Δεσμιος του ιστορικου σου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,015

    Δεσμιος του ιστορικου σου

    Εχω χασει την πιστη μου στην ψυχιατρικη. Η αιτια ειναι οτι περασα ενα ψυχωτικο επεισοδιο απο το οποιο με το που βγηκα με πηγαν (και οχι πηγα), δυο μηνες στο ψυχιατρειο για πρωτη φορα στη ζωη μου. Εκει παρολο που προσεχα τι ελεγα και πως συμπεριφερομουν με τους ψυχιατρους εφτιαξαν μια "ωραια" διαγνωση που ακουθησε την πεπατημενη και με φορτωσαν με φαρμακα.

    Εαν δεν εχει σημασια τι λες και πως συμπεριφερεσαι τι μετραει ωστε να βγει μια διαγνωση? Ασε που πολλα ηταν ψεμματα οπως τακτικα νοσηλευεται στο ψυχιατρειο ενω εγω πηγα πρωτη φορα στη ζωη μου, καθως και η ηλικια που πρωτοδιαγνωστηκε το προβλημα.

    Θα το αφησω να περασει ετσι μιας και θελω να βγαλω αναπηρικη συνταξη , τουλαχιστον οσο ειμαι ανενεργος απο υποθεση δουλειας αλλα και επειδη στην ουσια δεν μπορω να κανω τιποτα περι τουτου.

    Ασχετως δηλαδη input , εχεις το ιδιο output.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Ένα έχω να πω.
    Last edited by Georgewww; 22-06-2019 at 21:00.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Ένα έχω να πω,
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post

    Ρε φίλε κάνε κάνα κονέ να μπούμε κι εμείς , να βγούμε με σύνταξη και να τα λέμε φιλοσοφοντας στο μπαλκόνι με τσάι λεμόνι :)

    Έχω ι4 ψυχιατρικό στρατού για αρχή ;)

    Πες μας εντυπώσεις από μέσα.
    Μη διανοεισαι καν να αστειευσαι με το ποσοστο αναπηριας της βαρυτερης ψυχιατρικης νοσου που υπαρχει.

    Πηγαινε αλλου να ραντισεις την ελαφροτητα σου.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Μη διανοεισαι καν να αστειευσαι με το ποσοστο αναπηριας της βαρυτερης ψυχιατρικης νοσου που υπαρχει.

    Πηγαινε αλλου να ραντισεις την ελαφροτητα σου.
    Ποιος ειρωνεύτηκε ? Φίλε μου αν ήρθες με επιθετικό τόνο για να προσβάλεις , κακώς το έκανες. Ζητήσαμε πληροφορίες για το πώς ήταν η εμπειρία του ανθρώπου κι εσύ γίνεσαι επιθετικός και προσβάλεις τον κόσμο λέγοντας ότι αστειεύεται κτλ. Αν έχεις κάτι να πεις να βοηθησεις , καλώς, αλλιώς μην μας ενοχλείς.


    Και ο φίλος μας εδώ λέει ότι του την φόρτωσαν αν κατάλαβα καλά και ότι δεν είχε πρόβλημα τέτοιο.
    Φιλικά,πάντα.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Last edited by Georgewww; 20-06-2019 at 23:48.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 21-06-2019 at 14:23.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,015
    Τωρα ειμαι καλα και παλευω για την ανεξαρτησια μου. Ειχα παρει αναπηρικη συνταξη αλλα κοπηκε γιατι εληξε η αναπηρια και πρεπει να περασω παλι απο γιατρους. Το υψος αυτης ειναι 288 ευρω το 75% της εθνικης συνταξης. Για καποιον που προσπαθει να παει σε νεο περιβαλλον και να ζησει μια αξιοπρεπη ζωη , δεν αρκει. Κοιταζω με που θα την ξαναπαρω να βρω δουλεια εκτος του περιβαλλοντος που βρισκομαι.

    Εκανα στρατο Ι2 λογω μυωπιας και μαλιστα πηγα μεγαλος λογω σπουδων και κατοπιν αυτου παρουσιασα σχιζοφρενικα συμπτωματα σε μια περιοδο μετα το στρατο που ηταν ιδιαιτερα στρεσογονα για μενα.

    Θα ηθελα αν ειχε καποιος παρομοια εμπειρια να την μοιραστει. Γιατι εαν δεν λες κατι "τρελλο" που υποκειται να βαλει σε σκεψεις τους αλλους και εαν η συμπεριφορα σου ειναι σωστη απο που και ως που "παραγεται" μια διαγνωση περαν του ιστορικου και της βιβλιογραφιας για το τι "ταιριαζει" στην περιπτωση.

    Απο την στιγμη που πατησα στο ψυχιατρειο ηθελα φυσικα να φυγω απο κει. Τωρα ειμαι καλα περνωντας περιπου το 1/3 της φαρμακευτικης αγωγης που μου εγραψαν και το μονο που με απασχολει ειναι το οικονομικο και να πραγματοποιησω καποια ονειρα , οπως να φυγω απο το περιβαλλον εδω και να αποκτησω μια αξιοπρεπη ανεξαρτητη ζωη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Τωρα ειμαι καλα και παλευω για την ανεξαρτησια μου. Ειχα παρει αναπηρικη συνταξη αλλα κοπηκε γιατι εληξε η αναπηρια και πρεπει να περασω παλι απο γιατρους. Το υψος αυτης ειναι 288 ευρω το 75% της εθνικης συνταξης. Για καποιον που προσπαθει να παει σε νεο περιβαλλον και να ζησει μια αξιοπρεπη ζωη , δεν αρκει. Κοιταζω με που θα την ξαναπαρω να βρω δουλεια εκτος του περιβαλλοντος που βρισκομαι.

    Εκανα στρατο Ι2 λογω μυωπιας και μαλιστα πηγα μεγαλος λογω σπουδων και κατοπιν αυτου παρουσιασα σχιζοφρενικα συμπτωματα σε μια περιοδο μετα το στρατο που ηταν ιδιαιτερα στρεσογονα για μενα.

    Θα ηθελα αν ειχε καποιος παρομοια εμπειρια να την μοιραστει. Γιατι εαν δεν λες κατι "τρελλο" που υποκειται να βαλει σε σκεψεις τους αλλους και εαν η συμπεριφορα σου ειναι σωστη απο που και ως που "παραγεται" μια διαγνωση περαν του ιστορικου και της βιβλιογραφιας για το τι "ταιριαζει" στην περιπτωση.

    Απο την στιγμη που πατησα στο ψυχιατρειο ηθελα φυσικα να φυγω απο κει. Τωρα ειμαι καλα περνωντας περιπου το 1/3 της φαρμακευτικης αγωγης που μου εγραψαν και το μονο που με απασχολει ειναι το οικονομικο και να πραγματοποιησω καποια ονειρα , οπως να φυγω απο το περιβαλλον εδω και να αποκτησω μια αξιοπρεπη ανεξαρτητη ζωη.
    Κοίτα δε παίζει ρόλο μόνο το τι λες. Κοιτάνε κι άλλα πράγματα, εγώ όταν είχα περάσει από επιτροπή καμιά 15 άτομα στο δωμάτιο ιατροί κτλ στο ψυχιατρικό στρατού , με ρωτούσαν και κοιτούσαν να σε στηρίξουν νοητικά με τα λόγια σε θέματα λογικής αλλά και να σε τσατισιυν για να δουν αντίδραση, σε εμενα δε τα κατάφεραν και τα βρηκαμε αλλά όλοι οι άλλοι φύγανε εκνευρισμένοι, οπότε θα δουν πχ και το πώς κουνιέσαι , και τη χροιά της φωνής, που κοιτάς όταν μιλάς, παρά πολλά πράγματα, δύσκολο να τα προσποιηθεί όλα, δε γίνεται, κάτι θα σε προδώσει ,

    Θα έλεγα να είσαι ο εαυτός σου. Άλλωστε να σε βοηθήσουν θέλουν , δεν είναι αστυνομία κι εσύ ο υπόλογος , είναι άνθρωποι (θεωρητικά πάντα) που θέλουν να σε εξυπηρετήσουν.



    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  8. #8
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    ...... Γιατι εαν δεν λες κατι "τρελλο" που υποκειται να βαλει σε σκεψεις τους αλλους και εαν η συμπεριφορα σου ειναι σωστη απο που και ως που "παραγεται" μια διαγνωση περαν του ιστορικου και της βιβλιογραφιας για το τι "ταιριαζει" στην περιπτωση.

    .
    keep_walking, γράφεις με πολλή διαύγεια και συγκροτημένη σκέψη. Φαίνεται πως ένα επεισόδιο (δεν ξέρω πόσο έντονο) αρκεί για να οδηγήσει κάποιον σε εγκλεισμό συν το να τον συνοδεύει ένα προηγούμενο ιστορικό στο οποίο κτίζουν διάγνωση - αναγκαιότητα εγκλεισμού άμα βρίσκουν συνάφεια του με το επεισόδιο.

    Όμως, με τέτοια διαύγεια και - με βάση τα κατά καιρούς εδώ γραφόμενα σου - την ωριμότητα που σε διακρίνει, αλλά και τις προηγούμενες σπουδές, είναι κρίμα να κλειστείς σε μια αναπηρική σύνταξη. Μου αρέσει που λες "παλευω για την ανεξαρτησια μου", "νεο περιβαλλον", "μια αξιοπρεπη ζωη", "να βρω δουλεια", τα οποία ερμηνεύω ότι η περιπέτεια, μέσα σου, λειτούργησε ως ένα έναυσμα - απόφαση για νέο ξεκίημα ζωής. Απλά θέλει υπομονή και επιμονή, και αντοχή ψυχική στις όχι ιδιαίτερα καλές εποχές που ζούμε, διότι η προσωπική μου εμπειρία λέει πως όποιος υπό αντίξοες συνθήκες στον προσωπικό και ευρύτερο του χώρο (κοινωνικοεπαγγελματικό εννοώ) δεν τα βάζει κάτω, στο τέλος πάντα φτάνει κάπου, πάντα πετυχαίνει κάτι καλό έστω κι αν δεν είναι το καλύτερο που θα θελε, κι αυτό που τελικά πέτυχε τον κάνει να νιώθει αρκετα αξιοπρεπής. Το να επιλέξει την εύκολη λύση της στασιμότητας, αυτό μάλλον επιβαρύνει τη ψυχολογική του κατάσταση.
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,522
    εγω εχω κανει δυο βδομαδες νοσοκομειο οταν ξεκινησε η ασθενεια..... τωρα 6 χρονια ειμαι σε θεραπεια και ειμαι καλα.... αλλα πραγματικα νιωθω οτι ειμαι σε ομηρια, δηλαδη με το παραμικρο αν δεν παιρνω φαρμακα και εχω ξανα προβληματα, μπωρει να με χωσουν νοσοκομειο, δηλαδη ειμαι σε ομηρια δεν ειμαι ελευθερος ανθρωπος. θα θελα να ζουσα και εγω μονος μου ανεξαρτητος, αλλα δεν φτανουν τα λεφτα που βγαζω

  10. #10
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Τωρα ειμαι καλα και παλευω για την ανεξαρτησια μου. Ειχα παρει αναπηρικη συνταξη αλλα κοπηκε γιατι εληξε η αναπηρια και πρεπει να περασω παλι απο γιατρους. Το υψος αυτης ειναι 288 ευρω το 75% της εθνικης συνταξης. Για καποιον που προσπαθει να παει σε νεο περιβαλλον και να ζησει μια αξιοπρεπη ζωη , δεν αρκει. Κοιταζω με που θα την ξαναπαρω να βρω δουλεια εκτος του περιβαλλοντος που βρισκομαι.

    Εκανα στρατο Ι2 λογω μυωπιας και μαλιστα πηγα μεγαλος λογω σπουδων και κατοπιν αυτου παρουσιασα σχιζοφρενικα συμπτωματα σε μια περιοδο μετα το στρατο που ηταν ιδιαιτερα στρεσογονα για μενα.

    Θα ηθελα αν ειχε καποιος παρομοια εμπειρια να την μοιραστει. Γιατι εαν δεν λες κατι "τρελλο" που υποκειται να βαλει σε σκεψεις τους αλλους και εαν η συμπεριφορα σου ειναι σωστη απο που και ως που "παραγεται" μια διαγνωση περαν του ιστορικου και της βιβλιογραφιας για το τι "ταιριαζει" στην περιπτωση.

    Απο την στιγμη που πατησα στο ψυχιατρειο ηθελα φυσικα να φυγω απο κει. Τωρα ειμαι καλα περνωντας περιπου το 1/3 της φαρμακευτικης αγωγης που μου εγραψαν και το μονο που με απασχολει ειναι το οικονομικο και να πραγματοποιησω καποια ονειρα , οπως να φυγω απο το περιβαλλον εδω και να αποκτησω μια αξιοπρεπη ανεξαρτητη ζωη.
    να σε ρωτησω κατι η αναπηρικη συνταξη ειναι μονο 288 ευρω δηλαδη το 75% της εθνικης συνταξης,δηλαδη ανταποδοτικη συνταξη δεν εχει ξερεις????γιατι θελω και γω να δουλεψω καποια χρονια και να βγαλω αναπηρικη γι αυτο ρωταω ή δινουν και αλλο κομματι συνταξης γιατι αν ειναι μονο 288 ευρω συμφερει το προνοιακο επιδομα.μπορεις να μου λυσεις αυτη την απορια δηλάδη αν εχει ανταποδοτικη συνταξη η αναπηρικη συνταξη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,015
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    να σε ρωτησω κατι η αναπηρικη συνταξη ειναι μονο 288 ευρω δηλαδη το 75% της εθνικης συνταξης,δηλαδη ανταποδοτικη συνταξη δεν εχει ξερεις????γιατι θελω και γω να δουλεψω καποια χρονια και να βγαλω αναπηρικη γι αυτο ρωταω ή δινουν και αλλο κομματι συνταξης γιατι αν ειναι μονο 288 ευρω συμφερει το προνοιακο επιδομα.μπορεις να μου λυσεις αυτη την απορια δηλάδη αν εχει ανταποδοτικη συνταξη η αναπηρικη συνταξη
    Δεν ειμαι σιγουρος, εκανα τα χαρτια μου και μου εδωσαν προσωρινη συνταξη. Τωρα μου την εχουν κοψει και περιμενω να ξαναπερασω απο εξεταστικη επιτροπη. Κατοπιν προφανως καταθετω το καινυριο χαρτι αναπηριας και την ξαναβγαζουν. Δεν ξερω οταν ολοκληρωθουν οι γραφειοκρατικες διαδικασιες μηπως παιρνω περισσοτερα. Εχω δουλεψει ικα και λιγο τεβε αλλα δεν ειμαι σιγουρος για τις γραφειοκρατικες διαδικασιες που εξελισσονται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,015
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Να δω τι θα κανω με το μελλον μου...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •