Φοβιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Φοβιες

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17

    Φοβιες

    Είμαι σε ταξιδι τον τελευταιο καιρό...ειναι το επάγγελμά μου αυτό...όλα πάνε καλά με την ζωή μου γενικά..αποφοίτησα από την σχολή ...με την οικογένειά μου όλα καλά ανέκαθεν δλδ...το μόνο που δεν πάει καλά είναι η σχέση μου...είμαι αραβωνιασμενος με μια γυναίκα ...έχει και παιδί..αυτό το παιδί το είδα σαν παιδί μου από την αρχή..είμαστε μαζί 3 χρόνια τώρα...όμως κάτι πήγε στραβά και τσακωθηκαμε λόγο της δουλειάς της δλδ... Ενώ την στηρίζω σε αυτό δεν μου αρέσουν κάποια πράγματα...φλιρτ από συναδέλφους ενώ δεν κάνει και εκείνη τπτ για να το κόψει...και σε όλο αυτό βρέθηκα εγώ ο φταιχτης...πλέον δεν μιλαμε τόσο...ενώ πριν μέρες γύρισε και μου είπε ότι από ανθρωπιά είναι μαζί μου...όλα αυτά με σκοτώνουν ψυχολογικά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Οτι τι σου κανει και χάρη; Δε καταλαβαίνω πως είστε σε τέτοιες σχέσεις ειλικρινά

    Στάλθηκε από το SM-A9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έγραψες τίτλο "Έχω πρόβλημα με τη σχέση μου", έγραψες "Φοβίες" . Τι εννοείς με αυτό; Μήπως στο θέμα σχέση είσαι ανασφαλής; Έχεις φοβίες ότι σε κερατώνει η φίλη σου ή φοβία ότι δεν θα βρεις άλλη ή τι ακριβώς;
    Πάντως από τη στιγμή που σου είπε έτσι, μάλλον έχει τελειώσει και δεν θες να το παραδεχτείς.

  4. #4
    Επειδή εχεις δύσκολο επάγγελμα, δεν μπορείς έτσι απλά να φύγεις και οι απαιτήσεις είναι πολλές καταρχάς καλά έκανες και έγραψες για να εκφραστείς. Εκ των πραγμάτων εάν τα σκέφτεσαι συνεχώς θα είναι ζημιογόνο για την υγεία σου. Εάν έχει τελειώσει από πλευράς της καλύτερα να επικεντρωθείς στην εργασία σου και όταν θα μπορέσεις να την δεις να κλείσεις το κεφάλαιο.

    "Stay wild Moonchild"
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Είχαμε άριστες προδιαγραφές από την αρχή ...το όλο θέμα ξεκίνησε πριν από 1 μήνα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Και ναι γύρισε και μου είπε ότι όταν γυρίσω θα κάνουμε μια κουβέντα για να το πάμε από την αρχή...από την μια ζηλεύει και από την άλλη είναι αδιάφορη...με πληγώνει το γεγονός ότι και καλά μου κανει την χάρη που με στηρίζει...και θα ήθελα μια συμβουλή για το τι να κάνω...και για αυτό τον λόγο έγραψα εδώ...γιατί απ'οτι βλέπω μπορώ να εκφράσω όσα δεν μπορώ να πω γενικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Θες να τα πάρουμε λίγο από την αρχή; Γιατί τα γράφεις λίγο μπερδεμένα. Πρώτα λες ότι τσακωθήκατε για τη δουλειά της, μάλλον γιατί ζηλεύεις εσύ που τη φλερτάρουν οι συνάδελφοι. Μετά λες ότι μία ζηλεύει αυτή μία είναι αδιάφορη. Εσύ ταξίδευες από την αρχή της σχέσης λόγω δουλειάς; Ζήλευε και τότε; Εκείνη δούλευε στην ίδια δουλειά; Ζήλευες από τότε και της το έλεγες αυτό για τους συναδέλφους; Έγινε κάτι συγκεκριμένο πριν ένα μήνα; Είναι μόνο αυτό για τους συναδέλφους στη δουλειά της ή είπατε κι άλλα λόγια; Τι άλλο δεν σου αρέσει στη δουλειά της; Δεν έχω καταλάβει ποιό ακριβώς είναι το θέμα έτσι που τα λες, αν όντως τα πηγαίνατε καλά ως τώρα. Δηλαδή έχετε σοβαρή σχέση, έχετε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο και ξαφνικά στα 3 χρόνια καθόσαστε και κάνετε ζήλιες από το πουθενά; Μήπως έχουν γίνει κι άλλα που δεν τα λες ή δεν ήταν από την αρχή τόσο ιδανικά;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Ωραία ειμασταν μια χαρά γενικά...απλά από τότε που βρήκε αυτή τη δουλειά άλλαξε. Της είχα κάνει κάποιες κουβέντες σχετικά με το τι μου αρέσει και τι όχι σε ήπιο κλίμα. ανέκαθεν ήμουν ενας μη πιεστικός άνθρωπος...και ειδικά τώρα που έφυγα θέλω πάρα πολύ να έχει παρέες και να περνάει όμορφα..όμως κάποιοι συνάδελφοι της την φλερτάρουν και εκείνη δεν το βλέπει..εγώ έκανα υπομονή δεν έκανα τσακωμούς ούτε εντάσεις ούτε τπτ...μια μέρα όμως της μίλησα ανοιχτά. Από εκεί στραβωσε το όλο θέμα...εκείνη μου είπε ότι στην θέση μου θα νευρίαζε εξίσου...τέλος πάντων. Ναι αραβωνιασμενοι είμαστε και συγκατοικούσαμε...τα 3 παιδια είναι από 2 διαφορετικούς άντρες και αυτό το δέχτηκα...και οι 2 έχουν κάνει κινήσεις στο παρελθόν να είναι μαζί τής βέβαια χωρίς αποτέλεσμα...δεν τους ενδιαφερουν τα παιδιά τους αλλά πως να κοιμηθούν μαζί της...είναι σκληρά τα λόγια αυτά αλλά είναι η αλήθεια. Μπορώ να πω ότι και εκείνη με στήριξε περάσαμε και όμορφες στιγμές...απλά με πνίγει το άδικο γιατί πρόσφεραν όλο μου το είναι και μου άρεσε να είμαι στο πλάι της...και τώρα νιώθω ότι με άδειασε...ξέρω θα το παλέψω και θα τα καταφέρω...απλά θέλω μια γνώμη γενικά...πάντως γύρισε και μου είπε όταν θα γυρίσω θα μιλήσουμε και αν είναι να το πιάσουμε από την αρχή...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το θέμα είναι εσένα πιο είναι το πρόβλημά σου αφού όπως φαίνεται εκείνη δε φλερτάρει πίσω;

    Θυμάμαι ότι σε μία σχέση μου μακροχρόνια κάπως έτσι άρχισε η κατρακύλα, βαρέθηκα τις ζήλιες και τα παιδιαρίσματα με το παραμικρό. Λόγω της δουλειάς μου το περιβάλλον ήταν λίγο χυμαριό, αν έκοβα τα πολλά πολλά με οποιονδήποτε με φλέρταρε ή ήταν πιο φιλικός δεν θα μιλούσα με άνθρωπο. Όμως εγώ δεν είμαι από τους ανθρώπους που βρήκαν γκόμενο και από εκεί και πέρα κλείνεται σπίτι και δεν έχει καμία κοινωνική ζωή ή τριγυρνάει μόνο με γυναικοπαρέες και μόνο σε μέρη που θα εγκρίνουν οι κύριοι σαν "ασφαλή" για τις κυρίες τους! Δεν σου πιάνω τους άντρες φίλους μου, αλλά για τους άντρες γενικώς. Και στενή παρέα να μην κάνεις με κάποιον ούτε να τον θες για κάτι τέτοιο, είναι ωραίο να μπορείς να πιάσεις μία συζήτηση βρε αδερφέ μέσα στα πλαίσια της δουλειάς ή της κοινωνικής συναναστροφής . Ακόμα περισσότερο αν η δουλειά σου το απαιτεί και δεν μπορείς να το αποφύγεις, τι το μεμπτό; Αν σε φλερτάρει μπορείς να το ξεκόψεις ή να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Αν όντως δεν το καταλαβαίνεις, πρόβλημά του άλλου είναι έτσι κι αλλιώς. Ωστόσο δεν έχω καταλάβει το πρόβλημα που είναι; Κάνω εγώ κάτι κακό;

    Αν δηλαδή μετά από τόσα χρόνια η σχέση μου δεν με εμπιστεύεται, τι να τον κάνω;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχει παιδί ή 3 παιδιά τελικά;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    3 παιδιά διορθωστε με.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Το φλιρτ είναι μέσα στην ζωή .είναι και μια απόδειξη ότι αρέσουμε και ανεβάζει το ηθικό..όχι δεν έδειχνα ζηλιες και ούτε τσακωμούς έκανα. Αντροπαρεες είχε και έχει και μάλιστα την ωθούσα στο να έχει παρέες. Προχτές μου έστειλε ένα μύνημα ότι θέλει να το πιάσουμε από την αρχή ...και μετά μου κάνει να σου είμαι ηλικρινης..καβλαντισα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Dimitris236 View Post
    ..όμως κάποιοι συνάδελφοι της την φλερτάρουν και εκείνη δεν το βλέπει...
    Quote Originally Posted by Dimitris236 View Post
    ...Προχτές μου έστειλε ένα μύνημα ότι θέλει να το πιάσουμε από την αρχή ...και μετά μου κάνει να σου είμαι ηλικρινης..καβλαντισα...
    Αυτά που γράφεις είναι δύο εντελώς αντίθετα πράγματα.
    Τώρα ή μας τρολλάρεις ή απλά δεν θες να είσαι ειλικρινής στο φόρουμ, άρα πως περιμένεις να πάρεις μία γνώμη της προκοπής;;;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Δεν σε τρολαρω. Για να καταλάβεις....είμαι 3 μηνες στο καράβι. Εκείνη έπιασε αυτή τη δουλειά τον Φεβρουάριο. Έκτοτε την φλερταρανε και εκείνη τους θεωρούσε φίλους τής...εγώ την καμαρωνα που κάποιες φορές το έκοβε εκεί. Μετά από καιρό όμως σταμάτησε να το κάνει αυτό. Εγώ δεν έλεγα κάτι...ε και μια μέρα για να γίνω και πιο αναλυτικός στα γενέθλια της της έκανε δώρο ένας συνάδελφος κάτι...έεε με τα πολλά και με τα λίγα μου είπε ότι την φλέρταρε και μου ζήτησε γνώμη...και εγώ της είπα ότι καλά έκανε και σου έκανε δώρο...άλλωστε είναι η μέρα της...με τσιγκλαγε όμως και μου το έφερνε συνέχεια στο μυαλό μου..για να ζηλεψω ίσως? δεν ξερω...και γυρνάω και της λέω άκου να δεις το ξέρω ότι δεν κοιτάζουν φιλιά οι άντρες εκεί...αν εσύ θες παρέα με γεια σου και με χαρά σου...όμως μην με σκοτιζεις με ανούσιες σκέψεις ..σου έχω εμπιστοσύνη. Ε νευριασε Τέλος πάντων και μου είπε ότι δεν ψάχνουν κάτι τέτοιο και λοιπα...έκτοτε έχουμε μια ψύχρα μεταξύ μας...πριν κάτι μέρες μιλήσαμε με βιντεοκλήση. Μου είπε ότι με στηρίζει από ανθρωπιά επειδή την είδα στηρίξει στο παρελθόν..όπως είπα και πριν...μετά μου πετάει ότι θέλει να κάνουμε μια νέα αρχή ό αν γυρισω..και μετά μου λέει ότι καβλαντισε.. στο άκυρο...οπότε δεν σας τρολαρω εγώ...μάλλον εγώ τρώω τρολαρισμα...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    17
    Η δουλειά μου είναι πολύ απαιτητική..και θέλω να έχω ανθρώπους να με στηρίζουν γιατί μου δίνει δύναμη...όχι αυτή την κατάσταση. Και πίστεψέ με επειδή μόνο και μόνο δεν μπορώ να εκφραστω έψαξα αυτό το forum να ανοιχτω...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβίες
    By take a break in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 12
    Last Post: 06-12-2016, 12:35
  2. φοβίες
    By annachtz in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 28
    Last Post: 28-12-2014, 15:40
  3. φοβιες..
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-11-2014, 19:29
  4. οι τοπ φοβιες
    By dominic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-2012, 20:31
  5. Οι φοβίες μου.
    By m1 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 11-09-2007, 03:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •