Φοβιες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Φοβιες

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις ξαναφύγει ή είναι η πρώτη φορά; Αν είναι η πρώτη φορά, πολύ απλά τώρα θα φανεί αν μπορεί να δουλέψει το όλο πράγμα όταν θα είστε πολύ καιρό σε απόσταση. Από αυτά που γράφεις μάλλον η κοπέλα δεν την παλεύει και πολύ. Πρέπει να περιμένεις να βρεθείτε από κοντά να δεις τι έχει να πει και ποιές είναι οι προθέσεις της και τι αισθάνεται. Γιατί μπορεί να πίστευε ότι τα αισθήματά της είναι δυνατά και θα αντέξει όταν λείπεις, αλλά τελικά να μην είναι έτσι. Μπορεί κάτι να έκανε και τώρα να θέλει να το αφήσει πίσω της. Μπορεί να θέλει κάποιον άλλο. Μπορεί να μη ξέρει τι θέλει. Πολλά μπορεί. Κι εσύ μπορεί όλα αυτά να τα δεχτείς ή να τα πιστέψεις ή να δεις ότι δεν μπορείς πλέον να την εμπιστευτείς, οπότε άντε γειά. Όμως το θέμα δεν είναι η δουλειά της. Θεωρητικά κι εκείνη μπορεί να πει και που ξέρω εγώ τι κάνει εκείνος σε κάθε λιμάνι ή αν μιλάει με άλλες ας πούμε. Το θέμα είναι το πόσο γερές βάσεις έχει η σχέση και τι εμπιστοσύνη υπάρχει.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Ειναι η τρίτη φορά που φεύγω και η δεύτερη που είμαιμαζί της σε αυτό...της είχα πει ότι δεν θέλω να την πιέζω και μου λέει είναι επιλογή μου να είμαι μαζί σου...πριν φύγω μου υποσχέθηκε πολλά...και τώρα μου πετάει όλη την ώρα χολή

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Και για να είμαι ειλικρινής σε μια κουβέντα που είχαμε όταν με ρώτησε αν πάω με γυναίκες έξω της είπα όχι...όχι γιατί είμαι μαζί της...αλλά γιατί φοβάμαι μην κολλήσω κάτι...προσέχω γενικά τον εαυτό μου...μου αρέσει να βλέπω νέα μέρη ...την περνώ και με βιντεοκλήση να τα βλέπει και εκείνη ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσπαθήστε να κάνετε μία ήρεμη και ειλικρινή συζήτηση όταν θα βρεθείτε, να δείτε τα θέλω του καθενός, τα όριά του, αν τα αισθήματα μένουν τα ίδια και αν ακόμα πιστεύετε ότι έχετε μέλλον μαζί. Φυσικά το να λέει κανείς στα λόγια το ένα και το άλλο είναι εύκολο, το θέμα είναι στην πράξη τι γίνεται. Αν όντως μένει μαζί σου από ανθρωπιά όπως λέει και κατά τα άλλα της έχει τελειώσει, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να το διαλύσετε και να μην ταλαιπωριέστε τσάμπα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επίσης το να ζητάς αποκλειστικότητα από τον άλλον, αλλά εσύ αν ήταν ασφαλές να ξενοπηδούσες, δεν το βλέπω και πολύ λογικό.
    Μάλλον δεν υπάρχουν τόσο γερές βάσεις όσο λες εδώ πέρα.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Όχι απλά είμαι ειλικρινής. Και γενικά είμαι πιστός. Και είμαι πιστός γιατί έχω όνειρα μαζί της...και επίσης είμαι και ρεαλιστής. Δεν είμαι ο τύπος που θα πει όχι αγάπη μου όχι μωρό μου δεν πάω με άλλες...το επάγγελμά μου το εκμεταλλεύονται στο έπακρο να δω νέους πολιτισμούς. Όχι να βρω ενα ημιυπόγειο να ξενοπηδηξω...ναι από ανθρωπιά έτσι λέει..αλλά ζηλεύει όμως προχτές στην συζήτηση μας μέχρι και την φίλη της ζηλεψε επειδή μου κάνει like στο φεισμπουκ...δλδ πόσο χρονών πρέπει να είσαι για να πεις κάτι τέτοιο? Έλεος δλδ.. σκωτσέζικο ντουζ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βλέπεις ότι έτσι δεν καταλήγουμε πουθενά. Ρεαλιστικά λοιπόν με αυτή τη λογική κι αυτή τόσο καιρό που λείπεις τι να πει "Όχι μωρό μου, όχι αγάπη μου, δεν θα καβλαντίσω, ούτε κανένας θα με φλερτάρει" Πάντως φαίνεται ότι δεν την έχεις και πολύ σε υπόληψη από αυτά που γράφεις, άρα πως κάνεις όνειρα μαζί της; Δηλαδή πόσων χρονών πρέπει να είσαι για να είσαι με κάποια που λέει κάτι τέτοιο; λολ Εμένα μου ακούγεσαι ξενερωμένος. Κάτσε και σκέψου μέχρι να την δεις αν δίνεις επίδες να δουλέψει όλο αυτό...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Καλημέρα.

    Πόσο χρονών είσαι εσύ και πόσο εκείνη;
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Οι άμυνες μου είναι αυτές..οι συναισθηματικοί καλό είναι να αποφεύγονται στην κατάσταση μου...νομίζεις ότι δεν θέλω αν είμαι μαζί της?

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Εγώ 23 εκείνη 25

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Dimitris236 View Post
    Εγώ 23 εκείνη 25
    Μάλιστα.

    Οικονομικά έχει χρειαστεί να την υποστηρίξεις και αν ναι τα ποσά που τις έδωσες ποια ανάγκη στόχευαν να καλύψουν; Εννοώ τα χρειαζόταν για την ίδια ή για κάποια ανάγκη των παιδιών της;
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Αρκετές φορές ..πάντα προσπαθώ να είμαι εκεί..και ακόμα είμαι..και οπότε χρειαστεί κάτι..κάθε μήνα στέλνω γιατί?

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Ρεύμα νερό...γενικές ανάγκες όπως καμιά φορά φαγητό...εκδρομές βόλτες

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Dimitris236 View Post
    Αρκετές φορές ..πάντα προσπαθώ να είμαι εκεί..και ακόμα είμαι..και οπότε χρειαστεί κάτι..κάθε μήνα στέλνω γιατί?
    Λοιπόν φίλε Δημήτρη.

    Να τα βάλουμε σε μια σειρά.

    Μια γυναίκα καταλαβαίνει ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ πότε ένας άντρας την φλερτάρει. Το να έχουμε την προσδοκία να σταματήσουν άλλοι άντρες να φλερτάρουν τη γυναίκα που μας ενδιαφέρει είναι ουτοπικό. Αυτό που μετράει είναι ο τρόπος που χειριζόμαστε τέτοια γεγονότα, τόσο εμείς ως άντρες όσο και η εκάστοτε γυναίκα από την πλευρά της.

    Μια γυναίκα μπορεί να βάλει έναν άντρα στην θέση του πολύ εύκολα. Το θέμα είναι γιατί δεν το κάνει, αν όντος δεν κολακεύεται από όλο αυτό.

    Το πρόβλημα δεν είναι οι άλλοι άντρες Δημήτρη. Πάντα θα υπάρχουν άλλοι άντρες και άλλες γυναίκες. Το θέμα είναι το ζευγάρι. Τόσο ως μια οντότητα αλλά και ως επί μέρους μονάδες (άντρας και γυναίκα).

    Ας ξεκινήσουμε από εκείνη. Μια γυναίκα 25 ετών η οποία έχει ήδη 3 παιδιά από 2 διαφορετικούς άντρες. Μάλιστα... Επιπόλαια, ανασφαλής και χωρίς αίσθημα ευθύνης. Το να κάνεις σχέση σε καθιστά υπεύθυνο απέναντι στον εαυτό σου και απέναντι στον άλλο άνθρωπο. Το να κάνεις και παιδί απαιτεί ακόμα μεγαλύτερη ωριμότητα. Η συγκεκριμένη κοπέλα απέτυχε ήδη με 2 άλλους άντρες (τουλάχιστον 2 - δεν ξέρουμε πόσοι πέρασαν από την ζωή της) και φέρει την ευθύνη της εσφαλμένης επιλογής που έκανε. Παράλληλα γεννοβολάει ως μη έχουσα ενημέρωση για μεθόδους αντισύλληψης. Έχω την αίσθηση ότι είναι ένα μάλλον ανώριμο άτομο. Επιπρόσθετα, σου επιτίθεται με τρόπο που για μένα θα σήμαινε άμεσο χωρισμό. Τι πάει να πει μένω μαζί σου από ανθρωπισμό; Γιατί δεν λέει καλλίτερα ότι μένω μαζί σου ώστε να εξασφαλίζω τους όποιους οικονομικούς πόρους για μένα και τα παιδιά μου (τα οποία δυστυχώς δεν φταίνε και σε τίποτα); Φυσικό και επόμενο είναι ρε φίλε 25 χρονών κοπέλα να θέλει να φλερτάρει και να χαρεί τον έρωτα. Ποια κοπέλα δεν το κάνει άλλωστε. Πόσο μάλλον η συγκεκριμένη κοπέλα που έχει και κάποιο παρελθόν...

    Και ας περάσουμε σε σένα τώρα. Κάνεις μια εξαιρετικά δύσκολη εργασία. Ταξιδεύεις σε τόπους μακρινούς και εκθέτεις τον εαυτό σου σε κινδύνους. Τα όποια χρήματα κερδίζεις, βγαίνουν με αίμα και ιδρώτα. Πρέπει λοιπόν φίλε μου, τους πόρους για τους οποίους θαλασσοδέρνεσαι στα πέντε σημεία του ορίζοντα, να τους ξοδεύεις με πολύ μεγάλη προσοχή και μόνο για ανθρώπους και καταστάσεις που αξίζουν το κόπο. Τι ακριβώς έχει αυτή η κοπέλα να σου προσφέρει; Που είναι ο παρηγορητικός της λόγος σε σένα που θαλασσοδέρνεσαι; Ποια είναι η υποστήριξη της η τόσο μεγάλη; Τι το τόσο άξιο αναφοράς έχει κάνει για σένα; Αυτή με το τόσο επιβαρυμένο παρελθόν, τι ακριβώς σου προσφέρει; Τι ακριβώς σου εγγυάται για το μέλλον; Που ακριβώς και με ποιο τρόπο σε εξασφαλίζει ότι οι θυσίες σου και τα αισθήματα σου πιάνουν τόπο; Γιατί της επιτρέπεις να παίρνει παραπάνω αξία από αυτή που της αναλογεί; Αν είναι δυνατόν να σου λέει "μένω μαζί σου για ανθρωπιστικούς λόγους"!!!

    Οι σχέσεις θέλουν θυσίες για να πετύχουν. Πριν όμως κάνουμε την όποια θυσία, πρέπει να αναρωτιόμαστε αν υπάρχει αλληλοεκτίμηση με τον/την σύντροφό μας.

    Στην περίπτωση σας, το πρόβλημα δεν είναι ότι την φλερτάρουν άλλοι άντρες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν σε εκτιμά εσένα ως άντρα. Μάλλον προσβλέπει στην οικονομική στήριξη που της παρέχεις. Γιατί όταν σου λέει όλα αυτά δεν βρίσκω τον λόγο να θέλεις να συνεχίσεις να είσαι μαζί της. Γυναίκες υπάρχουν πολλές. Φρόντισε να βρεις μια που να σε κάνει υπερήφανο που είσαι μαζί της και να την κάνεις και εσύ να αισθάνεται ξεχωριστή και τυχερή που είναι μαζί σου.

    Και για όποιον σου πει ότι η ζήλεια σου φταίει για τη συμπεριφορά της, θέλω να πω και το παρακάτω. Αν η συγκεκριμένη κοπέλα σου έλεγε ότι την φλέρταρε ο τάδε και εκείνη του ξεκαθάρισε ότι μόνο ως συνεργάτες του επιτρέπει την επικοινωνία, θα σου έλεγα μπράβο στην κοπέλα και πρόσεξε να μην την χάσεις. Η συγκεκριμένη, μια χαρά δείχνει να απολαμβάνει την προσοχή που λαμβάνει από άλλους άντρες ενώ σε σένα το παίζει μωρή παρθένα. Υποκρίνεται ότι δεν αντιλαμβάνεται το φλερτ άλλων αντρών και σου δημιουργεί και ενοχές ότι και καλά εσύ είσαι ο ζηλιάρης και θα πρέπει να εξετάσετε την σχέση σας από την αρχή.

    Βάλε την στην θέση της!!! Όταν σου πει να δείτε τα πράγματα από την αρχή, πες της το ακόλουθο: "Δηλαδή θα μου επιστρέψεις εκτός από τα συναισθήματα που επένδυσα σε σένα και ΟΛΑ τα χρήματα με τα οποία σε έχω συνδράμει μέχρι τώρα; Ώστε η εξέταση των γεγονότων να γίνει χωρίς καμία επιρροή από άλλους παράγοντες;" Εννοείται ότι δεν πρέπει να της ξαναστείλεις ούτε ένα ΕΥΡΩ.

    Να προσέχεις τον εαυτό σου φίλε. Στο στρατό γνώρισα ένα παιδί, ο οποίος ήταν μηχανικός σε εμπορικό πλοίο. Κόλλησε μια περίεργη και σπάνια γρίπη κάπου στον Ινδικό Ωκεανό. Στον στρατό πείρε Ι4, εξαιτίας αυτού του λόγου (προβλήματα με το ανώτερο αναπνευστικό). Παράλληλα μας έλεγε ότι θα είναι δύσκολο για αυτόν να ταξιδέψει και πάλι και δεν ήξερε τι θα κάνει επαγγελματικά στο μέλλον.

    Τι θα γίνει αν σου συμβεί εσένα κάτι; Ποιος θα σε βοηθήσει εσένα; Ποιος θα σου σταθεί;

    Προτεραιότητα είσαι εσύ και μόνο εσύ φίλε μου. Φύλαξε τα χρήματα και κυρίως τα συναισθήματα για μια κοπέλα που θα ενδιαφέρεται πραγματικά για εσένα. Μια κοπέλα που θα σε εκτιμά και θα σε σέβεται.

    Η Παναγιά να είναι μαζί σου. Να έχεις καλό ταξίδι και καλή επιστροφή.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Ήταν ότι πιο ωραίο διάβασα
    ..σε ευχαριστώ πάρα πολύ...απλά ήθελα να εκφράστω ανώνυμα κάπως κάπου..να το βγάλω από μέσα μου...δεν θέλω να.μιλησω στους δικούς μου γιατί είναι μεγάλοι σε ηλικία και θα στεναχωρέθουν...και σαφώς όχι δικαιώματα στην δουλειά μου..όλη αυτή η κατάσταση με λύγισε..
    Κάθε πρωί φοραω ένα χαμόγελο και πάω στην δουλειά όταν ομως γυρίζω στην καμπίνα μου με πιάνει όλη αυτή η μελαγχολία... Επίσης έχω βροχικο άσθμα και με πιάνει κατά διαστήματα...το έχω χρόνια αυτό...απλά θέλω μια καλύτερη ζωή μετέπειτα..τελείωσα την σχολή μπαρκαρω ως ανθυποπλοιαρχος τώρα και μετά θέλω να κάνω μεταπτυχιακό να μεινω στην στεριά...όταν ήμουν μικρός ο πατέρας μου έκανε απόπειρα αυτοκτονίας μπροστά στα μάτια μου λόγο ψυχολογικής διαταραχής ...ήμουν 10 και είμασταν μόνοι μας στο σπίτι...το ξέρω ότι μαγαπαει..πάντα ειμασταν αγαπημένη οικογένεια...απλά είχε κάποια θέματα με τον εαυτό του. Λόγο της δουλειάς του . Σωματοφύλακας και όλο αυτό του γύρισε σε σχιζοφρένεια...εγώ υποσχεθηκα ότι θα καταφέρω να βγω από τον βούρκο και να γίνω κάτι που θα προσφέρω και θα βοηθήσω
    ...τότε όταν ήμουν μικρός ένιωσα ότι ο πατέρας μου δεν μαγαπουσε και το εκανε αυτο..όμως ξέρω ότι μαγαπαει σαν την ζωή του όλη και όλο αυτό ήταν διαταραχή του τότε....είχε μείνει όμως κατακάθι στην ψυχή μου και για αυτό δενομαι έτσι με ανθρώπους...γιατί με πληγώνει άμα με αφηνουν..μπορεί να μην το δείχνω αλλά έτσι είναι...και τέλος πάντων και ένας σκοπός μου είναι να στηρίξω τους γονείς μου γιατί και οι 2 είναι μεγάλοι και τους αγαπάω όσο τίποτα άλλο.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβίες
    By take a break in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 12
    Last Post: 06-12-2016, 12:35
  2. φοβίες
    By annachtz in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 28
    Last Post: 28-12-2014, 15:40
  3. φοβιες..
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2014, 19:29
  4. οι τοπ φοβιες
    By dominic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-2012, 20:31
  5. Οι φοβίες μου.
    By m1 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 11-09-2007, 03:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •