παρενοχληση στην δουλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    παρενοχληση στην δουλεια

    παιδια θελω ν μ πειτε τι να κανω εχω καποια κιλα παραπανω και προσφατα στην δουλεια ειχα παει στο γραφειο του αφεντικου να μ πει ποτε θα δουλεψω...φοραγα ενα παντελονι π μ ειν μεγαλο και συνεχεια πεφτει και καθως συκωθηκα να φυγω απο το γραφειο με κοιταζε καλα καλα και μ κανει 'κατι τελευταιο αν και εισαι πολυ καλη στην δουλεια εχουμε θεμα εμφανισης,τι σας ενοχλει του κανω το παντελονι (γτ θεωρησα οτι ειδε οτι δεν μ καθεται καλα εκεινη τι στιγμη ειχε πεσει και το γιλεκο που φοραγα παραλληλα ειχε ανεβει) και μ κανει σου ειναι μικρο (ενω μου ειναι μεγαλο) συνεχιζει δεν μπορω να σου πω εγω τι να κανεις με τα κιλα σου να κοιταζεσαι στον καθρεφτη πριν βγαινεις' με ειρωνεια...πιστευω οτι θα με διωξουν αν και απο μονη μ δν θελω να ξαναπαω μετα απο αυτο δεν ειμαι και τερας 15 κιλα παραπανω εχω αλλα καποιοι σε θελουν και μοντελο ανεξαρτητου αν εισαι καλη ξεκαλη..πιστευεται οτι με προετοιμαζει οτι θα φυγω η απλα ειπε τα παραπονα του?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    παιδια θελω ν μ πειτε τι να κανω εχω καποια κιλα παραπανω και προσφατα στην δουλεια ειχα παει στο γραφειο του αφεντικου να μ πει ποτε θα δουλεψω...φοραγα ενα παντελονι π μ ειν μεγαλο και συνεχεια πεφτει και καθως συκωθηκα να φυγω απο το γραφειο με κοιταζε καλα καλα και μ κανει 'κατι τελευταιο αν και εισαι πολυ καλη στην δουλεια εχουμε θεμα εμφανισης,τι σας ενοχλει του κανω το παντελονι (γτ θεωρησα οτι ειδε οτι δεν μ καθεται καλα εκεινη τι στιγμη ειχε πεσει και το γιλεκο που φοραγα παραλληλα ειχε ανεβει) και μ κανει σου ειναι μικρο (ενω μου ειναι μεγαλο) συνεχιζει δεν μπορω να σου πω εγω τι να κανεις με τα κιλα σου να κοιταζεσαι στον καθρεφτη πριν βγαινεις' με ειρωνεια...πιστευω οτι θα με διωξουν αν και απο μονη μ δν θελω να ξαναπαω μετα απο αυτο δεν ειμαι και τερας 15 κιλα παραπανω εχω αλλα καποιοι σε θελουν και μοντελο ανεξαρτητου αν εισαι καλη ξεκαλη..πιστευεται οτι με προετοιμαζει οτι θα φυγω η απλα ειπε τα παραπονα του?
    Πιστεύουμε ότι είναι παπάρας, για αρχή και μετά πάμε παρακάτω.

    Δε ξέρει κάνει το μπορεί να σκέφτεται , από το απλά είναι αγενής μέχρι ότι μπορεί να κοιτάει μήπως βρει και κάτι που "του κάνει" , μη δίνεις σημασία.
    Φυσικά βέβαια όπως ήδη ξέρεις, το να πας σε κανονικό βάρος είναι καλό και για την υγεία σου και θα έλεγα βάλτο 1η προτεραιότητα ΓΙΑ ΣΕΝΑ όχι για την δουλειά.
    Καμιά φορά λίγη καλή αδιαφορία σε τέτοια πράματα χρειάζεται, αν μπορείς να αγνοήσεις την συμπεριφορά του θα ήταν καλό, από την άλλη αν σε τρώει, θα έλεγα βρες άλλη δουλειά, αλλά τώρα στην Ελλάδα δε ξέρω αν είναι εύκολο, εξαρτάται τι κάνεις.

    Εν ολίγοις, εσύ κάνε τι δουλειά σου, αν θέλεις ας σε διώξει, χάσε κιλά για σένα , μη χάνεις την ψυχική σου ηρεμία για αυτούς τους αγενής.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    παιδια θελω ν μ πειτε τι να κανω εχω καποια κιλα παραπανω και προσφατα στην δουλεια ειχα παει στο γραφειο του αφεντικου να μ πει ποτε θα δουλεψω...φοραγα ενα παντελονι π μ ειν μεγαλο και συνεχεια πεφτει και καθως συκωθηκα να φυγω απο το γραφειο με κοιταζε καλα καλα και μ κανει 'κατι τελευταιο αν και εισαι πολυ καλη στην δουλεια εχουμε θεμα εμφανισης,τι σας ενοχλει του κανω το παντελονι (γτ θεωρησα οτι ειδε οτι δεν μ καθεται καλα εκεινη τι στιγμη ειχε πεσει και το γιλεκο που φοραγα παραλληλα ειχε ανεβει) και μ κανει σου ειναι μικρο (ενω μου ειναι μεγαλο) συνεχιζει δεν μπορω να σου πω εγω τι να κανεις με τα κιλα σου να κοιταζεσαι στον καθρεφτη πριν βγαινεις' με ειρωνεια...πιστευω οτι θα με διωξουν αν και απο μονη μ δν θελω να ξαναπαω μετα απο αυτο δεν ειμαι και τερας 15 κιλα παραπανω εχω αλλα καποιοι σε θελουν και μοντελο ανεξαρτητου αν εισαι καλη ξεκαλη..πιστευεται οτι με προετοιμαζει οτι θα φυγω η απλα ειπε τα παραπονα του?
    λιγες ειναι οι δουλειες που πρεπει να εχεις τα ιδανικα κιλα για να τις κανεις. δεν φανταζομαι να εισαι σε τετοιου ειδους δουλεια.
    απλα ειναι καφρος, οπως και λιγουρευεται τις υπαλληλους του.
    ειναι σαν να σου ειπε να γινεις πιο του γουστου του.
    γιατι; τον εχει ορεξη κανεις για να θελει να γινει του γουστου του;
    εσυ φροντισε να εισαι περιποιημενη, καθαρη κλπ κι αστον τον μαλακα. αν ομως στο ξαναπει ρωτα τον συγκεκριμενα τι θελει να πει και για ποιον λογο χρειαζεται να χασεις κιλα.
    στους υπερβαρους ανδρες υπαλληλους του κανει αναλογα σχολια, η τα προοριζει μονο για τις γυναικες;

    υ.γ. αν το ξαναπει πες του το εξης "ημουν πιο αδυνατη αλλα μου την επεφταν ολα τα αφεντικα μου και παχυνα για να με αφησουν στην ησυχια μου". αν σου ξαναμιλησει γραψε μας..

  4. #4
    Lenale, μήπως το παντελόνι που φορούσες, όταν σου πέφτει φαίνεται από μέσα το σώμα σου ή τέλως πάντων είναι κάτι που είναι πολύ άχαρο; Έχει τύχει με κοπέλα συγγενή μου, (συνυφάδα μου) πάνω σε κάποιες δουλειές που κάναμε, να πέφτει το παντελόνι της όταν έσκυβε και να φαίνεται ο μισός ποπός της, όπως σε κάτι υδραυλικούς που επισκευάζουν σωλήνες κάτω από νεροχύτη.
    Μπορεί να αυμβαίνει κάτι τέτοιο και να μην το έχεις καταλάβει και αυτός να νόμιζε οτι το παντελόνι σου χαμηλώνει επειδή δεν σου κάνει. Ίσως γι αυτό ανέφερε τα κιλά, επειδή νόμιζε οτι το παντελόνι είναι στενό..
    Είναι μεγάλη αγένεια βέβαια να σου αναφέρει τα κιλά, αλλά εσύ τσέκαρε μήπως είναι αυτό που ανέφερα, διότι αν είναι έτσι, τότε μην το ξαναφορέσεις, είναι πολύ αντιαισθητικό και γελοίο και απρεπές, όσο ωραίο σώμα κι αν έχεις.Και ιδιαίτερα αν η δουλειά ου έχει να κάνει με κόσμο.
    Και γενικά να προσέχεις όταν σκύβεις, όταν τεντώνεσαι, βεβαιώσου οτι τα ρούχα σου σε καλύπτουν, είναι θέμα ευπρέπειας αλλά και καλής παρουσίασης.
    Last edited by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ; 21-06-2019 at 21:42.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν ξέρω αν ισχύει ότι λιγουρευεται γτ είναι και μεγάλος πάνω από 40 μου φαίνεται περίεργο ντροπή του πάντως... Το άλλαξα ήδη το παντελόνι εκείνη την στιγμή που καθόμουνα απλά έτυχε να συκωθω και να έχει κατέβει λίγο δεν φαινονταν το δέρμα γιατί φοραγα πουκάμισο από μεσα αλλά και πάλι θα μπορούσε ν πει φτιάξε λίγο καλύτερα τα ρούχα σου όχι ολόκληρη εισαγωγή για τα κιλα και έχουμε θέμα εμφάνισης εκείνος με πήρε στην δουλειά...την συγκεκριμένη δουλειά την κάνω χρόνια και κάνεις δεν μ έχει πει γ τα κιλα μ γτ όπως ειπα δεν ειν ότι δεν βλεπομαι κιόλας δεν φταίω εγώ που η στολή τους ειν κακόγουστη αν μ ξανακάνει τέτοιο σχόλιο γ τ κιλά μ εχω φύγει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Δεν ξέρω αν ισχύει ότι λιγουρευεται γτ είναι και μεγάλος πάνω από 40 μου φαίνεται περίεργο ντροπή του πάντως... Το άλλαξα ήδη το παντελόνι εκείνη την στιγμή που καθόμουνα απλά έτυχε να συκωθω και να έχει κατέβει λίγο δεν φαινονταν το δέρμα γιατί φοραγα πουκάμισο από μεσα αλλά και πάλι θα μπορούσε ν πει φτιάξε λίγο καλύτερα τα ρούχα σου όχι ολόκληρη εισαγωγή για τα κιλα και έχουμε θέμα εμφάνισης εκείνος με πήρε στην δουλειά...την συγκεκριμένη δουλειά την κάνω χρόνια και κάνεις δεν μ έχει πει γ τα κιλα μ γτ όπως ειπα δεν ειν ότι δεν βλεπομαι κιόλας δεν φταίω εγώ που η στολή τους ειν κακόγουστη αν μ ξανακάνει τέτοιο σχόλιο γ τ κιλά μ εχω φύγει
    Αν είσαι χρόνια στη δουλειά μη φύγεις , Άστον να σε διώξει αν θέλει για να σου δώσει και αποζημίωση, εκτός αν θέλεις να κάνεις καμιά καταγγελία την επόμενη φορά

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    αν φυγεισ δε θα εχεισ ουτε ταμειο ανεργειασ, εγω περιμενω να τελειωση η συμβαση μου κανονικα για αυτο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει, αν το θέμα είναι καθαρά τα κιλά, μεγάλη βλακεία του. Ο καθένας είναι όπως είναι και δεν έχει καμία δουλειά να το σχολιάζει.
    Ωστόσο αν το θέμα είναι το ατσούμπαλο ντύσιμο, ιδίως σε μία δουλειά που έρχεσαι σε επαφή με κόσμο και η εμφάνιση μετράει κι αυτός απλά το ρίχνει στα κιλά, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Θέλω να πω δεν είναι και ωραίο να έρχεται ας πούμε να σε σερβίρει κάποιος και να πιάνει συνεχώς το παντελόνι του ή να προσπαθεί να σου πουλήσει ρούχα κάποιος που το πουκάμισό του πάει να σκάσει και μοιάζει σαν ντολμάς ή να πάει να σε χτενίσει κάποια που το μαλλί της είναι σαν λαδωμένου ποντικού... Και δεν το λέω προσβλητικά, είμαι παχύσαρκη και με τα ρούχα δεν το έχω πολύ, αλλά μπορεί δύο άνθρωποι στα ίδια κιλά να δίνουν εντελώς άλλη εντύπωση ανάλογα με το πως ντύνονται, ακόμα κι αν φοράνε τα ίδια ρούχα. Π.χ. φοράει η άλλη παντελόνι στο σωστό νούμερο ή 2 νούμερα μικρότερο με αποτέλεσμα να φαίνεται λες και πάει να εκραγεί; Κουμπώνει το γιακά του πουκαμίσου ως απάνω με αποτέλεσμα να φαίνεται λες και πάει να πνιγεί ή το αφήνει ανοιχτό μέχρι το βυζί να φαίνεται το σουτιέν λες κι είναι καραβόπανο; Επίσης, μήπως η τάδε εμφάνιση είναι μια χαρά για έξοδο με φίλους αλλά για τη δουλειά είναι κάπως;

    Αν θεωρείς ότι από αυτή την άποψη είσαι ΟΚ κι έτυχε μια μέρα αυτό με το παντελόνι, απλά γράψε το αφεντικό και μη σκας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Χάλια παιδιά δεν θέλω να ξαναπάω.. Πήγα πάλι σήμερα στην δουλειά με έπιασε ο διευθυντής γτ δεν του έκανε ούτε το καινούριο παντελόνι αλλά τελικά το θέμα του δεν ειν το παντελόνι γτ μετά μίλησα με μια γνωστή μ π δουλεύει κ αυτή εκεί και της είπα τι είχε πει ο προϊστάμενος εχτές κ ο διευθυντής σήμερα και μ κάνει δεν φταίει ο προϊστάμενος εκείνος είχε πάει στους από πάνω γτ ήθελε ν με κάνει μόνιμη γτ εγώ είμαι ως έχτρα στην δουλειά και αρνήθηκαν γτ δεν τους νοιάζει π ειμ καλη στην δουλειά έχουν θέμα με κιλά κ εμφάνιση θέλουν ο άλλος ν ειν μοντέλο γτ κ η γνωστή μ ειν λίγο μεγάλη και λέει κ μένα με κρύβουν κ έχουν θέμα και με αυτούς που έχουν άσπρα μαλλιά και γενικά ένα ρατσισμό δεν τους νοιάζει το βιογραφικό καθόλου με λίγα λόγια προτιμάνε ξανθιές ψηλές με ωραίο σώμα ας είναι και πανηλιθιες..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν έχω συμβαση και πάλι δεν μπορώ ν μπω ταμείο και ούτε πρόκειται ν μ κάνουν λόγω κομπλεξικοτητας απλά τους λέω δεν ξαναπάω δεν έχω υποχρέωση τζάμπα χάνω τον χρόνο μ και την ψυχολογία μ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Συγνώμη σε οίκο μόδας δουλεύεις? :)
    Ε κοίτα κάτι λυγουρια ναι τους νοιάζει μόνο αυτό, ή τους ανεχεσαι-αγνοεις ή πας παρακάτω οκ. Εξαρτάται και από τις οικονομικές ανάγκες φυσικά. Εσύ ξέρεις.

    Μη νομίζετε όμως ότι κι εμείς οι άντρες δε δεχόμαστε διακρίσεις, πάλι χάνουμε από ψηλές ξανθιές :) γενικά από γυναίκες όταν δεν νοιάζεται ο άλλος αποκλειστικά για τη δουλειά.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Πολύ γνωστό ξενοδοχείο Αθηνών που είναι χρονιά πίσω σε σχέση με τα υπόλοιπα όπως και παντού σε αυτή την χώρα συμβαίνει αυτό το να υπάρχει ρατσισμός όλων των ειδών για αυτό και δεν θα πάμε ποτέ μπροστά αλλά δεν ειν δικό μ θέμα αυτό και εγώ ξένη είμαι που ξέρεις μπορεί να είχε κ πρόβλημα με αυτό δεν πρόκειται να χαλαστω τα κιλα θέμα 3 μηνών είναι τα μυαλά τους θέμα που δεν θα αλλαξει ποτέ και μετά απορούν γτ έχει φτάσει στα ύψη η ανεργία αφού διώχνουν κόσμο και δεν τους κάνει κανένας θα τους πληρώνουμε σε λίγο να μας πάρουν

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    ... Πήγα πάλι σήμερα στην δουλειά με έπιασε ο διευθυντής γτ δεν του έκανε ούτε το καινούριο παντελόνι...
    Τι ακριβώς σου είπε και τι του είπες εσύ;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν του άρεσε μ είπε καλύτερα ν πάρω υφασμάτινο να κρύβει έκανα το κορόιδο τι ν πω ναι ναι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν έχεις αποφασίσει να φύγεις οκ. Αν όμως θες να μείνεις, πρώτον μπορείς να του πεις να σου πάρει το ξενοδοχείο υφασμάτινο κι ότι θέλει αν δεν του κάνουν αυτά που φοράς. Δεύτερον, παράνομα δουλεύεις χωρίς να είσαι δηλωμένη πουθενά; Πες τους λοιπόν ότι θα φέρεις την επιθεώρηση εργασίας, κάνε και μια καταγγελία και ζήτα συμβουλή στην ΠΟΕΕΤ και/ή στο αντίστοιχο τοπικό συνδικάτο και θα δεις για πότε θα το αλλάξουν το τροπάρι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος στην δουλεια
    By bourou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-11-2018, 06:01
  2. Παρενόχληση και φοβίες
    By Believer in forum Κακοποίηση
    Replies: 28
    Last Post: 01-08-2013, 23:55
  3. Μοναξιά στην δουλεια
    By Minnie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 30-05-2012, 23:36
  4. ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ
    By zelmir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2010, 18:52
  5. 1h μερα στην δουλεια
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 15-08-2009, 01:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •