Θύματα του marketing? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Συμφωνώ αν και ήμουν πάντα πλήρης από όσα αναφέρεις εκτός από το θέμα σχέσης. Θα μου πεις εκεί τα έχασα όλα και μπήκα σε άλλο χορό....
    Διάβασα σε άλλο νήμα πως εχεις ζήσει εμπειρίες πλούσιες χωρίς ταμπέλες κτλ στην προσωπική σου ζωή. Τι εννοείς τα έχασες όλα; με την μετακόμιση Ελλάδα έχασες γνωριμίες που δημιούργησες;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Διάβασα σε άλλο νήμα πως εχεις ζήσει εμπειρίες πλούσιες χωρίς ταμπέλες κτλ στην προσωπική σου ζωή. Τι εννοείς τα έχασες όλα; με την μετακόμιση Ελλάδα έχασες γνωριμίες που δημιούργησες;
    Εννοώ πως έκει έχασα ό,τι είχα εδώ. Δηλαδή δεν τα έχασα ακριβώς απλά έπρεπε κι εκεί να δημιουργήσω παρέες. Στην ουσία δεν έχω χάσει κάτι. Επικοινωνώ με όλους μέσω ιντερνετ. Όταν είμαι εδώ με τους εκεί κι όταν είμαι εκεί με τους εδώ. Εμπειρίες έχω κάποιες άλλα ήμουν ο χρονίως χωρίς σχέση πάντα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Εννοώ πως έκει έχασα ό,τι είχα εδώ. Δηλαδή δεν τα έχασα ακριβώς απλά έπρεπε κι εκεί να δημιουργήσω παρέες. Στην ουσία δεν έχω χάσει κάτι. Επικοινωνώ με όλους μέσω ιντερνετ. Όταν είμαι εδώ με τους εκεί κι όταν είμαι εκεί με τους εδώ. Εμπειρίες έχω κάποιες άλλα ήμουν ο χρονίως χωρίς σχέση πάντα.
    τελικα τι θα κανεις? θα πας ΗΠΑ? Για σχεση φυσικα αν εινια να πας ΗΠΑ ... θα ελεγα να βρεις μια απο κει. Κι εγω οταν ειχα στο μυαλο μου να φυγω απο ελλαδα .. ελεγα.. δε κανω τιποτα εδω.. θα βρει μια ντοπια εκει που θα παω.. Ευρωπη ελεγα.

    Αν εχεις ορεξη για δουλεια... πανε βρες μια εκει... θα μας κοιτας και θα γελας σε λιγα χρονια... πωπω θα λες.. οταν βγηκε ο Μητσοτακης εφυγα... και παλι τιποτα δεν αλλαξε στο ελλαδισταν :)

    (ε κιαμα βαρεθεις .. εδω ειναι η ελλαδα)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    τελικα τι θα κανεις? θα πας ΗΠΑ? Για σχεση φυσικα αν εινια να πας ΗΠΑ ... θα ελεγα να βρεις μια απο κει. Κι εγω οταν ειχα στο μυαλο μου να φυγω απο ελλαδα .. ελεγα.. δε κανω τιποτα εδω.. θα βρει μια ντοπια εκει που θα παω.. Ευρωπη ελεγα.

    Αν εχεις ορεξη για δουλεια... πανε βρες μια εκει... θα μας κοιτας και θα γελας σε λιγα χρονια... πωπω θα λες.. οταν βγηκε ο Μητσοτακης εφυγα... και παλι τιποτα δεν αλλαξε στο ελλαδισταν :)

    (ε κιαμα βαρεθεις .. εδω ειναι η ελλαδα)
    Δε ξέρω προσπαθώ να πάρω την απόφαση αλλά πάνω απ'όλα προσπαθώ να δω πώς θα το οργανώσω... Είναι κάπως πιο δύσκολο τώρα.

  5. #20
    Σχέση με το ζόρι δεν γίνετε ποτέ. Ειναι μέχρι να κλικαρεις να γουστάρεις και φυσικά να είναι αμοιβαίο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    τελικα τι θα κανεις? θα πας ΗΠΑ? Για σχεση φυσικα αν εινια να πας ΗΠΑ ... θα ελεγα να βρεις μια απο κει. Κι εγω οταν ειχα στο μυαλο μου να φυγω απο ελλαδα .. ελεγα.. δε κανω τιποτα εδω.. θα βρει μια ντοπια εκει που θα παω.. Ευρωπη ελεγα.

    Αν εχεις ορεξη για δουλεια... πανε βρες μια εκει... θα μας κοιτας και θα γελας σε λιγα χρονια... πωπω θα λες.. οταν βγηκε ο Μητσοτακης εφυγα... και παλι τιποτα δεν αλλαξε στο ελλαδισταν :)

    (ε κιαμα βαρεθεις .. εδω ειναι η ελλαδα)
    Αυτό που λες περί Ελλαδιστάν ήδη τα λέω.... Όπως λέει και η γαρίδα την μίσησα. Σε άλλα ναι σε άλλα όχι. Αυτό που λες ότι η Ελλάδα είναι το οχυρό μου ισχύει κάπως αλλά μόνο και μόνο λόγω γονέων. Δωρεάν στέγη κτλ.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Το πρόβλημα είναι πως βρίσκομαι λίγο σε μια παλατζα και δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Εγώ θα ήθελα να πάω και να παλέψω να φτάσω ψηλά αλλά κάποια δυσάρεστη φωνή μέσα μου μου λέει πως δεν μπορώ. Όταν βελτιώνεται η διάθεσή μου αυτή η φωνή σταματάει. Όταν λέω φωνή δεν εννοώ ότι ακούω πράγματα. Ο εσωτερικός μας διάλογος.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Το πρόβλημα είναι πως βρίσκομαι λίγο σε μια παλατζα και δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Εγώ θα ήθελα να πάω και να παλέψω να φτάσω ψηλά αλλά κάποια δυσάρεστη φωνή μέσα μου μου λέει πως δεν μπορώ. Όταν βελτιώνεται η διάθεσή μου αυτή η φωνή σταματάει. Όταν λέω φωνή δεν εννοώ ότι ακούω πράγματα. Ο εσωτερικός μας διάλογος.
    Δεν ξερω αν φοβασαι την αποτυχια αλλα αυτο συμβαινει σε ολους μας ανα στιγμες... ωστόσο το ταξίδι ειναι που εχει περισσοτερο αξια και οχι ο προρισμος. Αλλά, το "να παλέψω να φτάσω ψηλά" είναι σχετικό, ειναι δύσκολο να ξερεις το που θελεις να φτασεις , δυσκολο το να εισαι σιγουρος οτι ακομα και αν φτάσεις εκει που λες... ειναι ο στοχος που θα σε κανει ευτυχισμενο.

    Οπότε "φοβασαι" μη δε φτασεις στον προορισμό σου ή "φοβασαι" μην ο προορισμό σου δεν σου φερει την ευτυχία ακόμα και αν τον πετύχεις? Αν ο στοχος σου ειναι ο πραγματικά επιθυμητος... θα εισαι ευτυχισμένος και μονο με το ταξιδι/διαδρομή πιστεύω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Δεν ξερω αν φοβασαι την αποτυχια αλλα αυτο συμβαινει σε ολους μας ανα στιγμες... ωστόσο το ταξίδι ειναι που εχει περισσοτερο αξια και οχι ο προρισμος. Αλλά, το "να παλέψω να φτάσω ψηλά" είναι σχετικό, ειναι δύσκολο να ξερεις το που θελεις να φτασεις , δυσκολο το να εισαι σιγουρος οτι ακομα και αν φτάσεις εκει που λες... ειναι ο στοχος που θα σε κανει ευτυχισμενο.

    Οπότε "φοβασαι" μη δε φτασεις στον προορισμό σου ή "φοβασαι" μην ο προορισμό σου δεν σου φερει την ευτυχία ακόμα και αν τον πετύχεις? Αν ο στοχος σου ειναι ο πραγματικά επιθυμητος... θα εισαι ευτυχισμένος και μονο με το ταξιδι/διαδρομή πιστεύω.
    Κι εγώ το πιστεύω. Απλά έχω και τους συγγενείς να μου λένε πως δεν θα τα καταφέρω μόνος μου. Όταν ήμουν εκεί μου έλεγαν πως εδώ είναι μόνο για διακοπές. Τώρα που γύρισα, μου λένε να μην ξαναπάω. Ανοίγει ο καθένας το στόμα του και γίνεται η φάση στο τέλος μπουρδέλο. Βγαίνω για καφέ και κάθεται ο καθένας και λέει τη μαλακία του. Με ρωτούσανε πόσα λεφτά έβγαζα, προσπαθούν να μάθουν πράγματα από μένα. Ξέρεις τι θα κάνω? Θα σηκωθώ να φύγω χωρίς να πω ούτε γεια και δεν θα ξανακοιτάξω πίσω. Βαρέθηκα το κωλομέρος αυτό.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Κι εγώ το πιστεύω. Απλά έχω και τους συγγενείς να μου λένε πως δεν θα τα καταφέρω μόνος μου. Όταν ήμουν εκεί μου έλεγαν πως εδώ είναι μόνο για διακοπές. Τώρα που γύρισα, μου λένε να μην ξαναπάω. Ανοίγει ο καθένας το στόμα του και γίνεται η φάση στο τέλος μπουρδέλο. Βγαίνω για καφέ και κάθεται ο καθένας και λέει τη μαλακία του. Με ρωτούσανε πόσα λεφτά έβγαζα, προσπαθούν να μάθουν πράγματα από μένα. Ξέρεις τι θα κάνω? Θα σηκωθώ να φύγω χωρίς να πω ούτε γεια και δεν θα ξανακοιτάξω πίσω. Βαρέθηκα το κωλομέρος αυτό.
    Κοίτα , από τη μια μη λειτουργήσει αντίστροφα, δηλαδή μη σου βγει να πας από αντίδραση ενώ δε θέλεις τελικά, να το ζυγίσεις με ηρεμία. Ωστόσο προσωπικά πιστεύω ότι έχει ευκαιρίες εκεί και θα βγει καλύτερα το μέλλον σου αποτι εδώ, συνήθως από ΗΠΑ δύσκολα γυρνάνε, ενω από Γερμανία αρκετοί :)

    Είναι μέχρι να βρεις ισορροπίες, και σε κάθε περίπτωση οργάνωσε το καλά ότι κανείς. Όχι χύμα. Να γλυτώσεις ταλαιπωρία ;)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Κοίτα , από τη μια μη λειτουργήσει αντίστροφα, δηλαδή μη σου βγει να πας από αντίδραση ενώ δε θέλεις τελικά, να το ζυγίσεις με ηρεμία. Ωστόσο προσωπικά πιστεύω ότι έχει ευκαιρίες εκεί και θα βγει καλύτερα το μέλλον σου αποτι εδώ, συνήθως από ΗΠΑ δύσκολα γυρνάνε, ενω από Γερμανία αρκετοί :)

    Είναι μέχρι να βρεις ισορροπίες, και σε κάθε περίπτωση οργάνωσε το καλά ότι κανείς. Όχι χύμα. Να γλυτώσεις ταλαιπωρία ;)
    Μη νομίζεις. Παρ' όλες τις δυσκολίες εκεί, το μετάνιωσα που γύρισα. Αν είχα καθίσει τώρα θα είχα κάνει πολύ περισσότερα βήματα. Τώρα εδώ άκουσα, όπως το περίμενα, ότι μαλακια μπορείς να φανταστείς. Μου λένε ότι συνειδητά γύρισα στην ίδια κατάσταση αλλά δεν ξέρουν ότι εκεί έπαθα κρίση πανικού και επεισόδιο παρανοϊκό. Έστω και ελαφρύ. Αλλά τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Εγώ σαν άνθρωπος την λάτρεψα και με άνεση ξανά γυρίζω. Μόνο οι δικοί μου θέλω να είναι καλά. Τα υπόλοιπα ας γίνουν στάχτη και μπούρμπερη. Οι συνθήκες στο ελλαδισταν όπως λες και εσύ είναι αποτέλεσμα πράξεων άλλων ατόμων που ποτέ δεν πρόκειται να τιμωρηθούν. Γιατί να καθίσω εγώ να υποστώ τις μαλακίες τους; Γιατί οποιοδήποτε να το κάνει;; Ποιος νοιάστηκε για την γενιά μας για να νοιαστουμε εμείς? Πατρίδα πλέον δεν υπάρχει. Ξεπουλήθηκε πριν πολλά χρόνια. Ξέρεις κάτι? Φυσικά και έχω μέσα μου και αντίδραση και πικρία και απογοήτευση αλλά δεσμούς με την Αμερική είχα ανέκαθεν. Δεν είναι κάτι που προέκυψε λόγω κρίσης. Λίγο τύχη χρειάζομαι και προχωράω. Αυτά που με έκαναν εκεί να παραπονιέμαι υπάρχουν κι εδώ. Η πονηριά των ανθρώπων, ο υπερκαταναλωτισμός. Καλύτερα να φάω το εκεί αγγούρι παρά το εδώ. Ακόμα κι από αντίδραση να το κάνω, το αποτέλεσμα θα είναι ούτως ή άλλως καλό. Επίσης όπως είπες και ισχύει, η διαδρομή η ίδια μας κάνει ευτυχείς.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καλή οργάνωση ναι σίγουρα. Ήδη τα κανονίζω. Περιμένω για τα 120 δευτερόλεπτα περιορισμό που θέτει το σάιτ... Άσε και έχω τρελά νευρά από κάτι μαλακίες που μου έλεγε ένας γνωστός τις προάλλες!! Γι'αυτό λέω μακριά. Κανένας δεν συμμερίζεται την χαρά σου. Κανένας δεν χρειάζεται να ξέρει τίποτα. Το δισάκι στον ώμο και fuck off

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Καλή οργάνωση ναι σίγουρα. Ήδη τα κανονίζω. Περιμένω για τα 120 δευτερόλεπτα περιορισμό που θέτει το σάιτ... Άσε και έχω τρελά νευρά από κάτι μαλακίες που μου έλεγε ένας γνωστός τις προάλλες!! Γι'αυτό λέω μακριά. Κανένας δεν συμμερίζεται την χαρά σου. Κανένας δεν χρειάζεται να ξέρει τίποτα. Το δισάκι στον ώμο και fuck off
    Γενικά θα συμφωνήσω, έτσι είναι. Πιο πιθανό είναι ένας άγνωστος να σε νιώσει να χαρεί με την επιτυχία σου επειδή πχ πέρασε κιαυτος δύσκολα, παρά ένας φίλος που τα βρήκε έτοιμα.

    Αλλά τώρα μη φύγεις ρε βγήκε Μητσοτάκης, θα γυρίσουν τα πράματα , θα κάνει την Ελλάδα Αμερική [emoji23][emoji38][emoji1787]

    Ήδη άκουσα γυρνάνε από ΗΠΑ οι Έλληνες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Γενικά θα συμφωνήσω, έτσι είναι. Πιο πιθανό είναι ένας άγνωστος να σε νιώσει να χαρεί με την επιτυχία σου επειδή πχ πέρασε κιαυτος δύσκολα, παρά ένας φίλος που τα βρήκε έτοιμα.

    Αλλά τώρα μη φύγεις ρε βγήκε Μητσοτάκης, θα γυρίσουν τα πράματα , θα κάνει την Ελλάδα Αμερική [emoji23][emoji38][emoji1787]

    Ήδη άκουσα γυρνάνε από ΗΠΑ οι Έλληνες.
    Ναι πλημμύρες κόσμου στα αεροδρόμια. Ίδια ελπίδα είχε και ο κόσμος με ΣΥΡΙΖΑ και είδαμε το αποτέλεσμα. Εγώ δεν συγκρίνω χώρα με χώρα. Πιστεύω η ζωή είναι η ίδια παντού. Οι ευκαιρίες είναι που αλλάζουν και το γεγονός ότι σε αυτή τη χώρα επικρατεί ο απόλυτος παραλογισμός. Τουτέστιν: όταν είσαι παιδί όλοι σου λένε να είσαι καλός μαθητής. Το κάνεις. Μετά πρέπει να πας στο Πανεπιστήμιο. Το κάνεις. Αν το έχεις ανάγκη εργάζεσαι περιστασιακά πχ σερβιτόρος. Στα 23 κάνεις το στρατιωτικό. Στα 24 πας με το χαρτί σου να βρεις δουλειά όπου σου ζητάνε προϋπηρεσία την οποία ανοίγεις τα πόδια και την γεννας. Τρως κάποιο καιρό σε αυτή τη φάση. Μετά πλακώνεις το δημόσιο. Σε τρώνε άλλοι με τα πολλά μόρια. Σου λένε ότι χρειάζεσαι μεταπτυχιακό. Χρεώνεσαι το κάνεις. Μετά σου λένε ότι δεν μετράει. Σε απορρίπτουν λόγω ηλικίας αλλά μετά σου λένε ποτέ δεν είναι αργά. Βλέπεις εσύ κάποια λογική? Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι όσο το δυνατόν νωρίτερα να προσγειωθείς στην πραγματικότητα και να μην ονειρεύεσαι. Το άλλο που έχεις να κάνεις είναι συνεχώς να μαθαίνεις και συνεχώς να ρωτάς. Και τέλος να αποφεύγεις τοξικά άτομα κάι καταστάσεις. Ο κόσμος μπορεί να γίνει πολύ κακός και ζηλόφθων και ειδικά κοντινά σου άτομα. Αυτό που λένε στη χαρά φαίνεται ο φίλος όχι στη λύπη. Εγώ νιώθω περήφανος για μένα όταν χαίρομαι πραγματικά με την χαρά των άλλων. Θέλω να τους βλέπω να πετυχαίνουν όχι να πέφτουν.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Μιλάω συχνά με έναν φίλο και μου λέει ότι του φαίνεται πως υποτροπιάζω και λέω πάλι παλαβά? Φαίνεται αυτό απο τα λεγόμενά μου εδώ? Δε θα ξέρω πια τι να υποθέσω ούτε για τον ίδιο μου τον εαυτό....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θύματα και θύτες
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 206
    Last Post: 02-05-2012, 20:16
  2. Replies: 6
    Last Post: 16-12-2011, 11:30
  3. Marketing of Madness
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-08-2010, 21:44
  4. Ποσα ακομα παιδάκια θα ειναι θυματα;
    By alex30 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 20-08-2006, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •