Άγχος; Κατάθλιψη; Ασθένεια; Κάτι άλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    1

    Άγχος; Κατάθλιψη; Ασθένεια; Κάτι άλλο;

    Καλησπερα σας!
    Αρχικά, να διευκρινήσω ότι δεν έχω επισκευτει κάποιον ειδικό, ούτε ψυχολόγο ούτε γενικό γιατρό.
    Τους τελευταίους μήνες ταλαιπωρούμε από κάποια συμπτώματα..ξεκίνησα με δύσπνοιες και αρρυθμίες, επισκέφτηκα και παθολόγο και πνευμονολόγο και καρδιολόγο, έκανα εξετάσεις γενικά δεν φαίνεται κάτι σοβαρό! Δείχνει να έχω ένα ελαφρύ άσθμα αλλά χωρίς μα έχω ανταπόκριση σε φάρμακα και οι έκτακτες που φάνηκαν από το holter είναι σε φυσιολογικά πλαίσια! Αυτά άρχισαν σε περίοδο έντονου στρες( που δεν παραδεχόμουν ότι είχα ) μετά αφού δεν μπορούσα πλέον να πάρω ανάσα και να με πιάνει πανικός που πλησίαζαν τα deadlines το κατάλαβα. Για λίγο καιρό έγιναν πιο ήπια τα συμπτώματα αλλά τελευταία έχουν εμφανιστεί ξανά και με καινούργιες προσθήκες ... εκτός από την έντονη δύσπνοια που έχω ολη την ώρα πια, έχω πολύ έντονους πονοκεφάλους(ξεκινάνε από την βάση του αυχένα μ και εάν συνεχίσει πάει στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού καν αν επιμείνει με
    Πιάνουν και τα δόντια μ). Επιπλέον πόνοι σε μέση και αυχένα σε φάση να μην μπορώ μα σταθώ όρθια συν πόνους σε αρθρώσεις των χεριών Και των ποδιών. Κάποιες μέρες ανεβάζω και κάποια δέκατα, όπως επίσης διαταραχές με το στομάχι μ, ότι τρώω νιώθω ότι δεν γίνεται να το χωνέψω ανεβαίνει πάνω και κάθεται στο στέρνο μ για ώρες. Τέλος, ο ύπνος μ έχει περιοριστεί αρκετά και ενώ σηκώνομαι και νυστάζω και νιώθω κουρασμένη δεν μπορώ να κοιμηθώ.


    Επίσης, από θέμα ψυχολογίας νιώθω ότι κάτι ίσως να μην πηγαίνει τόσο καλά... νιώθω αρκετά άσχημα γενικά με εμένα, ότι γίνομαι βάρος σε άλλους, ότι μου κάνουν χάρη και συναστρεφομαι μαζί τους γιατί ίσως να με λυπούνται. Νιώθω γενικά αρκετές τύψεις για τα πάντα ..ότι συνέχεια κάνω λάθη! Επίσης σκέψεις σχετικές με το μέλλον μ ότι δεν θα μπορέσω να κάνω τίποτα και να γίνω τίποτα, απλά θα κρεμομαι για πάντα από κάποιον(Είμαι γενικά ανακλητική θεωρώ σαν ανθρωποσ Όλα τα αφήνω τελευταία στιγμή και στο τελοσ Γίνονται βουνό )Τελευταία αυτές οι σκέψεις έχουν γίνει καθημερινό φαινόμενο με συνοδεία από δάκρυα, κοιτάζοντας το κενό και χάνοντας καίει επιθυμία να κάνω οτιδήποτε, οι ελεύθερες ώρες που έχω μέσα στη μέρα με βρίσκουν να κοιτάω το ταβάνι ξαπλωμένη σε ένα κρεβάτι. Και μπαίνω κάποιες φορές στο σκεπτικό ότι ίσως να ήταν όλοι καλύτερα εάν δεν υπήρχα γενικά και ίσως καλύτερα θα ήταν να εξαφανιστω... πολλές φορές μ έχουν έρθει σκέψεις στο μυαλό όταν οδηγάω ότι εάν κάνω ένα γύρισμα στο τιμόνι ,ξέρω γω, όλα θα ήταν πιο καλά βέβαια αυτό π περναει αμέσως γιατί επίσης σκέφτομαι ότι είμαι αρκετά δειλή για να κάνω μια τέτοια πράξη... Τέλος ήρθαν να προστεθούν σκέψεις που έχουν να κάνουν με το να βλέπω να παθαίνω κάτι, δηλαδή ανεβαίνω σκάλες και βλέπω ότι δεν πατάω καλά και πέφτω (όντως έπεσα, σαν υποσυνείδητα το μυαλό μ να με ώθησε να το κάνω), ότι πατάω και πέφτω και χτυπάω πολύ άσχημα γενικά ότι δεν μπορώ να στηριχτώ και απλά θα πέσω και θα σκοτωθώ.
    Τόσο καιρό δεν έχω πάει σε έναν ειδικό γιατί θεωρώ ότι θα γίνω υπερβολική, ότι θα τον κουράσω και ίσως φανώ τρελή! Δεν έχω μιλησει σε κανέναν δικό μ ανθρωπο , δεν νομίζω ότι καταλαβαίνει κανεις το πρόβλημα(εάν υπάρχει) και ίσως και εκείνοι θεωρήσουν υπερβολική, δεν θέλω να τους πρήζω με τα δικά μου.
    Νομίζω όμως ότι τώρα έχω φτάσει στα όρια μου και απλά ήθελα μια κατεύθυνση από κάποιον που ίσως περναει το ίδιο ή γνωρίζει κάτι παρόμοιο...εάν είναι ασθένεια ή ψυχοσωματικά ή γενικά μια απάντηση/λύση... να πάω σε παθολόγο ή ψυχολόγο ; Ή και τα δυο ; Ή μηπωσ Κανενα από τα δυο και απλά είμαι υπερβολική ή έχω άγχος και τελικά να κάτσω εκεί που κάθομαι;
    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αυτο με τα δεκατα τα ειχα για πολλα χρονια και έφυγαν όταν ξεκίνησα ψυχοφαρμακα. Γενικα να ξέρεις οτι οι έκτακτες οι οποίες ειναι συνήθως επίσης απο το άγχος δεν ειναι κατι σοβαρό. Και εγω ειχα. Για την ακρίβεια 1044 μεσα σε 24 ώρες. Πήγαινε σε εναν ψυχίατρο αν θες τη γνωμη μου. Χρειαζεσαι φαρμακευτική αγωγή. Οι κρισεις δε περνανε μονες τους. Θελει πολυ προσπάθεια και δυστυχώς οταν εισαι αγχωμενος πολλες φορες δε το καταλαβαίνεις και σου βγαινουν ψυχωματικα. Μη ταλαιπωρήσαι τσαμπα ενω μπορείς να πας σε εναν γιατρό
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    4
    ΕΓΩ!! Ακριβως τα ιδια με δυσπνοια, στομαχικα κλπ. Δεν εχω παει ουτε εγω σε ψυχιατρο για τον ιδιο λογο. Ειχα κανει πριν 1 μηνα μεχρι και αξονικη στους πνευμονες και το αποτελεσμα ηταν να μου πουν οτι δεν εχω κατι και οτι ειναι στρες. Η αληθεια ειναι οτι εχω αγχος και φοβιες περι θανατου και δεν εχεις ιδεα πως βασανιζομαι οταν αρχιζει να πλησιαζει η ωρα του υπνου. Κλαιω μονη μου και νιωθω οτι θα σκασω γτ δεν παιρνω καλες ανασες. Σα να μου λειπει οξυγονο. Τωρα σκεφτομαι μηπως ειναι κατι στον οισοφαγο και φταιει αυτο για ολα. Πραγματικα σε καταλαβαινω. Κοντευω να τρελαθω. Δεν ξερω αν ειναι σωματικο ή ψυχολογικο αλλα αν νιωθεις ετσι χρειαζεσαι βοηθεια. Στην τελικη η δουλεια του ειναι του ψυχιατρου. Δε θα τον κουρασουμε. Εγω πιο πολυ δε θελω να παω γιατι δε θελω να φτασω σε σημειο να παιρνω φαρμακα. Ομως ισως ειναι η μονη λυση αν υποφερεις. Πως εισαι με την αναπνοη εσυ? Νιωθεις οτι δε μπορεις να παρεις καλα ανασα βαθια? Σα να μη σου φτανει το οξυγονο? Εισαι συνεχεια ετσι? Εμενα ξεκινησε πριν εναμιση μηνα. Ετρωγα ενα γλυκο και ενιωσα οτι πνιγομαι και απο εκεινη τη μερα ως σημερα ουτε να κοιμηθω μπορω ουτε να φαω χωρις να φοβαμαι οτι θα πνιγω η θα σταματησω να αναπνεω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα Nart, όλα αυτά που λες μοιάζει με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή ΓΑΔ και είναι κάτι που μπορεί να διορθωθεί.

    Με αυτά που λες και επειδή δεν έχεις ανθρώπους να σε καταλαβαίνουν, καλό θα ήταν να βρεις ψυχολογική υποστήριξη, δηλαδή ένα καλό ψυχολόγο, ο οποίος θα σου εξηγήσει τι έχεις ακριβώς και τι να μπορείς να κανείς.
    Ο ψυχολόγος δεν δίνει φάρμακα, ο ψυχίατρος δίνει κατά βάση φάρμακα.

    Αν δεν κοιμάσαι επιδεινώνεται η όλη κατάσταση, επίσης η ανησυχία και η αβεβαιότητα επιδεινώνει το άγχος και αυτό με τη σειρά του τα ψυχοσωματικά συμπτώματα.
    Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ψύχραιμη και ήρεμη όσο γίνεται, ώστε να έχεις καθαρό μυαλό. Βιταμίνες Ω3 ή πολυβιταμίνες ίσως βοηθήσουν.

Similar Threads

  1. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Sonataa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 04-12-2018, 19:03
  2. Αγχος ή κατι αλλο
    By Stathis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 24-11-2018, 14:59
  3. Εχω καταθλιψη ή κατι αλλο?
    By Stavrosbmw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 01-04-2017, 23:29
  4. αγχος η κατι αλλο?
    By vasilis 80 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-03-2017, 21:41
  5. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 12:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •