Social media και κουτσομπολιό.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Social media και κουτσομπολιό.

    Εγώ έχω ένα θέμα. Δεν μου αρέσει να με σχολιάζουν. Όμως έχω την κάνω συνήθεια να ποσταρω online ότι κάνω. Ευτυχώς τελευταία το έχω σταματήσει και έσβησα πάνω από 4 χιλιάδες friends στο Facebook.

    Πρόσφατα είχα πάει έναν χρόνο εξωτερικό και γύρισα μετά από κάποια ψυχολογικά δικά μου και μια ασθένεια των δικών μου αλλά ανέβαζα συνεχώς φωτό στο ίντερνετ....

    Αποτέλεσμα? Όχι μόνο όσοι βρίσκονταν στην ίδια χώρα με εμένα και ήταν απλά γνωστοί μου να με ενοχλούν και να ζητάνε πράγματα, αλλά και όταν γύρισα όλοι να κάνουν αδιάκριτες ερωτήσεις. Ανοίγω thread στο κομμάτι κοινωνικό άγχος / φοβία ακριβώς γιατί και κοινωνικά αγχώνομαι να ανακοινώνω προσωπικά πράγματα για εμένα και την φοβία έχω μην με σχολιάζουν αρνητικά. Μέχρι στον γιατρό κατέληξα με διάγνωση παρανοϊκού επεισοδίου αφού επρηξα όλους τους φίλους μου γιατί είχα την εντύπωση ότι όλοι με σχολιάζουν πίσω από την πλάτη μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Γιατί δε σβήνεις το fb να ησυχάσεις ? Ζητά από τον ψυχο για απεξάρτηση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Γιατί δε σβήνεις το fb να ησυχάσεις ? Ζητά από τον ψυχο για απεξάρτηση
    ελα ντε...
    αυτα που αναφερεις ειναι εντελως αντιφατικα.
    αν δεν σου αρεσει να σε σχολιαζουν ΔΕΝ μπορει να γινει αυτο αν κανεις ανακοινωσεις στα σοσιαλ...
    ειναι σαν να βγαινεις στον δρομο και να φωναζεις "κοιταξτεεεεε πηγα μια βολτα!!! να εδω με μαγιω!! κοιταξτε πως παχυναααα!!!" ΔΕΝ ειναι σαν να μιλας σε κοντινους σου φιλους. ενα ανοιχτο προφιλ, ειναι ενας δημοσιος λογαριασμος. δεν ειναι δικο ςσου κι ας τον χειριζεσαι εσυ.
    αν συνειδητοποιησες οτι συμβαινει ακριβως γι αυτο (που γι αυτο συμβαινει), σβηστα ολα, διεγραψε τους λογαριασμους η καντους εντελως πριβε για 10 ατομα κοντινα σου.
    αν ειχες 4000 "φιλους" προφανως και δεν ηταν φιλοι σου ολοι αυτοι, ηταν προσθηκες αγνωστων απο το ιντερνετ. καπνος δλδ. φαντασματα... καποιος που δημοσιευει αβερτα, δεν νιαζεται αν θα τον σχολιασουν η πως φαινεται στις φωτος. αν εσυ το κανεις ενω δεν θελεις να σε σχολιαζουν, κανεις κατι λαθος..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω ειχα πάντα ελάχιστους φίλους που με χαρα θελω να ξέρουν τι κανω και να μαθαινω και εγω γι αυτούς. Και όταν λεω λιγους εννοώ κάτω απο 200.επιπλέον δεν ανησυχω και για κατι εφοσον τους ξερω ολους. Γιατι δε πράττεις το ιδιο;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Είχα τόσους φίλους γιατί ήθελα να προωθήσω τη δουλειά μου σαν μουσικός. Προσέθετα μόνον fans συγκεκριμένου μουσικού είδους. Στην πορεία όμως το χάλασα γιατί έγραφα πιο πολύ για τα ψυχολογικά μου παρά παρουσίαζα μουσική. Με την κρίση και τα μάτια όλων στραμμένα μέσω social media σε όλους εγώ ανέβαζα φωτό από το εξωτερικό και αυτοί εδώ με γλωσσοτρωγανε. Τώρα προχωράω στο δρόμο και με σταματάνε χύμα και με ρωτάνε για την Αμερική. Δεν χρειάζομαι τέτοιου είδους προσοχή κι ας είχα ξεφύγει λίγο με φωτογραφίες και απανωτά ποστς γιατί ίσως μέσα μου την είχα ψωνίσει λίγο σαν μουσικός. Μέχρι και κάποιος μεγάλος τραγουδιστής είχε ενδιαφερθεί να παίξουμε μαζί κι ο πατέρας μου με σταμάτησε λέγοντας πως θα με χρησιμοποιήσει λίγο και μετά θα με εγκαταλείψει και ίσως είχε δίκιο. Ναι δυστυχώς η έκθεση και η προβολή γίνονται με κάποιες συνέπειες.

Similar Threads

  1. Social Skills Training
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-06-2023, 14:33
  2. social media
    By dimitriS12 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 30-03-2019, 23:14
  3. Social media (facebook κτλ) και διαταραχές άγχους - κατάθλιψη
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 22-06-2018, 00:41
  4. Προσέγγιση μέσω social media
    By χωρίς ελπίδα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2016, 13:33
  5. Free Online Game to Reduce Social Stress, Improve Self Esteem
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 14-06-2006, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •