παρακαλω μια βοηθεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1

    παρακαλω μια βοηθεια...

    η κατασταση μου ειναι αρκετα περιεργη. εχοντας παει σε αρκετους ψυχιατρους, προσπαθωντας να συνεχισω τη ζωη μου, μιας και εχω κολλησει πολυ ασχημα τον τελευταιο καιρο, δεν μπορω να καταλαβω αν οντως πασχω απο ψυχωση. ολοι μου εδωσαν φαρμακευτικη αγωγη, αλλα αρνουμαι να την δεχτω. ο ενας μου ειπε πως κινδυνευω απο σχιζοφρενεια. και ναι, εχω ιδεες πως κοντινα μου προσωπα δεν εχουν και τις αγνοτερες προθεσεις. αυτα τα συμπτωματα τα ειχα απο παλια, αλλα τωρα εντεινονται. ομως το σημαντικο ειναι πως δεν μπορω να καταλαβω. αλλες φορες ειμαι σιγουρος πως ειμαι υγιης και αλλες ετοιμος να να ακολουθησω την αγωγη. μπορει καποιος να δωσει μια γνωμη για αυτη την ψυχωση ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Λες πως έχεις επισκεφτεί πολλούς ψυχιάτρους που φαντάζομαι σου έχουν προτείνει να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή, έχοντας διαγνώσει πως πάσχεις από ψύχωση ή ακόμη κι από σχιζοφρένεια ..Μάλιστα...Είναι όπως και νάχει επιβεβαιωμένο πως πάσχεις από κάποια ψυχική νόσο και εσύ αρνείσαι να δεχτείς την αγωγή με φάρμακα που σου προτείνουν ? Και περιμένεις να γιατρευτείς από τις γνώμες ομοιοπαθούντων που δεν έχουν επιστημονική κατάρτιση μέσα από το ίντερνετ (και οπωσδήποτε δεν μπορούν να προβούν σε τηλεδιάγνωση ) ή απλά θέλεις να μάθεις μέσα από τις διάσπαρτες απόψεις μη ειδικών ανθρώπων αν είσαι ή όχι υγιής ?? Αν λες πως έχεις \"κολλήσει\" πολύ άσχημα , τι περιμένεις για να ακολουθήσεις άμεση θεραπεία που θα σου συστήσει κάποιος ειδικός που θα σου εμπνέει εμπιστοσύνη ? Όσο αφήνεις το πρόβλημα σου να υφίσταται περιμένοντας την \"επιφοίτηση\" από το ίντερνετ, η πάθηση σου θα σου βάζει περισσότερα \"κολλήματα\", γνώμη μου είναι ν\' ακολουθήσεις την συμβουλή ειδικού και εδώ είμαστε σε λίγο καιρό για να συζητήσουμε την πορεία της προσπάθειας σου...Νομίζω πως αυτό είναι το πρώτο και κύρια το κατάλληλο βήμα για να απεγκλωβιστείς από το πρόβλημα σου ...:)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by farewell

    και ναι, εχω ιδεες πως κοντινα μου προσωπα δεν εχουν και τις αγνοτερες προθεσεις. αυτα τα συμπτωματα τα ειχα απο παλια, αλλα τωρα εντεινονται.

    ειναι εμφανες οτι εχεις αλυτα ζητηματα μεσα σου.
    Το να σου πει καποιος απο εδω, οτι βρε φιλε μου οχι δεν συμβαινουν αυτα και σου φαινεται, ειναι μια τρυπα στο νερο.

    Θα σου πω δυο κατευθυνσεις,

    1. σε πρωτη φαση αποφυγε φαρμακευτικες αγωγες.

    2. Σε δευτερη φαση βρες ενα ψυχολογο που θα τον εμπιστευεσαι αρχινα να ξετυλιγεις το κουβαρι.
    Εχεις πολλα να συζητησεις και ακομα περισσοτερα να ληξεις.


    Εδω μεσα αν θες μπορεις να συζητας την εξελιξη της υποθεσης καθως προχωρανε οι συζητησεις με τον ψυχολογο σου αλλα σε καμια περιπτωση να βρεις ολοκληρωμενη λυση οπως ισως φανταζεσαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα να αρχίσεις με ομοιοπαθητική/βιταμίνες και ψυχοθεραπεία.
    Αμα δείς ότι δε σε βοηθάνε άρχισε και φάρμακα χημικά.
    Ωστόσο μην αρχίσεις κατευθείαν χημικά φάρμακα γιατί έχουν πολλές παρενέργειες..

    Originally posted by farewell
    η κατασταση μου ειναι αρκετα περιεργη. εχοντας παει σε αρκετους ψυχιατρους, προσπαθωντας να συνεχισω τη ζωη μου, μιας και εχω κολλησει πολυ ασχημα τον τελευταιο καιρο, δεν μπορω να καταλαβω αν οντως πασχω απο ψυχωση. ολοι μου εδωσαν φαρμακευτικη αγωγη, αλλα αρνουμαι να την δεχτω. ο ενας μου ειπε πως κινδυνευω απο σχιζοφρενεια. και ναι, εχω ιδεες πως κοντινα μου προσωπα δεν εχουν και τις αγνοτερες προθεσεις. αυτα τα συμπτωματα τα ειχα απο παλια, αλλα τωρα εντεινονται. ομως το σημαντικο ειναι πως δεν μπορω να καταλαβω. αλλες φορες ειμαι σιγουρος πως ειμαι υγιης και αλλες ετοιμος να να ακολουθησω την αγωγη. μπορει καποιος να δωσει μια γνωμη για αυτη την ψυχωση ?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Είναι καλό να ξεκινησεις ψυχοθεραπεία για να βρείς κάποια άκρη με το μέσα σου. Διαβάζοντας τα όσα γράφεις δεν διακρίνω διαταραχή της σκέψης όπως αυτή ορίζεται στην σχιζοφρένεια. Εκεί έχουμε αποδιοργανωμένη σκέψη με ακουστικές ή/και οπτικές ψευδαισθήσεις. Άλλωστε είναι καλό να μην βάζουμε ταμπέλες. Καλό ξεκίνημα...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2
    Ειμαι καπως στην ιδια φαση με εσενα. απλα η συμβουλη μου ειναι να κανεις ομοιοπαθητικη και να ασχολεισαι με πραγματα που να σε κανουν χαρουμενο, γενικοτερα να παλευεις για αυτα που θελεις. εμενα με εχει βοηθησει η ομοιοπαθητικη οσον αφορα την αντιληψη μου οταν νομιζω οτι μιλανε για μενα ή ειναι εναντιον μου. Ετσι κυλαει η σκεψη μου και προχωραει στην επομενη, χωρις να με ενοχλει η προηγουμενη, γιατι αντιλαμβανομαι οτι η σκεψη δεν ειναι οντως αληθινη αλλα κατι που δεν ισχυει.
    Συμβουλη μου: Πριν πας σε ψυχιατρο, θα σε συμβουλευα να πας σε ομοιοπαθητικο, μιας και εγω ειδα αποτελεσμα, οσον αφορα τα ιδια συμπτωματα που εχουμε. Αν τελικα ψαξεις για ομοιοπαθητικο, κανε μια ερευνα αγορας, ωστε να βρεις εναν καλο και εντιμο γιατρο.
    .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by jour69


    Αν τελικα ψαξεις για ομοιοπαθητικο, κανε μια ερευνα αγορας, ωστε να βρεις εναν καλο και εντιμο γιατρο.
    .

    ο ομοιοπαθητικος ειναι γιατρος????

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2
    γιατροσ ειναι εχει τελειωσει την ιατρικη και εχει παρει σαν ειδικοτητα τιν ομοιοπαθητικη

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εκει ηθελα να καταληξω, οτι εχει ειδικοτητα οχι οτι ειναι γιατρος.
    Εννοω δηλαδη οτι γιατρος ομοιοπαθητικος δεν υπαρχει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Krino τι εννοεις οτι δεν υπαρχει γατρος ομοιοπαθητικος?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by mariafound82
    Krino τι εννοεις οτι δεν υπαρχει γατρος ομοιοπαθητικος?

    μπορεις να μου πεις τι σπουδες απαιτειται να κανει ενας ομοιοπαθητικος γιατρος???
    Να τελειωσει απλα την ιατρικη?? τι ακριβως??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Ο ομοιοπαθητικος που παρακολουθει τα παιδια μου ειναι παθολογος κ εχει ειδικευθει στην ομοιοπαθητικη. Ξερω οτι υπαρχουν κ αλλοι που δεν ειναι γιατροι.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οκ σαφες και με βρισκεις συμφωνο.
    Αρα οταν καποιος πχ εχει κρισεις πανικου, μια επιλογη του ειναι να παει σε ενα παθολογο με ειδικευση στην ομοιοπαθητικη, αυτο ηθελα να επισημανω, τιποτα αλλο.


    Για τους υπολοιπους που αναφερεις οτι δεν ειναι καν γιατροι δεν νομιζω να χρειαζεται σχολιο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Οποιοσδήποτε έχει σπουδάσει Ιατρική λέγεται γιατρός. Ακόμα και αν δεν έχει κάνει καθόλου ειδικότητα. Οι αγροτικού γιατροί πχ μόλις έχουν τελειώσει το Πανεπιστήμιο και δεν έχουν αρχίσει την ειδικότητά τους. Είναι όμως γιατροί.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Δεν ειπα οτι δεν ειναι γιατρος.
    Απλα ρωτησα την διαδικασια που υπαρχει για να ασχοληθει μαζι του ενας ανθρωπος που εχει ψυχολογικα προβληματα.

    Απο κει και περα ο καθενας παει και σε καφετζου αμα θελει....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •