Αποτελεσματικοτητα αντικαταθληπτικων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    Αποτελεσματικοτητα αντικαταθληπτικων

    Ξερει κανεις αν π.χ παρεις ενα αντικαταθλιπτικό π.χ το σιπραλεξ αρκετες φορές στην ζωη σου π.χ 3και το διακοπτεις μετα δεν θα σε πιανει το ιδιο αποτελεσματικα με την 1η λογω των πολλων διακοπών;;


    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Ξερει κανεις αν π.χ παρεις ενα αντικαταθλιπτικό π.χ το σιπραλεξ αρκετες φορές στην ζωη σου π.χ 3και το διακοπτεις μετα δεν θα σε πιανει το ιδιο αποτελεσματικα με την 1η λογω των πολλων διακοπών;;


    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    παλια στη βικιπαιδια οταν αναζητουσες τα αντικαταθλιπτικα στο wikipedia στα αγγλικα υπηρχε ενας πινακας που εδειχνε ολα τα αντικαταθλιπτικα και ελεγε ποιο ειναι πιο καλο στην καταθλιψη,το αγχος και τις παρενεργειες τους αλλα τωρα δεν το βρισκω μπορει νατο κρυψαν.

    Οσον αφορα το ερωτημα αν κοψεις το φαρμακο μπορει να μην σε πιανει το ιδιο καλα ή να θελεις παραπανω δοση απο αυτη που επαιρνες στην αρχη.αυτος ειναι κανονας για την ψυχωση λογικα και για την καταθλιψη το ιδιο ισχυει

  3. #3
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    παλια στη βικιπαιδια οταν αναζητουσες τα αντικαταθλιπτικα στο wikipedia στα αγγλικα υπηρχε ενας πινακας που εδειχνε ολα τα αντικαταθλιπτικα και ελεγε ποιο ειναι πιο καλο στην καταθλιψη,το αγχος και τις παρενεργειες τους αλλα τωρα δεν το βρισκω μπορει νατο κρυψαν.

    Οσον αφορα το ερωτημα αν κοψεις το φαρμακο μπορει να μην σε πιανει το ιδιο καλα ή να θελεις παραπανω δοση απο αυτη που επαιρνες στην αρχη.αυτος ειναι κανονας για την ψυχωση λογικα και για την καταθλιψη το ιδιο ισχυει
    Δηλαδή μειώνεται η αποτελεσματικότητα του φαρμακου ;;ρωτησα τον γιατρό μου,μου λεει δεν ισχυει

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    παλια στη βικιπαιδια οταν αναζητουσες τα αντικαταθλιπτικα στο wikipedia στα αγγλικα υπηρχε ενας πινακας που εδειχνε ολα τα αντικαταθλιπτικα και ελεγε ποιο ειναι πιο καλο στην καταθλιψη,το αγχος και τις παρενεργειες τους αλλα τωρα δεν το βρισκω μπορει νατο κρυψαν.

    Οσον αφορα το ερωτημα αν κοψεις το φαρμακο μπορει να μην σε πιανει το ιδιο καλα ή να θελεις παραπανω δοση απο αυτη που επαιρνες στην αρχη.αυτος ειναι κανονας για την ψυχωση λογικα και για την καταθλιψη το ιδιο ισχυει
    Οχι δεν συνεπαγεται αυτο λογικα, εχουν τελειως διαφορετικη δραση αντιψυχωσικα και αντικαταθλιπτικα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Ξερει κανεις αν π.χ παρεις ενα αντικαταθλιπτικό π.χ το σιπραλεξ αρκετες φορές στην ζωη σου π.χ 3και το διακοπτεις μετα δεν θα σε πιανει το ιδιο αποτελεσματικα με την 1η λογω των πολλων διακοπών;;


    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Κατά τη γνώμη μου δεν πιστεύω ότι 3 ή 4 φορές χρήσης του ίδιου φαρμάκου είναι αρκετές για να μειωθεί δραματικά η δράση του , το πιο πιθανό είναι να έχεις λιγότερες παρενέργειες μιας και και ο οργανισμός σου έχει μάθει τα κόλπα του πια..προσωπική άποψη πάντα. Εννοείται ότι σαν την πρώτη φορά δε θα είναι.. θα υπάρχει μια απόκλιση 15%-20% την 3η φορά όπως αναφέρεις..

  6. #6
    MikeStam 3
    Guest
    γτ να μην ειναι οπως την πρωτη φορα εχω μιλησει με αντιπροσωπο του σιπραλεξ αλλα και ο γιατρος μου,μου εχει πει οτι δεν μειωνεται η αποτελεσματικοτητα των φαρμακων οσες φορες και να τα παρεις

  7. #7
    MikeStam 3
    Guest
    εσυ αυτο το 15%-20% οτι μειωνεται στο χει πει καποιος γιατρος?

  8. #8
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Χαπάκιας Εφ'όρου View Post
    Κατά τη γνώμη μου δεν πιστεύω ότι 3 ή 4 φορές χρήσης του ίδιου φαρμάκου είναι αρκετές για να μειωθεί δραματικά η δράση του , το πιο πιθανό είναι να έχεις λιγότερες παρενέργειες μιας και και ο οργανισμός σου έχει μάθει τα κόλπα του πια..προσωπική άποψη πάντα. Εννοείται ότι σαν την πρώτη φορά δε θα είναι.. θα υπάρχει μια απόκλιση 15%-20% την 3η φορά όπως αναφέρεις..
    Ε φιλε ακους;;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Χαπάκιας Εφ'όρου View Post
    Κατά τη γνώμη μου δεν πιστεύω ότι 3 ή 4 φορές χρήσης του ίδιου φαρμάκου είναι αρκετές για να μειωθεί δραματικά η δράση του , το πιο πιθανό είναι να έχεις λιγότερες παρενέργειες μιας και και ο οργανισμός σου έχει μάθει τα κόλπα του πια..προσωπική άποψη πάντα. Εννοείται ότι σαν την πρώτη φορά δε θα είναι.. θα υπάρχει μια απόκλιση 15%-20% την 3η φορά όπως αναφέρεις..
    Φιλε στο εχει πει γιατρός οτι οι πολλές επαναλήψεις του σιπραλεξ το κανουν να μην πιανει αποτελεσματικα οπως την πρωτη φορα δηλαδή αυτο το μειον 20-30% εμενα ο γιατρός μου,μου λεει δεν μειώνεται η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Φιλε στο εχει πει γιατρός οτι οι πολλές επαναλήψεις του σιπραλεξ το κανουν να μην πιανει αποτελεσματικα οπως την πρωτη φορα δηλαδή αυτο το μειον 20-30% εμενα ο γιατρός μου,μου λεει δεν μειώνεται η αποτελεσματικότητα του φαρμάκου

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δέν μού το είπε κάποιος γιατρός εμπειρικά απαντάω. Έχω δοκιμάσει κάποια αντικαταθλιπτικά 2 και 3 φορές και είδα ότι από ένα σημείο και μετά μειώνονται οι παρενέργειες , μάλλον επειδή το έχει μάθει ο οργανισμός. Η δράση του ήταν αρκετά καλή, βέβαια δεν μού έχει τύχει να δοκιμάσω ένα χάπι για πάρα πάρα πολλά χρόνια οπότε , καλό θα ήταν να σού απαντήσει στη συγκεκριμένη λεπτομέρεια κάποιος βετεράνος..

  11. #11
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Χαπάκιας Εφ'όρου View Post
    Δέν μού το είπε κάποιος γιατρός εμπειρικά απαντάω. Έχω δοκιμάσει κάποια αντικαταθλιπτικά 2 και 3 φορές και είδα ότι από ένα σημείο και μετά μειώνονται οι παρενέργειες , μάλλον επειδή το έχει μάθει ο οργανισμός. Η δράση του ήταν αρκετά καλή, βέβαια δεν μού έχει τύχει να δοκιμάσω ένα χάπι για πάρα πάρα πολλά χρόνια οπότε , καλό θα ήταν να σού απαντήσει στη συγκεκριμένη λεπτομέρεια κάποιος βετεράνος..
    Εννοεις γιατρος;;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Εννοεις γιατρος;;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Μεταξύ μας οι γιατροί δεν είναι ιδιαίτερα έμπιστοι μιας και δεν έχουν ιδέα τι εστί χάπι. Πιο πολλά μαθαίνεις από κάποιον που έχει δοκιμάσει για χρόνια διάφορες αγωγές. Τι να σού κάνουν τα βιβλία και οι σπουδές όταν ποτέ δεν έχεις βιώσει κατάθλιψη και ψυχώσεις στο πετσί σου..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Χαπάκιας Εφ'όρου View Post
    Μεταξύ μας οι γιατροί δεν είναι ιδιαίτερα έμπιστοι μιας και δεν έχουν ιδέα τι εστί χάπι. Πιο πολλά μαθαίνεις από κάποιον που έχει δοκιμάσει για χρόνια διάφορες αγωγές. Τι να σού κάνουν τα βιβλία και οι σπουδές όταν ποτέ δεν έχεις βιώσει κατάθλιψη και ψυχώσεις στο πετσί σου..
    Μπορεις να βλεπεις και reviews απο διαφορα φαρμακα στο drugs.com

  14. #14
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    Μπορεις να βλεπεις και reviews απο διαφορα φαρμακα στο drugs.com
    Ακη που χάθηκες τοσο καιρο ρε;;ισχυει αυτο οσες φορες κανεις επαναληψη ενος φαρμακου μειωνεται η δραστικοτητα του;;;;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Ακη που χάθηκες τοσο καιρο ρε;;ισχυει αυτο οσες φορες κανεις επαναληψη ενος φαρμακου μειωνεται η δραστικοτητα του;;;;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    δεν ισχύει αυτό..... εγώ θυμάμαι έκοβα τα αντικαταθλιπτικά και τα άρχιζα ξανά και δεν παρατηρούσα κάποια διαφορα... ήταν ακριβώς το ίδιο.... ισα ισα ένιωθα και πολύ καλύτερα...

    o γιατρος γενικα τι σου εχει πει γιαυτο? γτ εμενα μου ειχε πει οτι δεν θα φυγει το αντικατα8λιπτικο μεσα σε μια εβδομαδα απο το αιμα.. και πως δεν θα χασω καμια αποτελεσματικοτητα... σιγουρα παντως στον καθε μεταβολισμο υπαρχει μια διαφορα.....

    γενικα με εχει φαει και εμενα το ανχος..... ειμαι πολυ χαλεια αυτες της μερες..... νιοθω λες και παθενω εγγεφαλικο κατι περιεργα συμτωματα εχω.... με ενοχλει το χερι και το ποδι και γενικα νιοθω οτι δεν μπορω να πατησω καλα και γενικα ειμαι εντελως χαλια....

    αλλα δεν το βαζω κατω.... προσπαθω οσο μπορω να μην το σκευτομαι... οσο δυσκολο και αν ειναι...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή αντικαταθληπτικών
    By Malala in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 14-10-2018, 23:56
  2. CIPRALEX αποτελεσματικότητα
    By Aerozol in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2017, 23:23
  3. εκτος αντικαταθληπτικων
    By PETROS46 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 6
    Last Post: 09-07-2016, 21:08
  4. Αποτελεσματικότητα φαρμάκων
    By fey in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 09-03-2014, 02:49
  5. Μακροχρονη ληψη αντικαταθληπτικων και υπνωτικων
    By panagiota-papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-03-2009, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •