Πρόσφατη αλλαγή ιατρού & στρατός!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    1

    Πρόσφατη αλλαγή ιατρού & στρατός!

    Καλησπέρα στους συμφορουμίτες και συνοπαθούντες.

    Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
    Εδώ και σχεδόν 2 χρόνια πάσχω από αγχώδη καταθλιπτική διαταραχή με διαταραχές ύπνου (υπνοβασία), αδυναμίες συγκέντρωσης και μνήμης και συνεχές αίσθημα κόπωσης. Μέχρι 3 μήνες πριν και εδώ και 2 χρόνια, με παρακολουθούσε ψυχίατρος του ΠΕΔΥ με την οποία ακολουθούσα φαρμακευτική αγωγή με μερική ύφεση των συμπτωμάτων μου.

    Όμως, η ιατρός αυτή πρίν 3 μήνες σταμάτησε από το ΠΕΔΥ και μπήκε σε νοσοκομείο χωρίς να βρίσκεται στα εξωτερικά ιατρεία, δηλαδή δεν μπορώ να συνεχίσω την θεραπεία μου με αυτή.

    Έτσι, πριν 2 μήνες βρήκα άλλη ιατρό του ΠΕΔΥ με την οποία συνεχίζω την αγωγή. Πριν μερικές μέρες ενημερώθηκα για την κατάταξη μου στο στρατό σε 2 εβδομάδες από τώρα. Επειδή είμαι ακόμη μακρία από την λειτουργικότητα, ούτε εργάζομαι εδώ και καιρό και καθώς πριν μερικές εβδομάδες αυτοτραυματίστηκα, αναγνωρίζοντας ότι δεν είμαι σε θέση να ανταπεξέλθω αυτή τη στιγμή σε αυτό, αποφάσισα να ζητήσω αναβολή. Στην ψυχίατρο ζήτησα μια γραπτή διάγνωση για να την χρησιμοποιήσω στη διαδικασία. Όμως, η νέα ιατρός μου είπε ότι επειδή δεν είμαι και πολύ καιρό ασθενής της και δεν έχει βγάλει ακόμη διάγνωση δικιά της και παρότι φαίνεται καθαρά η διάγνωση και η αγωγή μου εδώ και 2 χρόνια και στο βιβλιάριο μου και στο σύστημα ηλεκτρονικού ιατρικού φακέλου / συνταγογράφησης, δεν μπορεί να μου γράψει παρά απλά για αγχώδη και καταθλιπτική συμπτωματολογία και όχι για διαταραχή, μέχρι να βγάλει κι αυτή πόρισμα.

    Σε ερώτηση που έκανα σε άτομο που γνωρίζει μου είπε ότι ένα τέτοιο χαρτί θα γίνει δεκτό για να παραπεμφθώ στην Επιτροπή αλλά υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μην αρκεί για την απόφαση της Επιτροπής.

    Το βρίσκω απίστευτο πως μετά από 2 χρόνια αυτής της κατάστασης δεν μπορώ να έχω ένα απτό χαρτί στα χέρια μου. Δεν έχω τον χρόνο (αφού σε 2 εβδομάδες μπαίνω) να πάρω σβάρνα τους ιδιωτικούς ψυχιάτρους στην προσπάθεια να βρω κάποιον που θα συμφωνήσει με την προηγούμενη μου ψυχίατρο αμέσως ώστε να μου χορηγήσει μια πραγματική διάγνωση, με αποτέλεσμα να έχω επιδεινωθεί πολύ στο θέμα του άγχους!

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ζητήσω και να μου προτείνετε κάποιον ψυχίατρο, έστω με pm…

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Μπαινω 15 Ιουλιου. Ειμαι με κρισεις πανικου, αγοραφοβια (με πιανει μερικες φορες) και καταθλιπτικη διαθεση και αλλα. Απο δημοσιο νοσοκομειο θελει γνωματευση (χαρτι) για να παρεις αναβολη απο οσο ξερω. Σε ποιο μερος ειναι να παρουσιαστεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ετσι ειναι τα καθικια οι γιατροι. Σε βγαζουν τρελο αλλα αν τους ζητησεις χαρτι δεν σου δινουν μηπως και τους το παιζεις τρελος!!!

    Απλα συνεχισε να τους πιεζεις, δεν υπαρχει αλλη λυση. Δεν ξερω αν θα ηταν εξυπνο να αποκρυψεις οτι θελεις το χαρτι για το στρατο. Αυτες γυναικες ειναι , σου λενε πηγαινε εσυ ζωο να υπηρετησεις, εμεις δεν εχουμε τετοια υποχρεωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by jimjj View Post
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
    Μήπως θέλει το γνωστό φακελάκι; Το ξέρω από άλλες (μη ψυχιατρικής φύσης) περιπτώσεις.

Similar Threads

  1. Στρατός
    By Vertone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 03-01-2019, 09:44
  2. Replies: 16
    Last Post: 01-07-2018, 03:36
  3. Η πρόσφατη ιστορία μου
    By MixHik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 14-01-2014, 19:39
  4. Στρατος
    By mateo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 06-01-2014, 16:33
  5. Στρατος..
    By νικος32 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 15
    Last Post: 20-11-2007, 14:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •