Κάποια βασικά ερωτήματα για ψυχοθεραπευτές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16

    Κάποια βασικά ερωτήματα για ψυχοθεραπευτές

    Καλησπέρα σε όλους...

    Σήμερα έκανα -επιτέλους- την 1η μου συνάντηση με ψυχολόγο-ψυχοθεραπεύτρια. Θα έπρεπε εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια αλλά έχω μαλλον τρομερές ανοχές-αντοχές.
    Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα μόνο. Επειδή είμαι οριακά από χρήματα και αυτό είναι πολυτελέια για εμένα στην παρούσα, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια βασικά.
    Την ψυχολόγο μου την σύστησαν για καλή-όχι κοντινός μου άνθρωπος. Μου φάνηκε πολυ τυπική και απόμακρη (εγώ νιώθω άσχημα με τέτοιες συμπεριφορές οκ είναι δικό μου θέμα)
    Μίλησα 1 ώρα και αυτή μίλησε ελάχιστα. Με προέτρεπε-άφηνε να μιλάω.......έπειτα τελείωσε η ώρα κ ανανεώσαμε για την άλλη εβδομάδα. Αυτό ήταν το 1ο αναγνωριστικό ραντεβού. Την ρώτησα εαν θα μιλάει τόσο λίγο πάντα και μου είπε έως ότου βγάλω από μέσα μου όοοοολα όσα έχω, θα μιλάει ελάχιστα.Η τιμήτης είναι 40 ευρώ/συνεδρία. Δεν ξέρω αν μου κάνει ή όχι, είναι πάρα πολύ νωρίς, τουλάχιστον έκανα την αρχή. αναρτιέμαι όμως, ποια είναι τα ζωτικής σημασίας χαρακτηριστικά που θα πρέπει να προσέξω, ώστε να την αλλάξω άμεσα ή αντίστοιχα να συνεχίσω μαζί της.Τι θα πρέπει να μου βγάζει? Πώς κυλάει η διαδικασία? όντως δεν μιλάνε καθόλου? Πείτε μου οι έμπειροι γιατί δεν θέλω να στερώ από το παιδί μου για να αφήνω χρήματα κάπου που μην πιάνουν τόπο.

  2. #2
    Πράγματι η πρώτη συνάντηση είναι κάπως. Από την δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω πως όταν θα νιώσεις ότι καταλαβαίνει τι σε βασανίζει, στέκεται με σεβασμό και συμπόνοια στα συναισθήματα σου και φυσικά με κάποιες ερωτήσεις της σε κάνει να σκεφτείς με άλλη οπτική εσένα, ορισμένα ζητήματα, τη σχέση σου με κάποια πρόσωπα τότε θα δεις και κάποια οφέλη. Η ψυχοθεραπεία θέλει το χρόνο της. Μπορεί να χρειαστείς 5 συνεδρίες πχ για να νιώσεις άνετα μαζί της. Μπορεί στην 7η να πιάσεις τον εαυτό σου να αντιλαμβάνεται κάτι για πρώτη φορά. Μπορεί στη 10η να θυμώσεις μαζί της γιατί ακόμα θα βλέπεις πως δεν βοηθά όσο θα ήθελες. Και εγώ σκεφτόμουν το κόστος αλλά αφιερωσα ένα εύλογο διάστημα και έκανα περικοπή από αλλού. Δεν τα μετανιώνω τα χρήματα. Καλή αρχή σου εύχομαι σε αυτό το ταξίδι :) *** Ο ρόλος τους είναι να σε ακούσουν να φιλτράρουν και οταν θα σου μιλήσουν να αξίζουν όσα θα πουν. Με την πάροδο βέβαια καμιά φορά μπορεί να ρωτάς και ο ίδιος και να έχετε διάλογο.

    Κράτησε την Ελπίδα ζωντανή όσο και αν φαίνεται μάταιο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    εξαρταται στον ειδικο που θα πεσεις, ισως θελει να μαθει τις εμπειριες που εχεις βιωσει, για να σου κανει την καταλληλη αγωγη και ψυχοθεραπεια κ.λ.π
    Το θεμα ειναι μετα το δευτερο τριτο ραντεβου να φευγεις απο εκει, καπως αναλαφρη/ος.
    Εγω οταν πηγαινα μιλαγε αρκετα ο δικος μου ψυχιατρος, αλλα μιλαγα και εγω πολυ...δλδ ηταν 50/50. στις αρχες δεν θυμαμαι ποιος μιλαγε περισσοτερο.
    Ο ρολος του ειναι να σε καθοδηγησει και να σε βοηθησει να ξεπερασεις τα προβληματα σου.
    Τα 2-3 ραντεβου θα ειναι πιο πολυ αναγνωριστικα , απο εκει και περα θα δεις αν σε βοηθαει.
    Ο ειδικος που πηγαινα εγω, δεν ηταν καθολου απομακρος παντως, ολο ελα ρε μαλακα μ ελεγε χαχαχα..το καλο ηταν οτι ειχε βρει τα κουμπια και μπορουσα να μιλαω για ολα τα θεματα που με απασχολουσαν και ως δια μαγειας με μερικες μαγικες λεξεις που μου ελεγε, με εκανε να νιωθω καλυτερα πιο δυνατος κλ.΄/.π
    Τι προβλημα εχεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πράγματι η πρώτη συνάντηση είναι κάπως. Από την δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω πως όταν θα νιώσεις ότι καταλαβαίνει τι σε βασανίζει, στέκεται με σεβασμό και συμπόνοια στα συναισθήματα σου και φυσικά με κάποιες ερωτήσεις της σε κάνει να σκεφτείς με άλλη οπτική εσένα, ορισμένα ζητήματα, τη σχέση σου με κάποια πρόσωπα τότε θα δεις και κάποια οφέλη. Η ψυχοθεραπεία θέλει το χρόνο της. Μπορεί να χρειαστείς 5 συνεδρίες πχ για να νιώσεις άνετα μαζί της. Μπορεί στην 7η να πιάσεις τον εαυτό σου να αντιλαμβάνεται κάτι για πρώτη φορά. Μπορεί στη 10η να θυμώσεις μαζί της γιατί ακόμα θα βλέπεις πως δεν βοηθά όσο θα ήθελες. Και εγώ σκεφτόμουν το κόστος αλλά αφιερωσα ένα εύλογο διάστημα και έκανα περικοπή από αλλού. Δεν τα μετανιώνω τα χρήματα. Καλή αρχή σου εύχομαι σε αυτό το ταξίδι :) *** Ο ρόλος τους είναι να σε ακούσουν να φιλτράρουν και οταν θα σου μιλήσουν να αξίζουν όσα θα πουν. Με την πάροδο βέβαια καμιά φορά μπορεί να ρωτάς και ο ίδιος και να έχετε διάλογο.

    Κράτησε την Ελπίδα ζωντανή όσο και αν φαίνεται μάταιο.

    με βοήθησες εξαιρετικά σε ευχαριστώ πολύ, αυτά ακριβώς ήθελα να μάθω. Μου έκανε 3 ερωτήσεις όλες κ όλες, αλλά εύστοχες (ευτυχώς). Σίγουρα θα έχω διακυμάνσεις γιατί και εγώ είμαι πολύ καχύποπτη και όλες οι μέρες δεν είναι καλές και άνθρωποι είμαστε γενικά αλλά θέλω πολύ να βοηθηθώ-είναι καιρός- γιαυτό έκανα κ εγώ περικοπές και τα διαθέτω πλέον, βέβαια ξεκαθάρισα πως μπορεί να κάνω λιγοτερες συνεδρίες επειδή δεν θα βγαίνω οκονομικά. Ξέρω πως είναι σχετικό, αλλά υπάρχει ένα ταβάνι χρονικής διάρκειας της ψυχοθεραπείας? πχ 1 χρόνος?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    εξαρταται στον ειδικο που θα πεσεις, ισως θελει να μαθει τις εμπειριες που εχεις βιωσει, για να σου κανει την καταλληλη αγωγη και ψυχοθεραπεια κ.λ.π
    Το θεμα ειναι μετα το δευτερο τριτο ραντεβου να φευγεις απο εκει, καπως αναλαφρη/ος.
    Εγω οταν πηγαινα μιλαγε αρκετα ο δικος μου ψυχιατρος, αλλα μιλαγα και εγω πολυ...δλδ ηταν 50/50. στις αρχες δεν θυμαμαι ποιος μιλαγε περισσοτερο.
    Ο ρολος του ειναι να σε καθοδηγησει και να σε βοηθησει να ξεπερασεις τα προβληματα σου.
    Τα 2-3 ραντεβου θα ειναι πιο πολυ αναγνωριστικα , απο εκει και περα θα δεις αν σε βοηθαει.
    Ο ειδικος που πηγαινα εγω, δεν ηταν καθολου απομακρος παντως, ολο ελα ρε μαλακα μ ελεγε χαχαχα..το καλο ηταν οτι ειχε βρει τα κουμπια και μπορουσα να μιλαω για ολα τα θεματα που με απασχολουσαν και ως δια μαγειας με μερικες μαγικες λεξεις που μου ελεγε, με εκανε να νιωθω καλυτερα πιο δυνατος κλ.΄/.π
    Τι προβλημα εχεις?

    Ψυχίατρος ή ψυχολόγος? έχουν διαφορά έτσι? Ε, μεταξύ αντρών υπάρχουν άλλοι κώδικες! Εγώ ήθελα γυναίκα και σοβαρή γενικά, έτσι αισθάνομαι οτι θεραπεύομαι καλύτερα, επίσης θέλω να μπορώ να θηλάζω στις συνεδρίες :)) Ουσιαστικά όπως έχω καταλάβει, σου βάζουν σε μια σειρά τις σκέψεις και τα συναισθήματα και σε καθοδηγούν να τα δεις με νέα οπτική. Εγώ γενικά ανοίγομαι πανεύκολα και είμαι φύλαρή δεν έχω θέμα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είμαι κ εύκολη περίπτωση..είναι λίγο παγίδα γτ ουσιαστικά ειμαι κλειστή. Δεν έχω ένα πρόβλημα, έχω μια παντελώς τοξική πατρική οικογένεια και πλέον ως αποτέλεσμα μια σχεδόν μπλοκαρισμένη ζωή (για να μην πω κατεστραμένη). Στο παρελθόν έχω περάσει διάφορα....ανορεξία, βουλιμία, κρίσεις πανικού...όλα τα καλά.

  6. #6
    Αν δεν έμπαιναν νέοι στόχοι συνεπώς έξοδα στην ζωή μου θα συνέχιζα τις συνεδρίες. Η σχέση που εχω εκεί είναι μια και μοναδική. Ρωτούσα και εγώ επίμονα αν θα μπορέσω να ορίσω τον χρόνο. Μου είχε εξηγήσει πως μετα την ατομική αν έκρινε πως είμαι καλυτερα θα μπορούσα να μπω σε ομάδα. Μακάρι να έμπαινα. Εύχομαι να αναπτυχθεί μια θετική σχέση θεραπευτριας και εσου. Απόλαυσε το ταξίδι. Έχει πολλά σκαμπανεβάσματα αλλά αν είναι καλή θα δεις πως θα την αισθάνεσαι σύμμαχο στις προσπάθειες σου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν δεν έμπαιναν νέοι στόχοι συνεπώς έξοδα στην ζωή μου θα συνέχιζα τις συνεδρίες. Η σχέση που εχω εκεί είναι μια και μοναδική. Ρωτούσα και εγώ επίμονα αν θα μπορέσω να ορίσω τον χρόνο. Μου είχε εξηγήσει πως μετα την ατομική αν έκρινε πως είμαι καλυτερα θα μπορούσα να μπω σε ομάδα. Μακάρι να έμπαινα. Εύχομαι να αναπτυχθεί μια θετική σχέση θεραπευτριας και εσου. Απόλαυσε το ταξίδι. Έχει πολλά σκαμπανεβάσματα αλλά αν είναι καλή θα δεις πως θα την αισθάνεσαι σύμμαχο στις προσπάθειες σου.


    μακαρι να παει καλα, το εχω αναγκη πραγματικα εδω που εφτασα. Να φανταστεις, εχα στα υποψιν μια αλλη αλλα ειχε πολλη αναμονη λογω φορτου(!) κ ειπα να ξεκινησω γιατι δν παει αλλο κ βλεποντας.....Σιγουρα πιστευω πως πρεπει να την αλλαξω αμεσα αν καταλαβω πως δεν....αλλα το θεμα ειναι να το καταλαβω γτ τωρα ειμαι λιγο σαν τον πνιγμενο που πιανεται απτα μαλλια του. Πιστευω σε 3 μηνες θα εχω μια εικονα. Κ εγω για ανοθγματα ετοιμαζομαι κ τωρα χαλαω λεφτα που ειχα στην ακρη για το μωρο αλλα ισως να πιασουν καλυτερα τοπο ετσι.

  8. #8
    Έχεις κάποιο Μάιλ να μιλήσουμε; είδα ότι δεν λαμβάνεις προσωπικά μηνύματα. Εύχομαι καλή και τελειομηνη κυηση :) :) :)

    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Έχεις κάποιο Μάιλ να μιλήσουμε; είδα ότι δεν λαμβάνεις προσωπικά μηνύματα. Εύχομαι καλή και τελειομηνη κυηση :) :) :)

    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


    έχω γεννήσει, είναι ενός έτους ο μικρός μου!!Μπορώ να σου δώσω μειλ κάπως πιο ιδιωτικά, γτ έχει το ονο/επώνυμό μου και δεν θέλω να φανεί δημόσια.....

  10. #10
    Αν εχεις Skype αν προλάβεις φτιάξε ένα απλό. Θα με βρεις con.con137 όποτε και εάν θες. Φυσικά και επειδή είναι δημόσια καταλαβαίνω πλήρως. Είναι και ο κανονισμός έπειτα από 50 αναρτήσεις εδώ μπορεί κάποιος να στείλει προσωπικό μήνυμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν εχεις Skype αν προλάβεις φτιάξε ένα απλό. Θα με βρεις con.con137 όποτε και εάν θες. Φυσικά και επειδή είναι δημόσια καταλαβαίνω πλήρως. Είναι και ο κανονισμός έπειτα από 50 αναρτήσεις εδώ μπορεί κάποιος να στείλει προσωπικό μήνυμα.

    τέλεια, είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο θα τα πούμε πιο προσωπικά σίγουρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μακάρι να μην τα ξοδεψεις έτσι τα χρήματα και να πιάσουν τόπο! Πες μας τι απέγινε;

Similar Threads

  1. ζώα ψυχοθεραπευτές;
    By ΓΑΤΑ in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 56
    Last Post: 06-12-2013, 10:59
  2. βασικά
    By mariafil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 02-12-2013, 06:45
  3. ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ-ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ
    By stress in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 17-07-2009, 19:53
  4. να θεσω καποια ερωτηματα..;;;
    By ζουμπι in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2009, 04:45
  5. Replies: 72
    Last Post: 23-09-2007, 13:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •