ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Athens
    Posts
    3
    Καλησπέρα είμαι 23 ετών και όλα αυτά που περιγράφετε όλοι σας είναι λες και τα έγραψα εγώ..
    Το ζω και εγώ,εδώ και 1 μήνα και για πρώτη φορά τόσο έντονα..Ενώ πεινάω πολύ και ζηλεύω όσους τρώνε,με το που φάω 3-4 μικροσκοπικές μπουκιές σκάω και νοιώθω οτι στέκεται εκεί,πνίγομαι,δε κατεβαίνει και πίνω 2 κιλά νερό να το "σπρώξω" με αποτέλεσμα να το κάνω χειρότερο αφού φουσκώνω απότομα και ούτε ανάσα καταφέρνω να πάρω,ούτε να ρευτώ για να επανέλθω!..Τελικά,όταν προκαλώ αυτό το λυτρωτικό,αλλά και "γουρουνίσιο" ρέψιμο,αναπνέω ξανά και βρίσκω το φώς και τις αισθήσεις μου στην κυριολεξία!
    Πλέον κατά καιρούς,κάθε 3-4 μήνες έχω στομαχικές διαταραχές,παλινδρόμηση και βαρυστομαχιές.
    Το έργο είχε ως εξής..
    Αρχίσαμε απο αστάθειες,ζαλάδες και πανικούς (τύπου πεθαίνω-σβήνω-χάνομαι,ταχυκαρδίες,δεν μπορώ να κοιμηθώ μου κόβεται η ανάσα,ζαλίζομαι θέλω εμετό κτλ κτλ..) που με οδήγησαν σε όλων των ειδών εξετάσεις και ειδικοτήτων γιατρούς..μέχρι και οφθαλμίατρο,τα πάντα απο εξετάσεις αίματος,καρδιά,εγκεφαλογρά φημα,θυροειδή τα πάντα!Πραγματικά ψυχοφθόρο και μόνο που το θυμάμαι..και που τελικά ανακαλύψαμε οτι είναι θέμα άγχους.Η αλήθεια είναι οτι ήταν δύσκολη η κατάσταση,ήταν λες και με είχε κλείσει κάποιος μέσα σε μία μπάλα νάιλον και δε μπορούσα να δω καθαρά τον κόσμο γύρω μου και να είμαι σαν κι εκείνους φυσιολογική..με αποτέλεσμα να είμαι στον κόσμο μου και να εμφανίζονται όλο και περισσότερα συμπτώματα.Έκανα θεραπεία με χάπια και το ξεπέρασα για ένα διάστημα..
    Ξέρω πλέον οτι έχω πρόβλημα με το στομάχι,ναι το ξέρω και το αποδέχομαι....αλλά όταν αυτό μετατρέπεται σε ψυχοσωματικό..πραγματικά με στενοχωρεί..και το παλεύω,αλλά όταν σου συμβαίνει στην πιο άσχημη φάση και με 40 βαθμούς έξω λόγω καλοκαιριού..δε βοηθάει καθόλου..
    Πιέζομαι να τρώω κάθε 2-3 ώρες απο 3-5 ή και παραπάνω μπουκιές εξαρτάται..προσπαθώ να πίνω φυσικό χυμό πορτοκάλι,που αν και δε κάνει καλό για εμένα που έχω και θέμα με το στομάχι,δε γίνεται..θα λιποθυμήσω απο ασιτία και αβιταμίνωση..
    Σας καταλαβαίνω όλους,το ζει σχεδόν το 1/3 του πληθυσμού μας ειδικά στις μέρες μας..με τόσο άγχος,πίεση και όλα τα υπόλοιπα που όλοι σας τα γνωρίζετε..
    Συμβουλή;;Υπομονή σε όλους μας να πω;Προσπαθώ καθημερινά να χαλαρώνω όσο πιο πολύ μπορώ,να μην αγχώνομαι και εύχομαι να μου περάσει σύντομα γιατί είμαι στα όριά μου..και επίσης πεινάω πολύ!

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    3
    Γεια σας και απο εμενα.....

    Ειμαι 29 χρονων και εχω προβλημα καταποσης σχεδον 10 χρονια......αφου σας απανταω σημαινει οτι ακομα την εχω γλυτωσει.
    Την πρωτη φορα στα 19 μου ειχα γυρισει απο κατι γεννεθλια και ειπα να φαω μια MARS,ενα κομματι μου σταθηκε στο λαιμο και αρχισα να ζαλιζομαι με επιασε πανικος με τα πολλα ελιωσε και επανηλθα,πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και απλα μου εγδαρε τον λαιμο....αλλα απο τοτε το παθαινω πολυ συχνα.(μεχρι τα 19 ετρωγα "αμασητη" την τροφη δεν καταλαβαινα τιποτα)

    Την δευτερη φορα σε οικογενειακο τραπεζι μου εμεινε κρεας στο λαιμο αρχισαν να σκοτινιαζουν ολα σηκωθηκα ορθιος ζητοντας με νοηματα βοηθεια και ο πατερας μου αρχισε να χτυπαει στην πλατη....αυτο κατεβηκε ελαχιστα και μπορεσα να αναπνευσω πγαμε στο νοσοκομειο και ενω η γιατροι ειδαν οτι εχει σταματησει το κρεας ειπαν θα κατεβει μονο του οπως και εγινε.....
    πηγα σε ΩΡΛ εκανα γαστροσκοπιση και μου ειπε δεν εχεις τιποτα ειναι απο το αγχος εκει καταλαβα οτι δεν θα βρεθει λυση ποτε.

    την τριτη φορα σε κηδεια τη ωρα του καφε ειπα να παρω Depon και μου σταθηκε και πλαι στο λαιμο....πηγα στο νοσοκομειο μου λεει ο γιατρος οντως εχει σταματησει αλλα θα το αφησεις να λιωσει μεχρι να λιωσει νομιζα θα πεθανω.....απο αυτη την ιστορια απεκτησε εγκαυμα επειδη ελιωσε στον λαιμο μου και παλι δεν μου βρηκαν τιποτα....

    Το εχω παθει και αλλες φορες αυτες ηταν οι κυριοτερες.....πριν 2 μερες μου σταθηκε η πιτσα και ειπα οχι παλι.....οτι και να φαω εχω παντα νερο διπλα μου μηπως και μου σταθει........πινω νερο σε καθε μπουκια σχεδον και φουσκωνω και δεν τρωω μετα.....δεν ξερω τι να κανω ειμαι πολυ αποητευμενος ειμαι σιγουρος οτι και να ξανα παω για εξετασεις θα μου πουν οτι δεν εχω τιποτα.....και απο την οικογενεια οπως και η κοπελα δεν καταλαβαινουν τι περναω οταν τρωω,τωρα ειμαι παλι σε φαση που δεν τρωω λογω φοβου.....ειμουν 70 κιλα και τα 10χρονια αυτα εχω γινει 63 επειδη φοβαμαι......

    Ενα πιατο φαι ολοι το τελειωνουν στο 10λεπτο εγω θελω 30λεπτα γιατι προσπαθω να μασαω πολυ καλα την μπουκια.
    Και σε καθε μπουκια που καταπινω και κατεβαινει σωστα αισθανομαι στον λαιμο μου "κατι" σαν να εχει μεινει εστω και λιγο......

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    καλημερα και απο μενα εχω και εγω παλινδρομηση εδω και τεσσερα χρονια και πριν τρεις μηνες επαθα αυτο που λετε ολοι σας πνιξιμο και βαρος στην τραχεια δυσκολια καταποσης και ξηραφια να σκιζουν τον φαρρυγγολαριγγα με εντονο κομπο ηταν τρελα πηγα στον γιατρο και μου διεγνωσε 2 με τριτου βαθμου οισοφαγιτιδα και γαστριτιδα που μπορει να την προκαλεσε το βακτηριδιο του πυλορου παιρνω τωρα 40 μερες την θεραπεια κανω διατροφη και βλεπω βελτιωση αλλα μου εμειναν σε λιγο βαθμο η δυσκολια καταποσης και το σφιξιμο στον λαιμο ελπιζω να μου περασει τελειως σε δυο μηνες που τελειωνη η θεραπεια αλλιως καηκα

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    5

    Καλησπερα Λιλα!!

    Ελπιζω να νιωθεις καλυτερα... αν καποιος σε καταλαβαινει απολυτα, πιστεψε με, αυτη ειμαι εγω! Ειμαι 28 χρονων και εχω το ιδιο προβλημα απο τα 17 μου. Πρωτη φορα ανακαλυπτω οτι το εχει και αλλος... αν εισαι ακομα ενεργο μελος και διαβασεις το μηνυμα μου, θα ηθελα να τα πουμε με καποιο τροπο.

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.


    Θα χαρω αν εχω νεα σου ειλικρινα... ψαχνω χρονια ανθρωπο με το ιδιο προβλημα. Νομιζα οτι ειχα το μονοπωλιο...
    Την αγαπη μου,

    Αmanda
    xxx

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θρεντ ειναι κολοκοτρονεικο οποτε μαλον αυτοι δεν θα ναι στο φορουμ τωρα αλλα θες να σου στειλω μειλ να το φιλοσοφισουμε σχετικα με το θεμα σου?

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Amanda σταθερό δεν άφησες μόνο.

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα σου συνηστουσα να σβησεις τις διευθυνσεις γιατι βρισκονται 1000 ατομα online συνηθως...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    θα σου συνηστουσα να σβησεις τις διευθυνσεις γιατι βρισκονται 1000 ατομα online συνηθως...
    Εκτος αν αυτος ειναι ο σκοπος .

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εκτος αν αυτος ειναι ο σκοπος .
    υπαρχει κ αλλη πατεντα να εχεις ενα φβ που δε διχνει απολυτως τιποτα δημοσια κ να το πασαρεις παντου χαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ χαχα

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    5
    ολοι εσεις ειστε σε φορουμ ψυχικης υποστηριξης υποτιθεται; αν ναι, τοτε μαλλον εγω ειμαι σε λαθος μερος.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Q2512 View Post
    ολοι εσεις ειστε σε φορουμ ψυχικης υποστηριξης υποτιθεται; αν ναι, τοτε μαλλον εγω ειμαι σε λαθος μερος.
    Εδωσες πολλα στοιχεια και ισως να μην σου εβγαινε καλο..

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    φυσικα και εισαι σε λαθος μερος, φαντασου το φορουμ αυτο σαν ενα τρελαδικο, σαν το Δαφνι ή το Δρομοκαϊτειο πχ, που οσο περισσοτερο μενεις μεσα τοσο χειροτερα γινεσαι. σ'αυτο εκτος απο τα μελη που μιλαν σαν να σε ξερουν χρονια προσωπικα, βοηθα και η διαχειριση που μοιραζει παρατηρησεις για πλακα, και γενικα εδω χανεται η λογικη μη περιμενεις καμια υποστηριξη.
    Last edited by deleted-member30-03; 06-09-2014 at 23:31.

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    5
    δε βρισκω κατι κακο στο να μαθει καποιος το email μου η το fb προφιλ μου, ειδικα εδω μεσα που πιστευω πως ειμαστε ολοι για τον ιδιο λογο.
    αντε και μπηκε καποιος στο προφιλ μου...και; αντε και μου εστειλε καποιος email...και; το μονο κακο στο οτι εδωσα τα στοιχεια μου στην προκειμενη, ειναι οτι καποιοι βρηκανε πατημα να προβαλουν τον εγωισμο τους και να νιωσουν ανωτεροι. χαλαλι. καλη συνεχεια σε ολους

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    καλως ηρθες Αμαντα, τι κανει ο Ακης απο το Γαλατσι, γραφει ακομα ?

    φυσικα και εισαι σε λαθος μερος, φαντασου το φορουμ αυτο σαν ενα τρελαδικο, σαν το Δαφνι ή το Δρομοκαϊτειο πχ, που οσο περισσοτερο μενεις μεσα τοσο χειροτερα γινεσαι. σ'αυτο εκτος απο τα μελη που μιλαν σαν να σε ξερουν χρονια προσωπικα, βοηθα και η διαχειριση που μοιραζει παρατηρησεις για πλακα, και γενικα εδω χανεται η λογικη μη περιμενεις καμια υποστηριξη.
    ρωτα τον ιδιο.
    εγω εκανα εγγραφη μονο και μονο για να επικοινωνησω με αυτη την κοπελα, τη μοναδικη που βρηκα με παρομοιο προβλημα εδω και χρονια. απο κει και περα δεν εχω λογο να ασχοληθω περαιτερω. γι'αυτο τα περι Ακη και γαλατσι κλπ να λειπουν φιλε μου. εχω σοβαρα προβληματα να λυσω οπως βλεπεις

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    καλη συνεχεια οτι κι αν κανεις.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •