωρις ναναι 100% σιγουρος?
    Όντως περίεργο, λες να την είδαν αρρωστοφοβικια και να είπαν ευκαιρία να βγάλουμε λεφτά? Κακή σκέψη αλλά χωρίς παρακέντηση να αφαιρέσει θυροειδή, δεν είμαι γιατρός αλλά περίεργο. Και ο άλλο πιο πάνω λέει καρκίνο 4 και η βιοψία είπε τελικά όχι , Θεέ μου τι γίνεται, πως συμπέραναν στάδιο 4? Παιδιά είχατε οζους? Μέγεθος ?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    οζους και κυστες κτλ εχει πολυς κοσμος. δεν βγαζεις θυροειδη ομωε ετσι, χωρις βιοψια, χωρις
    ...σοβαρο λογο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Όντως περίεργο, λες να την είδαν αρρωστοφοβικια και να είπαν ευκαιρία να βγάλουμε λεφτά? Κακή σκέψη αλλά χωρίς παρακέντηση να αφαιρέσει θυροειδή, δεν είμαι γιατρός αλλά περίεργο. Και ο άλλο πιο πάνω λέει καρκίνο 4 και η βιοψία είπε τελικά όχι , Θεέ μου τι γίνεται, πως συμπέραναν στάδιο 4? Παιδιά είχατε οζους? Μέγεθος ?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    GEORGEWWW οταν κανεις παρακεντηση στον οζο βλεπουν σε ποια κατηγορια ανηκει το υλικο . εμενα ασ πουμε ηταν κατηγορια 4 (15-30% πιθανοτητα για καρκινο)οποτε τον αφαιρεσα γιατι φοβηθηκα να μην μεγαλωσει κι αλλο ο οζος(ηταν περιπου 2 εκατοστα)και αρχισει κι αλλαζει η συσταση του.ειχα κανει και υπερηχο στους λεμφαδένες κι ηταν καθαροι.
    θα μπορουσα να ξανακανω παρακεντηση σε τρεις μηνες και μετα σε ξανα τρεις μηνες κ.ο.κ. αλλα πηγα χειρουργειο διοτι 15-30% πιθανοτητα για καρκινο δεν ειναι αμελητεα...

    Γενικα θελει ερευνα κι επιστημονικη καταρτιση για να μην κανεις χειρουργείο χωρις λογο και να μην πεφτεις θυμα των γιατρων...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    GEORGEWWW οταν κανεις παρακεντηση στον οζο βλεπουν σε ποια κατηγορια ανηκει το υλικο . εμενα ασ πουμε ηταν κατηγορια 4 (15-30% πιθανοτητα για καρκινο)οποτε τον αφαιρεσα γιατι φοβηθηκα να μην μεγαλωσει κι αλλο ο οζος(ηταν περιπου 2 εκατοστα)και αρχισει κι αλλαζει η συσταση του.ειχα κανει και υπερηχο στους λεμφαδένες κι ηταν καθαροι.
    θα μπορουσα να ξανακανω παρακεντηση σε τρεις μηνες και μετα σε ξανα τρεις μηνες κ.ο.κ. αλλα πηγα χειρουργειο διοτι 15-30% πιθανοτητα για καρκινο δεν ειναι αμελητεα...

    Γενικα θελει ερευνα κι επιστημονικη καταρτιση για να μην κανεις χειρουργείο χωρις λογο και να μην πεφτεις θυμα των γιατρων...
    Α οκ. Ετσι όπως το είπες νομίζω κατηγορία 4 καρκίνου δηλαδή cancer stage IV και ότι ήταν false positive. Ok έτσι ναι καλά έκανες.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    ρουλακι εσενα σου κανανε βιοψια? βρηκανε κατι? η δεν εχουν κανει βιοψια και το λενε απλα?...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μου ειπαν ισως να εχω ασπεργκερ
    By teras in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 88
    Last Post: 30-07-2019, 21:59
  2. σου ειπαν ψεμματα .....
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 26
    Last Post: 13-02-2017, 14:28
  3. Συσφυξη και αλλες συμβουλες που μου ειπαν
    By MerryMaker_Misery in forum Παχυσαρκία
    Replies: 19
    Last Post: 24-06-2011, 00:09
  4. Replies: 6
    Last Post: 27-07-2008, 17:41
  5. Είπαν ...
    By erwtokritos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-04-2006, 01:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •