Ποσο αντεχει ενας ανθρωπος χωρις υπνο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Ποσο αντεχει ενας ανθρωπος χωρις υπνο;

    Οι απο πανω μου κοπανανε και παιζουν μπασκετ μερα νυχτα εδω και αρκετους μηνες. Τα χερια μου τρεμουν απ την αυπνια και τα αυτια μου βουιζουν απ το θορυβο. Πιστευω πλεον οτι το κανουν επιτηδες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,359
    Να καλέσεις την αστυνομία!

    Όσον αφορά τον τίτλο, στο βιβλίο Γκίνες αναφέρεται ότι χωρίς ύπνο άντεξε ένας Άγγλος 25 χρόνια!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Να καλέσεις την αστυνομία!
    Δε μπορω να το αποδειξω. Θα με βγαλουν τρελο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,359
    Να πας να το αναφέρεις στο τμήμα να το γράψουν στο βιβλίο συμβάντων και να ζητήσεις να τους γίνουν συστάσεις!

    Έχεις τη μαρτυρία των υπολοίπων που μένουν στο ίδιο σπίτι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Οταν καποιος χτυπαει μια μπαλα στο ιδιο σημειο με αργο ρυθμο, ουτε παιζει μπασκετ, ουτε κανει γυμναστικη. Χτυπαει με δολο για να σε ξυπνησει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δε μπορω να το αποδειξω. Θα με βγαλουν τρελο.
    αυτοι που ζουν μαζι σου στο σπιτι, δεν τους ακουν τους θορυβους αυτους;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Να καλέσεις την αστυνομία!

    Όσον αφορά τον τίτλο, στο βιβλίο Γκίνες αναφέρεται ότι χωρίς ύπνο άντεξε ένας Άγγλος 25 χρόνια!!
    και μετα, πεθανε η κοιμηθηκε;

    ΔΕΝ παιζει αυτο που λες, κι ας το χει γραψει και ο μωυσης.
    μερικες μερες αντεχει ο ανθρωπος χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ υπνο. ο θανατος ερχεται πιο συντομα ακομα και απο την ασιτια και απο την ανομβρια.
    προφανως με καποιες αλλες συνθηκες εγινε το πειραμα, πχ πολυ λιγος υπνος η διακοπτομενος υπνος, η κατι τετοιο. με ΚΑΘΟΛΟΥ υπνο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και μετα, πεθανε η κοιμηθηκε;

    ΔΕΝ παιζει αυτο που λες, κι ας το χει γραψει και ο μωυσης.
    μερικες μερες αντεχει ο ανθρωπος χωρις ΚΑΘΟΛΟΥ υπνο. ο θανατος ερχεται πιο συντομα ακομα και απο την ασιτια και απο την ανομβρια.
    προφανως με καποιες αλλες συνθηκες εγινε το πειραμα, πχ πολυ λιγος υπνος η διακοπτομενος υπνος, η κατι τετοιο. με ΚΑΘΟΛΟΥ υπνο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
    Το καταγεγραμμένο ρεκόρ στα ρεκόρ Γκίνες είναι 11 μέρες χωρίς ύπνο.

    Πιο μετά δεν ξέρω τι γίνεται αλλά προφανώς/υποθέτω πεθαίνεις.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    Γιατί φοβίζετε τον κοσμο? Εννοώ ο τρόπος που τα γράφετε. Παλιότερα έχουν γράψει μέλη πως περάσανε αρκετές μέρες χωρίς ύπνο. Νομίζω πως μετά από κάποια 24ωρα ο οργανισμός πέφτει από μόνος του σε φαση λήθαργου για να προστατευθεί, δεν ξέρω αν έχετε δει τις ταινίες με τον φρεντυ κρουγκερ. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να κοιμηθούν καθόλου για διάφορους λόγους, είτε μεγάλοι είτε μικροί. Δεν ξέρω πως ζουν, αλλά το να προδικάζουμε πράγματα νομίζω είναι ανεύθυνο, ειδικά σ αυτό τον ιστότοπο που μας διαβάζουν άτομα τα οποία ζητάνε βοήθεια.
    εδώ είναι ένα καλό άρθρο: https://www.iatronet.gr/ygeia/nevrol...a-24-wres.html
    το οποίο μιλάει για ένα είδος αυπνίας που επιφερει το μοιραιο εντος 12-18 μηνων. Αρα μπορούμε να υποθεσουμε πως ίσως και το περιστατικο με τον αγγλο να ειναι αληθινό..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    49
    εδω ένα παλιότερο θεμα του φορουμ σχετικα μ αυτο που συζηταμε...
    https://www.psychology.gr/forum/thre...�-%21%21%21%21

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θυμάμαι ένα άρθρο πριν χρόνια στο National Geographic Magazine ή κάπου παρόμοια, όπου πράγματι κάποιος έφαγε σφαίρα στο κεφάλι στον Α' ή στον Β' Παγκόσμιο, έμεινε κάποιες μέρες σε κώμα κι όταν συνήλθε δεν ξανακοιμήθηκε ποτέ ξανά για δεκαετίες. Απλά ξάπλωνε κι έκλεινε τα μάτια του για 2-3 ώρες σε μία φάση χαλαρότητας, χωρίς να κοιμηθεί. Ένα περιστατικό που η επιστήμη δεν έχει διαλευκάνει πλήρως. Δεν νομίζω ότι αυτή η περίπτωση αφορά τον θεματοθέτη όμως εκτός κι αν έχει φάει σφαίρα στο κεφάλι κι έχει μία δυσνόητη εγκεφαλική βλάβη λολ

    Το ρεκόρ μου είναι νομίζω 8-10 μέρες εντελώς άυπνη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω αυτή είναι η περίπτωση που ανέφερα, αν και θυμάμαι ότι εκείνο το άρθρο που είχα διαβάσει παλιά ήταν πιο λεπτομερές.
    https://www.mixanitouxronou.gr/o-ant...on-voithisoun/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Νομιζω ειχα δει ενα ντοκυμαντερ για εναν Ρωσο που ειχε βλαβη στον εγκεφαλο και δεν ειχε αναγκη τον υπνο. Ενα φυσιολογικος ανθρωπος φυσικα δεν αντεχει τοσο. Εγω νομιζω οτι εφτασα κοντα σε μεγαλη βλαβη στην υγεια μου γιατι ετρεμα, και εβλεπα ονειρα ξυπνιος εχοντας κλεισει απλα τα ματια μου. Επισης σε μια φαση ειχα την αισθηση οτι καποιος θα βγει μεσα απ τον τοιχο. Νομιζω οτι ατυα ονομαζονται παραυπνιες.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτοι που ζουν μαζι σου στο σπιτι, δεν τους ακουν τους θορυβους αυτους;
    Τους ακουνε αλλα δεν τους νοιαζει. Η μανα μου ειναι μισοκουφη και δεν ξυπναει ουτε με κανονια, ο αδερφος μου κοιμαται στο σπιτι της μνηστης του συνηθως.

    Εγω κοιμαμαι κατω απο ατομα που ανα τρια λεπτα κοπαναγαν με δυναμη το πατωμα -ακουγοταν σα να σκαει κατω ενα βαρακι. Σε φασεις ετριζαν τα επιπλα απο τους κραδασμους. Αυτο επι 24ωρου βασεως. Ευτυχως τωρα ησυχαζουν 12 με 6, οποτε ψιλοκοιμαμαι.

    Εννοειται οτι αν δεν μετακομισω συντομα θα καταστραφω τελειως. Οι συγγενεις μου χεστηκαν. Αυτος τρελος ηταν θα πουν, εχουν τη δικαιολογια εξασφαλισμενη, και θα τους μεινει και η περιουσια στα χερια καθαρη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αυτο που αποδεικνυει οτι θορυβουν σκοπιμως ειναι οτι δεν παιζουν καθολου μουσικη. Στην αρχη οταν μετακομισαν επαιζαν δυνατα μουσικη και δεν κοπαναγαν. Μετα σταματησαν τη μουσικη τελειως και αρχισαν να κοπανανε. Προφανως καποιο ατομο με νομικες γνωσεις τους συμβουλευσε ποιος ειναι ο τροπος να ενοχλουν χωρις να μπορει να το τεκμηριωσει η αστυνομια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχετε κάποια κόντρα; Γιατί να το κάνουν αυτό;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ένας ήσυχος άνθρωπος...
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-2017, 01:30
  2. Πώς έγινε ένας κακός άνθρωπος
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2017, 11:22
  3. Ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος
    By Deleted-member-15102015 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-02-2015, 14:08
  4. Έφυγε ένας καλός άνθρωπος...
    By turing in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 09-01-2014, 14:02
  5. ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 06-06-2011, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •