Έναρξη αντικαταθλιπτικού ΕΝΤΟΝΤΟ ΑΓΧΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60

    Έναρξη αντικαταθλιπτικού ΕΝΤΟΝΤΟ ΑΓΧΟΣ

    Καλησπερα στην ομάδα. Στο παρελθόν περίπου 2015 είχα περάσει από φάση κατάθλιψης και άγχους είχα κάνει θεραπεία με αντικαταθλιπτικό στην αρχή μου έδωσε cipralex 10mg και βράδυ tritico (mg δεν θυμάμαι )ένιωθα απίστευτο άγχος ότι έχανα το μυαλό μου κτλ το είχα πάρει για 10-13 μέρες και είπα στην γιατρό ότι δεν άντεχα και μου αντικατέστησε σε Effexor 75mg και το βράδυ remeron 15 mg για να με βοηθάει στον ύπνο η σιγά σιγά μου έφυγαν αυτά τα συμπτώματα του έντονου αγχους και συνχισης που είχα και ένιωθα καλύτερα. Η αγωγή κράτησε 2 χρόνια και είχα φτάσει σε σημείο να νιώθω πολύ καλά είχα βρει τον ευατο μου πάλι ένιωθα καλά και όλα οκ

    Το τελευταίο διάστημα ένιωθα πάλι κακή διάθεση είχα αϋπνίες έχασα βάρος δεν είχα όρεξη να κάνω τίποτα κτλ
    Πήγα στον γιατρό και μου έδωσε Effexor 37,5 mg για μια βδομάδα και remeron 15 mg καθώς στο παρελθόν με είχε ποιασει
    Στην 3η περίπου μέρα άρχισε και με εποιασε έντονο άγχος με κρίσεις πανικού, ένιωθα τα πράγματα ψεύτικα ένιωθα απαθής κάπως σαν ζομπι , ζαλάδες , εμετούς , έχασα βάρος αλλά το χειρότερο είναι ότι νιώθω ότι χάνω το μυαλό μου νιώθω σύγχυση μέσα στο κεφάλι μου δεν μπορώ να συγκεντρωθώ εύκολα αλλάζει το μυαλό μου σκέψεις πολλές και μερικές φορές φρικαρω γιατι είναι καμένες τύπου γιατί να ζω , κάθομαι σε ένα σημείο και μου φαίνεται ότι είμαι παρατηρητής απλά και δεν νιώθω το σωμα μου και αλλά τέτοια τρέλα που δεν μπορώ να τα περιγράψω πολλές φορές
    Άλλες φορές κοιτάω τον ευατο μου στον καθρέπτη και λέω είμαι εγώ αυτός ;
    Φοβαμαι μην τρελαθώ έχω φρικάρει τελείως

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    κανεις ρε παιδια?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    7
    akoumpises to problima sou ston giatro ? thelo na po , to agxos exei tis aities tou . mporeis na diakrineis mesa apo tis skepsis kai tous logismous sou ti einai auto pou se fobizei ?
    iparxei kati pou oposdipote to xreiazese gia na synexiseis na zeis alla gia kapion logo den mporeis na to exeis ?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Να της το ειπα με φοβηζει πολυ μην τρελαθω απο ολο αυτο το πραγμα και φρικαρω

  5. #5
    Επειδή γράφεις πως είχες ξανά λάβει αγωγή τότε πόσες μέρες κράτησαν τα αρνητικά συμπτωματα; τι σου απάντησε όταν είπες ότι φοβάσαι πως θα χάσεις τον έλεγχο; δεν αύξησε το ρεμερον; νιώθεις Καταβαθος άσχημα που τα παίρνεις;

    "Stay wild Moonchild"
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Επειδή γράφεις πως είχες ξανά λάβει αγωγή τότε πόσες μέρες κράτησαν τα αρνητικά συμπτωματα; τι σου απάντησε όταν είπες ότι φοβάσαι πως θα χάσεις τον έλεγχο; δεν αύξησε το ρεμερον; νιώθεις Καταβαθος άσχημα που τα παίρνεις;

    "Stay wild Moonchild"
    Καλησπερα είχαν κρατήσει καμία 10-20 μέρες
    Απλά ωρες ωρες δεν αντέχω ρε συ νιώθω φρίκη το ρεμερον όχι δεν μου το αύξησε στην ουσία το παίρνω για τον ύπνο . Δεν νιώθω άσχημα σε φάση ότι είμαι χαπάκιας απλα με φοβίζουν αυτά που νιώθω απτις παρενέργειες ευχαριστώ που απάντησες

  7. #7
    Σε ρώτησα διότι... Πολλες φορές όταν έχουμε διαβάσει παρενέργειες συχνά αυθυποβαλλομαστε και είμαστε στην τσίτα εαν τυχόν θα τα νιώσουμε. Όταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την αγωγή μου ήμουν σιγουρη πως κάτι αρνητικό θα υπάρξει αλλά είχα αποφασίσει να το διανυσω. Ήταν τόσο ανυπόφορη η γενικευμενη γαδ και η αϋπνία που ελπιζα μόνο σε κάτι θετικό. Μια φορά μόνο παρουσίασα αντίδραση σωματική σε μια ουσία και απλά το έκοψα και το αντικατέστησα. Το 15αρι ρεμερον συνήθως δεν πιάνει εύκολα. Το 30αρι που έπαιρνα για μια περίοδο με βοήθησε αρκετά να βγω από βαθιά θλίψη. Εάν μπορείς αντιμετώπισε τα συμπτώματα ως παροδικα και κάνε κάτι μέσα στην ημέρα που να σου φτιάχνει τη διάθεση. Ότι και να είναι αυτό. Τα φάρμακα βοηθούν μεν αλλά θέλει οι ίδιοι να ελπίζουμε σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Αν δεν λειτουργούν θετικά στον οργανισμό σου μόνον γιατρός θα στο επιβεβαιωσει. Keep up
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Σημερα νιωθω ενα τσακ καλυτερα χθες το βραδυ μου εφυγε λιγο το αγχος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα Liakos123, ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα, πριν ποσό καιρό σταμάτησες το Effexor; Το σταμάτησες σταδιακά και σε πόσο καιρό; Ποσό καιρό ήσουν χάλια πριν ξανά ξεκινήσεις; Παρόμοια πράγματα μου είχε κάνει το seropram όταν το ξεκίνησα για αυτό το σταμάτησα και μετά ξεκίνησα εσιταλοπράμη και το δέχτηκα πιο καλά.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Το χα σταματήσει λίγο απότομα μόνος μου μπορεί να έφταιξε και αυτό εδώ και 1,5 χρόνο δεν είχα ωμος στερητικά μόνο κάτι μούδιασματα στο κεφάλι .. και τώρα ξανα πάλι η ίδια κατάσταση

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κουραγιο φιλε μου, κ γω εχω ξεκινησει ζολοφτ εδω κ 1μιση μηνα, μαλλον δεν με πιανει απ οτι καταλαβαινω η θελει κ αλλο χρονο, νιωθω κ γω ακριβως σαν εσενα... κ το χειροτερο οτι χανω το μυαλο μου!!! κ οχι μονο εγω , αλλα κ η μανα μου ακριβως τα ιδια με μενα, καρμπον φαση..αλλαξα γιατρο κ σημερα το μεσημερι θα παω σε μια νεα γιατρο που παρακολουθει 2 φιλες μου... ειναι πολυ παραξενα οσα νιωθουμε κ το κεφαλι ειναι σαν θολο.... εινα ικλασσικη γαδ αυτη κ θελει θεραπεια... δε ξερω τι να πω κ γω με ζαναξ στεκομαι στην δουλεια ... κ λυρικα αλλα απ οτι βλεπω το λυρικα δεν κανει τιποτα πια, ξυπναω απο τις 6 κ τρεμω κ καιγεται ο θωρακας μου απο αγχος...
    επισης το ρεμερον ειναι εξαιρετικο σε χαμηλες δοσεις κ κραταει πολλες ωρες η αγχολυση..
    εγω φοβαμαι μη μου πει να παρω κανα αντιψυχωσικο σε χαμηλη δοση για το αγχος....προτιμω να παρω ρεμερον παρα κατι τετοιο..
    αχ θεε μου!! βοηθησε μας ολους να θεραπευτουμε απο αυτο!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    κουραγιο φιλε μου, κ γω εχω ξεκινησει ζολοφτ εδω κ 1μιση μηνα, μαλλον δεν με πιανει απ οτι καταλαβαινω η θελει κ αλλο χρονο, νιωθω κ γω ακριβως σαν εσενα... κ το χειροτερο οτι χανω το μυαλο μου!!! κ οχι μονο εγω , αλλα κ η μανα μου ακριβως τα ιδια με μενα, καρμπον φαση..αλλαξα γιατρο κ σημερα το μεσημερι θα παω σε μια νεα γιατρο που παρακολουθει 2 φιλες μου... ειναι πολυ παραξενα οσα νιωθουμε κ το κεφαλι ειναι σαν θολο.... εινα ικλασσικη γαδ αυτη κ θελει θεραπεια... δε ξερω τι να πω κ γω με ζαναξ στεκομαι στην δουλεια ... κ λυρικα αλλα απ οτι βλεπω το λυρικα δεν κανει τιποτα πια, ξυπναω απο τις 6 κ τρεμω κ καιγεται ο θωρακας μου απο αγχος...
    επισης το ρεμερον ειναι εξαιρετικο σε χαμηλες δοσεις κ κραταει πολλες ωρες η αγχολυση..
    εγω φοβαμαι μη μου πει να παρω κανα αντιψυχωσικο σε χαμηλη δοση για το αγχος....προτιμω να παρω ρεμερον παρα κατι τετοιο..
    αχ θεε μου!! βοηθησε μας ολους να θεραπευτουμε απο αυτο!!
    Καλησπερα anxious είμαι στην 11 η μέρα μόνο προχθές ένιωσα λίγο ποιο καλά χωρίς πολύ άγχος αλλά για μια μέρα μόνο. Με το που ξυπνάω αρχίζει ταχυκαρδια ίδρωνουν τα χέρια μου και έντονο άγχος αυτό κρατάει όλοι μέρα σχεδόν δεν μπορώ να ηρεμήσω χθες πείρα λεξοτανίλ 1,5 mg και δεν έκανε τίποτα.Το βράδυ μόνο όταν παίρνω το ρεμερον χαλαρωνο λίγο τα χέρια μου ηρεμούν εννοώ ξαναγίνονται ξερά χαλαρωνο και φεύγει η ταχυκαρδία. Άσε που με ποιανει και αναγούλα στο έντονο άγχος το πρωί πάω να κάνω εμμετο αλλά δεν κάνω βγάζω στην ουσία σάλια.. είναι στιγμές που σκέφτομαι να βάλω ένα τέλος γιατί δεν το αντέχω όλο αυτό

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    θα κανεις υπομονη...τιποτ αλλο..παιρνε το ρεμερον που ηρεμει κ θα περασει, κ γω υπομονη κανω... τα ιδια ειμαι σαν εσενα..εγω τρεμω σαν το ψαρι 6 το πρωι χαραματα..
    μολις γυρισα απο την γιατρο μου ειπε να κανω υπομονη, μεχρι να πιασει το χαπι..αργουν πολυ.... παιρνε κανα λεξο μεσα στην μερα , μη σου πω κ 2 μεχρι να πιασει κ θα την βγαλεις ετσι κουτσα στραβα...κ γω υπομονη κανω.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Νιώθω ότι χάνω τον ευατο μου δενκανω τίποτα με στην μέρα όλα μου φαίνονται περίεργα σαν να μην είμαι ο εαυτός μου τώρα πριν λίγο έβαλα τα κλάματα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Θα περασει..ετσι είναι τα αντικαταθλιπτικα..σε κανουν χειροτερα μεχρι να πιασουν...κ ναι δεν νιωθεις εσυ...αλλα ερχεται κ αυτο σιγα σιγά...υπομονη κ κουράγιο...ειναι νωρις ακομα..ξυπνας με αγχος?κοιμασαι καλα?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ασεξουαλικότητα, υποτιθέμενη κακοποίηση, καταστροφή της ζωής μου, έναρξη φρικτής ΙΔΨ
    By Eagle guy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 06-04-2019, 23:57
  2. Διακοπη Αντικαταθλιπτικου-Αλλαγη ζωης
    By Papaki7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-07-2018, 01:57
  3. Διακοπή αντικαταθλιπτικου
    By Ζωίτσα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-2011, 19:18
  4. Διακοπή αντικαταθλιπτικού
    By bananoula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-05-2011, 13:51
  5. Χρήμα & ο Θεός από την έναρξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2010, 15:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •