ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΝΙΓΜΟΥ-ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 61
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    α σορι, νομιζα τα εχετε ακομη. δε παρακολουθω την ελληνικη χεπχαπ σοουμπιζ, αλλα το καινουργιο του ΡοΦι ηταν καλο.
    καλη συνεχεια οτι κι αν κανεις.
    δε νομιζω οτι αφορουν κανεναν εδω μεσα αυτα που λες. επισης, δεν εχεις λογο να μιλας για προωπικα μου θεματα. Αν νομιζεις οτι καταφερνεις κατι... τι να πω. go on.
    peace

  2. #47
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Q2512 View Post
    δε νομιζω οτι αφορουν κανεναν εδω μεσα αυτα που λες. επισης, δεν εχεις λογο να μιλας για προωπικα μου θεματα. Αν νομιζεις οτι καταφερνεις κατι... τι να πω. go on.
    peace
    Ειχες ανοιχτο προφιλ στο φβ και με τον τροπο του απλα σου δειχνει τι μπορει να δει ή να κανει ενας περιεργος!Τι δεν καταλαβαινεις?

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οκ τα σβηνω.

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Q2512 View Post
    ολοι εσεις ειστε σε φορουμ ψυχικης υποστηριξης υποτιθεται; αν ναι, τοτε μαλλον εγω ειμαι σε λαθος μερος.
    κοιτα να δεις εδω ειναι φορουμ που ο καθε ενας ποσταρει οτι γουσταρει τωρα βοηθεια μπορει ο καθε ενας να βρει υπο τον ορο να αγνωεις οσους δε συμφωνεις μαζι τους η να μη τους παιρνεις στα σοβαρα κ να ασχολισαι μονο με αυτους που πιανεις εγω πχ οταν ειχα μπει οταν ειχα ανεβασει θεματα με τους περισσοτερους δεν τεριαζα αλλα υπηρξαν κ καπιοι πμ που με συμβουλεψαν σωστα κ γενικοτερα βοηθηθηκα αρκετα παντως οταν με καπιον δε κολας δεν ειναι για να τον παιρνεις κ πολυ στα σοβαρα

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ειχες ανοιχτο προφιλ στο φβ και με τον τροπο του απλα σου δειχνει τι μπορει να δει ή να κανει ενας περιεργος!Τι δεν καταλαβαινεις?
    κοιτα να δεις εσυ μπορει να εισαι εδω για να σκοτοσεις την ωρα σου κ να το παιξεις ραμπο για τα παντα αλλοι ομως ψαχνουν λυσεις κατι που εσενα αυτο δεν σε ενδιαφερει ολους αυτο ομως τους ενδιαφερει.εσυ λοιπον κοιτα να εισαι ετσι αλλοι ομως θελουν να πανε μπροστα.

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Q2512 View Post
    ρωτα τον ιδιο.
    εγω εκανα εγγραφη μονο και μονο για να επικοινωνησω με αυτη την κοπελα, τη μοναδικη που βρηκα με παρομοιο προβλημα εδω και χρονια. απο κει και περα δεν εχω λογο να ασχοληθω περαιτερω. γι'αυτο τα περι Ακη και γαλατσι κλπ να λειπουν φιλε μου. εχω σοβαρα προβληματα να λυσω οπως βλεπεις
    βασικα κ εγω θα ηθελα να επικοινωνησω με τον μπρους γουιλις αυτο το βρισκεις εφικτο?
    στη ζωη προσαρμοζομαστε για να μπορεσουμε να τα βγαλουμε περα δεν ειναι παντα ολα στο χερι μου για να γινουν ετσι ακριβως οπως τα περιμενουμε εγω ξερεις ποσες φορες προσπαθησα να επικοινωνισω με καπιον κ πηρα το πουλο? χιλιαδες αρα η ζωη ετσι ειναι δεν ειναι τιποτα ιδανικο ολα θελουν προσπαθεια

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1
    Me poli liga logia.
    Den exeis ton elegxo tou mualou sou
    To mualo sou se exei kirieusei kai se kanei oti goustarei.
    Ante katapie ekei pera kai den patheneis tipota.
    Mathe na exeis ton elegxo tou mualou sou na eisai esi o kirios tou mualou sou kai sti sinexia tou swmatos sou.
    Min eisai ena avoithito koritsaki pou psaxnei voithia apo allous gia na ti swsoun esi tha swseis ton eauto sou

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    @asdf

    Καλώς ήρθες. Παρακαλώ τα επόμενα μηνύματά σου να είναι γραμμένα με ελληνικούς χαρακτήρες, καθώς η χρήση των greeklish στο φόρουμ απαγορεύεται.

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1
    Καλησπερα σε ολους, νιωθω αυτο το αισθημα πνιγμου-σφιξιμο στο λαιμο αμεσως μετα απο εντονες προπονησεις με βαρη.
    Δυσκολευομαι να καταπιω και μου παρουσιαζεται και δυσκολια πληρους εισπνοης ταση για εμετο και αισθημα λιποθυμιας...
    Την τελευταια φορα νομιζα οτι ειναι λογω εξαντλησης απο την εντονη προπονηση και γυρισα με δυσκολια σπιτι εφαγα ενα μεγαλο γευμα νομιζοντας οτι θα βοηθησει να επανελθω σε φυσιολογικη κατασταση, το οποιο ομως μου εκανε πολυ μεγαλυτερη ζημια και εκει αρχισα να υποψιαζομαι το στομαχι.
    Δοκιμασα προπονησεις και με αδειο στομαχι αλλα και εχοντας φαει κατι ελαφρυ και παλι τα ιδια...
    Εχω μπερδευτει με ολα αυτα και νομιζω οτι πρεπει να περασω απο γαστρεντερολογο-καρδιολογο-παθολογο..

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    παντως εγω για καιρο, ειχα αυτο το σφίξιμο στο λαιμό. ξαφνικά παρουσίασα πόνο στην καταποση και πηγα ωρλ με τα πολλα. και εγω επειδη εχω νοσοφοβια το εριξα στο ψυχολογικό. παρολαυτά η ΩΡΛ μου διεγνωσε παλινδρομηση (ΦΑΛΑΠ) σε λαρρυγα -φαρυγγα η οποια μου εχει κανει και αμυγδαλιτιδα σχεδον. μου εδωσε αντιβιωση, διατροφη (υπηρχαν μερες που δεν ετρωγα καθολου και μερες που ετρωγα ακριβως πριν κοιμηθω) και φυσικα φαρμακο για το στομαχι. και βλεποντας. απλα να σας συστήσω επειδη στεκομαστε μόνο στον οισοφαγο και στις καουρες, η παλινδρομηση που εχω δεν κανει καουρες μονο ξεροβηχα, ενοχληση ή πονο στο λαιμο και δυσκατοποσία. καλο θα ειναι να ελεγχετε και λαρυγγα ή φαρυγγα οταν εχετε τετοια συμπτωματα που επιμενουν

  11. #56
    Γεια σας,

    Είμαι η Νεκταρία και είμαι από Κύπρο. Έχω διαβάσει κάποια απ τα αρχικά μηνύματα που έχουν γραφτεί, και η αλήθεια λυπήθηκα πολύ για όλες/όλους, διότι είναι άσχημο συναίσθημα να νιώθεις αυτή την πίεση στο λαιμό. Σίγουρα προσπαθείτε να κάνετε υπομονή στην αρχή μέχρι να περάσει, όμως όταν αυτό το πρόβλημα βλέπετε (το νιώθετε) να έχει γίνει χρονιαίο, σίγουρα τότε, νιώθετε τη ψυχολογία σας κάπως διαταραγμένη.. Λυπάμαι πολύ, και εύχομαι αν αυτό που θα σας γράψω τώρα, είναι το ίδιο με εσάς, να το διαβάσετε όλες για να ενημερωθείτε, να το ψάξετε και να θεραπευτείτε το συντομότερο ται να ανακουφηστείτε από αυτό το αίσθημα και τα διάφορα συναισθήματα που έχετε λόγω αυτού του προβλήματος (όπως π.χ. το άγχος), που πιστεύω πως έχετε κι εσείς, όπως κι εγώ..

    Πριν από 3 μήνες μου χτύπησαν με το αυτοκίνητο κ χτύπησα το κεφάλι μου δυνατά στον αερόσακο. Λόγω αυτού του ατυχήματος έπαθε ευθείαση ο αυχένας μου. Δυστυχώς δεν το έλεγξα από την πρώτη μέρα. Αν το μάθαινα, μου είπε ο ορθοπεδικός μου πως όταν βρισκόμαστε στις πρώτες 3 ημέρες, το πρόβλημα αυτό διορθώνεται. Τέλος πάντων, ακολούθησα τις οδηγίες του γιατρού (κολλάρο για μία βδομάδα, ξεκούραση, φυσιοθεραπείες, να μην αγχώνομαι διότι τότε οι μυς πίεζονται και δεν αφήνουν τους σπονδύλους να πάνω στη θέση τους..). Μία βδομάδα όμως, μετά το ατύχημα ξεκίνησα να νιώθω κάποια πολύ έντονα συμπτώματα. Κάποια από εκείνα, με είχε ενημερώσει από προηγουμένως ο γιατρός πως θα τα είχα. Τα υπόλοιπα όμως, επειδή δεν ήταν φυσιολογικά, με ανησυχούσαν κ μου δημιουργούσαν μεγαλύτερο άγχος, υπερένταση, κ πανικό. Τα συμπτώματα αυτά τα είχα για 1.5 μήνα. Πήγα σε Νευρολόγο και μου έγραψε κάποια βότανα για το άγχος, τα οποία με απάλλαξαν από κάποια από τα συμπτώματα. Από τον 1,5 μήνα πέρασαν περίπου 40 ημέρες από τότε που πήρα τα βότανα και τα τελείωσα. Κάποια από τα συμπτώματα όμως τα είχα ακόμα. 2 μέρες μετά ένιωσα κι εγώ αυτη την ενόχληση (πίεση) στο λαιμό και τότε ανησύχησα ακόμη περισσότερο. Πήγα και έκανα MRI αυχένα και πήγα σε νευροχειρούργο, ο οποίος μου είπε πως δεν χρειαζόταν να επηβαρίνω τον οργανισμό μου με εξέταση mri, αφού το πρόβλημα θα μπορούσαμε να το διαγνώσουμε και με απλή ακτινογραφία. Ο ίδιος υποψιαζόταν σπονδυλολίσθηση του αυχένα (δηλαδή κύφοση του αυχένα), και μου έγραψε 2 συγκεκριμενες ακτινογραφίες: κάμψης και έκτασης του αυχένα. Αυτές δείχνουν την κίνηση που κάνουν οι σπονδήλοι όταν κάνουμε αυτές τις 2 κινήσεις (κάμψη κ έκταση). Κ αποδείχθηκε πράγματι πως αυτή η ενόχληση / η πίεση που ένιωθα στο λαιμό ήταν λόγω των σπονδύλων που μετακινήθηκαν από τη θέση τους. Και κάποια από τα συμπτώματα που είχα όπως πονοκέφαλοι, αστάθεια, ζάλη κ να μαυρίζει η όραση, μουδιάσματα στα άκρα, ήταν λόγω αυτού του προβλήματος. Και πως κάποια αλλα συμπτώματα που είχα ήταν λόγω του άγχους που είχα: π.χ. ξυπνούσα τη νύχτα και δεν κοιμόμουν καλά κ νύσταζα όλη μέρα, shock, κούραση του εγκεφάλου μου επειδή σκεφτόμουν συνεχώς τα συμπτώματα που είχα και τον αυχένα μου...

    Σας παρακαλώ κάντε και εσείς αυτές τις 2 εξετάσεις. Ίσως να έχετε κι εσείς το ίδιο πρόβλημα, και είναι κρίμα να ταλαιπωρείστε με την αίσθηση αυτή και τα φάρμακα.

    Εύχομαι να βοήθησα με αυτά που σας έγραψα!

    Εύχομαι ό,τι κι αν είναι τελικά το πρόβλημά σας να λυθεί το συντομότερο δυνατό!! Εύχομαι καλή κ πλήρης ανάρωση σε όλες/όλους!!

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    6

    Unhappy Το κεφάλι θα βοηθήσει..

    Quote Originally Posted by Q2512 View Post
    Ελπιζω να νιωθεις καλυτερα... αν καποιος σε καταλαβαινει απολυτα, πιστεψε με, αυτη ειμαι εγω! Ειμαι 28 χρονων και εχω το ιδιο προβλημα απο τα 17 μου. Πρωτη φορα ανακαλυπτω οτι το εχει και αλλος... αν εισαι ακομα ενεργο μελος και διαβασεις το μηνυμα μου, θα ηθελα να τα πουμε με καποιο τροπο.

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.


    Θα χαρω αν εχω νεα σου ειλικρινα... ψαχνω χρονια ανθρωπο με το ιδιο προβλημα. Νομιζα οτι ειχα το μονοπωλιο...
    Την αγαπη μου,

    Αmanda
    xxx
    Αν θες απάντηση από μένα Αmanda μου θα σου το εξής μετά από τέτοιου είδους συμπτωμάτων και φυσικά όλοι με περνούσαν για τρελή. Μετά από 2 χρόνια σχεδόν εξετάσεων. Πόνων και διάφορα άλλα κατακλείδα πριν 5 μήνες να κάνω μια εγχείρηση στον οισοφάγο που την λένε αχαλασια και που και που στον ιατρικό χώρο λίγοι είναι οι ενημερωμένοι.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Deleted_member29012018 View Post
    Γεια σας,

    Είμαι η Νεκταρία και είμαι από Κύπρο. Έχω διαβάσει κάποια απ τα αρχικά μηνύματα που έχουν γραφτεί, και η αλήθεια λυπήθηκα πολύ για όλες/όλους, διότι είναι άσχημο συναίσθημα να νιώθεις αυτή την πίεση στο λαιμό. Σίγουρα προσπαθείτε να κάνετε υπομονή στην αρχή μέχρι να περάσει, όμως όταν αυτό το πρόβλημα βλέπετε (το νιώθετε) να έχει γίνει χρονιαίο, σίγουρα τότε, νιώθετε τη ψυχολογία σας κάπως διαταραγμένη.. Λυπάμαι πολύ, και εύχομαι αν αυτό που θα σας γράψω τώρα, είναι το ίδιο με εσάς, να το διαβάσετε όλες για να ενημερωθείτε, να το ψάξετε και να θεραπευτείτε το συντομότερο ται να ανακουφηστείτε από αυτό το αίσθημα και τα διάφορα συναισθήματα που έχετε λόγω αυτού του προβλήματος (όπως π.χ. το άγχος), που πιστεύω πως έχετε κι εσείς, όπως κι εγώ..

    Πριν από 3 μήνες μου χτύπησαν με το αυτοκίνητο κ χτύπησα το κεφάλι μου δυνατά στον αερόσακο. Λόγω αυτού του ατυχήματος έπαθε ευθείαση ο αυχένας μου. Δυστυχώς δεν το έλεγξα από την πρώτη μέρα. Αν το μάθαινα, μου είπε ο ορθοπεδικός μου πως όταν βρισκόμαστε στις πρώτες 3 ημέρες, το πρόβλημα αυτό διορθώνεται. Τέλος πάντων, ακολούθησα τις οδηγίες του γιατρού (κολλάρο για μία βδομάδα, ξεκούραση, φυσιοθεραπείες, να μην αγχώνομαι διότι τότε οι μυς πίεζονται και δεν αφήνουν τους σπονδύλους να πάνω στη θέση τους..). Μία βδομάδα όμως, μετά το ατύχημα ξεκίνησα να νιώθω κάποια πολύ έντονα συμπτώματα. Κάποια από εκείνα, με είχε ενημερώσει από προηγουμένως ο γιατρός πως θα τα είχα. Τα υπόλοιπα όμως, επειδή δεν ήταν φυσιολογικά, με ανησυχούσαν κ μου δημιουργούσαν μεγαλύτερο άγχος, υπερένταση, κ πανικό. Τα συμπτώματα αυτά τα είχα για 1.5 μήνα. Πήγα σε Νευρολόγο και μου έγραψε κάποια βότανα για το άγχος, τα οποία με απάλλαξαν από κάποια από τα συμπτώματα. Από τον 1,5 μήνα πέρασαν περίπου 40 ημέρες από τότε που πήρα τα βότανα και τα τελείωσα. Κάποια από τα συμπτώματα όμως τα είχα ακόμα. 2 μέρες μετά ένιωσα κι εγώ αυτη την ενόχληση (πίεση) στο λαιμό και τότε ανησύχησα ακόμη περισσότερο. Πήγα και έκανα MRI αυχένα και πήγα σε νευροχειρούργο, ο οποίος μου είπε πως δεν χρειαζόταν να επηβαρίνω τον οργανισμό μου με εξέταση mri, αφού το πρόβλημα θα μπορούσαμε να το διαγνώσουμε και με απλή ακτινογραφία. Ο ίδιος υποψιαζόταν σπονδυλολίσθηση του αυχένα (δηλαδή κύφοση του αυχένα), και μου έγραψε 2 συγκεκριμενες ακτινογραφίες: κάμψης και έκτασης του αυχένα. Αυτές δείχνουν την κίνηση που κάνουν οι σπονδήλοι όταν κάνουμε αυτές τις 2 κινήσεις (κάμψη κ έκταση). Κ αποδείχθηκε πράγματι πως αυτή η ενόχληση / η πίεση που ένιωθα στο λαιμό ήταν λόγω των σπονδύλων που μετακινήθηκαν από τη θέση τους. Και κάποια από τα συμπτώματα που είχα όπως πονοκέφαλοι, αστάθεια, ζάλη κ να μαυρίζει η όραση, μουδιάσματα στα άκρα, ήταν λόγω αυτού του προβλήματος. Και πως κάποια αλλα συμπτώματα που είχα ήταν λόγω του άγχους που είχα: π.χ. ξυπνούσα τη νύχτα και δεν κοιμόμουν καλά κ νύσταζα όλη μέρα, shock, κούραση του εγκεφάλου μου επειδή σκεφτόμουν συνεχώς τα συμπτώματα που είχα και τον αυχένα μου...

    Σας παρακαλώ κάντε και εσείς αυτές τις 2 εξετάσεις. Ίσως να έχετε κι εσείς το ίδιο πρόβλημα, και είναι κρίμα να ταλαιπωρείστε με την αίσθηση αυτή και τα φάρμακα.

    Εύχομαι να βοήθησα με αυτά που σας έγραψα!

    Εύχομαι ό,τι κι αν είναι τελικά το πρόβλημά σας να λυθεί το συντομότερο δυνατό!! Εύχομαι καλή κ πλήρης ανάρωση σε όλες/όλους!!
    Πολυ χρησιμο ποστ.

    Ειχα και εγω κατι ενοχλησεις και η γαστροσκοπηση εδειξε οισοφαγιτιδα.

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    6
    θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου, το οποίο δυστυχώς φέτος δε μου επέτρεψε να χαρώ τα Χριστούγεννα και τις διακοπές μου.

    Καταρχάς όμως θα ήθελα να σας πω 2 λόγια για μένα και το ιστορικό μου με το άγχος, τις φοβίες και την κατάθλιψη. Είμαι 28 ετών και τα προβλήματα μου ξεκίνησαν πριν από 7 περίπου χρόνια, όταν μου εκδηλώθηκαν κάποια σωματικά προβλήματα (ζάλη, βάρος στο κεφάλι, μουδιάσματα, δύσπνοια, αγοραφοβία κλπ), τα οποία στην αρχή αντιμετώπισα ως αποτέλεσμα κάποιας ασθένειας και προσπάθησα να βρω τι έχω με πολλές εξετάσεις και γιατρούς (εγκεφαλογραφήματα, αξονικές, μαγνητικές εγκεφάλου κλπ). Τελικά, αφού αποκλείστηκε το ενδεχόμενο να έχω κάτι σωματικό και με τα συμπτώματα να συνεχίζουν και να μη μου επιτρέπουν να ζήσω φυσιολογικά παράτησα τις σπουδές μου, κλείστηκα στο σπίτι, έχασα κάθε επαφή με φίλους κλπ), κατέληξα σε έναν ψυχίατρο, ο οποίος μου συνέστησε θεραπεία με effexor xr 75 kai minitran και μηνιαία ψυχοθεραπεία με επισκέψεις. Πραγματικά, μετά από 1 μηνα περίπου άρχισα να συνέρχομαι, μάλιστα είχα και μία καινούρια σχέση που με ανέβασε πολύ ψυχολογικά και ετσι συνήλθα ακόμη πιο γρήγορα.
    Δυστυχώς, μετά από ένα χρόνο περίπου και ενώ ετοιμαζόμουν να διακόψω τη θεραπεία, η σχέση μου αυτή τελείωσε άσχημα με αποτέλεσμα να πέσω πιο βαθιά στην κατάθλιψη, αυτή τη φορα χωρίς σωματικά συμπτώματα αλλά μόνο με βαθιά θλίψη και αποστασιοποίηση από ο,τι συνέβαινε γύρω μου. Κλείστηκα στο σπίτι, άφησα τις σπουδές πάλι για 9 μήνες και δεν έκανα τίποτα. Μία πολύ δυνατή φαρμακευτική αγωγή με effexor xr 150 kai minitran με επανέφερε και στον ένατο μήνα επέστρεψα στις σπουδές μου και μάλιστα ξεκίνησα να δουλεύω στη δουλειά που είμαι ακόμη σήμερα.
    Η θεραπεία συνεχίστηκε για αρκετό καιρό, μέχρι που τη διέκοψα τελείως και ήμουν ελεύθερη συμπτωμάτων. Μάλιστα, τα τελευταία 4 χρόνια η ζωή μου έχει στρώσει αρκετά, με μία καλή δουλειά και μία καλή σχέση. Βέβαια υπάρχει πάντα άγχος, ίσως υπερβολικό σε κάποιες περιπτώσεις αλλά το έχω αποδεχτεί και ξέρω ότι έτσι είμαι, δε μπορώ να κοντρολάρω τον εαυτό μου στο άγχος. Αγχώνομαι πολύ, ακόμη και με πολύ μικρά και ασήμαντα πράγματα.
    Τον περασμένο Μάρτιο αντιμετώπισα πάλι κάποια σωματικά προβλήματα (πόνο στο δεξί υποχόνδριο, στο μέρος που βρίσκεται η χολή, μούδιασμα στο αριστερό πόδι και χέρι) και άρχισα πάλι να ψάχνω να βρω την αιτία με υπέρηχους, μαγνητική εγκεφάλου κλπ. Επισκέφτηκα νευρολόγο, ο οποίος μου είπε ότι δνε έχω κάποιο πρόβλημα, αφού και η μαγνητική ήταν καθαρή και μου είπε να ηρεμήσω δίνοντας μου και κάποια αγχολυτικά (cipralex), τα οποία πήρα για ένα μήνα περίπου και όταν έφυγαν τα μουδιάσματα σταμάτησα. Μου έμεινε βέβαια ο πόνος στην κοιλιά, για τον οποίο τελικά η διάγνωση του παθολόγου είναι ευερέθιστο έντερο...(τον πόνο αυτό τον έχω ακόμη, αλλά σε διαφορετικό σημείο και τον νιώθω μόνο όταν περναω το χέρι μου πάνω από αυτή την περιοχή χαμηλά στην κοιλιά δεξιά, με ανησυχεί αλλά δε θέλω να κάνω κολονοσκόπηση, ελπίζω κάποια στιγμή να περάσει).

    Φτάνοντας στο τώρα, στο σήμερα, νιώθω ένα σφίξιμο στο λαιμό συνέχεια και μια δυσκολία στην κατάποση στερεών τροφών. Όλα ξεκίνησαν πριν από 20 μέρες περίπου, όταν κατά τη διάρκεια γεύματος ένιωσα να μου "κάθεται" το φαγητό στον οισοφάγο και να μην πηγαίνει στο στομάχι, δεν μπορούσα να ανασάνω, πανικοβλήθηκα, μουδιάσανε τα χέρια μου κλπ και από τότε συνέχεια φοβάμαι ότι το φαγητό θα μου σταματήσει στο λαιμό, μάλιστα έπαθα πανικό όταν ήμουν έξω ένα βράδυ και το φαγητό δεν κατέβαινε και νόμιζα ότι θα σταματήσω να αναπνέω. Το αποκορύφωμα ήταν την περασμένη Κυριακή, όταν άρχισα να νιώθω ότι δε μπορώ να συμμετέχω σε όσα γίνονται γύρω μου (αποπροσωποποίηση, σύγχυση) και όταν έπεσα για ύπνο ξύπνησα με πολύ άσχημη σύγχυση και νόμιζα ότι παθαίνω εγκεφαλικό καθώς δε μπορούσα να σκεφτώ τίποτα, μουδιάζανε τα χέρια μου, έτρεμα, είχα σπασμούς, έκλαιγα με λυγμούς κλπ. Ο σύντροφός μου με ηρέμησε, βγήκαμε έξω για να παρω αέρα και αισθάνθηκα καλύτερα. Το βράδυ δεν κοιμήθηκα καλά, όταν πήγαινε να με πάρει ο ύπνος ένιωθα ότι θα πεθάνω, ότι δε θα ξαναξυπνήσω και πεταγόμουν. Την επόμενη μέρα πάλι ένιωθα φοβερή σύγχυση, δε μπορούσα να συγκεντρωθώ και νόμιζα ότι κάτι έπαθε ο εγκέφαλός μου και ότι δε λειτουργεί. Πήγα στην ψυχίατρο και μου είπε ότι ήταν κρίση πανικού και μου έδωσε κάτι χαπάκια σαν τα xanax, δε θυμάμαι τη μάρκα για αν τα παρω αν ξανασυμβεί. Την επόμενη μέρα πήγα στη δουλειά αλλά δεν μπορούσα να αποδώσω, το μυαλό μου είναι κολλημένο, σε σύγχυση και μέχρι και σήμερα δεν μπορώ να αντιμετωπίσω καμία αγχώδη κατασταση. Σημειωτέον ότι στη δουλειά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και αγχωτικά τελευταία και είμαι ιδιαίτερα ανταγωνιστική με αποτέλεσμα να τρελαίνομαι οταν κάτι δεν πάει καλά.
    Τα Χριστούγεννα που περάσανε ήμασταν στο σπίτι κλεισμένοι με το σύντροφό μου, ο οποίος είναι υπέροχος και μου συμπαραστέκεται απίστευτα. Σήμερα που γράφω, η σύγχυση στο μυαλό μου έχει περάσει αλλά το σφίξινο στο λαιμό και η ιδέα ότι θα πνιγώ αν φάω δεν έχει περάσει και πραγματικά είμαι σε απόγνωση γιατί δεν ξέρω τί να πω στο γιατρό μου και νομίζω ότι θα με περάσει για τρελή. Από την άλλη μου μπαίνουν τρελές ιδέες, ότι μπορεί να έχω στένωση του οισοφάγου ή κάποια άλλη ασθένεια ή να προκλήθηκε βλάβη στο σύστημα όταν πνίγηκα την πρώτη φορά. Με το που αγχώνομαι λίγο επίσης, νιώθω να πρήζεται κάτι μέσα στο λαιμό μου (σαν να είναι οι αμυγδαλές) και δε μπορώ να καταπιώ.
    Ξέρω ότι σας κούρασα, αλλά νιώθω ότι μόνο εσείς μπορείτε να με καταλάβετε και ότι μόνο εσείς δε θα μου πείτε "είναι στο μυαλό σου, ξεπέρασέ το, ξεκόλλα, ζήσε τη ζωή σου, δεν έχεις τίποτα". Μπορεί όλα αυτά να ισχύουν, αλλά αυτά που περιγράφω εγώ τα νιώθω και μου έχουν κάνει τη ζωή πολύ δύσκολη. Ίσως θα πρέπει να ξεκινήσω πάλι θεραπεία με αντικαταθλιπτικά, είχα πει ότι θα το ξεπεράσω μόνη μου αλλά δε γίνεται...
    Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο με το τελευταίο επεισόδιο που περιγράφω (αποπροσωποποίηση) ή το σφίξιμο στο λαιμό και τη δυσκολία στην κατάποση, θα εκτιμούσα πολύ να κατέθετε την εμπειρία του.

    Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε και συγχαρητήρια σε όσους συμμετέχουν σ' αυτή την πρωτοβουλία. Είναι σημαντικό να σε καταλαβαίνουν, είναι το πρώτο βήμα μακριά από την απόγνωση...[/QUOTE]

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Αμαντα ελπιζω πια να νιωθεις καλυτερα και εσυ .Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα τους τελευταιους 5 μημες και πραγματικα με εχει κουρασει .Το ξεπερασες ποτε??και πως

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •